Erkek İnfertilitesi Spermiogram Yaptıranlar, Yaptıracaklar Buraya

Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi
Arkadaşlar merhaba bişey sorucam. Bizim de 10 aydır bebiş olmuyor. Ben bir sene önce kendim gittiğimde bir sorun olmadığını (en azından ben de) bir seneden önce gelmemi söyledi. Yaş şu an 27 eşim 30. Biz de pek acele etmiyoruz zaten. Ama yine de içimizde kuşku kalmasın diye bu ay bir sene olmadan doktora gidicez. Spermiyogram için direk bir üroloğa mı gidiyoruz. 3 gün cinsel perhiz falan biliyorum. Bir de Kurger (doğru mu yazdım bilmiyorum :) kriterleri diye bişey okudum. Spermiyogram yaptıracağımız yerde tahlilin ona göre yapıldığını sormamız gerekiyor mu? En azından içimizdeki kuşkular biraz gider biz de rahatlarız.Yardımcı olursanız sevinirim.

evet canım üroloji bölümü yönlendiriyor sizi..
özelde yaptıracaksanız sorun olmaz belki ama..
devlette yaptıracaksanız gün almanız lazım..
perhiz yapıp boşuna gitmeyin..
3 ile 5 gün arası perhiz süresi..
morfolojiye bakılan bir yer olsun yani detaylı inceleme yapılsın..
morfolojiye de kruger kriterlerine göre bakılırsa daha net bir sonuç alınır..

Çok teşekkür ederim.Canım devlette değil özele gidicez büyük ihtimalle. O zaman ben randevu alırken laboratuara sorayım işimi garantiye alıyım. ınşallah bişey çıkmaz ama içimizde şüphe kalmasın. Zaten ben de rutin kontrole gidicem şu an reglyim bitsin. Aslında erkeklerin ki çok basit geliyor bana. Bayanların daha zor bu tür araştırmaları. Yok rahim filmi hormon tahlileri yumurtlama takibi v.s. v.s. yine de bizden şanslılar vallahi :)))

evet canım haklısın..
erkek infertilitesi çözümü daha kolay olan bir sorunmuş..
randevuyu alırken sperm testi yaptıracağınızı söyleyin ona göre boşuna gitmemiş olursunuz..
inş sorun çıkmaz..

hastaneyi şimdi aradım. Zaten üroloğa gitmiştim ben kendim için ve memnun kalmıştım.Laboratuarı aradım morfolojiye bakıyoruz ama doktorumuz şu an yok biraz sonra arayın dedi. Arıcam yine şimdi ben de kendime yeni bir kadın doğumcu arıyordum aynı hastanede başlarım ben de. Fındıkzade de Özel ıstanbul Şehir Hastanesi. SSK'ya ufak bir farkla muayene oluyorsun. Bakalım inşallah problem çıkmaz. Sen de ne problem vardı?

ii hadi hayırlı haberlerle dönersin inş..
eşimde sol varikosel vardı ameliyat oldu 1 sene önce..
artık sorunumuz yok..
yumurta takibiyle başladık öyle deniyoruz..

inşallah hayırlısıyla bebişlerimiz olur. Aslında ben dediğim gibi çok fazla takılmıyorum ama 10 ay oldu gerçi bunun 7 ayı falan tam randımanlı çalışabildik:))))) Ama yine de insanın kafasında sorular oluyor. Benim adetlerim falan düzenlidir korunmayı bıraktıktan sonra biraz sapıtsa da:)). Yumurtlama testleri falan yumurtlama oluyor. Eee niye bebiş olmuyor o zaman. Herşeyin bir vakti saati var. Yine de Allah'Tan herşeyin hayırlısını istiyorum. Alnımıza ne yazıldıysa görücez.

sevgili nevrosky eşimin semen analizini yorumlayabilirmisin?

sperm konsantrasyon 68 milyon/ ml
motilite total %48
motilite +4 %10
motlite +3 %37
motilite +2 %1
yuvarlak hücre 1 milyon/ml
phss 32 milyon /ml
perhiz 5 gün
volüm 1 ml
likefaksiyon 20 dk
viskolzite küçük 2cm
agglutinasyon 0
morfoloji %0 (krugere göre)
baş şekil anoma
pin head 5
küçük 0
büyük 1
amorf 3
tapered 0

elonge 2
yuvarlak baş 5
piriform 9
çift 0
vaküol 5
diiğer 0

eğer bana bu değerleri yorumlarsan sevinirim eşim 1 aydır keçiboynuzu kürü uygluyoruz. bu değerler küre başaldıktan 3 4 gün sonra yapıldı doktor bize 6 ay hiç bir tedavi uygulamadan doğal yollarla denemeyi söledi eşime ilaç vermedi ve tüp bebekten söz etmek gereksiz şu aşamada dedi 6 ayın sonunda belki aşılama dedi ama ben okuduklarım dan ötürü morfolojinn 0 olması genelde tüp bebek daha doğrusu mikro yu öneriyorlar aslında doktorum antalyanın en ii tüp bebek doktorlarından ama içimde ki şüphe öldürcek benii lütfen bana yorumlarmısın bu değerleri aslında 2 sayfaydı ben maili sildiğim için ulaşamadım ama bu değerler yeterli olacaktır sanırım
şimdiden teşekkürler

