Türkiyeye Dönüş

kardelen015

Üye
Kayıtlı Üye
12 Mart 2014
11
3
34
Merhaba, herkese iyi günler! Yurddisinda yasiyorum. Türkiye de dogdum ilk okul 3üde bitirdikten Avusturya ya geldim. Egitimimi burda tamamladim yaklasik 12 senedir burda yasiyorum. Ticaret Meslek bitirdim, üzerine "Kamu Idare" okudum (Uni degil, burda yapilan meslek okullari üzerinden) ve simdi bir belediyede calisiyorum. Yasim 20 ve ilerde belki 1 belki iki sene sonra Universite okumayi düsünüyorum. Nasipse Türkiyeye geri dönüs düsündügüm icin de bu karar bir nevi bastan sona gelecegimi etkileyecek. Bu sebepten arastirmaya koyuldum. Benim sorum; Sizce ne yönde bir seyler yapmak verilen, verilecek olan emegin karsiligini aldirir? Almanca Ana dilimiz gibi konusabilmemiz (ingilizce) avataj midir? Ne derece bi avantajdir? Yurd disinda yasamanin is bulmada nasil iyi ve kötü yönleri vardir? Türkiyede de okadar cok Universite mezunu var, duyuyoruz okuyoruz, okudugu meslegi degil buldugu isi yapanlar var ve buna Yabanci Dil egitimi görmüs ögrenciler de dahil. Buda acikcasi biraz korkutuyor gözümü. Sizin bu konuda fikirleriniz neler, duyduklariniz gördükleriniz bildikleriniz, hepsine ihtiyacim var.

Görüsmek üzere, saglicakla kalin :)

Sent from my GT-I8160 using Kadınlar Kulübü mobile app

Merhaba, herkese iyi günler! Yurddisinda yasiyorum. Türkiye de dogdum ilk okul 3üde bitirdikten Avusturya ya geldim. Egitimimi burda tamamladim yaklasik 12 senedir burda yasiyorum. Ticaret Meslek bitirdim, üzerine "Kamu Idare" okudum (Uni degil, burda yapilan meslek okullari üzerinden) ve simdi bir belediyede calisiyorum. Yasim 20 ve ilerde belki 1 belki iki sene sonra Universite okumayi düsünüyorum. Nasipse Türkiyeye geri dönüs düsündügüm icin de bu karar bir nevi bastan sona gelecegimi etkileyecek. Bu sebepten arastirmaya koyuldum. Benim sorum; Sizce ne yönde bir seyler yapmak verilen, verilecek olan emegin karsiligini aldirir? Almanca Ana dilimiz gibi konusabilmemiz (ingilizce) avataj midir? Ne derece bi avantajdir? Yurd disinda yasamanin is bulmada nasil iyi ve kötü yönleri vardir? Türkiyede de okadar cok Universite mezunu var, duyuyoruz okuyoruz, okudugu meslegi degil buldugu isi yapanlar var ve buna Yabanci Dil egitimi görmüs ögrenciler de dahil. Buda acikcasi biraz korkutuyor gözümü. Sizin bu konuda fikirleriniz neler, duyduklariniz gördükleriniz bildikleriniz, hepsine ihtiyacim var.

Görüsmek üzere, saglicakla kalin :)

Sent from my GT-I8160 using Kadınlar Kulübü mobile app

Türkiye’ye dönmeyi kesin düşünüyorsan üniversite okuman lazım bence. Yani en azından statü için gerekli. Mesela Alman Dili ve Edebiyatı, gibi bir bölüm okuyup çok rahat bitirebilirsin çok iyi üniversitelerde. Hem de bu sırada başka şeylere yönelirsin. Çok kolay okuma fırsatın olur. 4 Sene içinde diğer dili edinirsin falan.
Ama buraya dönersen üni okumanı tavsiye ederim.

