Tövbe kapısı son nefese kadar hiç kapanmaz

askitotomsu

Yiğit Aras_SMA destek
Kayıtlı Üye
31 Mart 2012
10.869
7.479
Allah'ın yüce ve sonsuz rahmeti, günahlarımızdan çok daha büyüktür. Yeter ki zaman varken, iş işten geçmeden yüce Rabbin tövbe kapısından geçelim. O kapı hiç kapanmaz. Her daim açıktır.

Peygamberimiz hayatında tek bir defa hac yapabilmiştir, bu haccına "veda haccı" denilir, veda haccında Arafat Meydanı'ndaki veda hutbesini irad ettikten sonra özel bir dua eder. Ancak bu duasına cevap gelmez. Yaptığı dua şudur: "Ya Rabbi! Ümmetim içinde zalim ve mazlumlar olacak. Eğer zalime yaptığı zulüm karşılığında adalet uygularsan, onların kurtuluş imkanı olmayacaktır. Sen dilersen mazluma uğradığı zulümden dolayı cenneti, zalime de affı vermeye güç yetirirsin." Dua budur. Yalnız Arafat'ta bu duaya Rabbimiz'den cevap gelmedi. Hz. Peygamber (s.a.v.), Müzdelife denilen ve Arafat ile Mina arasında yer alan bölgeye akşam olunca geçti. Hz. Peygamber (s.a.v.), burada da duasını tekrarlar. Ancak duaya bir cevap gelmez. Ancak sabaha doğru Mina'ya geçilmeden önce Hz. Peygamber'in (s.a.v.) Arafat'ın ufkuna bakıp gülümsediği görülür. Sahabeler hemen sorarlar: "Ey Allah'ın elçisi, Arafat'tan bu yana sizi düşünceli gördük. Müzdelife'de de öyleydiniz. Ama şimdi sizi gülümser görünce rahatladık. Bunun sebebi nedir?"

'ALLAH İYİLERİ BAĞIŞLADI'
Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle cevap verdi: "Ben Arafat'ta özel bir dua etmiştim. Ama duama cevap gelmedi. Burada da duamı tekrarladım. Nihayet Cebrail bana duamın kabul edildiği haberini iletti: "Allah iyi olanlarınızı bağışladı. İyilerinizi kötüleriniz hakkında şefaatçi kıldı.' İnen rahmet onları da kapsadı. Buradan yeryüzüne dağıldı. Tövbe edip, dilini ve elini sakınan herkese ulaştı." Şeytan ve askerleri Arafat dağı üzerinde Allah (c.c.) nasıl cevap verecek diye bekliyorlardı. Bana verilen bu cevabı işitince bazılarına toprak saçarak dağıldılar. Dediler ki Allah'ın rahmeti kötüleri de kapsadı. Artık kötüler de ümitsiz olmayacak. İşte ben onların bu halini görünce gülümsedim." (Ahmed, Müsned, IV, 515) Ümitsizlik büyük günahlardan biridir. Allah'ın yüce ve sonsuz rahmeti elbette ki günahlarımızdan çok daha büyüktür. Yeter ki zaman varken, iş işten geçmeden yüce Rabbin tevbe kapısından geçelim. O kapı hiç kapanmaz. Her daim açıktır. Yüreğini açan herkese kucak açmaktadır. (Nihat Hatipoğlu)

AYETLER:
5:74 - Hâlâ Allah'a tevbe edip O'ndan af dilemiyorlar mı? Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.
9:104 - Onlar bilmiyorlar mı ki, Allah kullarının tevbesini kabul eder ve sadakaları da alır. Allah tevbeleri kabul edendir, çok merhametlidir.
16:119 - Sonra şüphe yok ki Rabbin, bir cahillikle günah işleyip ardından tevbe eden ve durumunu düzelten kimseleri bağışlar. Şüphesiz ki Rabbin, bu tevbeden sonra Gafurdur, Rahîmdir (çok bağışlayıcıdır, çok merhametlidir.)
25:71 - Ve her kim tevbe edip iyi davranış gösterirse, şüphesiz o, tevbesi kabul edilmiş olarak Allah'a döner.
28:67 - Fakat tevbe ederek, iman edip iyi işler yapan kimseye gelince, o, kurtuluşa erenler arasında olmayı umabilir.
110:3 - Rabbini öğerek tesbih et, O'ndan bağışlanmanı dile, çünkü O, tevbeleri çok kabul edendir.
4:18 - Yoksa günah işleyip de kendisine ölüm gelince: "İşte ben şimdi tevbe ettim." diyen kimselerin tevbesi kabul edilmez. Kâfir olarak ölenlerin de tevbeleri kabul edilmez. İşte bunlara ahirette can yakıcı bir azap hazırlamışızdır.

