Tetenoz as hakknda bilgi sahibi olan varm?

H

HÜZÜN YAPRAKLARI

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi HÜZÜN YAPRAKLARI
slm arkadaşlar tetenoz aşısını ben tam anlayamadım neden bu kadar gerekliki bakın bazı hemşire arkadaşlarımız bunun fazla doğumu engellemek için yapıyolarmış sağlıkçılar böyle bişiy olabilirmi neye inanacağımızı şaşırdık lütfen yardım edermisiniz?

canım eger hamileysen ve son 10 yıl içinde tetanoz aşısı olmamışsan hamileligin 20.haftasından sonra 1er ay arayla 2 doz yapılıyor.hem bebişi hem seni dogum sırasında vs.olabilecek enfeksiyonlardan koruyor.benim bildigim bunlardan ibaret umarım yardımcı olabilmişimdir.

canım sana nasıl bir bilgi verildi bilmiyorum ama sen yalnış anlamış olabilirsin .. çünkü öyle doğumu engelleme gibi bir etkisi asla yok .. eğer söylemişsede uydurmuş olmalı
kazıklı humma denilen tetanoz sporlu bir bakterinin salgıladığı toksine bağlı gelişen bir enfeksiyon hastalığıdır ..yenidoğan bebeğide bu bakteriden korumak için gebelik döneminde tetanoz aşısı yapılır..bu aşı hem anne adayını hemde bebeği doğum ve doğum sonunda tetanoz hastalığından korur ..
gelişmeyen ülkelerde steril olmayan aletlerle bebek kordonunu kestikleri için yeni doğanda tetanoz çok görülüyordu bu yüzden de dr lar hamileler için aşı yapılması gerekliliğini koydu ..bilmem anlatabildimmi, canım..bu aşı yeni doğanda 2-3-4-.aylarda yarım doz olarak rapel olarak yapılır ..
hamilelikte ise eğer 10 yılı geşkin bir süre aşı olmadıysan ,ilk trimestirden sonra yani 20. haftasında 4 hafta arayla 2 doz yapılması gerekir.. umarım yardımcı olmuşumdur canım ..a.s.

Son düzenleme:
canım yaşadığın yeri ığdır girmişsin bende doğuda görev yaptım ve orda bize de uyguluyorlardı tetanozu.hatta böyle söylentilerde çıkmıştı yaptırmayacaktık acaba başka bişiymi diye ama ben hemen bi hemşire arkadaşı arayıp durumu anlattım tetanoz yerine başka bişey vurabilirlermi sağlık ocağı yapıyo bu uygulamayı dedim ve kesinlikle içini ferah tut bi sıkıntı olmaz bakanlığa bağlı sonuçta demişti o yüzden kafanı hiç bulandırma derim güzelim

arkadaşım tetanos aşısı doğumda ve doğum sonrası anneyi tetanos basiline karşı korumak için yapılır başka asla hiçbir amacı yoktur ameliyatta ve doğumda kullanılan malzemeler yeterince bazen steril olmayabiliyor kesinlikle yapılmalı....

X