Yasin sûresi ezberlemek için...

nazlihilal

AnneOldumBen
Kayıtlı Üye
2 Nisan 2011
1.893
7
Arkadaşlar merhaba
Ben Yasin sûresini ezberlemek istiyorum zaten ilk sayfasını ezberim ( bu da okuya okuya aklımda kaldı) ama devamı icin ne yapacağımı nasıl yapacağımı bilemiyorum bana yardımcı olmak ve benimle birlikte okumak isteyen arkadaşları bu sayfaya bekliyorum...

Allah kolayliklar versin insallah
benim size tavsiyem ezberlerinizi sabah namazindan sonra yapmaniz ,henüz beyin bos oldugundan o saatlerde müthis bir ezber gücü oluyor..
yasinin son sayfasindan ezberleyip öyle öyle basa gelirseniz cok daha kolay oldugunu hafiz arkadaslarimdan duymustum..

Hafiz adayi olarak tavsiye vermek istedim

Yontemimiz şudur:

Son ayetten yani son sayfadan ezberlenmeye başlanır (hafiz adaylari cüzlerin son sayfalarindan baslar)

EZberleyecegin sayfayi yuzunden 25 kere okumalisin once

Her okudugunda okuma hizin artsin (arapca okuman gerek, bilmiyorsan kuran okumayi ogren)

Once 83. Ayeti ezberleyeceksin, sonra 82 sonra 83 ile 82yi tekrar edeceksin..

:21:Sonra 81 i ezberleyip 83,82 ve 81 i tekrar edeceksin boyle boyle 1. Ayete kadar geleceksin inşaAllah

Sabah ezanindan sonra yatilmaz, ezber sabah namazindan sonra yapilir

Yani erken yatip erken kalkacaksin :)

Yasin 6 sayfa her gun 1 sayfa ezberlersen 1 haftada biter inşaAllah

Allahü teâla yar ve yardimcin olsun :)

Bir de Kabe imamlarinda Yasini serif dinle kulagin alisir iyi olur :)

Ezberledigin surenin meailini de iyice ogren, guvenilir bir mealden..

Kuran ezberlemek harika bir sey..

Allah kolayliklar versin insallah
benim size tavsiyem ezberlerinizi sabah namazindan sonra yapmaniz ,henüz beyin bos oldugundan o saatlerde müthis bir ezber gücü oluyor..
yasinin son sayfasindan ezberleyip öyle öyle basa gelirseniz cok daha kolay oldugunu hafiz arkadaslarimdan duymustum..

Hafiz adayi olarak tavsiye vermek istedim

Yontemimiz şudur:

Son ayetten yani son sayfadan ezberlenmeye başlanır (hafiz adaylari cüzlerin son sayfalarindan baslar)

EZberleyecegin sayfayi yuzunden 25 kere okumalisin once

Her okudugunda okuma hizin artsin (arapca okuman gerek, bilmiyorsan kuran okumayi ogren)

Once 83. Ayeti ezberleyeceksin, sonra 82 sonra 83 ile 82yi tekrar edeceksin..

:21:Sonra 81 i ezberleyip 83,82 ve 81 i tekrar edeceksin boyle boyle 1. Ayete kadar geleceksin inşaAllah

Sabah ezanindan sonra yatilmaz, ezber sabah namazindan sonra yapilir

Yani erken yatip erken kalkacaksin :)

Yasin 6 sayfa her gun 1 sayfa ezberlersen 1 haftada biter inşaAllah

Allahü teâla yar ve yardimcin olsun :)

Bir de Kabe imamlarinda Yasini serif dinle kulagin alisir iyi olur :)

Ezberledigin surenin meailini de iyice ogren, guvenilir bir mealden..

Kuran ezberlemek harika bir sey..

