Vajinal muayenede normal midir ?

vardircaresi

Üye
Kayıtlı Üye
31 Ekim 2021
15
2
Öncelikle hepimize geçmiş olsun. Ve başımız sağolsun…
Biliyorum zamanı değil ve biraz uzun ama vakit ayırıp okur musunuz lütfen?
Ben tedavi görüyorum 8 ve 5 cmlik çikolata kistlerim var. Tam olarak tedavi göruyorumda denilemez bu süreç beni o kadar yorduki yarıda bırakıp tekrar devam ettigim oluyor. Geçenlerde yine yarım bıraktıgım işlermi tamamlamak istedim çünkü artık gerçekten çocuk sahibi olmak istiyoruz. Şuan yazarken bile gözlerim doluyor. Bu süreçtede defalarca muayene edildim tabiki. Rahim filmi vs çektirdim ağrılara ragmen değer dedim. Yeterki bir çocugum olsun artık. Tedavi için bir üniversite hastanesine gidiyoruz çünkü doktorum oraya yönlendirmişti. Ancak her ultrason muayenesinden sonra elle muayene ediyorlar ve buna normalde bir şey demezdim sonuçta bir üniversite hastanesi tamam. Odada genelde 2 kişi oluyor. Geçen gittiğimde ultrasonla baktılar. Daha sonra ben tam toparlanırken çok rahat bir tavırla toparlanmayın bekleyin diyip eldiveni takıp hiç danışmadan uyarmadan direkt elle muayene etmeye basladı üstelık kistler cidden canımı yakıyor. Ultrasona bıle zor girdiğim yetmıyormuş gibi bu acıyı çekmeme cidden gerek var mıydı bilmıyorum. Yinede sorun etmedim ancak muayenesini bitrip eldivenlerini atarken toparlanmaya calıstım bekleyin toparlanmayın dedikten sonra diğer kıza işaret etti oda eldivenini takıp elle muayene etti beni ve ben simir testi rahim filmi olaylarını aştım ultrason kaldı sadece derken 2 kişi tarafından bakın tek kişide değil üst üste elle muayene oldum. Ve canım yandı. Sorum şu bunu reddedebilir miyim ? İlk gittigim zamanlar kibar bir kadın vardı ve sordu bana neden yaptıgınıda açıkladı ki o gün cidden muayene esnasında baya sıkıntı vardı o yüzden ellede muayene etmek ıstedgni belirtti ama bunu sorgusuz sualsiz yapmadı. Zaten her gittiginizde farklı biri ki söz konusu kist olduğu için illaki her gittigimde muayene olmam gerekıyor. Ultrason o bu korkularım yetmıyor gibi bir de elle muayene olmak istemıyorum. Ve ben 3 gündür yataktan kalkamadım resmen muayene sonrası çok rahatsız oldum.

Grip olduğunuzda doktor sırtınızı göğsünüzü dinliyor kulaklarınıza gözlerinize bakıyor vs boğazıma bakma istemiyorum diyor musunuz? Derseniz bu ne kadar mantıklı olur? Doktorun yapması gereken şeye engel olarak iyileşebilir misiniz? Doktor bir adımı atlayarak nasıl doğru tedavi uygulayacak?
Tecavüze uğramış gibi davranmak istiyorsunuz ama sadece muayene oldunuz, iyileşmek istemiyorsanız elinizden geleni yapın hatta travma yaşadım filan deyip doktora gitmeyi bırakın, yok akıl mantık sahibi bir insanım diyorsanız düzenli olarak tedavinizi olup tamamlayın doktor ne gerekiyorsa onu yapsın
Muayene eden ikinci kişi muhtemelen eğitim amaçlı muayene etti, böyle doktor olunuyorya hani tecrübe ederek filan…..bir daha gittiğinizde bir doktora muayene olabilmeniz tedavi olabilmeniz için önce bir doktor yetişmesi lazım değil mi?