HADİSLER:
"Resûlullah (a.s.m) buyurdular ki: "Kim güneş batıdan doğmazdan evvel tevbe ederse Allah tevbesini kabul eder." (Müslim, Zikr)
"Her insan hata eder. Hata edenlerin en hayırlıları tevbe edenlerdir" (Tirmizî, Kiyâme, ibn Mace)

Son düzenleme:
Allah'ın yüce ve sonsuz rahmeti, günahlarımızdan çok daha büyüktür. Yeter ki zaman varken, iş işten geçmeden yüce Rabbin tövbe kapısından geçelim. O kapı hiç kapanmaz. Her daim açıktır. (Nihat Hatipoğlu)
Cok tesekkurler cnm :)
Aslinda biz insanlar cok garibiz .. bak tovbe icin bile firsat weriyor zaman veriyor Rabbimiz .. sen bi tovbe de de, gerisine karisma dior.. ama degil tovbe , aynadaki suliyetimize bile gunah isletiriz .. Allahim dogru yoldan saptirtma bizi :KK16:

töbe diyip gerisini karışma diyo ama bu tövbenin sonrasındakilerde var insan 7 sinde neyse 70 indede odur %100 değişen bir müslüman tanımadım ben burdan anneler çocuklarınızı oğlum kızım dayıya pezevenk de değilde ilk la ilaheillallah öğretelim bebeğin argo konuşması komik gelebilir ama 3 yasında kişilik başlar lütfen unutmayalım iyi günler

töbe diyip gerisini karışma diyo ama bu tövbenin sonrasındakilerde var insan 7 sinde neyse 70 indede odur %100 değişen bir müslüman tanımadım ben burdan anneler çocuklarınızı oğlum kızım dayıya pezevenk de değilde ilk la ilaheillallah öğretelim bebeğin argo konuşması komik gelebilir ama 3 yasında kişilik başlar lütfen unutmayalım iyi günler

Canim zaten tovbenin gercekten ne anlam ifade ettigini, manen eziyet ceken yaptiklarindan pismanlik duyanlar bilirler..
Ha dedigin dogru 7sinde neyse 70inde odur ...huy dogustan degildir diye dusunuyorum sonradan edinilen bi durum...bu yuzden tovbe edip de asla ve asla alkol almayan ya da ne bilim harama el uzatmayan vs. Vs. Bicok hikaye duydum :)
Ve kucuk cocuklara da kotu soz soyletmekle tovbe etme yani cani gonulden tovbe etme arasinda fark war ... karsiyim kotu sozler hareketler ogretilip yaptirilmasin kuzular :KK16: haksizmiyim canlar

Musa as zamanında adamın biri Musa as.a sorar
-Ya Musa dünyanın en günahkar adamı kimdir?

Musa as Allah cc ile Tur dağında kelam ettikden sonra sorar
-Yarabbi senin kulların içinde en günahkar kul kimdir

Allah cc -Ya Musa sen biraz sonra burdan ayrıldıkdan sonra senin yanından bir cocuk ile babası gececek..O adam dünyanın en günahkar insanıdır der..
Ve öyle olur adam ile bir çocuk yanından geçer ve o günahkarı görür

Aradan belli bir zaman geçer yine sorarlar Musa as.a
-Peki dünyanın en günahsız insanı kimdir ya Musa as derler

Musa as yine Allah cc münacaat eder
-Yarabbi peki senin dünyadaki en günahsız kulun kimdir der.

Allah azze ve celle -Ya Musa sen buradan ayrılırken yanından bir çocuk ile babası geçecek işte o adam dünyanın en günahsız insanıdır der!