Sekerim, burda ekmek artik aslanin agzinda. Universite okusan bile is bulacaginin, bulsan bile iyi gelirli olacaginin garantisi yok. Ordaki kadar iyi hayat sartlarina sahip olamayabilirsin.

Yani , ozel olmazsa niye gelmek istedigini sorabilir miyim? Elindeki diplomayla orda rahatca is bulabilirsin, universiteye de orda gidebilirsin, neden donmek istiyorsun?

Bir de sekerim, bizim toplumumuza ayak uydurabilecek misin, sonucta burdan gideli cok olmus.

Yazım da iyi belirtmemişim sanırım, Türkiyeye dönsemde dönmesemde burda Universite okumak istiyorum.

Dönmek istememin nedenleri çok fazla. Başka bir devlet de yaşamak sorun. Manevi anlamda çok yıpranıyoruz. İş arkadaşlarıyla olsun komşularla olsun Türk ve Alman iki farklı bir ırk iki farklı dil iki farklı din. Dışlanıyoruz, kötü gözle bakılıyoruz.. Arada ince bir çizgi var, her ne kadar iyi ve kötü insan var ırklarla insanlar ayrılmamalı densede desekte öyle olmuyor malesef. Bıçak kemiğe dayandığı vakit Alman yine Alman oluyor. Bir de şöyle anlatayım buranın sonu yok. Avrupa eski 1970, 1980lerdeki avrupa değil. İlerde çocuğum olduğunda onuda burda büyütmek zorunda kalacağım. Burda yetişmesi kendini kültürü ve zamanla geldiği memleketi unutması demek.

Ve en büyük neden... Memlekete duyulan özlem... Neredeyse her yaz Türkiyeye geldiğimiz için az çok biliyorum standardları ama inanın burasıda bunaltıyor bitiriyor insanı..

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Son düzenleme:
İşi maddiatı düşünürsek, hayatımı yoluna koymuşum buranın yasalarını haklarını biliyorum o bakımdan tabi ki burda yaşasam daha iyi ama ne iş ne maddiyat..

Hristiyan bir devlet de 7/24 olmasada gün boyu almanca konuşuyor olmak zor... Yaşıyoruz yine de ama buda zaman içersinde ruhu daraltıyor.. Kendi dilimizi konuşmak kendi kültürümüzü yaşamak kağıtta "özgür irade" gerçek yaşamda adeta suç

İyileride var (nadir olsada) yediğim ekmeğe nankörlük etmek istemem. Ama durum anlattığım gibi.

Son düzenleme:
Yazım da iyi belirtmemişim sanırım, Türkiyeye dönsemde dönmesemde burda Universite okumak istiyorum.

Dönmek istememin nedenleri çok fazla. Başka bir devlet de yaşamak sorun. Manevi anlamda çok yıpranıyoruz. İş arkadaşlarıyla olsun komşularla olsun Türk ve Alman iki farklı bir ırk iki farklı dil iki farklı din. Dışlanıyoruz, kötü gözle bakılıyoruz.. Arada ince bir çizgi var, her ne kadar iyi ve kötü insan var ırklarla insanlar ayrılmamalı densede desekte öyle olmuyor malesef. Bıçak kemiğe dayandığı vakit Alman yine Alman oluyor. Bir de şöyle anlatayım buranın sonu yok. Avrupa eski 1970, 1980lerdeki avrupa değil. İlerde çocuğum olduğunda onuda burda büyütmek zorunda kalacağım. Burda yetişmesi kendini kültürü ve zamanla geldiği memleketi unutması demek.

Ve en büyük neden... Memlekete duyulan özlem... Neredeyse her yaz Türkiyeye geldiğimiz için az çok biliyorum standardları ama inanın burasıda bunaltıyor bitiriyor insanı..

Ben de Almanya'da yasiyorum sekerim, soylemeyi unutmusum. Yazdigin her seye katiliyorum, biliyorum. Ben Turkiye'de dogup buyudum, buraya is icin tasindim.

