Yatır-Kaldır'da %70 başarı peki %30 neden olmuyor?

semradem

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
20 Şubat 2011
27
1
Bütün annelere merhaba;

Bebeğim şu an 4,5 aylık.Ayakta ve beşikte sallanarak uyumaya alışmış oğlumu 9 gündür yatır-kaldır yaparak sallamadan uyutabiliyorum. İlk gün 30-35 dk süren Y/K şu aralar 10 dk sürüyor en fazla. İlk günler geceleri 1-2 kez Y/K’da çok ağladı, ama birkaç gecedir yataktan çıkmıyor ( Her saat başı uyanıyor ve ben şşş-pat ile 5-10 dk da uyutuyorum )

Gündüzlerde ise aktivite sonrası ilk uykuya dalma konusunda sıkıntımız yok gibi. Eğer uyku işaretlerini kaçırmazsam 2-3 dk içinde dalıyor. Kaçırırsam da bir kaç Y/K ile 10-15 dk içinde uyuyor. Bunda bir problem görünmüyor. (Bazen emzikle dalıyor ki ilk 5 dk içinde ağzından alıyorum uyumaya devam ediyor, bazen de kendi istemiyor emziksiz uyuyor)

Sorunumuz 40-45 dk sonrasında başlıyor. İlk derin uykudan sonra kendi kendine ikinci 45 dk’lık uykuya kesinlikle geçemiyor. Bazen vakti geldiğinde ona görünmeden beşiğin başında bekliyorum. Kendi kendine dalamıyor ve müdahale etmem gerekiyor. Bazen de ağlamasına koşuyorum.
Müdahale ettiğimde şşş-pat ile uykuya dalarsa (ki genelde gözler yarı açık oluyor) 15 dk sonra ağlayarak uyanıyor. Olur ya dalmazsa da tam uykuya dalacak gibi oluyorken çığlık çığlığa deli gibi ağlamaya başlıyor. Bu kez şşş-pat yeterli gelmediğinden Y/K yapmak zorunda kalıyorum. Neredeyse 30 dk yı buluyor ve ağlamaktan helak olmuş bir şekilde uykuya dalıyor. Mama saatine ise 30-45 dk kalıyor.

Bebeğim neden kendi kendine ikinci uyku periyoduna geçemiyor? Sizce nerede yanlış yapıyorum?? Ben geçmesine yardımcı olduğumda da ilk yattığında 1-2 Y/K ile 10 dk da uyuyan oğlum neden 30 dk ya yakın ağlıyor, defalarca Y/K yapıyoruz? Neden geceleri artık her saat başı uyanıyor?

Kendi kendine ikinci kez dalabilmesi için 1 haftalık bir uğraş henüz yeterli gelmeyebilir mi? Devam edersem bir süre sonra kendi kendine dalabildiğini görecek miyim? Yoksa 1 hafta içinde çoktan kendi kendine tekrar dalmayı öğrenebilmiş mi olmalıydı.

Not: Çoğunlukla ama her zaman değil emzikle uykuya dalıyor. Bazen istemiyor daha uykuya dalmadan atıp öyle uyuyor.MAma saatleri 07-11-15-19-23-03, uyku saatleri 09.00-11.00, 13.00-15.00, 17.00-18.00, 19.30-07.00

Tecrübeli anneler cevabınızı bekliyorum..Çok çaresizim..
Şimdiden teşekkürler.

ayol ben 11 senelik anneyim hiç sizin kadar sistemli robotik bir anne görmedim tebrik ederim sizi maşallah çok dikkatli ve özenlisiniz.ben gayet kuralsız ve içimden geldiği gibi kendi dürtülerim ve bebişimin hal ve hareketlerinin yönlendirmesiyle büyüttüm yavrumu.sonuçta hiçbirşeyi mükemmel yapamayız söz konusu bebekler olunca..küçük te olsa onlar da insan ve dünyaya alışmaya çalışırken yaşayarak büyüyolar.her anları her anlarına uymuyor.mesela biz eşimle kendi başına uyuması için yatağına koyup ağlamasına pek göz yumamadık.anne için sonrası çok rahat oluyor ama araştırırsan pedagoglar bu yönteme karşılar, bebekler annelerine karşı güvensiz olup ihtiyaçları olan sevgiyi o an alamadıkları için mutsuz oluyolarmış bence çok acıklı bi durum.bebek her ağladığında bence ona sarılmalı pışpışlamalı.ben bebeğime kıyamam valla şurda uykusuz kalacağınız en fazla 3 yıl,zaman o kadar çabuk geçiyoki aha bak işte şimdi koca kazık kızım yanımda nette geziniyo boyu benim kadar oldu ve her ağladığında yanında olduğum için çok iyi etmişim diyorum.iyiki de uykusuz kalmışım.şimdi kendine güvenli çok akıllı sevgiye,ilgiye doymuş bir evladım var...size tek tavsiye edebileceğim bu...yavrunuzu güle güle büyütün.sevgiler..:nazar:

