Kekler - Pastalar Ya Pasta(sim bulamadm )

BuzlarUlkesi

aşkım oğlum
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
20 Şubat 2007
7.296
347
40
bugün yaptim henüz tadina bakmadim ama güzele benziyor ilk denemem bu tarifi

keki icin
6 Yumurta
300 gr pudra sekeri
1 paket vanilya
60 gr kakao
150 gr ince un
1 bicak ucu ile kabartma tozu

krema icin
500 gr schlagobers( türkce karsiligini bilmiyorum yerine krem santi kullanilarbilir..
50 gr pudra sekeri
100 gr bitter cikolata
50 gr vanilyali puding( buda marketlerde satilan kücük kaselerde olan pudingler yani evde yapmaya gerek yok cocuklarimizin yedigi )
süslemesi icin
krem santi( ben creme fine (rama) kullandim )
milka naps ( milkanin kucuk cikolatalarindna )

önce yumurtanin sarisi,pudra sekeri,vanilya iyce cirpiliyor.
ayri bi kapta yumurtanin beyazini köpük olana kadar cirpiyoruz..
un,kabartma tozu ve kakaoyu eleyerek baska bi kaba koyuyoruz..
yumurta sarisina bir yumurtanin akindan bir undan katriyorz yani bir ondan bir ondan..ayni yönde kasikla karistiriyoruz hepsi iyce birbirne yedirdikten sonra kelepceli pasta kalibina döküyorz,kaliptan rahat ciksin diye kalibin tabanina yagli kagit koyarsak yuvarlak sekilde daha rahat olur bizim icin..önceden isitilmis firinda 180° 40 dakika pisiyor...yalniz pastacilik okuluna giden bir arkadasim firin ayarinin alt üst olarak degilde genel turboyla pisirdigini demisti bende öyle yaptim ama herkesin firini ayridir..
daha sonra kremamizin yapimina geciyoruz
schlagobers yada krem santiyi cirpip dolaba koyuyoruz daha sonra cikolatalarimizi eritiyoruz su dolu bir tencere normal ateste suyun icine tencereye uygun bir kap yerlestirirseniz daha iyi olur ben cezveye cikolatayi koydum cikolatari daha sonra eriyene kadar ateste duruyor..
puding ve pudra sekerini karisitiriyorz daha sonra cikolatayla karistiriyoruz..en sonundada krem santi icine bu karisimi katiyoruz yine dolaba koyuyorz..
üst süslemesi icinde krem santi cirpiyoruz onuda dolaba koyuyorz
pasta pistikten sonra istedigniz kadar parcaya ayriyiroz ben 3 e böldüm kekimi zaten cok kabarik bir pasta olmuyor..kremayi sürüp myve dilimleri koyuyoruz istege bagli muz,cilek,seftali...sonra yine bütün pastayi kremayla kapliyroz
diger krem santiylede üszerini süslüyorz aralarada milka cikolalatarldan diziyoruz..
afiyet olsun

Son düzenleme:
grnt0149j.jpg

grnt0147.jpg

canım benim hadi ilk yorum benden olsunzemuszemus

gerçekten gürüntü muhteşem eminim tadı da öyledir

ellerine ve emeğine sağlık paylaştığın için teşekkür ederimopuyorumnanaktan

tesekkür ederim bunu dogum günüm icin deneme olarak yapmistim..
tadi süper oldu hazir pastalardan daha iyi bir tadi var desem yeridir..

bu aralar lütfen bana yaşpasta göstermeyin
abartısız o pastanın yarısını bir oturuşta yerim ben :)

X