Tabi ki, vatandas da olsan asla bir Alman kadar deger goremezsin. Senin gibi cok iyi Almanca konusan insanlar bile, tipleri Almana benzemiyorsa dislaniyor. Toplum asla yabancilari kabul etmiyor, mukemmel Almanca konussan da, burda dogup buyusen de, Alman biriyle evli olsan da yabanci gozuyle bakiyorlar. Turkiye'de boyle bir sey yok mesela. Tanidigim Bulgar bir hanim vardi, Turk bir beyle evli, duzgun Turkce konusuyor. Tipi bizlere hic benzemiyor, ama herkes yenge olarak bagrina basmis durumda :KK1: Apartmandaki diger kadinlar onunla da komsuluk ediyor, gunlere cagiriyor, dislamiyor. Almanya'da gordugum kadariyla boyle bir sey olmaz mesela.

Avrupa konusunda haklisin, ekonomi eskisi kadar iyi degil. Lakin Turkiye'de issizlik ve enflasyon tavan yapmis sekilde kuzum. Devlet yonetimi de gercekten cok kotu.Basimizdakiler sag olsunlar, her gun ayri bir zirva cikariyorlar.

Ote yandan, calistigim yerden de, sartlardan da cok memnunum kuzum. Genel anlamda hayattan memnunum ama evim aklima gelince resmen kalbim aciyor. Yani gurbete ne kadar dayanirim ben de bilmiyorum ama Turkiye'deki is ortamina donmek de istemiyorum. Yani ben de kafamla kalbim arasindayim, sonu ne olur bilemem. Ne yazik ki ikimiz icin de hem gonlumuze uyan, hem de mantigimiza yatan bir yol yok bence.

Artık buralarda bildiğin gibi değil, orada Alman-Türk buralarda onlarca ayrışma var. Hukukun, adaletin olmadığı, gencecik filizlerin vurulup düştüğü ve sineye çekildiği bir ortamda yaşıyoruz. Az sonra çıkacağım işten, ortalık yine karışık, dönebilir miyim evime, dönemezsem hesabını soran olur mu ? Öyle hoşgörümüz, sevgimiz çok eskilerde kaldı. Geçim zaten çok zor, bizden sonrakilerin ne olacağı belli değil, yıllarca dirsek çürütüp okuyanlar ya işsiz ya da üç kuruşa buldukları rastgele işlerde çalışıyor, emeklilik yaşı 60 ları çoktan geçti. Bende Almanya doğumluyum, oradaki şartları biliyorum inan buranın halinden on gömlek iyidir, en azından hakkını arayabilirsin. Şu an içinde bulunduğumuz ortam hiç hoş değil, düzenini kalıcı olarak değiştirmeden önce çok iyi tart derim. Rahmetli annem çok pişman oldu döndüğüne, seninkilerle aynı sebepten döndüler, memleket hasreti, öldüğü güne kadar ah dedi hep nasıl yaptım böyle bir hatayı ....

İşsizliği geçtim, devlet yönetimi demişsin, en çokta bu düşündürüyor sanırım insanı; Adaletsizlik, hakkını arayamamak, arasanda haklıyken suçlu konumuna düşmek.

İkimiz ve bizim gibi düşünenler için Rabbim inşallah bi kapı açar, hayırlısı olsun.

Peki Üniversite için hangi bölümü seçmek akıllıca olur sizce?

Son düzenleme:
@attraente

Olanlara içim parçalanıyor... memleket kardeş kavgasına düştü.. Haberleri izlerken öfkeden çıldırıyorum.. Allah sonumuzu hayır etsin.. :KK43: Sandık sandık deniliyor ama sandıktan çıkan sonuç tahmin edilen olmaz inşallah.. Biraz siyasete giriyorum k.bakmayın kendimi tutamıyorum..

Allah korusun arkadaşım sağ salim yine evine gelmen dileğiyle... Allaha emanet ol.

Dediklerinde de haklısın.. Pişman olma ihtimali yüksek... Verilmesi zor bir karar...

