TSH Değerim 3.58. Neden troid ilacı verilmedi?

Ay-n ilk Hali

Minik küncü tanem benimle ♡
Kayıtlı Üye
20 Ekim 2016
2.530
1.430
Merhaba kızlar...

Bugün TSH değerim 3.58 çıktı. Normal değer aralığı belirtilmemiş ama araştırmalarıma göre normal bir değerdeyim fakat bu değerlerde olanlara da Euthyrox ilacı veriliyormuş. Gebelikte bebeğin gelişimi için şartmış.

Devlette ki doktorum troid ilacı alıp almadığımı sordu, daha önce hiç almadım. Ama ilaç almam gerektiğini de söylemedi. Kan değerlerimle de ilgilenmedi. TSH değeri 3.4'lerde olan bayanlara bile 25mcg dozunda ilaç veriliyormuş.

Gebelik düşündüğüm için ne gerekiyorsa yapmak istiyorum bu konuda. Kadınlık hormonlarıma burada Kadın Doğum olmadığı için baktıramadım maalesef. Özel hastane de yok, endokrinolog da...

Sizce troidi düşürmek için ilaç almam yararıma olacak mıdır? Şimdilik gerekli mi?

Son düzenleme:
Bendede tiroid var gebe kalmadan once doktorum 5 mg lik ilac verdi ac kqrnina sabahlari icmem gerektigini soyledi 1 ay icerisinde normal degerlere düşer dedi.gebelik icin normal olan tiroid orani 3.00 oldugunu soyledi doktorum istersen doktoruna tekrardan daniş 25 mg verebilir

Gebelikte 1. Trimester'da TSH hormon değerinin 2.5 ve altında olması gerekiyormuş. 2. ve 3. Trimester'da ise 3'ün altında olması gerekiyormuş.

Bu bilgilere göre sanırım troid ilacı kullanmam gerekiyor. Ne düşünüyorsunuz?

Bendede tiroid var gebe kalmadan once doktorum 5 mg lik ilac verdi ac kqrnina sabahlari icmem gerektigini soyledi 1 ay icerisinde normal degerlere düşer dedi.gebelik icin normal olan tiroid orani 3.00 oldugunu soyledi doktorum istersen doktoruna tekrardan daniş 25 mg verebilir
Aynen bende bugün iyice araştırdım TSH hormonunu ve benimkinin gebelik için biraz yüksek olduğunu öğrendim canım.

Doktor başından savdı, birde uzman kendisi... Sağlık Ocağına hekime gitsem sonuçlarımla, o bana ilacı yazabilir mi acaba? Hekim çok daha ilgili sağolsun.

Sorun olmazsa senin değerin kaçtı canım?

Ben 2 tane ayri doktora gittigimde ikiside ayni şeyi soyledi gebe kalmadan önce 4 ise tiroid hormonlarin gebe kalinca mutlaka 3 ve altina dusmesi gerekir dedi suanda ilac kullaniyorum 3 gun sonra tahlil vermeye gidicem

Benimki baya yuksek cikti ve kac kere tahlil vermistim tiroidim yuksek degildi son 2 tahlimimde yuksek oldugu cikti bende anlamadim 6.00 ydi

Ben 2 tane ayri doktora gittigimde ikiside ayni şeyi soyledi gebe kalmadan önce 4 ise tiroid hormonlarin gebe kalinca mutlaka 3 ve altina dusmesi gerekir dedi suanda ilac kullaniyorum 3 gun sonra tahlil vermeye gidicem
Acaba 4 olmadığı için mi ilacın lafını etmedi bana... İnşaAllah iyi bir değerle karşılaşırsın canım.

Yaklasik 5 aydir gebe kalmak icin ugras veriyorum tsh nin yuksek olmasi gebelige engelmis bilmiyodum bende hemen doktorum dahiliye uzmanina yonlendirdi ilac kullanmaya basladim

Yaklasik 5 aydir gebe kalmak icin ugras veriyorum tsh nin yuksek olmasi gebelige engelmis bilmiyodum bende hemen doktorum dahiliye uzmanina yonlendirdi ilac kullanmaya basladim
Şu an senden öğrendim. Ben bu ay başladım bebek denemelerine ama B-hcg sonucum bugüm 0.100 çıktı. Yine de daha erken. Hakkımızda hayırlısı olsun. Ben o zaman üzerinde durayım TSH'nin.

X