Son düzenleme:
canim bebegin ac olabilir. malum artik midesi büyüyor, anladigim kadariyla sende saati gelmeden vermiyorsun.

bende 3-4 saati dolsun diye beklerdim, yazik oglum tam dalcak ama dalamiyo agliyodu, bende tabi anlamiyodum neden agladigini, karnida tok aslinda diyodum daha acikmis olamaz diyodum kendi kendime, malum saati gelmedi diye. simdi her uyandiginda, yani tam aglicak gibi mirildanirken daha tam aglamadan, hemen alip emziriyorum, gözünü bile acmadan uykusunda emzirip yatiriyorum. cocuk daha rahat uyuyor. böyle böyle bazen nazar degmesin 6-8 saat hic uyanmadan uyuyor, daha 5 bucuk aylik tam olmadi.

istersen öyle bi dene, tabi herkes kendi cocugunu daha iyi bilir.:KK34:

ayol ben 11 senelik anneyim hiç sizin kadar sistemli robotik bir anne görmedim tebrik ederim sizi maşallah çok dikkatli ve özenlisiniz.ben gayet kuralsız ve içimden geldiği gibi kendi dürtülerim ve bebişimin hal ve hareketlerinin yönlendirmesiyle büyüttüm yavrumu.sonuçta hiçbirşeyi mükemmel yapamayız söz konusu bebekler olunca..küçük te olsa onlar da insan ve dünyaya alışmaya çalışırken yaşayarak büyüyolar.her anları her anlarına uymuyor.mesela biz eşimle kendi başına uyuması için yatağına koyup ağlamasına pek göz yumamadık.anne için sonrası çok rahat oluyor ama araştırırsan pedagoglar bu yönteme karşılar, bebekler annelerine karşı güvensiz olup ihtiyaçları olan sevgiyi o an alamadıkları için mutsuz oluyolarmış bence çok acıklı bi durum.bebek her ağladığında bence ona sarılmalı pışpışlamalı.ben bebeğime kıyamam valla şurda uykusuz kalacağınız en fazla 3 yıl,zaman o kadar çabuk geçiyoki aha bak işte şimdi koca kazık kızım yanımda nette geziniyo boyu benim kadar oldu ve her ağladığında yanında olduğum için çok iyi etmişim diyorum.iyiki de uykusuz kalmışım.şimdi kendine güvenli çok akıllı sevgiye,ilgiye doymuş bir evladım var...size tek tavsiye edebileceğim bu...yavrunuzu güle güle büyütün.sevgiler..:nazar:

merhaba;
cevabınız için teşekkür ederim. ama robotik anne sözüne takıldım :KK43: düzenimizi oturtmadan önce ne oğlum ne de ben mutluyduk. ne kendime, ne eşime, ne de evime vakit ayırabiliyordum. hayat bebeğimin uykusundan ve mamasından ibaret hale gelmişti. ben kafama taktığım için değil, bebeğim başka türlüsüne izin vermediği için..gece ve gündüz uykularımız birbirine girmişti. çok mızmız bir bebekti. hele ki sallayarak uyutma konusu da gündeme gelince 30 dk lık gece uykusuyla ertesi günü akşam ettiğimi bilirim. O zaman araştırmaya başladım, bu işe bir dur demek lazım diye. Tracy Hogg'u o zaman keşfettim. Bebeğim hem bir düzen içinde büyüyecek hem de kendi başına uyuyabilecekti. Ben de büyük bir gayret göstererek düzenimizi 3 hafta içinde oturttum. Şimdi oğlum da ben de daha mutluyuz. O huzurlu bir bebek haline geldi, ben de mutlu bir anne...

