Tüp bebek sürecim (pcos) biraz uzun 🙏🏻

buse0092

Üye
Kayıtlı Üye
4 Kasım 2021
13
3
25
Kızlar biraz uzun ama birinden akıl almazsam bir daha transfer yaptıramayacağım sanırım :)

Tüp bebek yaptırmamın sebebi yumurtalarımın çatlamaması evlendiğimden beri hiç korunmadım 1 sene sonra bir sorun olduğunu düşünüp doktorlara gitmeye başladık çatlatma iğneleri denedik 1 sene de öyle geçti ve artık kabullenmiştim doğal yolla olmayacağını..

Heyecanlı bir şekilde tedaviye başladık gonal f iğne kullandım toplamda 10 yumurta toplandı ama 8’i 3.gün embriyosu olabildi. Adeti bekleyip adetin 3. Günü estrofem kullanmaya başladım 17 gün sonra sanırım beni transfere çağırdı. O an ki heyecanımı anlatamam size doktor embriyoyu rahim içine yerleştirirken izliyorsunuz resmen (Ve hiç canınız yanmıyor)

İyi haber ki ilk embriyo tuttu :) asıl hikaye bundan sonra başlıyor. Progestan fitil , kan sulandırıcı ve prolutex iğne kullandım. Beslenmeme ve uyku saatlerime de dikkat ettim. Ama grip oldum bende bebek tutunmaya çalıştığı için bağışıklık sistemimin düştüğünü düşündüm grip 3 gün sürdü. 9 haftalık olduğunda beni kontrole çağırdı doktorum ve ilk ultrasonu açtığında daha elleri oluşmamış ama bir bebek gördüm çok geçmedi bir terslik olduğunu anladım çünkü hiç hareket etmiyordu ve kalp atışı yoktu. Gelişimi durmuş meğer 8 haftalıkken. 2 gün sonra kürtaj oldum. Doktorum plasentayla ilgili bir problem olabileceğini ve kendimi suçlamamam gerektiğini söyledi. Ama her anne gibi acaba yanlış bir şey mi yaptım diye suçluyordum tabi ki. Kürtajdan sonra kanamalar önce leke şeklinde geldi 1 hafta geçmeden çoğaldı. Doktorum içeride parça kalmış olma ihtimali olduğunu söyledi ve tekrar anestezi alarak rahimi ulturasonda temizledi. 1 hafta geçti kanamalarım yine arttı bu sefer histeroskpi yapalım dedi tabi o zamana kadar verdiği düşük ilaçlarını anlatmıyorum bile. Kum kadar şeyler kalmış rahimde onlar kanama yapıyormuş.

Yine adetimi bekledim ama ruhsal olarak çökmüştüm sadece bitsin artık diye bakıyordum. Adetim geldi ve doktorum bir sorun olmadığını istersem tekrar deneyebileceğimi söyledi. Ben bir cesaretle (bir yandan acaba yine aynı şeyleri yaşar mıyım korkusuyla) tekrar transfer yaptırdım. İçim de hiç bir his yoktu pozitif ya da negatif..

Öğrendim ki tekrar hamileyim. Yine çok sevinemedim ve beklediğim oldu. tekrar grip oldum ve 5. Haftada birden kanamam başladı. Kürtaja gerek bile olmadan kendiliğinden düştü. Şimdi de düşükten sonra henüz adet olmadım şu an 28 gün oldu ama düşükten sonra biraz gecikebilirmiş.

Okuduğunuz için şimdiden teşekkğr ederim
Asıl sorum siz benzer bir durumla karşı karşıya kaldınız mı ? Kaldıysanız nasıl cesaret edip bir transfere daha gittiniz ? Ne kadar bir ara verdiniz? Bu süreç hepimiz için zor. Çok isterdim ki hiç uğraşmadan doğal yolla sürpriz bir şekilde hamile olduğumuzu öğrenelim ama nasip

Benzer süreçlerden geçmişiz o değerin yükseldiğini bile görmek çok güzel hayaller kurarken bı anda gittiğini öğrenmek de apayri acı rabbim isteyen herkese tez vakitte hayırlı sağlıklı evlatlar nasip etsin inşallah denemediğim kürler ilaçlar kalmadı 6 ay önce 4 haftalık bebegimi kaybettim ama 6 yılda ilk kez aşılama ile olduğu için ona bile şükrettim şuan yine anne olma isteği içime sığmayınca tüp bebeğe karar verdik ama hangi hastane hangi doktor diye araştırınca daha çok yipraniyoruz Allah'ım hakkımızda hayırlısını biran önce versin

