Takıntı rahatsızlığı ve hamilelik(lütfen alay edip kötü bişey yazmayın)

Tesekkür ederim.Kadın doğum doktoru bir ilaç yazdı dayanmaya çalışıyorum.Bişey olmaz dese de başta hiçbir şekilde ilaç önermiyordu.Ama sanırım mecbur içeceğim.
Kadın Doğum psikolojik ilaç mı yazdı anlamadım ben

Cok gecmis olsun. Bence ilac terapisi yaninda görüsme terapisi de almaniz size iyi gelecektir. Bazen kücük bir olay senlerdir icimizde biriken korkulari tetikliyebiliyor. Hamilelik sürecindede ilac kullananlar var. Ama onlari doktor yazmiyorsa (duruma göre o karar verir tabi), konusma terapi almayi deneyin. Bebeginizi saglikla kucaga alin insallah
Kadın Doğum psikolojik ilaç mı yazdı anlamadım ben
Bir tane ilaç verdi ama bebek için endişeleniyordum içmemiştim şimdi bir tane mecbur içtim

Ben de hamileyken psikolojik açıdan zor dönemler geçirdim. 8.aya kadar güç bela ilerledim ama 8.ayda depresyon beni vurdu elim kolum kalkmadığı zaman ilaç kullanmaya başladım. Siz tedaviye geç kalmayın ne olur.. ben şükrediyorum belki lohusalıkta daha beter olucaktım o yüzden iyi ki tedaviye başladım diyorum
İlaç mı kullandınız

Merhaba 5 aylık hamileyim.Dokuz sene önce spor yaparken gözüme lastik çarpmıştı.çok korkmuştum.o zaman ve daha sonra birçok doktora gittik.Birşey olmadığı söylendi.Sonra ben de panik atak rahatsızlığı vardı o çok kötü azdı.ilaç kullandım senelerce.şimdi hamileyim ve o dokuz sene önceki olay aklıma gelince çok kötü oluyorum.içimden halime bin şükür bişey olmadı diyorum fakat kendime engel olamıyorum.Göz önündeki uçuşan cisimler biliyorsunuzdur (çoğu kişide varmış)o olaydan sonra mı arttı diye feci şekilde korkuyorum.ilaç kullandığım dönem böyle değildim.İnsanlarla konuştuğumda herkes bişeyler yaşayabilir takıntı olduğunu çok saçma olduğunu söylüyorlar.Okb takıntılarınız var mı ve benim gibi bir olay yaşayıp o olaydan bu şekilde korkunuzun devam ettiği oldu mu
Canım takıntı herkesde illa ufak tefekde olsa vardır.Ama yıllar önceki paniğide hala yaşamanız çok ilginç.Hani ilerliyorsa sıkıntı mutlaka doktara gidin derim.

Gördüğünüz o uçuşan cisimler normal bende görüyorum çoğu kişide vardır floaters denir. Hamilelik sürecinde bu tür panik durumunda olmanız normal geldi bana hamileyken hormonlar vesilesiyle gördüğünüz en ufak cisme bile takabilirsiniz. Yoga yapabilirsiniz stresinizi azaltır sadece normal olduğunuzu bilin sizin sakinleşmeye ihtiyacınız var.

bence gecikmeden uzman desteği almalısınız. Psikiyatrist yada psikolog siz karar verin. Ben gayet rahat bir insanım, hamileliğimide lohusalığımıda çok kolay geçirdim. Ama doğum yaklaşınca bilinmezliğin verdiği o tedirginlik beni bile gerdi. Yangına körükle gitmek gibi düşünmeyin bu yazdıklarımı, kendi durumunuzun farkındasınız, önlem almada gecikmeyin diye yazıyorum.