Musa as. bakar ki dünkü adam ile aynı adam -Yarabbi der, Dün dünyanın en günahkar insanı iken nasıl olur da bugün en günahsız adamı olur?

Allah cc der ki -Ya Musa senden ayrıldıkdan sonra bu çocuk ile babası deniz kenarına gittiler
Çocuk babasına sordu-Babacım bu kumlardan daha büyük ne var
Babası-Oğlum bu kumlardan daha büyük deniz var dalgası var köpükleri var
Çocuk tekrar -Peki babacım bu denizden büyük ne var
-Babanın günahları yavrum der
Çocuk ya bu sorar -Peki babacım senin günahlarından daha büyük ne var
Adam cevaben der ki -Babanın günahlarından daha büyük Allahın merhameti var oğlum

Allah cc Musa as der ki
-İşte ya Musa o günahlarından daha büyük merhameti olan Beni cc. bildi. Ben de onu affettim...

Son düzenleme:
5:74 - Hâlâ Allah'a tevbe edip O'ndan af dilemiyorlar mı? Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

2:37 - Derken Âdem Rabb'ından birtakım kelimeler aldı, (onlarla tevbe etti. O da) tevbesini kabul etti. Muhakkak O, tevbeyi çok kabul eden, çok esirgeyendir.

2:160 - Ancak tevbe edip halini düzelterek gerçeği söyleyenler başka. İşte onları ben bağışlarım. Ben çok merhamet ediciyim, tevbeleri çokça kabul ederim.

3:89 - Ancak bundan sonra tevbe edip kendini düzeltenler başka. Şüphesiz ki Allah, çok bağışlayan ve çok esirgeyendir.

Canim zaten tovbenin gercekten ne anlam ifade ettigini, manen eziyet ceken yaptiklarindan pismanlik duyanlar bilirler..
Ha dedigin dogru 7sinde neyse 70inde odur ...huy dogustan degildir diye dusunuyorum sonradan edinilen bi durum...bu yuzden tovbe edip de asla ve asla alkol almayan ya da ne bilim harama el uzatmayan vs. Vs. Bicok hikaye duydum :)
Ve kucuk cocuklara da kotu soz soyletmekle tovbe etme yani cani gonulden tovbe etme arasinda fark war ... karsiyim kotu sozler hareketler ogretilip yaptirilmasin kuzular :KK16: haksizmiyim canlar

haklısın canım aslında 2 cümle konuyla alakasız oldu ama görüp okusunlar diye şeyyy ettim

4:26 - Allah, sizlere bilmediklerinizi bildirmek, sizden öncekilerin yollarını size göstermek ve tevbenizi kabul etmek istiyor. Allah, her şeyi çok iyi bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

4:27 - Allah sizin tevbenizi kabul etmek istiyor. Halbuki şehvetlerine uyanlar ise, sizin doğru yoldan büyük bir meyl ile sapmanızı istiyorlar.

4:146 - Ancak tevbe edenler, durumlarını düzeltenler, Allah'a sarılanlar ve Allah için dinlerine samimi olarak bağlananlar müstesna. İşte bunlar müminlerle beraberdirler. Allah, müminlere büyük bir mükafat verecektir.

5:34 - Ancak kendilerini yakalamanızdan önce tevbe edenler başka. Bilin ki Allah, çok bağışlayan ve çok merhamet edendir.

5:39 - Kim yaptığı haksızlıktan sonra tevbe eder, halini düzeltirse, şüphesiz Allah, onun tevbesini kabul eder. Çünkü Allah bağışlayan, merhamet edendir.

:153 - O kötü amelleri işleyip de sonra arkasından tevbe ve iman edenler için hiç şüphe yok ki, Rabbin bundan sonra yine de affedici ve merhamet edicidir.

9:11 - Eğer tevbe ederler, namazı kılarlar, zekatı verirlerse dinde kardeşleriniz olurlar. Biz âyetleri, bilen bir kavme açıklarız

9:15 - Ve kalblerindeki öfkeyi gidersin. Allah dilediğine tevbeyi nasib eder. Allah her şeyi bilir, hüküm ve hikmet sahibidir.

9:27 - Sonra bütün bu olup bitenlerin arkasından Allah, dilediğine tevbe nasib eder. Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

X