Tabi ki bebekler birer makina değil, benim yazdığım saatler yaklaşık saatler. Dakika dolmadan "hayır oğlum mamanı içemezsin ya da kalkamazsın yat" demiyorum. İnanın bazı anneler içinden geldiği gibi büyütebilir bebeğini, siz de öyle yapmışsınız ve mutlusunuz, ne güzel.. Ama düzensizlik bana ve bebeğime yaramadı maalesef. Hani diyorsunuz ya bebeğinizin sesini dinleyin diye. Dinledim ve benim bebeğim meğer düzen istiyormuş :)

Uyutma konusuna gelince Yatır-Kaldır'da ağlatma yok. Yani var da 1-2 dakika. Onda da zaten bebeğe sarılarak sakinleştirip, pış pış yapıyorsunuz. Bebeğimin güvenini ben de kırmak istemem elbette.

Sanırım bu açıklamadan sonra anlaştık :KK3:

Ben bebeğimi ağlatmayı kesinlikle sevmeyen ve bu yeni düzenimizde artık mutlu olan bir anneyim..
Kendinize iyi bakın .
Sevgiler

canim bebegin ac olabilir. malum artik midesi büyüyor, anladigim kadariyla sende saati gelmeden vermiyorsun.

bende 3-4 saati dolsun diye beklerdim, yazik oglum tam dalcak ama dalamiyo agliyodu, bende tabi anlamiyodum neden agladigini, karnida tok aslinda diyodum daha acikmis olamaz diyodum kendi kendime, malum saati gelmedi diye. simdi her uyandiginda, yani tam aglicak gibi mirildanirken daha tam aglamadan, hemen alip emziriyorum, gözünü bile acmadan uykusunda emzirip yatiriyorum. cocuk daha rahat uyuyor. böyle böyle bazen nazar degmesin 6-8 saat hic uyanmadan uyuyor, daha 5 bucuk aylik tam olmadi.

istersen öyle bi dene, tabi herkes kendi cocugunu daha iyi bilir.:KK34:

canım sanırım haklısın. ben tam bir öğün alıyor diye 4 saate yaklaşırken besliyorum. ama diğer yandan meyve pürelerine, yoğurtlara başlayayım olmadı uyku öncesi ara öğün veririm.

tavsiyene kulak verecğim canım, bir de öyle deneyeyim bari :KK34:

bu yöntemi ayrıntılı anlatma şansınız var mı ferber le arada kaldım 2 buçuk aylık şuan oğlum karar verip iyi öğrenmem lazım vakti gelene kadar

bu yöntemi ayrıntılı anlatma şansınız var mı ferber le arada kaldım 2 buçuk aylık şuan oğlum karar verip iyi öğrenmem lazım vakti gelene kadar

canım yatır-kaldır'da bebeğini uykuya hazırladıktan sonra yatağına koyuyorsun, ağlıyor en başta. o zaman kucağına dik bir şekilde alıp sırtına minik minik pat pat vurup, kulağına da şşş diyorsun. sakinleşir sakinleşmez 1 sn bile gecikmeden yatırıyorsun. ağlarsa tekrar. yatırınca da şşş-pat'a devam ediyorsun. bir süre sonra kendi kendine uykuya geçebiliyor bu sayede. ama 3 aydan küçük bebeklere sadece şşş-pat öneriliyor. yatır-kkaldır uykularını daha çok açıyormuş.

ferber'i çok iyi bilmiyorum ama bildiğim tek noktası bebek yatağında ağlarken ilk gün 5 dk, ikinci gün 7 dk, üçüncü gün 9 dk... diye artan bir aralıkla yanına gidiyorsun. çok katı bir yöntem diye biliyorum. her ne kadar savunan ve uygulayıp başarıya ulaşmış olan varsa da bebekte güven duygusunun sarsıldığını söylüyorlar. yani bir nevi öğrenilmiş çaresizlik. ağladığında annesi bile yanına gitmiyor anlayacağın. ben uygulayamazdım doğrusu.

