tetenoz aşısını ne zaman olucaz

M

mehtapbaygus

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi mehtapbaygus
kızlar tetenoz aşısı oluyomuş gebeler.22 24 haftalar arasıda diyen var daha geç söyleyenlerde var.2 keremi yapılıyo ya ben bilmiyorum.

Bak ne buldum:

GEBELİKTE TETANOZ AŞISI

Tetanoz, Clostridium tetani adı verilen bir bakterinin vücuda girmesiyle oluşan bir enfeksiyondur. Bakteri vücuda girdikten sonra aşı olmamış duyarlı bireylerde tetanospazmin adı verilen bir madde salgılar. Bu madde vücuttaki kasların istemsiz şekilde kasılmasına neden olur ve ileri durumlarda hastalık solunum kaslarının felcine ve solunum yetmezliğinden ölüme neden olur.

Hastalık, aşılı olmayan insanlara steril olmayan şartlarda yapılan müdahalelerden (uygunsuz koşullarda yapılan doğum, kürtaj, ameliyatlar, enjeksiyonlar) veya toprakla (düşerek yaralanma gibi), dış ortamda bulunan metallerle (trafik kazaları, çivi batması gibi), ya da diğer maddelerle (kıymık batması gibi) yaralanma sonucu direkt temasla bakterinin kana geçerek çoğalması sonucu oluşur.

Gelişmemiş ülkelerde göbek bağının uygun olmayan şartlarda kesilmesi (taş, steril olmayan bıçak veya jilet gibi aletlerle) sonucu oluşan yenidoğan tetanozu, yenidoğan ölümleri arasında üst sıralarda yeralır.

Yenidoğan bir bebek aşılı olan annesinden aldığı antikorlarla (bağışıklığı sağlayan protein yapılı maddeler) hastalığa yakalanmaktan korunur. Bu yüzden yeni doğmuş bir bebeğin hastalığa yakalanmaması, annesinin hastalığa karşı bağışık olmasına bağlıdır.

Ülkemizde düzenli olarak doktor kontrollerine götürülen her çocuğa belirli aralıklarla tetanoz aşısı yapılır (DBT şeklinde; difteri ve boğmaca aşısıyla birlikte) ve bu aşılar hastalıktan korunmada yeterli olur. Çoğunlukla ihmal edilen ise çocuklukta yapılan bu aşıların erişkinlik döneminde de belli aralıklarla vücuda "hatırlatılması" amacıyla uygulanan rapel aşılarıdır. Bu rapeller 10 yıllık aralıklarla yeni bir doz aşı şeklinde yapılmalıdır.

Gebelikte ne yapılmalıdır?

Her ne kadar doğum yapacağınız yerin steril olacağından emin olsanız da, ekstra bir önlem olarak gebelikte bu rapelin yapılmasında fayda vardır. Rapel gebeliğin herhangi bir döneminde uygulanabilmesine karşın (toksoid adı verilen tetanoz aşısı, içinde canlı bakteri bulundurmaz), kural olarak ilaç uygulamaları mümkün olduğunca bebeğin organ gelişiminin tamamlanmış kabul edildiği birinci trimester (ilk üç aylık dönem) sonuna ertelenmektedir.

Ülkemizde sağlık ocaklarında tetanoz aşısı 20. gebelik haftasını tamamlamış olan anne adaylarına ücretsiz olarak sağlanır.

* Eğer çocukluktaki aşılarınız tam ise ve rapelinizin yapıldığı zaman üzerinden 10 seneden daha az geçtiğine emin iseniz gebelik döneminde bu aşıyı yaptırmanıza gerek yoktur.
* Eğer çocukluktaki aşılarınız yapılmamışsa tercihan gebelik öncesi dönemde, bu mümkün değilse, gebelikte doktorunuzun önerisine göre toplam üç doz tetanoz aşısı olmalısınız.
* Eğer rapeliniz yapılmamışsa, ya da tam hatırlamıyorsanız, gebelikte ilk üç aylık dönemin sonunda bu aşıyı yaptırmalısınız.

Tetanoz gelişmekte olan ülkelerde yenidoğan ölümlerinde önemli yeri olan bir hastalıktır ve aşıyla önlenebilir.
(alıntıdır)

teşekkürler bu bilgiler için.dün doktoruma sordum 4üncü aydan sonra yaptırabilirsin sağlık ocağına gidersen seni yönlendirirler dedi

benim doktorum 24. haftada yapılıyo dedi ama kaç doz bilmiyorum.

canım benim dr.gerek yok tetanoz aşısına dedi sanırım yapılmıycak bana zaten ben geçen sene yaptırmak zorunda kalmıştım 5 sene koruyomuş

selam kizlar,
ben almanyada yasiyorum. Burda genelde hamilelikte acil degilse, ne asi yaptirirlar, ne de ilaveten ilac verirler, gerekirse dogumdan sonra yapariz derler..yerimseniben.haberiniz olsun...