canım bugün eşimin spermogram sonuçlarını aldık rica etsem bi yorumlarmısın,hiç bişi anlamadım ben bu sonuçlardan..
görünüm: NORMAL
koku: ÖZEL
renk: DONUK BEYAZ
pH: 7.5
vizkozite:NORMAL
direkt mikroskobi: Her sahada 2-3 lökosit 1-2 spermatozoid hücresi görüldü
total sperm sayısı: 98 MıLYON
likefikasyon: 20
hareketlilik (hyperkinetik)(30 dk): 70
hareketlilik (hyperkinetik)(60 dk): 60
hareketlilik ("""""""""""""")(30 dk): 20
"""""""""""("""""""""""""") (60 dk): 20
(30 dk): 10
(60 dk) 20

sayı ve hareket değerleriniz iyi canım.
morfolojiye bakılmamış malesef..
bu değerler gayet iyi..
daha detaylı inceleyen bir yerde daha yaptırmanızı öneririm..
morfolojiye de bakılması iyi olur..

melony sizinde sayı ve hareket normal..
morfoloji sorununuz var canım..
ama ümidini kırma morfoloji değişken çünkü..
diğer testte daha farklı çıkabilir..
bir de 5 günlük perhizde 1 ml sperm az.. sayı normal ama miktarı az..

ondan önce yaptırdığımız sperm tesdinde perhiz süresi 3 volum 1.8 idi bu değer birazdaha normal sanırım perhiz günü uzadıkça ml düşüyor . aslnda ben dede sorun vardı rahimde tam perde vardı ve o alındı cumtesi tekrar gitcez kontrole belki 2. sine gerek duyulur. bu arada eşime keçiboynuzu kürü uyguluyorum 1 bucuk ay oldu. bu kür sayıya ve hareketliliğeni etki ediyor yoksa morfolojiyede etkisi varmı bu arada eşimde varükosel yok

selam rica etsem bu sonucu yorumlarmısınız
Bulunan Değerler Normal Değerler bölümğnde WHO yazıyor
Volum 1,5 ml
Likefikasyon Süresi 30 dk
Viskozite Normal
Agglutinasyon Yok
pH 7,8
Sperm dışı hücre sayısı <1mil/ml
Sperm Sayısı 8.000.000/ml
Motilite (&#3775
(+1) Hareketsiz %25
(+2) Yerinde Hareketli 13
(+3) Yavaş Hareketli 37
(+4) Hızlı Hareketli 25

TPMSS
Morfoloji (%)
Normal 2
Baş 76
Boyun 14
Kuyruk 8
Düşünceler: Piriform baş, Amorf baş, Akrozomal defect, Kırık boyun anomalileri görülmüştür.

canım ml yine de az geldi bana..
süre uzadıkça ml artar..
inş sendeki sorunda ortadan kalkmıştır..
keçi boynuzunun sayıya iyi geldiğini biliyorum..
harekete de etkisi varmıdır bilmiyorum..
hareket için havuç kürü uygulayabilirsiniz ama iki kürü aynı anda uygulamayın..
ve havuç suyunu eşiniz sigara içiyorsa uygulamayın.
miktar konusunu doktorunuza bir sorun derim..
morfolojiye iyi gelen birşey duymadım henüz..

bahar sayınız düşük canım..
hareket değerleriniz normal..
morfolojinizde de sorun var..
sayı için keçi boynuzu kürü uygulayın..
doktorunuz ilaç verdi mi?

sonucu bugün aldım çok teşekkür ediyorum
benim dr um direkt bana tüp bebek ünitesine gidin dedi eşim henüz bir dr a gitmedi
bir tavsiyeside olmadı yani sanırım bir ürologa gitmemiz gerekiyor
benim yaşım 36 eşim 35
kürün nasıl hazırlandığı ve uygulandığı ile bilgi arıyorum

kadın doğumcular spermleri pek değerlendiremiyorlar..
en iyisi üroloğa gitmeniz..
eğer bekleyebilirseniz keçi boynuzunu kullanıp 3 ay sonra tekrar test yaptırın..
ürolog belki ilaçta verir..
kürü ibrahim saraçoğlundan bakabilirsiniz..

verdiğin bilgiler içn çok teşekkür ederim

peki tülincim morfoloji için PYCNOGENOL diyolar bu ilaç hakkında bi bilgin varmı ayrıca zamanını ayrıdığın için teşekkür ederim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…