yatır-kaldır'da da ağlıyor ama bizim ki bir kaç gün sürdü. ama ben hep yanındaydım. ona sımsıkı sarılarak sakinleştirdim. şimdi yatırıp sırtına hafifçe vururken kulağına eğilip şşş diyorum arada da yanağına bir kaç minik öpücük konduruyorum hemen uyuyor. ben bebeğimin güvenini sarsmadığımı düşünüyorum.

daha ayrıntılı bilgileri bu siteden ve bu yöntemi uygulayan bloglerden bulabilirsin canım. :KK34:

merhaba;
cevabınız için teşekkür ederim. ama robotik anne sözüne takıldım :KK43: düzenimizi oturtmadan önce ne oğlum ne de ben mutluyduk. ne kendime, ne eşime, ne de evime vakit ayırabiliyordum. hayat bebeğimin uykusundan ve mamasından ibaret hale gelmişti. ben kafama taktığım için değil, bebeğim başka türlüsüne izin vermediği için..gece ve gündüz uykularımız birbirine girmişti. çok mızmız bir bebekti. hele ki sallayarak uyutma konusu da gündeme gelince 30 dk lık gece uykusuyla ertesi günü akşam ettiğimi bilirim. O zaman araştırmaya başladım, bu işe bir dur demek lazım diye. Tracy Hogg'u o zaman keşfettim. Bebeğim hem bir düzen içinde büyüyecek hem de kendi başına uyuyabilecekti. Ben de büyük bir gayret göstererek düzenimizi 3 hafta içinde oturttum. Şimdi oğlum da ben de daha mutluyuz. O huzurlu bir bebek haline geldi, ben de mutlu bir anne...

Tabi ki bebekler birer makina değil, benim yazdığım saatler yaklaşık saatler. Dakika dolmadan "hayır oğlum mamanı içemezsin ya da kalkamazsın yat" demiyorum. İnanın bazı anneler içinden geldiği gibi büyütebilir bebeğini, siz de öyle yapmışsınız ve mutlusunuz, ne güzel.. Ama düzensizlik bana ve bebeğime yaramadı maalesef. Hani diyorsunuz ya bebeğinizin sesini dinleyin diye. Dinledim ve benim bebeğim meğer düzen istiyormuş :)

Uyutma konusuna gelince Yatır-Kaldır'da ağlatma yok. Yani var da 1-2 dakika. Onda da zaten bebeğe sarılarak sakinleştirip, pış pış yapıyorsunuz. Bebeğimin güvenini ben de kırmak istemem elbette.

Ben bebeğimi ağlatmayı kesinlikle sevmeyen ve bu yeni düzenimizde artık mutlu olan bir anneyim..
Kendinize iyi bakın .
Sevgiler

Şekerim sen benim robotik dememe takılma,kötü bişey ima etmek istemedim.ikinci mesajınla seni daha iyi anladım.her bebişin huyu farklı elbette.aslında bebekler de çocuklar da rutinden ve düzenden hoşlanırlarmış bu konuda haklısın.böylelikle kendilerini daha güvende hissedelermiş. Ben heralde biraz annelerimizin yöntemiyle büyüttüm kızımı ama şimdiki anneler daha bilinçli sanki.şimdilerde ikinci bebiş için çalışmalara başLadım artık hayırlısıyla olursa senden tavsiyeler alabilirim :nazar:

merhaba;

Kendinize iyi bakın .
Sevgiler

güzel anlatmışsın semradem.ama benim bebğim çok inatçı ve ağladı ı fena ağlıyo.şişşt pışş hak getire.ama her bebeğe uygun değil sanırım ama ben de bi düzenimiz olsun istiyorum.düzen 0 bizde.sen daha önce nasıl uyutuyodun ve ne zaman geçtin bu düzene.daha önceleri ne kadar uyrdu gece ve gündüz?bilgilendirirsen sevinirm.

canım sanırım haklısın. ben tam bir öğün alıyor diye 4 saate yaklaşırken besliyorum. ama diğer yandan meyve pürelerine, yoğurtlara başlayayım olmadı uyku öncesi ara öğün veririm.

