Aile Planlaması tüp bağlatma ameliyatı

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

şimdi senin bunları yazman da beni çok etkiledi.korkak bir insanım.sağlık problemleri çıkma riski varsa yaptırmak istemem.zaten korunma yöntemlerini denemememin sebebi de riskleri.ne yapıcam ben.2 çocuğum var ve ilk doğumum çok kötü geçti.sezaryen ameliyatıydı bir sürü problem yaşadım.ikinci doğumumu yapan doktor, ilk ameliyatından dolayı yapışıklıklar oluşmuş,bu ameliyatta bile zor hallettim bir daha hamile kalırsan çok riskli olur senin için,sezaryen ameliyatı çok sıkıntı olur dedi.benim bir daha hamile kalmamam lazım bu yüzden.korunma yöntemleri için de ne yapacağımı şaşırdım

kaç çocuğunuz var?yaşınız kaç?bir daha çocuk istemediğinize sizde eşinizde kararlı mısınız?sezaryen dışında laparoskopi yöntemiyle karnından küçük 3 delik açılarak yapılıyor eskiden tüpler sadece bağlanırdı kesilmezdi şimdi bağlanıp bide kesiliyor hamile kalma gibi bir durumunuz olamaz yani.adet döngünüzde herhangi bir değişiklik olmuyor her ay adetinizi oluyorsunuz sadece atılan yumurta rahime gelemiyor.ilerde fikrinizi değiştirdiğinizde tüplerinizi açtırmak isterseniz çok zor tüpler çok hassas olduğu için yapışıklık oluyor.tüp bebek dışında normal yollardan gebe kalmanız çok zor.eğer hamilelik düşünmüyorsanız yaptırın hiçbir zararı yok ama tüplerini bağlatıp artık çocuğum olmayacak deyip depresyona giren vakalarımız çok

bizim bi komşumuz var olmuştu akşam detaylı bilgi alıp yazarım istiyosan anlaşılan kesinn kararlısın
sorup öğrenirsen yaz canım sevinirim

yukarda yazdım sebeplerimi canım.yaşım da 32.zararı olmadığına eminmisiniz?sora sora bıktırırım artık milleti:26:

dönüşü olmayan bir yöntem olması dışında hiçbir olumsuz yanı yok canım hormonların normal çalışmaya devam ediyor.her ay yumurtlamanda oluyorama tüpler kesik olduğu için tüpü geçip rahime gelemiyor.normal düzenli adetini oluyorsun diğer yöntemlerdeki gibi mide bulantısı tüylenme falan hiçbir etkisi yok

Bu işin çözümü iyi bir doktor, dediğim gibi hormonlu spiral kullanabilirsin, 3 ve 6 aylık aşılar var onları deneyebilirsin, normal spiral bile olabilir sonuçta hiç taktırmamışsın, doktorun gözle rahmin uygun değil diye bir teşhisi nasıl koydu anlamadım. Hiç olmadı kadınlar içinde kondom var artık öyle bir şey kullanabilirsin. Ama tüp bağlatmayı ben doğru bulmuyorum, tabi ki doktor değilim naçizane fikrimdir. Hem kadında hem erkekte yapılabilen işlem ama insan sonradan pişman olabilir, yeni bir gebelik isteyebilir, hayatın ne getireceği belli olmaz bu kadar dönüşümsüz bir şey bana ürkütücü geliyor. Dediğim gibi iyi bir doktorla görüşerek bunu çözebilirsin, sonuçta bizler doktor değiliz. Komşu yaptırdı, arkadaş yaptırdı bunlar fikir verecek şeyler değil, herkesin vücudu farklı

Son düzenleme:
Annem beni dünyaya getirdikten sonra tüplerini bağlatmış, hatta sırf tüplerini bağlatmak için sezeryan yapmış doktor yoksa normal doğurabilirmiş. Bunun için ayrı bir ameliyat var mı bilmiyorum benim annem sezeryan sırasında bağlatmış tüplerini. Bir de eğer pişman olup açtırmak isterseniz çok uzun ve zor bir ameliyatmış, doktor öyle söylemiş. Bence tercih edilmesi gereken en son yöntem. Yani belirli bir yaştan sonra 42+ falan düşünülebilir.

Son düzenleme:
evet canım yapıyorlar

işte ben de bunu merak ediyorum bildiğin birşey varsa paylaşır mısın?

spiralin enfeksiyon riski büyük.
normalden daha ağrılı ve daha çok adet olursun.

tüp bağlatma olayında da bazen her zaman tüpler çözülemeyebiliyor
bu yüzden çok riskli ve çocuk sahibi olmamış insanlara uygulanmıyor

yukarda yazdım sebeplerimi istesem de hamile kalmam doğru olmaz zaten.çok haklısın en mantıklısı doktorla görüşmek tabiki.benim yaptıranları sorma sebebim bu ameliyatın üzerlerinde nasıl etkileri oldu onu da bilmek istiyorum.sonuçta doktorun vereceği bilimsel bilgi.ama karar vermek gerçekten kolay değil bir hata yapmak da istemiyorum

