Aile Planlaması Tüplerin Bağlanması Konusunda Görüşleriniz

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
kadının vücudundaki değişiklik için eşten onay alınması saçma değil mi?

Çok saçma, insan haklarına da aykırı bence
Ben bir daha çocuk istemiyorum dedikten sonra eşim ne yapabilir ki? Tecavüz mü edecek bana?

Boşandık şimdi ne olacak mesela

Tüplerimi bağlatmış olsaydım ne rahat edecektim.

Ben 3.doğumumda bağlattım çok rahatım Allaha şükür devamlı hamilelik şüphesinden kurtuldum spiral yaramadı haplarda aşırı kilo arkadaşlar dinen sakıncalı diyorlar ams başka türlü korunamıyırsan hep stres sıkıntı yapmaktan ve geleceğini hazırlayamayacagın bebek dünyaya getirmekten iyidir

geri dönüşü olmadığı için dinen sakıncalı deniyor.
ama artık tıp gelişti, hem tüpleri açabiliyorlar (başarı şansı düşük), hem de tüp bebek yöntemi var.
o yüzden ben dini açıdan sakıncası olacağını düşünmüyorum.

ya bu konuyu biliyorsan daha açabilir misin rica etsem,
ilik nakli gibi bir durumda bebek öneriliyor biliyorum, ama diğer örneklerde ne gibi bir durum oluşabilir pek bilmiyorum.
Yigenim lösemi oldu canim biz sansliydik ilik nakli gerekmedi ama ilik nakli gerekseydi yengeminde bağlıydı tüpleri olmazdı çocuğu hastanede yatarken bi çocukta anemi hastasiydi onada kardeşi olursa ilik tutar yaşar dediler komsumuzda rahimde kist oldu bidaha hamile kal doğumla atcaksin dediler doğurdu kist falan kalmadi

bir sürü doğum kontrol yöntemi varken niçin tüplerini bağlatmayı düşündün canım benim yengem 6 çocuğu oldu yaptırdı sanırsam ama bence gerek yok

Ay bilemedim Alys
Sanirim ben olsam yaptirmam
Cesaret edemem ya

Eşime de açtım bu konuyu,
Önce aynı tepkiyi verdi, sonra biraz araştıralım bakalıma döndü,
Bakayım doktorun yorumu ne olacak, o çok önemli, ben kesin karar versem kocayı ikna ederim gibi

Eşime de açtım bu konuyu,
Önce aynı tepkiyi verdi, sonra biraz araştıralım bakalıma döndü,
Bakayım doktorun yorumu ne olacak, o çok önemli, ben kesin karar versem kocayı ikna ederim gibi
Korunma yontemi cok be kuzucum
Korkmuyor musun hic? Valla konu acilinca ben korktum lutfen alinma bana samimiyetine guvenerekten icimden geleni soyluyorum

Korunma yontemi cok be kuzucum
Korkmuyor musun hic? Valla konu acilinca ben korktum lutfen alinma bana samimiyetine guvenerekten icimden geleni soyluyorum

Niye korktun?
Ben 3. Çocuktan her şeyden çok korkuyorum sanırım, sabırlı biri değilim hiç.

Niye korktun?
Ben 3. Çocuktan her şeyden çok korkuyorum sanırım, sabırlı biri değilim hiç.
Bilmem tirstim birden
Saglikla ilgili seylerden tirsiyorum sanirim
Ameliyattir mudahaledir tuylerim urperiyor
Cocuk konusunda haklisin ama ben ikinciden bile korkuyorum asla istemem cok yiprandim

İlgilenen arkadaşlar için doktor görüşünü de yazayım;

30. yaştan sonra öneriyorum dedi doktorum.
Herhangi bir rahatsızlığa yol açmıyormuş.
Tüp bebek şansını düşürmüyormuş, normalde %50dir ama zaten dedi.

Hiç bir olumsuz yorum yapmadı.
Doğum zamanı olursa 300 TL gibi bir ek fiyat çıkartacaklarmış.
Eşin imzası şartmış, doğum zamanı veya öncesinde izni yazılı olarak vermesi gerekiyormuş.

Tüp bağlatma yöntemini sormayı unuttum.
Onu da bir dahaki sefere.

doktorum iyi düşünüp karar verin dedi.
Eşime açtım konuyu, benim etkimde kalmadan sen de düşün dedim.

durumlar böyle...

AdAm_OLaCaK_KIZ
bu konu hakkında önerin var mı bana?
hala karar verebilmiş değilim.

vazektomi önerdi bazı arkadaşlar ama tüp ligasyonunda tüp bebek ihtimali varken onda yok diye anladım ben,
yanlış mıyım?

Can'ım herşey Allah'tan.. Yanlış anlama sakın felaket tellalı gibi de görmeni istemem.. Sakarya depreminde bir hanım üç evladını birden kaybetmiş ve tüpleri bağlı olduğu için tekrar evlat sahibi olamadı..
Dinimizce de caiz değil bu durum zaten.. Eşin kullansın yada sen korun ama tüplerini bağlatma nolur..
Rabbim evlatlarını korusun sana bağışlasın herşey insanlar için olmaz diye bişey yok..

canım şöyle ki,
herkes farklıdır elbette,
ama Allah korusun evlatlarımı kaybetsem sanmıyorum ki yeniden hamilelik isteyeyim.

işin dince caiz olma durumu ise karışık aslında,
şöyle ki geri dönüşü olmayan bir yöntem olduğu için caiz değil deniyor,
ancak tüp bebek seçeneği olduğu için tam olarak geri döüşsüz sayılmaz,
bunu düşünürsek de caiz olması gerekir.

yine farklı bir açıdan yaklaşırsak, örneğin spiralde döllenmiş embriyonun yatağı bozularak bir nevi kürtaj yapılıyor olarak da görebiliriz, o zaman ona da caiz değil dememiz gerekir.
kısaca bu konu dini olarak değerlendirilecekse yeni tıbbi keşifler de göz önüne alınmalıdır.

cevabın için çok teşekkür ederim.

Önemli değil Can'ım..

Valla şekerim hiç bilmiyorum bazı kaynaklar vazektomide dönüş var diyo bazı kaynaklar ise dönüş yok diyo, tüp bağlatmada tüp bebek mümkünmüş ama sen bilirsin esin vazektomiye yanaşırsa o daha basit

Gerçi sende doğuracaksın ve sanırımsezaryen ile,seninki de kolay olur karar verirsen

Gerçi sende doğuracaksın ve sanırımsezaryen ile,seninki de kolay olur karar verirsen

ameliyat anında olacakmış, doktora danıştım da, çok fiyat farkı da yok,
tek başına bu operasyonu olursan pahalı oluyormuş sanırım.

eşim pek operasyona açık değil, benim de olmamı istemiyor pek.

Benim de üç çocuğum var başka istemiyor um ama korkuyor umda.eşime bu kokuyu açtığımda kendini kısır mı yapıcan demişti cevap bulamadım bir dahadabu konuyu açamadım.spiral korur inşallah 4. Yü psıkolojım kaldırmaz.dunyya çocuk yapmak için geldik sanki :)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…