Grip olduğunuzda doktor sırtınızı göğsünüzü dinliyor kulaklarınıza gözlerinize bakıyor vs boğazıma bakma istemiyorum diyor musunuz? Derseniz bu ne kadar mantıklı olur? Doktorun yapması gereken şeye engel olarak iyileşebilir misiniz? Doktor bir adımı atlayarak nasıl doğru tedavi uygulayacak?
Tecavüze uğramış gibi davranmak istiyorsunuz ama sadece muayene oldunuz, iyileşmek istemiyorsanız elinizden geleni yapın hatta travma yaşadım filan deyip doktora gitmeyi bırakın, yok akıl mantık sahibi bir insanım diyorsanız düzenli olarak tedavinizi olup tamamlayın doktor ne gerekiyorsa onu yapsın
Muayene eden ikinci kişi muhtemelen eğitim amaçlı muayene etti, böyle doktor olunuyorya hani tecrübe ederek filan…..bir daha gittiğinizde bir doktora muayene olabilmeniz tedavi olabilmeniz için önce bir doktor yetişmesi lazım değil mi?
Canım yanıyor dıyorum detaylı açıklamışım. İlk defa vajinal muayene olmuyorum bir çok devlet eğitim ve araştırma hastanesinde gördüm üslup kabalık. Ve 2. Kişi olayı canımı sıkan ben orda en ufak şeye çığlık atacak dereceye gelirken denek gibi kullanılmaya devam etmem.

Canım yanıyor dıyorum detaylı açıklamışım. İlk defa vajinal muayene olmuyorum bir çok devlet eğitim ve araştırma hastanesinde gördüm üslup kabalık. Ve 2. Kişi olayı canımı sıkan ben orda en ufak şeye çığlık atacak dereceye gelirken denek gibi kullanılmaya devam etmem.
Sorun uslup kabalık* olacaktı yanlış yazmışım

Öncelikle hepimize geçmiş olsun. Ve başımız sağolsun…
Biliyorum zamanı değil ve biraz uzun ama vakit ayırıp okur musunuz lütfen?
Ben tedavi görüyorum 8 ve 5 cmlik çikolata kistlerim var. Tam olarak tedavi göruyorumda denilemez bu süreç beni o kadar yorduki yarıda bırakıp tekrar devam ettigim oluyor. Geçenlerde yine yarım bıraktıgım işlermi tamamlamak istedim çünkü artık gerçekten çocuk sahibi olmak istiyoruz. Şuan yazarken bile gözlerim doluyor. Bu süreçtede defalarca muayene edildim tabiki. Rahim filmi vs çektirdim ağrılara ragmen değer dedim. Yeterki bir çocugum olsun artık. Tedavi için bir üniversite hastanesine gidiyoruz çünkü doktorum oraya yönlendirmişti. Ancak her ultrason muayenesinden sonra elle muayene ediyorlar ve buna normalde bir şey demezdim sonuçta bir üniversite hastanesi tamam. Odada genelde 2 kişi oluyor. Geçen gittiğimde ultrasonla baktılar. Daha sonra ben tam toparlanırken çok rahat bir tavırla toparlanmayın bekleyin diyip eldiveni takıp hiç danışmadan uyarmadan direkt elle muayene etmeye basladı üstelık kistler cidden canımı yakıyor. Ultrasona bıle zor girdiğim yetmıyormuş gibi bu acıyı çekmeme cidden gerek var mıydı bilmıyorum. Yinede sorun etmedim ancak muayenesini bitrip eldivenlerini atarken toparlanmaya calıstım bekleyin toparlanmayın dedikten sonra diğer kıza işaret etti oda eldivenini takıp elle muayene etti beni ve ben simir testi rahim filmi olaylarını aştım ultrason kaldı sadece derken 2 kişi tarafından bakın tek kişide değil üst üste elle muayene oldum. Ve canım yandı. Sorum şu bunu reddedebilir miyim ? İlk gittigim zamanlar kibar bir kadın vardı ve sordu bana neden yaptıgınıda açıkladı ki o gün cidden muayene esnasında baya sıkıntı vardı o yüzden ellede muayene etmek ıstedgni belirtti ama bunu sorgusuz sualsiz yapmadı. Zaten her gittiginizde farklı biri ki söz konusu kist olduğu için illaki her gittigimde muayene olmam gerekıyor. Ultrason o bu korkularım yetmıyor gibi bir de elle muayene olmak istemıyorum. Ve ben 3 gündür yataktan kalkamadım resmen muayene sonrası çok rahatsız oldum.
Seni muayene edenler asistan dr olabilir tecrübe sahibi olmak için muayene yapıyor ama sen de bi hasta olduğun için açıklama yapması lazımdı bide şu var hastaneler genel olarak aşırı yoğunluğa sahip olduğu için belki onların da yaşadığı bi stres olabilir

