yardımınıza ihtiyacım var:(

tugbanu

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
23 Eylül 2008
4
0
ÖNCELİKLE HEPİNİZE MERHABA..
BENNİM SORUNUM BANA GÖRE COK AŞILMAZ VE İŞİN İÇİNDEN CIKAMIYORUM.BEN MÜSLÜMAN BİR AİLEDENİM VE KENDİ ANNE BABAM OLMASA BİLE DİĞER AİLEMDEKİLER DİNİNE BAYA DÜŞKÜN YASİYOLAR YANI DAHA TUTUCULAR VE BENİM ERKEK ARKADASİM HRİSTİYAN:KK43:BİZİM KENDİ ARAMİZDA Bİ SORUNUMUZ YOK İKİMİZDE BİRBİRİMİZİN DİNİ İNANCLARINA KARISMIYORUZ FAKAT NE YAPACAGIMI BILMIYORUM.CUNKU SİZCE NE YAPMALIYIM .AYRILMAYI DÜŞÜNMÜYORUM ASLINDA AMA ZAMANLA İNSAN BİRBİRİNE DAHA DA ALISIYO SİZ OLSAYDINIZ NE YAPARDINIZ?:teselli:

Valla canım çok zor hakikaten. Kendi aileni ikna edebilirsen belki biraz şansın var. Ama çok şeylerle mücadele etmek zorunda kalabilirsin

Bence aileler de anlaşmadan evlilik pek pembe rüyalardaki gibi gitmiyor...
Işin çok zor olucak bence, allah yardimcin olsun....

valla zor bi durum.ailene açtınmı peki bu durumu. onlar ne düşünüyor tepkimi verdiler.

mesajlarınızda lütfen büyük harf kullanmayınız....

öncelikle ailenizin fikrini almak zorundasınız....
sevgiler...

büyük konuşmayayım ama aynı dine mensup olmadıgım biri ile evlilik düşünmezdim :1closedeyes:
bugun bi problem yok gibi gorunebilir ama evlendikten sonra farklılıklar ayyuka çıkınca pişmanlık baş gösterir
şahsi fikrim bu :nazar:

Ben almanyada yasiyorum canim, burda bu tür beraberliklere cok rastladim!!!:kahve:

Lakin malesef cogu zaman sonu olmayan beraberlikler oldu!!!benneyaptımki

Benim kuzenimde bir almanla evli, adam onun icin müslüman oldu (sünnet bile oldu) fakat herne olursa olsun bence benim fikrim lüften yanlis anlasilmasin davul dengi dengine!!!

Teyzem baslarda cok karsi cikti ki o senin ailen kadar din konusunda tutucu bir insan degil ama yinede pek hosnut olmadi damadinin bir alman ve hristyan olmasina!!

Birde simdi daha birbirnizin dini inanclarina anlayis gösterseniz bile ilerde evlendikten sonra helede cocuk olduktan sonra cok problemler yasarsiniz büyük ihtimalle, sen cocuklarinin müslüman olmasini o belki hristyan olarak büyümelerini isteyecek...

Cok zor bir durum canim allah yardimcin olsun.

büyük konuşmayayım ama aynı dine mensup olmadıgım biri ile evlilik düşünmezdim :1closedeyes:
bugun bi problem yok gibi gorunebilir ama evlendikten sonra farklılıklar ayyuka çıkınca pişmanlık baş gösterir
şahsi fikrim bu :nazar:

aynen katılıyorum sana. birlikte olmak yani çıkmak farklı aynı evin içinde bir yaşamı paylaşmak çok farklı. düşünün ki aynı dine mensup biriyle eviliyiz. yani aynı kurallara uyup aynı şeylerde düşüncelerimiz ortak. ama bazen bile bu konuda çatışabiliyoruz. bir de farklı dinleri düşünün evlenince bu daha zor olmaz mı? hadi bunu da aştınız peki çocuğunuz olunca ne olacak hangi dine göre yetişecek? bu çok zor olur bence.

Ne desek boş. Biz istediğimiz kadar hoşgörüden, ayrımcılık yapmamaktan bahsedelim. İki insan değerleriyle, alışkanlıklarıyla, eğitimiyle, duygusal özellikleriyle birbirine uygunsa din aslında problem olmuyor. (abi mütedeyyin bir insansanız, sizin yaşantınızda din olgusu daha çok yer kaplıyorsa bu önemli olur. E çocuk yetiştireceksiniz mesela... Kendi inancınızı kenara koyamayacağınıza göre. Ama çok dindar değilseniz çok sorun olmuyor. Yaşadığım birkaç örneği aktarayım:
Benim üç tanıdığım var. Biri Hristiyan bir İngilizle; biri Yahudi kökenli bir İngilizle; biri Amerikalı biriyle evlendi. İçlerinden evliliği kötü giden sadece Amerikalı ile evlenen oldu. Onun da nedeni dinle ilgili değildi. Aldatma yüzünden ayrıldılar. Diğer ikisi çok mutlu, biri Türkiye'de yaşıyor biri İngiltere'de.
Sizin erkek arkadaşınız yabancı mı yoksa, Türk vatandaşı mı? Eğer Türk vatandaşı ise daha kolay işiniz. Sonuçta Hristiyan da olsa buranın kültürü ile büyüyorlar. Bir başka tanıdığım var Antakya Hristiyanları'ndan söylemese anlaman imkansız mesela. Yani aslında bu çok önemli olmayabiliyor.
Ama maalesef toplumun geneli için bunlar sorun tabi. Eğer aileniz tepki gösterirse ya mücadele edeceksiniz ya pes edeceksiniz. Ama öncelikle ailenizin tepkisini ölçmeye çalışın ki karar verirken sizin elinizde bir veri olsun. Belki de aileniz hiç etrafa kulak asmayacaklar, bu duruma büyük bir tepki vermeyecekler... Belli olmaz.