Son düzenleme:
Ya hepimiz doğru düzgün eğitim almak,kariyer sahibi olabilmek için avrupaya gitmeye çalışıyoruz siz üni okumadan türkiyeyemi geliceksiniz? Şaka yapıyosunuz heralde..burda doğru düzgün ne eğitim var ne iş var ne hayat var.ben bilgisayar mühendisiyim ama şindi avrupada 2. Üni okumak istiyorum çünkü türkiyede 1-2 üniversite hariç asla işinize yaramıcak bilgilerle beyniniz doldurularak iş hayatında kullanabileceğiniz hiçbişey olmadan mezun oluyosunuz..zaten üni mezunları sekreterlık yapıyor artık..

Ya da gelin çocuğunuz ekmek almaya giderken öldürülsün mesela..

Üniversite okumadan değil aksine üniversite okuyup biraz daha çalışıp dönüş yapmak niyetim. Körü körüne elde yok avucta yok, bu şekilde değil tabi ki.
O sebepten ne yönde bir bölüm okusam iyidir diye fikir almak, bilenlerden durumları öğrenmek, tartmaktı amacım..
Şimdiye kadar da, burda olsun türkiyede ki arkadaşlarımdan olsun tanıdıklarımdan olsun hep negatif cevaplar tepkiler aldım...

Son düzenleme:
Üniversite okumadan değil aksine üniversite okuyup biraz daha çalışıp dönüş yapmak niyetim. Körü körüne elde yok avucta yok, bu şekilde değil tabi ki.
O sebepten ne yönde bir bölüm okusam iyidir diye fikir almak, bilenlerden durumları öğrenmek, tartmaktı amacım..
Şimdiye kadar da, burda olsun türkiyede ki arkadaşlarımdan olsun tanıdıklarımdan olsun hep negatif cevaplar tepkiler aldım...

merhaba;

bence üniv orda okuyun.ne iş yapmak istediğinize göre bölüm seçmenizin birazda olsa avantaj olacağını düşünüyorum.
ama şöyle bir şey var işe alımlarda; şimdi zaten çoğu kişi bir şekilde AÖF filan gibi üniv bitiriyor yeni nesilde. o yüzden yüksek lisans yapmanızın size 1 puan daha artı katacağına eminim.
birde İngilizce ve Almanca' yı iyi şekilde konuşuyorsan Türkiye' de iş bulursun muhakkak. Dil çok önemseniyor.
yakında yani mutfak görevlisi de İngilizce konuşsun diyecek durumda artık işe alımlar. yani iş için gerekli olsun olmasın dil çok önemli.
birde artık Türk firması çok az kaldı diye düşünüyorum. Türk diye bildiğin firmada yabancı ortaklı çıkıyor.
Yabancı firma ise dil zaten mecbur gerekli raporlamalar, denetimler vs işlemlerde dil şart.
İngilizce daha ağırlıklı isteniyor ama Almanca' da olursa muhakkak iş görüşmelerine çağırışmanda büyük avantaj olur.

gurbetlik zordur ama önerim Türkiye' ye illa gelecekseniz orda okul vs tüm süreçleri tamamlayın. ama asla oranın standartaları açısından burası aynı olmaz. hem sosyal devlet olma bakımından, hem rahat yaşam bakımından maddi ve manevi olarak.
şimdi bide ülkemiz çok zor zamanlarda Allah sonumuzu hayır etsin... belki siz gelene kadar ülkede toparlanmış olur.
ülkedeki krize gelince, biz hep krizle yaşıyoruz emin olun. artık hayatımızın parçası oldu. gün geçmiyorki zam olmasın herşeye zam var. maaş zamları yılda 1 kere %5-10 arasında değişiyor ortalama.