Bu insanlar tecrübe edinmeden nasıl doktor olacak? Elbette gerektiğinde denek olarak kullanılacaz. İyi sen kabul etme ben kabul etmeyeyim eee?
En ufak şeye çığlık atacak ne yaptı bu doktorlar? Et mi kopardılar? Bayıltmadan kist mi aldılar? Elbette bir rahatsızlık oluyor bazen can acıyor da çığlık atmak nedir ya bilmesek tecrübe etmesek fobi sahibi edersiniz insanı, sanırsın çocuk doğuruyor
İğne olurken kan alınırken canınız yanmıyor mu? Ona niye izin veriyorsunuz madem? Gerekli olduğu için dimi, bu da gerekliyse ki gerekli ki doktor uyguluyor iyileşmek istiyorsanız katlanmaya mecbursunuz bu kadar net

geçmiş olsun acı çektiğiniz için üzgünüm ama doktorlar da yapması gerekeni yapmış gibi
Muayene amaçlı yapılmadı gerçekten öyle olsa bir şey söylenir ultrasonda söylenen söylendi. Daha sonra eldiven taktı srgusuz sualsız muayene etti tamam yine sorun değil dedigim gibi ama 2. Kiside aynı seyı yaptı ve bu arada bi açıklama bsy hanı muayene ederken şöyle böyle kistiniz söyle yada hrhangi bir sey yok afedersiniz ikiside parmaklarını soktular ve çıkardılar sonrada bsy demediler benım sinirlendigim bu kendımı kobay yada ders mankeni gibi hissettim ve kistler cidden kücük değil canım yanıyor yani bunu sırf yapısını vs ögrenmek ıcın kendileri icin yapıyolar bende orda mankenleriymişim gibi yoksa daha once defalarca muayene oldum devlette falan sadece bu üni hastanesinde basma geldi ve 2. Yanındakı kisininde tekrarlayıp bir şey dememesi benı gerdi

İstanbuldaysanız maddi durumunuz eş veriyorsa Dr. Mualla Vural ı öneririm
Araştırıyorum hemen benide doktorum buraya yönlendirdi isim vermek istemedim. Kendi bölümleri var Endometriosiz üzerine ayrı bir bina dikilmiş hastaneye orada çok bilgili dktorlar ve kolay kolay amlyat etmezler dedi. Bende amlyat istıyordum kapalı doktorla görusemıyorsunuz zaten hep asistanlar ile ilettiler ama doktor yaşımın genc oldgunu vs söylemiş ama tedavide göremıyorum. Verdikleri ilaçlar hep kanama yapıyor hangi doktora gittiysem böyle oldu sizin yazdgınızıda araştıracsgm bi çok teşekkürler

