Yks tercih, Mantıksız mı düşünüyorum

Ayrıca ailede kimsede yok derken..Şu an bu yorumlar neden atılıyor..Ailemde doktorda var muhendiste...Kk bir acayip ya..Çalismayana git merdiven sil yeter ki çalış derler,18 yaşından beri çalışana akademik başarın yok derler, Özelde çalışana işinden şikayetçiysen kamuyu zorla derler,Kamuda olup işinden memnun olana akedemik başarın yok derler..Çok ilgincsiniz

Buradaki herkes atomu parçalıyor galiba...Labararuvarda çalışıyorum o saçma yorum yapanlardan daha bilimsel ve insanlara faydalı iş yaptığım kesin..

Bence siz hiç karışmayın,benim yegenimde ısrarla tercihlerimi yap diyor ama ben karismiyorum.sonucta onun hayatı kendisi karar versin.turkiye şartlarında bı kaç meslek dışında hiçbirinin garantisi yok

dün gece yazdıklarımı anlayamayacağınız öngördüğümden ötürü kasti oalrak cevap yazmamıştım ama öylesine hırslanmışsınız ki polemiği daha sert tonda sürdürmeye kararlısınız.
kendiniz de bu bölümlerden birinden 10 yıl önce lliseden atanan birisi olduğunu belirtmişsiniz. o halde "akademik başarınız yok" kısmına neden bu denli sinirlendiğinizi anlayamıyorum. sizin için akademik başarının neyi ifade ettiğini de anlayamıyorum bu noktada.
burada eğitim durumu ya da kariyeri (ve hatta çalışıp çalışmaması) farketmeksizin hangi hanıma sorsanız birçok üniversitenin diğerine göre avantajlarından bahseder. öte yandan A üniversitesindeki bir bölümün B üniversitesindeki muadil ya da farklı bir bölüme kıyaslanması söz konusu olduğunda işin içine çok farklı yetkinlikler girmesi gerekir. örnek olarak, iki üniversitedeki muadil bölümlerin ders programlarını kıyaslayarak haangisinin daha avantajlı olabileceği konusunda bir öngörüde bulunabilir misiniz? çocuk sayılabilecek yaştaki birinin ilgi alanlarını ve yeteneklerini tahlil ederek doğru yere kanalize edebileceğinize inanıyor musunuz?
ben bir eğitimci olarak bunların hiçbirine kendi adıma olumlu yanıt verip de riske girmek istemem. siz yapabiliyorsanız bravo.

kusura bakma sevgili MissCherryBlossom biraz da bununla ilgili olacağı için sizi de alıntıladım ki bu tantana kapansın.

208 üniversitenin olduğu bir ülkede üniversite okumak, artık sadece üniversite okumak anlamına gelmiyor. üniversite okumak insanların vizyonunda vasıflı olmak olarak yer etmiş ama diplomalı vasıfsızlar ordusu var ülkede adeta. öte yandan üniversite eğitimi, geneli maddi sıkıntı içinde olan ailelerin çocuklarına 2 ila 4 yıl süre aldırmaya çalışması aslında korkunç büyük bir yatırımdır. dolayısıyla konu sahibesi hanım da şu şekilde söylemiş.
benim yönlendirmem lazım doğru yönlendirmek istiyorum bende..Benim fikrime önem veriyor.
bana göre bu noktada be bir nevi yatırım danışmanlığı. ben buna cesaret edemezdim.

ülkede birileri üniversite okurken birileri zanaat öğrenecek. siz her iki ihtimali ve sektörden edindiğiniz deneyimle hangi üniversitelerin ya da zanaatin onun için iyi olabileceğini öğütleyin ama gerisine karışmayın lütfen. ülkede mutsuzluk ihtimali bu denli yüksekken bu gencin ileriki yaşlarında içinde bulunduğu durumda "bana da bunu bu kadın önerdi ama b*k gibi tavsiye vermiş" cümlesinde insan siz olmayın. zaten üniversite çağına gelmiş ve dolayısıyla genç yetişkinliğin kapısında duran bir insan olarak artık sorumluluk alarak kendi yolunu kendisi çizmesi gerekirken bu yükü çevresindeki insanlara yüklemesi de normal değil.

çalışma hayatı, kariyer ve akademik hayat birbirinden bambaşka şeylerdir. bir daha da insanlara çemkirmeden önce lütfen bunların farkını öğrenin.

