Tesettüre Dair Herşey... Buyurun Sohbetimize...

canım dini nikah elbette vardır fakat resmi nikahda olmalıdır...
ve dini nikahın geçerli olması için gereken şart ilan edilmesidir
ilan edilmeyen nikah- nikah değildir...

benim önce resmi nikahım sonrasında dini nikahım oldu...
en güzeli bu bence...

Tabi canım resmi nikah kesinlikle olacak, ama Allah katında da olması gerekir kanısındayım çünkü resmi nikahta Allah kelamı yok, Belediye başkanının verdiği yetkiye dayanılıyor ama dini nikahta Allah kelamı geçiyor, şimdi böyle yazsam yanlış anlaşılabilir diye düşünüyorum...

hijyenim kesınlıkle dogru olan senın dedıgın sekılde
zaten yasalarda da dini nikahı once kıymak suctur
resm nıkahınız oldugunda tabıkı Allah katında da gecerlıdır bu nıkah
fakat ıcınız rahat etmıyorsa yanı bır dını vecıbe olarak dını nıkahınızı da yapabıırsınız
dını nıkahı olmayanın nikahı kabul olmaz dıye bır sey olamaz
önemlı olan evlılıgın bu bırlıktelıgın ınsanlara duyurulmasıdır

vereliniortakkaydirigubbakcemile5

ben iki nikahta olmalı diyorum zaten benim resim nikahım oldu eve geldik eşimin arkadaşı dini nikahımızı kıydı dualar edildi ve böylece bitti

kızlar bu konuda yanlış dusunuyorsunuz
Allah kelamı gecmıyor dıye o nıkah Allah katında gecersız olmaz ki
kalben nıyetınız nedır Allaha hep nıkahlanmak ıcın dua edılmedı mı
boyle konusursanız tepkı de alırsınız
dını nıkah sadece dını bır vecıbedır yapmazsan nıkahın Allah katında gecersız dıye bır durum olamaz
ki osmanlı zamanında da bu nıkahları hocalar degıl ıdarı amırler kıyardı daha sonraları her yere yetısılemedıgı ıcın ımamlar da kıymaya basladı .
lutfen gereksız tartısmalara mahal verıp de burada da huzurumuz kacmasın

Ya canım şimdi iki taraflı düşün, resmi nikahı neden yapıyoruz biz birbirimizle ölene kadar beraber olmak için değilmi.
Bide şöyle düşün imam nikahı olmayınca gidip biriyle yatarsan bu zina sayılmıyomu...
Tabikide Allah içimizi biliyo ama emirlerinide yerine getirmemiz gerekiyor, o zaman Allah içimizi biliyo diye namazda kılmayalım nasıl olsa içimizde var diye düşünelim olurmu öyle şey...
Bunlar benim nacizane düşüncelerim belki yanlış aksettiriyorum ama bence doğrusu bu, resmi nikahta şart imam nikahıda şart...
Resmi nikah resmiyette, imam nikahı ise Allah katında karı-koca olduğumuzu gösteren belgelerdir...

Son düzenleme:

osmanlı zamanında resmi nikah var mıydı?

resmi nikah dini nikah yerine geçer diyenler var fakat bence en güzeli ayrıca dini nikahın da yapılması çünkü yerine getirlmesi gereken vecibeler var bunlar olmadan tam anlamıyla allah indinde ewli sayılmaz die düşünüyorumbuyrunnnnnnnnn

bende dicerle aynı fikirdeyim dini nikah olmazsa olmaz bir şart değildir ama benim gibi kıydırmak isteyende resmi nikahtan sonra kıydırmalıdır... sadece resmi nikahı olan insanlar birbirlerine haram değildirler sonuçta...

Osmanlı zamanında dını nıkah idari amir nıtelıgınde olan kadılar tarafından kıyılıyordu resmı nıkaha denktı cumku devlet serıatla yonetılıyordu
her ıkısı de yapılabılır
ama resmı nıkahın var ıse sen ımam nıkahı kıymadı ısen senın nıkahın Allah katında tanınmaz dıye bır durum yok
cunku senın nıyetın nedır bu bırlıktelıgımız gızlı kalmasın duyurulsun bızım karı koca oldugumuz bılınsın toplum bakımından

herkesin düşüncesi farklı bende senin gibi düşünüyorum cnm
resmi nikah nasıl olmazsa olmaz ise bana göre dini nikahta aynı eşitliktevereliniortak

Nikâh dinî bir müessesedir ve belli şartları vardır. Aynı şart ve esaslar resmî nikâhta, yani belediye memuru tarafından kıyılan nikâhta mevcutsa nikâh nikâhtır. Ancak şart ve esaslara dikkat edilmiyor, hattâ kaale alınmıyorsa mesele değişir, nikâha gölge düşebilir. Şöyle ki:

Resmî nikâhta evlenecek kişiler evlendiklerine dair ifadelerini açıkça belirtiyorlar. Ancak bu ifadelerin kesinlik bildirmesi gerekir. Başka türlü bir yoruma müsait olmamalıdır.
Bir diğer önemli nokta, şahitlerin Müslüman olması ve iki şahitten birisinin erkek olmasıdır. Oysa medeni hukukta şahidin T.C. vatandaşı olması kâfi geliyor.

Evlenecek taraflar süt kardeşi olmamalıdır. Oysa resmî nikâhta bu husus araştırılmadığı gibi, memur tarafından da sorulmuyor.

Müslüman bir hanım gayr-ı müslim bir erkekle evlenemez. Halbuki yürürlükte olan mevzuatta bu meseleye dikkat edilmiyor, memur sormaya gerek duymadan nikâhı kıyıyor.

Bu mahzurlar söz konusu değilse, sadece resmî nikâhla da helâllik mümkün olur. Zaten nikâhın rüknü: iki şahit huzurunda tarafların birbirlerini karı-koca olarak kabul etmeleridir.

Ancak bütün bunlarla birlikte ıslâmî ölçüler çerçevesinde nikâh akdini ihmal etmemeli, yaptırmalıdır.

Mehmed Paksu
Aileye Özel Fetvalar

bir de su konu o ıslamıyet geldıgınde kadının toplumda yerı cok asagıdaydı ve kadına o zman kıyılan nıkahla bır takım yetkıler verıldı mehır gıbı bosanmada talakın bırıne sahıp olmak gıbı
gunumuzde ise bu korumalar resmı nıkahla saglanıyor kadının bır basına hadı bosadım gıt ne halın varsa gor denmemesı için
dınen kendını rahat hıssetmeyen ınsanlar ayrıca dını nıkahını da yapar
ben de once resmı nıkah sonra ımam nıkahımı kıydırmak istiyorum

Bu konuları düşüncelerinde emin olduğumuz ii bir alime danışmak lazım aslında...
Kızlar ben çıkıyorum herkese ii haftasonları...

ben pıstıkımı kimseye kaptırrmıyım pençelerimi çıkartırm wallakaydirigubbakcemile3ciciler alalım biraz az vardananiknanik öptük seni dicer aplasıopuyorumnanaktan

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…