Neredeyse sürecimiz çok benziyor bende pcosluyum yumurtlama ilaçları vs kullandım sonra kendiliğinden hamile kaldım ama düşük oldu dahada olmayınca geç kalmadan tüp bebek denedik çok şükür 10 embriyom vardı ilk deneme negatif bu arada rahimle alakalı yada embriyo ile ilgili hiçbir sorun yoktu embriyolar en iyi kalitede idi ama nasip değilmiş 2 deneme histeroskopi oldum tuttu ancak düşük oldu bu arada kalp atışı vs vardı 3 denememde muhtemelen vucüdum atıyordu embriyoyu bu yüzden lenfosit aşısı denedik çok şükürü bir pamuk oğlum var darısı size inşallah diyeceğim şudur asla vazgeçmeyin olmamasının mutlaka bir nedeni vardır

Ya çok güzel hayırlı evlat olsun inşallah Allah derdini göstermesin bizde sorun yok deniliyor doğuştan hipotroidi hastalığım var ama ilaçlarla kontrol altına alındı ondan olabilir deniliyor bize de

Ya çok güzel hayırlı evlat olsun inşallah Allah derdini göstermesin bizde sorun yok deniliyor doğuştan hipotroidi hastalığım var ama ilaçlarla kontrol altına alındı ondan olabilir deniliyor bize de
Allah rası olsunVucüt atıyor olabilir kan sulandırıcı kullandınız mı hiç pıhtı için test yaptırdınız mı

Allah rası olsunVucüt atıyor olabilir kan sulandırıcı kullandınız mı hiç pıhtı için test yaptırdınız mı
Hiçbir test yapılmadı sadece hsg laparoskopi ve histereskopi yapıldı amh testini bile zor bela yaptırdım bende uzun zamandır vücudun atmasından şüpheleniyordum ilk kez sizden lenfosit aşısını duydum ayın 30unda randevum var danışacam doktoruma acaba nasıl yapılıyor istek üzeri ücretli mi üniversite hastanesi yapar mı kusura bakmayın biraz çok soru sordum tedaviyi gören birinden öğrenmek isterim

Her hastane her doktor yapmıyor bazı doktorlar geçerleliğine bile inanmıyor doktorunuza danışın mutlaka belki farklı tedavi şeklide olabilir lenfosit aşısı eşinizden 8 9 tüp kan alınıp lenfositleri ayrıştırılıyor ve size aşı gibi vuruluyor 3 dozdu toplamda ben 2022 yılında 1 dozunu sadece 1250 tl ödedim şuan nasıl inanınki bilmiyorum ben pendik medical parkta tedavi gördüm

Çok teşekkür ederim danışacam mutlaka şuan Diyarbakır'dayım umarım burda da yapılıyordur bu süreçte maddi manevi çok yoruluyoruz ama gelecek meleklerimizin sesine nefesine binlerce zorluk değer diye dayaniyoruz

Merhaba istersen biraz rahimi dinlendir ve bir kaç ay sonra transfer yaptır çünkü çok üst üste de iyi değil beden yoruluyor artık bende sürekli grip olan biriyim pko da var sanırım bağışıklığımız düşük baya bizim.. bol vitamin al bedenini hazırla transfer öncesi Allah herşeyin hayırlısını versin rabbim daha geçen haftalarda bir arkadaşım 7 aylık bebeğini toprağa verdi karnındayken ölmüş kalbi durmuş Allah daha kötüsünü yaşatmasın gerçekten vardır herşeyde bir hayır. Bence bekle bazen tedaviyi bırakanlar hamile kalıyor istersen dinlen biraz nasılsa yumurtaların hazır bekliyor.. Allah nasip ederse bizde seneye bu zamanlar başlamak istiyoruz tedaviye tüp bebek için. Korkuyorum da biraz

transfer öncesinde ve gebe kaldıgınızda beslenmeniz nasıldı ? ve kan değerlerinize hepsine dikkat etmişmiydiniz.