Hakkınızda hayırlısı olsun. eminim gurbetlikde çok zordur. Allah sizin ve sizin gibi tüm yurtdaşlarımızın yardımcısı olsun. :KK34:

@attraente

Olanlara içim parçalanıyor... memleket kardeş kavgasına düştü.. Haberleri izlerken öfkeden çıldırıyorum.. Allah sonumuzu hayır etsin.. :KK43: Sandık sandık deniliyor ama sandıktan çıkan sonuç tahmin edilen olmaz inşallah.. Biraz siyasete giriyorum k.bakmayın kendimi tutamıyorum..

Allah korusun arkadaşım sağ salim yine evine gelmen dileğiyle... Allaha emanet ol.

Dediklerinde de haklısın.. Pişman olma ihtimali yüksek... Verilmesi zor bir karar...

Çok şükür geldim evime ama dediğin gibi içi parçalanıyor insanın. Şu dönem siyaseti konularımızdan uzak tutmak mümkün değil maalesef. İnsanın psikolojisi bozuluyor. Yaşadığın, nefes aldığın yerin düşmanlık kokması feci bir duygu, başka bir şeye kanalize olamıyor insan. Biraz tarih okuyanlar bilir, bunlar her zamanda yaşanmış ve sonu her zaman felaket olmuş karmaşalar. Diktatörler yok olmaya mahkumdur, tarih boyunca böyle olmuştur ama o esnada yaşananlar, ülkemin,kardeşlerimin gördüğü zarar yaralıyor insanı. En çok anne baba olanlara üzülüyorum, nasıl bir korkudur.... Rabbim fırsat vermesin kötülere...

Keşke ben yurtdışına gitsem...Türkiye'nin sonu belli değil, millet bölünelim diye isyan ediyor. Başı açık olduğum için "kafir" görülmeye başlanıyorum. Ben bu ülkede çocuk doğurmaya korkuyorum, önemli olan huzurlu olduğun yerde yaşamaktır.

yazılan yorumlara katılıyorum.
anladıgım kadarıyla su an orada kalmayı okumayı ve donme kararınızı mezuniyetten sonra vermeyi dusunuyorsunuz.

eger bir ihtimal donmeyi dusunuyorsanız turkiyede okdugunuz bolumun denkligi var mı bunu arastırın...
cunku imza yetkisi olmuyor.
ama yine de firmalar iyi dil bildigi icin calıstırıyorlar, atıyorum tasarımcı olarak adınız geciyor ama yasal prosedur olarak turkiyede okuyan birini de projeye dahil ediyorlar ki imzadan dolayı geri donmesin.
fakat 4yıl sonra bu da kalkabilir. oooh iyi olur diye dusunmeyin cunku yine size is kapısı sınırlı olur zaman. cunku yurtdısında buyuk unilerde okuyanlar ile turkiyede adı gecen 1-2uni dısında kimse iş bulamaz, issizlik sorunu artar. o yuzden imza yetkisinin kaldırılma ihtimaline karsı cıkıyor insanlar.

ne okuyacagınıza karar vermediginize gore pek yakın gordugunuz bir alan yok sanırım.
once kendizini kesfetmeye calısın, nelere ilgi duyuyorsunuz vs.
ve okuyacagınız bolum eger turkiyeye gelmezseniz almanyada da yapabileceginiz bir meslek olsun...

Üniversite okursan Türkiye 'de denkliğinin olup olmadığına dikkat et.Yoksa anlamı olmaz.

Canım denkliği var mı bilmiyorum ama eğer orda üni. Okuyup buraya geleceksen, kesinlikle sağlıkla ilgili bir bölüm okumanı tavsiye ediyorum. Çünkü emin ol Türkiye'de işsiz kalmayacağın bölümlerden birinin başını sağlık çekiyor. .

Son düzenleme:
üniversiteyi orada okumakla iyi edersn canım, bence Türkiye'de iş bulursun eger okudugun bölümün Türkiye'de denkligi varsa ve yeterli yabancı dilin varsa illaki iş bulursun diye düşünüyorum

Umarım hakkında hayırlısı olur :)

Son düzenleme:
X