tavsiyene kulak verecğim canım, bir de öyle deneyeyim bari :KK34:

canım ben de 2 saatte bir düzenli besliycem diyordum o dönemde. ama çocuk yarım saatte 45 dakkada bir ağlıyordu. kayınvalidem "bu çocuk aç, bu çocuk aç" diyip duruyordu ben de ona kızıyordum içimden ama sonra bir denedim daha sık beslemeyi ki meğer gerçekten açlıktan uyanıyormuş garibim! bir daha hiç beklemedim 2 saati, ne zaman acıktığını sezsem besledim, beslendikçe mışıl mışıl uyumaya başlamıştı daha uzun saatler boyunca. ben de senin gibi 30dk gece uykusuyla günlerce dururdum mahvolurdum. sonraları düzene girmeye başladı.. beslemeyi gerçekten dene canım allah kolaylık versin

Benim bebegim alti aylik. Sssst- pat uygulanabilir mi?be de sallayip, gozununkapat kapamaz yataga koymayi deniyorum. Tam uykuya dalmadan. Iki gun oldu... Hmm dik tutup ssssstliyacaz sonra susunca pat... Denemek isitiyorum.. Sallayarak uyutmak zor. Zorlugunu gectim ben de, artik bir noktadan sonra sallamak da yetmiyor.. Kendi kendine uyumayi ogrenmeli oglusum...

semradem ne yaptin bebisini derdini bulabildinmi merak ettimde, acmiymis acaba???

Canım öğleden önceki uykusunda 50-60 cc mama, öğleden sonrakinde de meyve püresi veriyorum. Bir de uyanma zamanı yaklaşınca 40. dk'da falan gidip yanına uyanacakken piş piş yapıyorum. ( Bazen 30-40 dk piş pişlediğim oluyor) Hangisi işe yaradı bilmem ama biraz daha uzun uyuyor bu sayede...

Ama kötü haber : bugün Y/K'da 22. günümüz. Sonuç ne oldu dersin: Sallamaktan kurtulsam da, emziksiz ve şşş-patsız uyuyamayan, üstüne üstlük gece 3 kere kalkarken neredeyse her saat başı uyanan bir bebek :KK43:

Vazgeçmek üzereyim. Ne yapıcam bilmiyorum.. Kendi kendine uyumak yalan oldu. Sallamıyorum belki ama uyandığında emziği ve şş-pat olmadan uyumayan bir bebeğim var artık :KK43: çok üzgünüm...

Canım öğleden önceki uykusunda 50-60 cc mama, öğleden sonrakinde de meyve püresi veriyorum. Bir de uyanma zamanı yaklaşınca 40. dk'da falan gidip yanına uyanacakken piş piş yapıyorum. ( Bazen 30-40 dk piş pişlediğim oluyor) Hangisi işe yaradı bilmem ama biraz daha uzun uyuyor bu sayede...

Ama kötü haber : bugün Y/K'da 22. günümüz. Sonuç ne oldu dersin: Sallamaktan kurtulsam da, emziksiz ve şşş-patsız uyuyamayan, üstüne üstlük gece 3 kere kalkarken neredeyse her saat başı uyanan bir bebek :KK43:

Vazgeçmek üzereyim. Ne yapıcam bilmiyorum.. Kendi kendine uyumak yalan oldu. Sallamıyorum belki ama uyandığında emziği ve şş-pat olmadan uyumayan bir bebeğim var artık :KK43: çok üzgünüm...

bende geniş kapsamlı düsünüp bebegimi izledikçe tracy hogg u cok ta anlamlı ve mantıklı bulmamaıstım acıkcası..ama gizlice sizleri burda takip ediyordum..yalnız bence tek çözüm her annenin bebeğini izlemesi ve kesfetmesinde..caktırmadan kendilerini ve huylarını ögrenebilirsek o zaman onlarla yasamak cok zevkli oluyor..bebeginiz uyumlu ki siz ne ögretirseniz onu kapıyor..sabırla esas istedigini yasam bicimi ve stilini ona ögretin..rakamlar cc ler sayılar kurallar..cok karmasık bunlar..sss pat a alısan cocuk kendi kendine yatagında uyumaya da alıstırılabilir bir gün..insallah her sey minik bebeğiniz icin güzel olur..kolay gelsin..

X