Yengem 3.doğumunu sezeryan ile yaptı 6 yıl önce ve o sırada tüplerini bağlattı. 27 yaşındaydı bağlattığında, doktor abimede bir kağıt imzalattı kabul ettiklerine dair. Normal hayatına devam ediyor herhangi bir sorun olmadı.

en büyük pişmanlığım sezaryen sırasında bağlatmamam zaten.bilseydim doktorun doğumdan sonra böyle diyeceğini yaptırırdım zaten

ben bunun sezeryandan hemn sonra yapıldığıı dymuştum böyle bilmiyorum.. ayrıca tüp bağlatmanın günah olduğunu da duymştum.. sprial de çok sakıncalı ya düşüyor ya da adet gibi ara ara kanamaların oluo diye duymuştum ne gerek warkii.. zaten dinimizde de erkek korunmalı yazıyor.. korunma işi kadına yüklenmemeli.. erkek iradeli olmalı düşüncesindeyim....

Tüp bağlatma sezaryan sırasında yapılabileceği gibi herhangi bir zaman laparoskopik olarak kapalı ameliyatla da yapılabilir
Gebe kalma ihtimali diğer bütün korunma yöntemlerinden çok daha düşüktür.
Ilerde tüp açtırmak için yapılan ameliyatlarda başarı ihtimali bağlama operasyonunun tekniğine göre değişmekle birlikte en iyi ihtimalle yüzde 30 civarıdır.
Ama kişi gerçekten çocuk isterse tüp bebek yoluyla çocuk sahibi olabilir.
Herhangi bir yan etkisi vs de yoktur.

ben de 2.ye hamileyim. 3.yü asla düşünmüyorum. çok kolay hamile kalan biriyim. ben de yöntemleri düşünüyordum ama hem tüp bağlatmanın hem de spiralin gebeliğe engel olduğunu ama gebelik oluşabileceğini, oluşursa da embriyonun tüplerde ilerlemesini engelleyip ölümüne neden olacağını duyduğum an vazgeçtim. düşünsenize embriyo oluşmuş ama rahme giden yolda önü kesiliyor ve ölüyor. bu bence kürtaj
kimyasallara karşıyım ama hapın ya da iğnenin böyle bir etkisi yok
en iyisi kondom bence

Bu konu hakkında bende bişeyler söylemek istiyorum.Bu duruma eşlerin karar vermesi gerekiyor yani eşinde imzası rızası alınır. Yaş faktörüde çok önemlidir 35 yaş ve üstü olması daha mantıklı.Ayrıca doğuma yakın veya doğumun hemen arkası böyle bikarar duygusal olabileceğinden daha sakin bi dönemde karar verilmeli. Bişey daha var genetik mirasımızı hepimiz bilmiyoruz bazı hastalıklar ve günümüzdeki hastalıklarda yeni bi çocuk yeni bi kardeş isteniyor hep duyuyoruz.Beni yanlış anlamayın çok istiyorsa eşiniz de sperm kanallarını bağlatabilir illaki kadın diye bişey yok. Son bişey kimsenin evliliğinin sonsuz olacağını yada çocuklarımızın başına ne gelecek (kaza hastalık ölüm boşanma yeniden evlenme ..gibi)bağlanan tüplerin açılması için yada tüp bebek içinde zaman lazım diye düşünüyorum ayrıca maddiyatta lazım.... Ben den de bu kadar...

günah olayını da düşünmüştüm ben de.ama benim durumumda olmayabilir diye düşünüyorum.onu da araştırıcam kesin karara varırsam
dediğin gibi kondom en iyisi.aslında her an tedbirli olunursa en mantıklısı kondom
ben de aynı düşünceler içindeyim tüp bağlatma ameliyatı için.allah korusun çocuklarımızın başına ne gelebileceğini hayatın bize ne getireceğini kimse bilemez.sadece benim bir daha hamilke kalmam tehlikeli olduğundan düşünebileceğim bir seçenek diye düşündüm.

görüşleriniz için çok teşekkürler kızlar.ben hala kararsız bir şekilde bekliyorum.inşallah bu kararsızlıkta başıma bir gebelik gelmez.gerçekten cesaret istiyor bu tüp bağlatma ameliyatı

En sağlıklısı kondom,vücudunun dengesini bozma bırak her ay yumurta atsın kanama olsun hormonların güzel çalışsın.

Günah mıymış tüp bağlatma ne alaka ya, o zaman korunmayalım da boşa gitmesin her yıl doğuralım allah rızkını verir zaten dimi. Te allahım yaa. İstemiyosam doğurmam allah rahim vermiş diye her yıl doğurmak zorundamıyım belki istemiyo çocuk kadına soran yok

şimdilik yeni bir karara kadar öyle olcak zaten sanırım

ben de bu yöntemi uygulamayı düşünüyorum.
şu an 2. bebeğime hamileyim. ve çok riskli bebek ve benim için.
rahatsızlığımdan dolayı gebe kalmam sakıncalı.
başka bebek düşünmüyorum bu yüzden.
ama tüp bağlatmanın herhangi bir sakıncası olmadığını okumuştum.
aklım çok karıştı....
ilaç kullanamıyorum. prezervatifle hamile kaldım. spiral özellikle istemiyorum.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…