Aminn Allah razı olsun çok teşekkür ederim önerileriniz için
Çok yardımcı oldunuz kızlar
Pazartesi başlamayı düşünüyorum Allah izin verirse.
Kuran okumayı biliyorum yasinide hızlı okurum 1. sayfasını ezberim, ama dediğiniz gibi son sayfadan ezberlemeye başlayacağım sağolun kızlar:)

Aminn Allah razı olsun çok teşekkür ederim önerileriniz için
Çok yardımcı oldunuz kızlar
Pazartesi başlamayı düşünüyorum Allah izin verirse.
Kuran okumayı biliyorum yasinide hızlı okurum 1. sayfasını ezberim, ama dediğiniz gibi son sayfadan ezberlemeye başlayacağım sağolun kızlar:)

Haydi bakalim :)

Senle konusuruz buradan yaptigimiz ezberleri artik :)

ben bi dileğim için 70 defa yasin okumustum günde 10 kereden fazla okuyodum bir hafta içinde bitti okuya okuya yarısından cogunu biliyorum ezbere biri okurken içimden geciyo yanlıs okudugunda ben kitaba bakmadan hayır orası söyle olucak diyorum nerden biliyosun diyolar kapalı değilim acık biriyim ama asırıda acık değilim okumadıgımı filan düşünüyolar herhalde :) hergün oku mutlaka ezberlersin özellikle takıldıgım kelimeler daha cok ezberimde kalmış.

Haydi bakalim :)

Senle konusuruz buradan yaptigimiz ezberleri artik :)

Evet konusalım :)
Bu arada ben bugün başlayamadım çünkü bi kaç gün sonra regl olcam, yarım kalsın istemedim .

ben bi dileğim için 70 defa yasin okumustum günde 10 kereden fazla okuyodum bir hafta içinde bitti okuya okuya yarısından cogunu biliyorum ezbere biri okurken içimden geciyo yanlıs okudugunda ben kitaba bakmadan hayır orası söyle olucak diyorum nerden biliyosun diyolar kapalı değilim acık biriyim ama asırıda acık değilim okumadıgımı filan düşünüyolar herhalde :) hergün oku mutlaka ezberlersin özellikle takıldıgım kelimeler daha cok ezberimde kalmış.

Evet sürekli okuyarakta akılda kalıyor bende 1. sayfayı öyle okuya okuya farkında olmadan ezberlemişim :)
Ne güzel canım sevindim senin adına. Allah bana da ezberlemeyi nasip eder inşallah.

Evet konusalım :)
Bu arada ben bugün başlayamadım çünkü bi kaç gün sonra regl olcam, yarım kalsın istemedim .

Evet sürekli okuyarakta akılda kalıyor bende 1. sayfayı öyle okuya okuya farkında olmadan ezberlemişim :)
Ne güzel canım sevindim senin adına. Allah bana da ezberlemeyi nasip eder inşallah.

inşallah ezberlersin bende yüzde yüz ezberleyemedim ama cogunu biliyorum yanı 7 sayfanın 5 ini biliyorum diyebilirim.inşallah kalanıda ezberlicem olmadı bi dilek daha diler 70 yasin daha okudummu tamamını ezberlerim inşallah :KK70:

Ben yazın ezberlemiştim 4 sayfasını sonra okullar açılınca kaldı 2 sayfası ben şöyle yaptım;
bir sayfayi yaklaşık olarak 4-5 e bölüyordum . sonra her bölmeye 1 gün bazen 2 gün çalışıyordum durmadan o bölmeyi okuyordum böylelikle kısa olduğu için hemen kalıyordu aklmda bir haftanın sonunda bölmeleri birleştirererk bir bütün olarak okuyordum . sonra ikinci sayfayı da bu şekilde bölüp 1 ile birleştirip bu şekilde ezberledim. Ama sonra öğrendim ki tersten başlayıp ezberleyenler de var . o da kolaymış aslında.

Ben yazın ezberlemiştim 4 sayfasını sonra okullar açılınca kaldı 2 sayfası ben şöyle yaptım;
bir sayfayi yaklaşık olarak 4-5 e bölüyordum . sonra her bölmeye 1 gün bazen 2 gün çalışıyordum durmadan o bölmeyi okuyordum böylelikle kısa olduğu için hemen kalıyordu aklmda bir haftanın sonunda bölmeleri birleştirererk bir bütün olarak okuyordum . sonra ikinci sayfayı da bu şekilde bölüp 1 ile birleştirip bu şekilde ezberledim. Ama sonra öğrendim ki tersten başlayıp ezberleyenler de var . o da kolaymış aslında.

Evet canım bende tersten başlamak istiyorum hafızlar öyle yapıyormuş yukardaki arkadşın yazdığı gibi yani:)

X