Bu insanlar tecrübe edinmeden nasıl doktor olacak? Elbette gerektiğinde denek olarak kullanılacaz. İyi sen kabul etme ben kabul etmeyeyim eee?
En ufak şeye çığlık atacak ne yaptı bu doktorlar? Et mi kopardılar? Bayıltmadan kist mi aldılar? Elbette bir rahatsızlık oluyor bazen can acıyor da çığlık atmak nedir ya bilmesek tecrübe etmesek fobi sahibi edersiniz insanı, sanırsın çocuk doğuruyor
İğne olurken kan alınırken canınız yanmıyor mu? Ona niye izin veriyorsunuz madem? Gerekli olduğu için dimi, bu da gerekliyse ki gerekli ki doktor uyguluyor iyileşmek istiyorsanız katlanmaya mecbursunuz bu kadar net
Siz normal misiniz ya ? Kistim var dıyorum eşimle zor ilişkiye giriyorum ben. Anlatamıyor muyum hasta gibi nasl saydırmış. Pimpirikligimden yapmıyorum. Herhalde çikolata kistinden bihabersiniz umarm Allah başınıza vermez. İyi günler bir dahada yorum yazmayın. Vicdanınız ölmüş

Ayrıca parmakla iyileşmeyeceğim değil mi el ile muayene hangi çağda kaldı habernız mı yok sizin. İyi ya her şeyi yapsınlar alakalı alakasız. Elle muayeneyle bir işi yok işlem sonrası açıklama bıle yapılmadı yanı bana yaptgı elle muayeneden snra ultrasondakılere göre doktora danışıp geldi elle muayene işi kendileri için. Kimseyi psrmakla iyileştirdiklerinden değil ya o kadar boş konusmussunuz ki sinirden elim ayagım titrıyor resmen. Başına bile gelmemiş bir şey icin ne güzel atıp tutuyorsun sen ya. Biri elle muayene edince sorunu anlamadı öbürüde bakmak istedi yani öylemi ? zaten bu izinsiz sorgu sualsız davranısları sizin gibi kendini ölümüne teslim edenler yüzünden. Ultrasonda görmedi elıyle kistime mi ulaşmak istedi nedir deyip kabullenmem gerekıyordu. Siz muayenede sorun yaşamıyosunuz diye bende rahat olmak zorundada değilim bu sorunum olmasa bile. Herkesin vajinası geniş olmak zorunda değil.

12.9 CM bakın MM demiyorum çikolata kistim sağ tarafta solda ise 18 ve 17 mm lik çikolata kistlerim var. Olayı sadece abarttığınızı düşünüyorum, üniversite hastanesi elbette bu uygulamayı yapacak? Hatta yeri gelecek ders konusu olarak bir çok öğrenci sizin muayene esnanızda yanınızda olacak.
Bence siz ya tedaviyi bırakın yada sizi pohpohlayacak özelde bir doktora gidin.

Maalesef devlet hastanelerinde durum böyle ilerler. Ben de kistlerden dolayı ameliyat olmak istemediğim için çok Dr gezmiştim o dönem. Her Dr un elinin hafifliği bile farklı oluyor. Bir Dr da smear testi verirken hiç anlamıyordum, başka bir Dr alırken çok canım acımıştı mesela. Muayenede de bu böyledir. 1 defa tavsiye üzerine Süleymaniye kadın doğuma gitmiştim.5 -6 kişiyi aynı anda odaya aldılar hastaları. Karşımızda da yine bir ekip ,dr ve öğrencileri. Herkes derdini anlatmıştı o kadar insanın ,hasta ve dr ların önünde. İnsan utanıyor tabi ama yapacak da birşey yok. O hastanelerin kuralı bu. Yalnız beni elle muayene ettiklerini hatırlayamadım o konuyu bilemiyorum. Özel e gidersen çok konforlu bir şekilde muayeneni olursun, 1 tane dr un olur, senin her türlü rahatsızlığını 1 dr a anlatırsın. Devlet hastaneleri için yapacak birşey yok, onların çalışma kuralları bu .

Canınız yanmış olabilir bunu anlayabiliyorum lakin doktorda işinin gerektirdiği şeyi yapıyor ona kalırsa ben daha geçen hafta vajinamdan parça aldırdım uyusturmadi direk kesti canımdan can gitti ama kadın bunu almak zorundaydi ben neden benden izin almadın yapamazsın demedim.. ardından eliyle her tarafı inceledi, iki doktor birlikte muayene etti...sağlığımız için gidiyoruz varsın eliyle muayene etsin bunda bu kadar kızacak ne var?

X