çalışma hayatı, kariyer ve akademik hayat birbirinden bambaşka şeylerdir. bir daha da insanlara çemkirmeden önce lütfen bunların farkını öğrenin.
Sizde sadece sorulan soruları algılayın,cevaplamak isterseniz buna göre cevaplayın..Sizin ne akademik başarınız var ki tarzındaki alaycı üslubunuzu da kendinize saklayın..Olan da olmayan da sizi ilgilendirmez..Burada farklı bölümler konusunda bilgisi olup da bu da olabilir diye fikir verecek olan olur mu diye konu açtım,En sonunda tüm seçenekleri sunup elbetteki onun kararına saygı duyacağız..

Yeğeniniz kendine istikrarlı bir şekilde sürdüreceği hedef belirlememiş. Şu aşamada sizin yapacağınız yönergeler ile devam ettiğinde yaşadığı olumsuzlukta suçlayacağı tek kişi de sizsiniz.
Devlette sağlık sektörü çok sorunlu. Ataması bir dert atandıktan sonrası ayrı..
Hergün yüzlerce okuduğu bölümden bağımsız iş arayan üniversite mezunu insanların cv lerini inceliyorum. Bir çoğunda gördüğüm şey hedefsiz branş seçmeleri..
Tek amacı meslek farketmeksizin devlette çalışmak ise öncelikle devlette kadro açığı bulunan meslek gruplarını ve atanma şartlarını inceleyin derim. Sonrasında şartları uygun olan bir bölümü tercih etmesi daha sağlıklı olur.

Bence tekrar hazirlanmasi manasiz olur. Anlattiklariniza gore pek hirslari olan bir insan da degil gibi ne olursa yaparim modunda. Oyle asiri sicramalar yapamaz bir daha hazirlansa, ki 500k yi maksimum cekegi 100k daha asagisidir.
Ailede doktor muhendis vb. var demissiniz, onlar niye bir tavsiyede bulunmuyor da bu sorumlulugu size yuklediler.
Bence yapabileceginiz en iyi sey karsiniza alip, puanin ortada kendine nasil bir yol cizmek istiyorsun, ne yaparsan seni daha cok mutlu eder ona gore ilerleyelim diyerek konusmak olur.
Bir de artik belli bir yasa geldigini ve kendi kararlarini almasi gerektigini soylemek gerekir. Baskasinin dedigiyle bir yol cizilemez. Azcik ozguvenli olsa su cocuklar keske. Kendimi dusunuyorum, uni tercihi yaparken etrafimda kimseye sorma ihtiyaci duymamistim. Aklimda ne varsa onu yazmistim, sinava hazirlanirken A planim, B planim hep hazirdi kafamda. Gen Z bir degisik.
Bir de KPSS olaylarina pek hakim degilim ama atamasi kolay olan bir bolum var mi ki? Olsaydi herhalde puani yuksek olurdu diye dusunuyorum. Mecburen girecek yegeniniz o toplara. Hem puani dusuk olsun, hem atamasi kolay olsun, ustune cilekli kremasi da olsun falan. Zamani gelince oturup adam akilli KPSS calisacak mecbur.

Yüzbinlerce öğretmenlik mezunu ve türevleri atama beklerken öğretmenlik yazmak akıllıca değil zaten. Sağlık sektörünün önü halâ açık ve yurt dışı şansları da var. Ben önermenizi mantıklı buldum.

Ya bence 600k olan da üniversite okumasın. Dediğinizde çok haklısınız 600ü çokk büyük hırsı yoksa çokta çekemez.
Atansın parasını kazansın diyorsanız bence de sağlık 2 yıllık yazsın memur olursa gayet iyi maaş alıyorlar. Ben güya çok okudum ettim çalıştım ama tıbbi sekreterden 5k falan fazla alıyorumdur.
Tıbbi sekreterlerin ataması çok. Özel bi ilgisi yoksa ataması en fazla sağlık iki yıllıl yazsın. Ve gerçekten otursun okurken kpssye çalışsın güzelce. 1 yıl mezuna kalmış gibi kpss kassın.
Özel ilgisi falan varsa diş protez de aktif el becerisi falan gerekiyor sıkıcı memurluktan iyidir :) onu yazsın

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…