Merhaba 5 aylık hamileyim.Dokuz sene önce spor yaparken gözüme lastik çarpmıştı.çok korkmuştum.o zaman ve daha sonra birçok doktora gittik.Birşey olmadığı söylendi.Sonra ben de panik atak rahatsızlığı vardı o çok kötü azdı.ilaç kullandım senelerce.şimdi hamileyim ve o dokuz sene önceki olay aklıma gelince çok kötü oluyorum.içimden halime bin şükür bişey olmadı diyorum fakat kendime engel olamıyorum.Göz önündeki uçuşan cisimler biliyorsunuzdur (çoğu kişide varmış)o olaydan sonra mı arttı diye feci şekilde korkuyorum.ilaç kullandığım dönem böyle değildim.İnsanlarla konuştuğumda herkes bişeyler yaşayabilir takıntı olduğunu çok saçma olduğunu söylüyorlar.Okb takıntılarınız var mı ve benim gibi bir olay yaşayıp o olaydan bu şekilde korkunuzun devam ettiği oldu mu

Olmaz mı oldu tabii aşı olduktan sonra tansiyonum düşmüştü biraz kalp çarpıntım vardı aylarca kalbimi dinledim tansiyonumu dinledim, çeken bilir. Farklı şeylere odaklanıp, o düşünce aklına geldiği zaman kendine mantıklı açıklamalar yaptıktan sonra bu düşünceleri kafandan atmaya çalışırsan rahatlarsın.

Gördüğünüz o uçuşan cisimler normal bende görüyorum çoğu kişide vardır floaters denir. Hamilelik sürecinde bu tür panik durumunda olmanız normal geldi bana hamileyken hormonlar vesilesiyle gördüğünüz en ufak cisme bile takabilirsiniz. Yoga yapabilirsiniz stresinizi azaltır sadece normal olduğunuzu bilin sizin sakinleşmeye ihtiyacınız var.
Tesekkür ederim.Sanki eskisine göre daha dikkat çekiyorlar çok moralim bozuluyor gerçekten önümde

Acaba siz de çok mu nokta felan

Benzer şeyler yaşadım. Doğum sonrası lohusalaıkla birlikte nirvanaya ulaşmış. Mış diyorum çünkü okb olduğumu lohusayken gittiğim doktordan öğrendim zaten. Mesela bazı ritüellerim vardı normal sandıpım ama okb den işte. Şimdi iyiyim arada ufak tefek oluyor tabi ama farkındalık çok önemli, kontrol edilebilir düzeyde. Önemli olan tedaviyi reddetmemek.
Takıntılarınız neydi acaba

Ben daha beterlerini görüyor ve duyuyordum. Bende de OKB ve kaygı bozukluğu vardı. Kullandığım ilaçlar sonrasında düzeldi yaşadığınız travmaya bağlı olabilir.

Teshis edilmis OKb hastaligim yok. Ama benim de kendimce takinti haline getirdigim bir cok sey var. ornegin calar saatimi kurmayi unuttugum gunden beri, yatmadan once 5-10 kere calar saatimi kontrol ederim. Ocagi acik unuttuklarini fark ettigimden beri, ocaklari donup donup tekrar kontrol ederim. Kapilar tam kilitlendi mi, ütünun fisi cekildi mi derken, bir suru takintim vardir.

Kendimi zorlaya zorlaya, baktim hayir bi daha bakmam diye diye ustesinden gelmeye calisiyorum

OKB ilaçsız geçmiyor malesef. 9 yaşındaki oğlum bu yaştan ilaç kullanıyor. Covid sonrası yıkanma takıntısı başladı. Şuan günde en az iki defa duş alıyor, buna da şükür diyoruz. Kış günü 5 defa filan duş alıyordu. Aynı zamanda terapiye de gidiyor.
Çok sıkıntılı bir durum yaşayan bilir.
Doktora gidin ihmal etmeyin. Beyin sağlığı en önemli şey.

Benim var estetik ameliyattan sonra oldu psikolojik yardım alın aşamıyorsanız veya kendinizi meşgul edin derim.birde bir yakınımı kaybettikten sonra yıllar önce yaptığım rahatsız olduğum bir duruma olan takıntım geri gelmişti bir süre sonra telkin yaparak kurtuldum malesef artık alıştım yani bu duruma.

X