Tutmayan Yoğurt

Kaç dakika ve kaç derecede tutması gerekiyor
Ben çok yüksek tutulmaz diye düşünüyorum

75 dereceye koymuştum 2 3 saat çalıştı kaldı sonra kapattım sabaha kadar orada durdu kendi sıcaklıgında. olmuştu.

ama genelde yoğurdumu şöyle yaparım sütüm kaynayıncaılımasını beklerim ve 45 derece geldiğinde bunu parmak testiyle anlayabilirsiniz kavanozlarıma sütü dökerim sonra hepsine 1 yemek kasıgı maya koyar 1 2 tur karıştırırım.
sonra süzgeci kapatırım kavanozların üstüne.çevresii sıkıca sarar kapatırım üstünü kapatmam incecik örtü sererim.
5 6 saat sonra taş gibi olur. sıcak olmaya basladı havalar cok bekletmem. sonra dolaba 1 gece bekler afiyetle yerim.
kavanozların agzı acık olucak yoksa buharlasıp sulu olur.

Aaa, bir çeşit peynir yani... Sadece tuz yeterli mi, limon ya da sirke katmak gerekir mi? Bir de bu işlemi yarın yapsam geç mi olur?

Bilemedim ki, lezzet ustaları sizsiniz :) Önerilere bağlı hareket edeceğim. Ya buzdolabına koyacağım ya da sabaha kadar o şekilde örtülere sarılı şekilde duracak... Sizce hangisini yapmalıyım?

canım sulu kaldı dedin dimi, kaynat onu kaynadıkça çökelek olur yukarı çıkar zaten göreceksin.
sonra süzdür onu he tuz at ki tuzlu olsun istemezsen tuz atmazsın.
suyunuda atma ama peynir altı suyu dedikleri o kullan çorbalarada koyarsın

Bilemedim ki, lezzet ustaları sizsiniz :) Önerilere bağlı hareket edeceğim. Ya buzdolabına koyacağım ya da sabaha kadar o şekilde örtülere sarılı şekilde duracak... Sizce hangisini yapmalıyım?
Dolaba koyunca tutmaz,dışarda ekşiyebilir...Ama istersen birkaç saat daha bekle sonra ocakta kaynat içine tuz ve tereyağı ekle daha sonra süzgeç,tülbentte olabilir.Süzülmesi için beklet..Fazla olursa buzluğa atabilirsin.Tek kullanımlık poşetlere koyarsın sonra börek,poğaça vs yaptığında çıkartıp peynire karıştırabilirsin..

Ben de eskiden kağıt havlu koyardım kavanozlara üstüne de streç film bir blog yazısında okumuştum, taş gibi olurdu.. Benim sanırım mayam bozuldu ondan tutmuyor yoğurtlar, şimdi çökelek yapacağım sanırım... Öneriler için teşekkür ederim :)

Evet ekşime ihtimali aklıma gelmedi, şimdi gidip kaynatacağım... Azıcık da tuz bakalım.. :)

Ellerinize sağlık bende bu tarz yapıyorum Tek fark ben çelik tencerede mayalıyorum

yoğurdum olduktan sonra dolaba koyarken peçete koyar kapagını öyle kapatırım kavanozumun.
bide en güzel kavanozda oluyor.
tencerede genelde sulu oluyor.

Ellerinize sağlık bende bu tarz yapıyorum Tek fark ben çelik tencerede mayalıyorum

kavanozda yapmak daha kolayıma geliyor biri bitince diğerini açıyorum. hemen sulanmıyor camda bide.
tencerede sulu oluyor genelde.
teşekkür ederim hepimizin ellerine saglık bende yeni yeni mayalamaya basladım..
olurda hamiş kalırsam dogal dogal besleneyim diye

Hay Aksi. Ben böyle şey görmedim. Yoğurt olmuş, ama üstünde su var.. Bir baktım kaynatmak için cıvık değil, kaşıkla bakayım dedim sert tutmuş aslında sadece üstünde su var, bir de pütürlü bir görüntü dolaba kaldırayım mı sizce? Bu yoğurt olmuş da sulu olmuş gibi anlayamadım ben de... Diyorum ki üstüne havlu kağıt koyup dolaba kaldırayım ne dersiniz?

Ben haftada 8 veya 10 kilo mayalıyorum.Kavanozda saklamak zor oluyor14 yıldır kendim mayalıyorum alıştım galiba pek sulu olmaz yoğurdum
Rabbim gönlünüze göre versin inşaallah

canım yaptıkça katılaşıyor bide.
bence dolapta bekletsin bu yogurt 1 gece böyle.he istersen fırında 75 derece falan koy sahura kadar dursun.

Ben haftada 8 veya 10 kilo mayalıyorum.Kavanozda saklamak zor oluyor14 yıldır kendim mayalıyorum alıştım galiba pek sulu olmaz yoğurdum
Rabbim gönlünüze göre versin inşaallah

oo maşallah kalabalıkmısınız yoksam yoğurt düşkünümü
biz iki kişi olunca 2.5 ya da 5 kg süt alıyoruz ama ben fena sardım bu yogurda tadına bayılıyorum
mayamızda bizim burada ıspartada üretiliyor bildiğimiz migros markette satılıyor
baya reklam mı oldu ki ban yemem inşallah
teşekkür ederim inşallah yüce rabbim görüyor

Brunella , Nevreste , myzt çok çok teşekkür ederim, yoğurdun üstüne kağıt havlu koydum suyu emince biraz daha su kaldı, onu da direk tencereyle beraber süzdüm, yoğurt o kadar kalıp gibi olmuş ki, suyu kolayca akıverdi, işlemlerin hiçbirine gerek kalmadı. Demek ki uzun süre tutmak gerekiyormuş. Bir de üstünde su olunca ben hepsi sulu sandım ocağa koyunca anladım tuttuğunu... Kağıt havlu koymam ne kadar sağlıklı bilemem ama yoğurdu kurtardık :) Şimdi dolaba kaldırıyorum, hepinize tekrar tekrar teşekkür ederim...

5 kişilik bir aile olunca ancak yetiyor canımYoğurt düşkünlüğüde var.Yoğurt,ayran olmadan yemek yiyemiyorumBizim süt burada bir köyden taze geliyor.
Sorun yok canım

Bundan sonra aklında olsun o suyu dökmeEn faydalı kısmı orası
Çorbalara ekleyebilirsin
GözünaydınBundan sonra hep güzel olur yoğurtların inşaallah

rica ederim
evet yoğurtta biraz zaman lazım heme olmuyor.dolapta dinlenince daha güzel oluyor.
yaptıkça daha da güzelleşir maya

5 kişilik bir aile olunca ancak yetiyor canımYoğurt düşkünlüğüde var.Yoğurt,ayran olmadan yemek yiyemiyorumBizim süt burada bir köyden taze geliyor.
Sorun yok canım

oh maşallah afiyet bal olsun.
bizde köylülerden alıyoruz tadına bayılmamak elde değil sulandırıp ayran yapıyorum bende

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…