tesekkurler hepinize:)benim ailem biliyo tabıkı ıstemıyolar aslında ama ıkna olurlar yanı ben ıstıyorum dıye.onun aılesı tam bılmıyo bılıyoda aslında bukadar cıddı boyutta oldugunu bılmıyıyo daha ama erkek arkadasım benım mutlulugum ıcın kesınlıkle bısey demezler dıyo.erkek arkadasım turk yabancı degıl yanı .ben de onla cok buyuk sorunlar yasmayız gıbı gelıo ama yasasamda zaten ben bıle bıle ıstemıs oluyorum o durumda cok fazla sıkayetcı olamam zaten.ama mesela nıkah nasıl kıyılcak?bızde dini nikah yapılmıyo dogal olarak onlarda kılıse nıkahı onemlı ama o nıkah kıyılabılıyo.benım hrıstıyan olmama gerek yok ama sonucta bızdede dını nıkah onemlı ...ufffff bılmıyorum yani:KK43:

nıkah mesela bızde dını nıkah kıyamıycaz dogal olarak kı allah katında bu onemlı ama onlarda kılıse nıkahı kıyabılıyoruz:KK43:ne olcak bılmıyorum?

:sm_confused:nıkah mesela bızde dını nıkah kıyamıycaz dogal olarak kı allah katında bu onemlı ama onlarda kılıse nıkahı kıyabılıyoruz:KK43:ne olcak bılmıyorum?

Eğer ailen seni üzmeyecekse, bu konuya olgun yaklaşacaklarsa hiç kendini üzme. Ayrıntılar hallolur gider. Mesela nikah konusundan bahsetmişsin. E kilisede de yapın, bir de bizim dinimize göre yapın kimsenin inancının gereği eksik kalmasın.
Ama bak bir tavsiye vereyim. (Kusura bakma, tavsiye derken ukalalık olarak algılama) Erkek arkadaşınla biraz çocuk yetiştirme konusunda sohbet edin. Eğer şindi aileleriniz arasında bir sorun olmazsa, ilerde yaşayabileceğiniz muhtemel problemlerden en önemlisi bu.
Ama bunları açık açık konuşmadan da bilemezsin. Mesela çocuğunuza ne öğreteceksiniz? Hiçbirşey öğretmeyecek misiniz? Ya da ikisini de öğretip büyünc kendisinin seçmesini mi bekleyeceksiniz?
Ama bunları pazarlık gibi değil de sohbet olarka konuşun. Yaklaşımını öğrenmeye çalış.
Sonuçta hoşgörü varsa sorun olmuyor bunlar. Daha da önemlisi saygı varsa sorun olmuyor. Ama şunu da unutma, tutuculuk İslam'a özgü birşey değil. Hristiyan ya da Musevi bir insan da kendi dini bakımından bağnaz olabiliyor. İyi tanımaya çalış. Kendi inancını sana ya da ortak yaşantınıza gizli ya da açık olarak dayatacak bir insansa sorun yaşarsınız.
Ama umutsuz olma, anladığım kadarıyla

(Yanlışlıkla cevaplaya bastım devam edeyim)
... anladığım kadarıyla erkek arkadaşın o tür bir tutuculuğa sahip değil. Herşey güzel olur inşallah. Aileni kırmadan ikna edebilirsen bence sorun yok. Aam dediğim gibi erkek arkadaşını iyi tanımaya çalış.

şimdi sorun yok görünse de ilerde mutlaka sorun yaşayacağınızı tahmin ediyorum. bir insanla dini için evlenilmesi lazım diye düşünüyorum.

canım benımde buna benzer bır olay var başımda.benımkı ailevi bizimkiler deyilde oğlan tarafgı iştemiyo.Bana bekle iyilıkle halledıcem dıyo.ama şeninki farklı bir olay.mücadele edin gercekten birbirinızı şeviyoşanız. Ailene anlatmaya çalış.inşallah şevenler kavuşur.aminnnnn............

cok fazla sorunla da karşılabilirsiniz ,daha az sorunlarla da bu daha çok kişilere,birbirlerine duyulan sevgi ve saygıya baglıdır daha çok...sonuçta tüm dünya milleti olarak tek bir noktada birleşiyoruz sevgi saygı AŞK!...aşılamayacak ve üstesinden gelinemeyecek hiç bir engel yoktur..yeter ki ,siz karar verin, içinize sindirin ve durumu kabullenin. her iki taraf içinde gecerli bu..hayat engellerle dolu ve uğruna yaşanabilecek değerlerle...aşkın dini ırkı milleti yoktur...bu ayırıma karşıyım,tabii kişiler bunları aşabiliyor ve yıkabiliyorsa...

Canım dini nikahı ve dini önemsiyorsan yapacak başka bişey yok. Zira bir hristiyanla evlendiğinde seninde dediğin gibi nikah geçersiz oluyor. Ve ilerde çocuklarınız olunca sen müslüman olarak yetiştirmek istersin o da hristiyan bu ikinizinkide doğal istek ama uyum zor. Hakkında hayırlısı olsun..

zor bi durum
ailenizi belki ikna edersiniz ama
açıkcası müslüman ailelerde bile problem çıkıyo mezhep falan
ki bu tamamen farklı

X