Tecrübelerinizi duymaya ihtiyacım var hanımlar tek embriyo mu yoksa çift mi?

mavilimmi

Üye
Kayıtlı Üye
10 Mayıs 2023
331
108
24
Kızlar 25 yaşındayım yakın zamanda transferim yapılacak inşallah. doktorim tek embriyo önerdi ama ben çift istiyorum . Kafamda karisik aslında doktor riskli olduğunu falan söylüyor sizin fikriniz nedir

Kızlar 25 yaşındayım yakın zamanda transferim yapılacak inşallah. doktorim tek embriyo önerdi ama ben çift istiyorum . Kafamda karisik aslında doktor riskli olduğunu falan söylüyor sizin fikriniz nedir
Neden cift istiyorsunuz? Yasalara göre bu yaşta eğer düşükover vs yoksa ilk transferde çift yapmıyorlar diye biliyorum. Daha önce negatif sonuç mu aldınız o yuzden mi çift istiyorsunuz?

Neden cift istiyorsunuz? Yasalara göre bu yaşta eğer düşükover vs yoksa ilk transferde çift yapmıyorlar diye biliyorum. Daha önce negatif sonuç mu aldınız o yuzden mi çift istiyorsunuz?
Düşük rezerv var canım. Daha önce denemedik ilk denememiz doktor yasal değil ama sen çok istiyorsan düşün dedi

Düşük rezerv var canım. Daha önce denemedik ilk denememiz doktor yasal değil ama sen çok istiyorsan düşün dedi
Birinden biri garanti olsun diye istiyorsun sanirim ama ikiz gebelikte de normal gebeliğe göre daha çok sıkıntılı geçebiliyor. En önemlisi erken doğum riski daha çok. Olacağı varsa tek embriyo ile de nasip oluyor. Olmuyorsa çift embriyo ile de olmuyor. Nasip işi yani. Ben tek transfer oldum şükür ki nasip oldu.

Tedaviyle değil de doğal yoldan hamile kaldım. İkizdi. İnanın çekmediğim kalmadı. Okumak isterseniz açtığım konuda doğum ve hamilelik hikayem var. Etkilemek için söylemiyorum tabi ama ikiz gerçekten çok riskli

Merhaba, ben de 27 yaşında sebepsiz infertilite tanısıyla tüp bebek tedavisi gördüm. Genç ve sağlıklı olduğumuz için şansımız yüksekti. Doktorum çift embriyo koyabiliriz ama önermem, ikiz çok riskli ve stresli dedi ilk transfer negatif olursa ikinci transferde çift embriyo transfer etmeye karar verdik. Nitekim ilk transferde tek embriyo tutmayınca ikincide kesinlikle ikide karar kıldık, eşim hiç ikiz istememesine rağmen bu stresi yaşamak istemedik ve iki embriyodan teki tuttu. Karar sizin, biraz da kısmet olduğunu düşünüyorum bu işlerin ama bizim gibi çiftlerde ilk transfer tek öneriliyor genelde.

Birinden biri garanti olsun diye istiyorsun sanirim ama ikiz gebelikte de normal gebeliğe göre daha çok sıkıntılı geçebiliyor. En önemlisi erken doğum riski daha çok. Olacağı varsa tek embriyo ile de nasip oluyor. Olmuyorsa çift embriyo ile de olmuyor. Nasip işi yani. Ben tek transfer oldum şükür ki nasip oldu.
Evet birinden biri tutar diye düşündük ama nasip dediğiniz gibi

Merhaba, ben de 27 yaşında sebepsiz infertilite tanısıyla tüp bebek tedavisi gördüm. Genç ve sağlıklı olduğumuz için şansımız yüksekti. Doktorum çift embriyo koyabiliriz ama önermem, ikiz çok riskli ve stresli dedi ilk transfer negatif olursa ikinci transferde çift embriyo transfer etmeye karar verdik. Nitekim ilk transferde tek embriyo tutmayınca ikincide kesinlikle ikide karar kıldık, eşim hiç ikiz istememesine rağmen bu stresi yaşamak istemedik ve iki embriyodan teki tuttu. Karar sizin, biraz da kısmet olduğunu düşünüyorum bu işlerin ama bizim gibi çiftlerde ilk transfer tek öneriliyor genelde.
Bizim doktorumuzda tek tutmazsa iki yaparız dedi ama süreç hem maddi hem manevi anlamda zorlayıcı😔😔

İkiz gebeliklerde erken doğum riski var ve buda bebeklerin gelişmesi açısından önemli bir faktör artı doktor önermiyormuş bence doktoru dinleyin o sizin kötülüğünüzü istemez 👋