ben ilkini vuruldum(19+5) ikincisini nisanın 25'inde vurulacağım. son beş yılda vuruldunuz mu diye sordu bana doktorum vurulmadığım için de hani doğum esnasında bişiy olmaması açısından tedbir amaçlı sanırım vuruldu.
ama iğrenç bi aşı 3 gün kolum kıpırdamadı şişti ateş yaptı ama bünyeyle de alakalı sanırım olan başka arkadaşlarım hiç böle bi sorun yaşamamış.

ben yaptırmayı düşünmüyorum canım

bende yaptırmak istiyorum.hafta başında istanbul da olacğım bi 15 gün kadar kalacağım.
sanırım istanbul da yaptırcam.

tetanoz aşısı yaptırmaya gerek yok cnm,zorunlu deil zaten.ben druma sordum gerek yok dedi.yaptırmıcam.zaten ilaç kullanmamaya bile dikkat ediyoruz aşı bile olmamak daha uygun

tetanoz aşısı canlı bi mikroptan deil. dolayısıyla zararlı bi aşı da deil. allah korusun düşsek, bir yerlerimizi kessek o daha tehlikeli deil mi? her şeyin riski vardır önemli olan en az riskli olanı hesaplamak

selam kizlar,
ben almanyada yasiyorum. Burda genelde hamilelikte acil degilse, ne asi yaptirirlar, ne de ilaveten ilac verirler, gerekirse dogumdan sonra yapariz derler..yerimseniben.haberiniz olsun...

arkadaşım bu yorum ilginç geldi bana.
"burda" derken biz doktorlarımıza güvenmeyelim mi yani? almanyadaki doktorlar uzaydan mı aldılar diplomalarını? ben TÜRK DOKTORLARINA sonuna kadar güveniyorum. bizim"BURDA" bazı doktorlarımız gerekli görüyorlar aşıyıyerimseniben

ben 4 doz olmuştum tetonoz aşısını ama bilmiyorumm

kızlar ben bugün oldum tetanoz aşımı toplam 5 doz olunacakmış.ikisi hamilelik içinde diğerleri sonrasına denk geliyor.

ben de 20.haftamda yaptırdım ilk dozu. ikinci doz 25nisanda yapılacak sherry456nın da söylediği gibi 5 doz yapılıyor.(ama biraz ağrı yaptı bende). birde burda dr lar illaki yaptır demiyor sadece sakıncası yok yaptırabilirsin istersen dedi benim dr um.bebeğe zararı yoksa neden yaptırmayalım bizim sağlığımız sözkonusu.bizim sağlık ocaklarımız bile artık başka ülkelerden daha iyi ilgilenioo bence.

aşı bendede biraz ağrı yaptı.aşı olduğum günün ertesi günü ablam dogum yaptı bende minik yeğenimle ilgilenmek zorunda olduğum için bi hayli yoruldum.iki gün kolum omzumdan parmaklarıma kadar ağrıdı valla.
ama bebişlerimiz sağlıpı için herşeye değer :KK66:

merhaba ben şuan 21 haftalık hamileyim doktorum doğum yapacağım hastanenin ortamının steril olacagı için yaptırmamı önermedi. ama ben yaptırmak istiyorum hamilelik döneminde elime cam yada demr bişi batsa mikrop kapma olsıığım çok yüksek ve ayrıca bebeğin doğumdan sonra göbeğinden enfeksiyon kapma riski de var bu yüzden yatıracagım sanırım dün sağlık ocağına sordum 5.5 ayını doldurduktan sonra yaptırmak gerekiyomuş o yüzden ben haftaya yaptıracagım.

yaa geç mi kaldım bu aşı konusunda ... dr söylemedi diye pek önemsemedim açıkçası..
lütfen bu aşını zorunlu olup olmadığı konusunda beni bilgilendirirmisiniz arkadaşlar ???

Aşı zorunlu değil ama oluşabilecek bir tehlikeye karşı koruma sağlıyor. Doktorların büyük bir kısmı tavsiye ediyor. Benim doktorum buranın en iyi doktorlarından biri. O da bana tavsiye etti. Beni yanlış yönlendireceğini sanmıyorum. Yaptırmanı tavsiye ediyorum.

tetanoz aşısı üç doz oluyormuş ilkini 23 haftalıkken yaptırdım 1sonra ikinci doz ve dogumdan üç sonra olmak üzere toplam 3 doz yapılıyor ve 6 yıl koruyormuş eger daha önceden aşın yoksda yaptırmanda tabiki fayda var bebişine zararı olsa dokdorlar söylemezler zaten birde aşının yapıldıgını bile hissetmiyorsun çok hafif bir igne korkulacak bişey yok saglıkla kucagına alırsın bebegini inş

X