tedaviden korkuyorum

dervis

Guru
Kayıtlı Üye
13 Mart 2008
1.244
12
Merhaba
ben 3 aşılama deneyiminden sonra ilk tüp bebek tedavime çarşamba günü iğnelerle adım atacağım ama şu an hem onca iğneden, ilaçtan hem de olabileceklerden korkuyorum.. daha tedavi başlamadan ya olmazsa ne yaparım,tedavi nasıl yürür, ilaçları nasıl kullanacağım vb gibi sorularla uyuyamıyorum, sürekli aynı şeyleri düşünüyorum, tüm bunlar tedavi öncesi normal mi, yoksa bir uzman yardımına mı ihityacım var? Yardımcı olabilrseniz sevinirim.. tedavinin her aşamasından korkuyorum çünkü..:1no2:

Merhaba dervis,

Hissettiginiz endiseleri tüp bebek tedavisine başvuruda bulunan evli çiftin her iki tarafında, yani hem kadın hem de erkekte görmemiz olası. Diğer yandan ilaç kullanımı, sürekli muayene içinde olacak olması, erkeğin rolünün bir tek sperm vermekle kısıtlı "görünmesi" bu gibi endişelerin daha sıklıkla kadın tarafında görülmesine yol açabilmektedir. Sözünü ettiğiniz endişeler sizinki gibi korku, paniğe benzer duygulara yol açtığı zaman bireysel psikiyatri başvurusunu daha çok tavsiye ediyoruz. Bu konuda tüp bebek tedavisi ile ilgili bilgisi olan sizi aydınlatabilecek ama aynı zamanda bu endişelerinizi yüksek şiddette yaşamanıza yol açabilecek bir kaygı rahatsızlığının da olup olmadığını ayırt edebilecek bir psikiyatra başvurmanızı tavsiye ederim. Psikiyatrınız gerekirse sizi destek olacak bir psikoloğa sevk edecektir.

Saygılarımla

Psikiyatri Uzmanı Dr. Cumhur Boratav

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…