Uyku egitimi gerekli mi?

gizogiz93

Üye
Kayıtlı Üye
11 Haziran 2023
99
114
31
Merhaba, beş aylık bir kızım var ve gündüz uykuları çok kısa. Gece de uykuya sallayarak veya memede geçiyor. Dolayısıyla artık yorgunluktan bayılmak üzereyim. Bu süreçte birkaç uyku danışmanı ile konuştum. Hepsi tabii ki çok iddialiydi uyutma konusunda. Benim bakış acıma göre de çocuğu her halükarda ben uyutacağım için okuduklarım ve izlediklerim ile sabrım olunca yapabilirim gibi geliyor. Sorum tecrübeli annelere, uyku egitimi alıp da memnun olan veya aldım ama gerek yoktu diyen annelerden tecrübelerini çok dinlemek isterim.

Merhaba, beş aylık bir kızım var ve gündüz uykuları çok kısa. Gece de uykuya sallayarak veya memede geçiyor. Dolayısıyla artık yorgunluktan bayılmak üzereyim. Bu süreçte birkaç uyku danışmanı ile konuştum. Hepsi tabii ki çok iddialiydi uyutma konusunda. Benim bakış acıma göre de çocuğu her halükarda ben uyutacağım için okuduklarım ve izlediklerim ile sabrım olunca yapabilirim gibi geliyor. Sorum tecrübeli annelere, uyku egitimi alıp da memnun olan veya aldım ama gerek yoktu diyen annelerden tecrübelerini çok dinlemek isterim.
Merhaba bende eğitim almayı kafaya koydum ve 3 kişiye yazdım ama fiyatları o kadar fazla ki vazgeçtim kendim yapayım dedim beşiğine koyup poposuna sırtına pışpıilayınca uyutmaya başladık onda sorun yok vakat çok kısa uyuyor 45 dk sonunda uyanıyor her uykuda ona nasıl çözüm bulmalıyım bende o konuda şaştım kaldım

Her bebek farklıdır tabi ama ben kendi tecrübemden bahsedicem. Uyku eğitimi almadım bebeğim 5 aylık ama benim için çok zor olsada günlerce uykusuz kalsam da 3.ayının başından beri yaklaşık 2 haftalık süreçte kendimce uyku eğitimini kendim verdim. Gündüz uykularını takip ettim, çok uyursa gece uyumuyordu, uykusundan uyansın diye altını açıp ıslak mendille siliyordum uyanıyordu. Gün içinde çok oyun oynayıp ev içinde 40 tur atarak çok konuştum onunla yordum. Gündüzleri yorgunluktan kesik kesik uyumaya başladı sonra, 6’dan sonra saat 8-9 a kadar kesinlikle uyutmadım. Uyuyorsa bile birşekilde uyandırdım. Takip ettim not ettim. Çok uykulu olduğu zamanlarda bile 2 saat uyuyordu en fazla. 8’de uyuyor 9.30-10 gibi uyanıyordu. Saat 12-1 arasında uyutuyordum sabaha kadar kesintisiz uyuyordu. Uyutmaya çalışırken asla ayağıma alıp sallamadım, yada kucağımda çok tutmamaya özen gösterdim, yanına yattım ninni söyledim,davlumbaz sesi açtım. Çoğu zaman onu çok yorduğum için yorgunlukdan uykuya geçemeyip ağlama krizleri yaşıyordu, kolumun altına alıp sarılıp sakinleştirmeye çalışıp uyutuyordum. Şimdi beşiğine koyuyorum 5-10 dakika içinde kendi kendine uyuyor. Uyku saatleri atak haftası en pick noktasında bile değişmiyor.

X