3 negatif transfere rağmen çift embriyo transferine cesaret edemeyip 4.transferi genetik ayıklama ile oldum. İkiz gebeliklerde risk çok fazla. Erken doğumun yanı sıra gelişim problemleri de çok fazla oluyor. Geçen kış ikiz bebek sahibi olan arkadaşımızın bebeklerinden biri daha dünyaya adapte olamadan kalp ve fıtık ameliyatı olmak zorunda kaldı ve maalesef gözlerinin görme oranı çok düşük. Ama diğer bebekte hiçbir problem yok. Bunun gibi hikayeler çok fazla.

ikisi tutmazsa biri tutar gibi düşünüp işi şansa getirmeyin. Eğer ikisine bakabilecek maddi manevi gücünüz varsa o riski öyle alın. Özellikle üzerine basa basa söylüyorum yanınızda 1 yaşa kadar anne,kayınvalide,kız kardeş herneyse biri yoksa ikiz çok zor. Ben 2 negatif denemeden sonra üçüncüde nasıl olsa tutunmuyor diyip 2 transfer yaptırdım.doktor uyardı tek başına bakabilecek misin dedi ben nasılsa ikisi tutmaz dedim çünkü artık 3.denemeydi ve çok az ebriyo oluşuyordu. Bu arada yurtdışındayım ve kimsem yok. Ve ikiside tutundu 3.denemede. Hamilelik çok zordu,doğum sonrası ayrı zordu. İlk 1 yıl ciddi depresyon yaşadım.şu an büyüdüler birbirlerine arkadaş oldular ama ben artık ben değilim ,ikisi ağlar ikisi acıkır herşey çift çift. Ne uyudum ne adam akıllı birşey yedim o süreçte. Şimdi iyiki varlar diyorum ama çok zor günler yaşadım. yardımcı olanın yoksa tek embriyo daha iyi.

• Beğen
Reactions: H M
ikisi tutmazsa biri tutar gibi düşünüp işi şansa getirmeyin. Eğer ikisine bakabilecek maddi manevi gücünüz varsa o riski öyle alın. Özellikle üzerine basa basa söylüyorum yanınızda 1 yaşa kadar anne,kayınvalide,kız kardeş herneyse biri yoksa ikiz çok zor. Ben 2 negatif denemeden sonra üçüncüde nasıl olsa tutunmuyor diyip 2 transfer yaptırdım.doktor uyardı tek başına bakabilecek misin dedi ben nasılsa ikisi tutmaz dedim çünkü artık 3.denemeydi ve çok az ebriyo oluşuyordu. Bu arada yurtdışındayım ve kimsem yok. Ve ikiside tutundu 3.denemede. Hamilelik çok zordu,doğum sonrası ayrı zordu. İlk 1 yıl ciddi depresyon yaşadım.şu an büyüdüler birbirlerine arkadaş oldular ama ben artık ben değilim ,ikisi ağlar ikisi acıkır herşey çift çift. Ne uyudum ne adam akıllı birşey yedim o süreçte. Şimdi iyiki varlar diyorum ama çok zor günler yaşadım. yardımcı olanın yoksa tek embriyo daha iyi.
Yardımcın var kayınvalidem annem ama bilemiyorum. Risk açısından kafam karışık düşük ve erken doğum riski oluyor ya o yüzden

Tutması için iki tane ama riski için bı tane tavsiye ederim ilk transferim doktorumun zoruyla bı tane oldu çünkü ben iki istiyordum ikiz olsun diye değil iki olunca hücreler birbirini tutuyor ve tutma şansı daha fazla neyse ilkinde negatif oldu doktoruma gittim çok ağladım iki tane koydursaydiniz olurdu gibisinden tamam dedi söz bu sefer iki tane koyacam transfer tarihi beli olduğunda yine ısrarla iki istedim ve doktorum bı saat iki tanenin riskini anlattı ben yok iki tane istiyorum dedim tamam dedi sen bilirsin uğraş dur kendine çok şükür ikiside tutmuştu ki ben olanlardan habersiz çok çok mutluydum ve biz daha keseleri görmeye git eden çok yoğun kanamam başladı ve bitanesi düştü 17 haftaya girdim halen yoğun kanama yatağa bağlı yaşıyorum resmen ha bende oldu diye herkeste olacak diye birşey yok belkide benim bedenim bu kadar HCG yi kaldıramadı demek istediğim iki tane riski çok ama tutma sansida yüksek sürecin hayırlı olsun inşallah güzel haberler almayi nasip etsin rabbim 😇

X