Merhaba bence siz bir kan pıhtılaşmanıza baktırın gerekli genetik testleri yaptırın üniversite hastanelerinde detaylı bakılıyor, 2 düşük yaşayanlarda genelde bakılır doktorunuz neden baktırmadı anlamıyorum. Hamile kalmanızda sıkıntı yok bebeğin gelişiminde problem var muhtemelen pıhtılaşma sorunu. Bebek beslenemediğinden gelişemeyip düşüyor. Ablam da aynı şeyleri yaşadı o doğal yollarla hamile kaldı 2 kez ilk gebelikte kese oluştu bebek oluşmadı ikincisinde kalp atışı alamadan düştü sonra kan pıhtılaşmasına bakıldı, 3. gebelikte her gün pıhtılaşma iğnesi oluyor ve kan sulandırıcı ilaç kullanıyor şimdi çok şükür bebeğinin doğmasına 20 gün kaldı. Üzülmeyin lütfen çözümü olmayan bir şey değil :)

Merhaba Buse,

İki kere tüp bebek yaptırdın, bebeklerin tutundu ve daha sonra onları kaybettin. Öncelikle düşen bebeklerin için genetik baktırdın mı ? Baktırdıysan sonuç ne çıktı ?

Devlet hastanesinden tıbbı genetik bölümüne randevu alarak, eşinle beraber gidin. Sana Kromozom analizi ve Trambofiili 6 lı panel , eşine ise Kromozom analizi yapılır. Kromozomlara bakılır, herhangi bir eksiklik veya translokasyon var ise, tüp bebek sonucunda oluşan embiriyolarına genetik baktırarak ( PGT ) transfer yapılır. Böylece bebeğin engelli olması, veya düşük engellenir. Trambofili 6lı panel ise, kan pıhtılaşmasının olup olmadıgını gösteren bir test. Bende iki yerde homozigot çıktı. Bu sebeple 24 saat etkili olan HİBOR 5000 ilaç kullanılacak. Doktorum öyle söyledi. Sizinde var ise pıhtılaşma probleminiz bu ortaya çıkacaktır. Çünkü düşük sebeplerinin çoğunlugu ya genetik yada pıhtılaşma.

Onun haricinde CD56 -CD19 isimli kan testlerini yaptırmanızı tavsiye ederim. Katil hücre denilen yapılar, oluşan embiroyaya saldırıyorlar. Bunu engellemek için çeşitli serumlar var. gebelik öncesi ve sonrası bağışıklık baskılayıcı serumlar... Bu söylediklerimi yaptıktan sonra transfer olmanızı tavsiye ederim.

Geç gördüm kimse başta cevap vermeyince kusura bakmayın genetik test yapılmadı fakat kan sulandırıcı kullanıyordum her gün göbekten iğne ile. Ablanız da sağlıkla kucağına alır inşallah, teyze olmayı bende yeni tattım sayılır sizin adınıza da çok sevindim

Genetik test hiç yaptırmadık, doktoruma düşüklerden sonra kan değerlerime bakılmasını istediğimi söylediğimde ona bile gerek yok dedi. Kafamdaki soru işaretleri biraz da bu yüzden sanırım. Kan sulandırıcıyı sürekli kullandım transfer sonrasında ama fazla lekelenme problemi yaşadığım için bıraktık. Katil hücre tedavisini duymuştum çoğu tanımı bana uyuyor. Dediklerinizi dikkate alacağım çoook teşekkür ederim. Bana yol gösterecek fikir verecek birilerine ihtiyacım vardı

Ben hiç tüp bebek yaptirmadim. 1 sene korunmasız ilişki akabinde 2 aşılama 3 yumurtlama takibi oldum. Zeynep kamil hastanesine gidip gelirken , bir cok insanla muhabbet ettim. O şekilde duya duya birseyler yaptırdım. Cd56 testi, ile ilgili araştırma yaptım. Araştırmalarım sonucu bir kişi otoummin bir hastalığı varsa, bende haşimato yani troid var. ANA isminde bir test verilir. Genelde otoimmmun hastaligi olanlarda pozifit çıkar. Bende de pozifit cikti. Ana değeri pozitif çıkan kişilerde, katil hücre olasılığı daha fazladır. Bunun akabinde Nk hücre paneli ve flow sitometrik kır testi yapilir. Nk hücre paneli yaptırdım. Cd 56 değerim xok hafif yuksej çıktığı için, flow sitometrik kır testi de yaptıracağım. Bu iki testi laboratuvarlar aynı sanıyor. Ama değiller. İki testin baktığı Değerler farklı. Nk hücre panelinde, ekte paylaştığım Değerler bakılıyor. İstanbul kadikoyde düzen laboratuvarında 1950 tl ye baktirabilirsiniz. Istanbulda en ucuz yapan yer. Flow sitometri testinde ise CD16,CD56,CD8,CD158a degerler bakilir. En uygun yapan yer pendik mikrogen 4400 tl. Bilginiz olsun.

Nk hücre panelinde bayılanlar da fotoda ekli

Eklentiler

• 1000130129.jpg
    98,1 KB · Görüntüleme: 18
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…