Erkek İnfertilitesi Spermiogram Yaptıranlar, Yaptıracaklar Buraya

Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi
çok çok tşkopuyorumnanaktan

ben aradım ege doğumu da telefonla randavu veremiyoruz dedi.Birde ürologun incelemesi lazımmış sanırım.Ondan eşimde boşver o zaman orayı dedi.Şifa hastanesine baktım şimdi orasıda yapıyormuş.Güvenilir midir acaba ne dersiniz?

siz bilirsiniz şifa hastanesindeki testi bilmiyorum..
kruger kriterlerine göre inceleme yapıyorlarsa yaptırın..

arkadaşlar spermiogram sonucu için bana da yardımcı olursanız sevinirim doktora gösteremedik meraktan çatlamak üzereyim....benim problemim yetmiyo birde bu sıkıntı mı çıkacak şimdi yaaaa
spermiogram (kruger)
perhiz gün sayısı:3
volüm: 3ml
likefiye olma : 30 dk.( >20 dk)
ph : 8 ( 7,5-8)
vizkozite : normal
sayı: 16 milyon ( >30 milyon)
hareketli : % 80 (% 60 ve üstü)
progresif hareketli : % 30
yavaş hareketli : % 30
yerinde hareketli : % 20
hareketsiz: %20 ( % 40 ve altı)
mikroskopide her sahada 5-6 lökosit ( 1-2 lökosit)
normal morfolojili sperm yüzdesi : % 14 ( % 14-%15)
baş anomalisi : % 48
boyun anomalisi : % 30
kuyruk anomalisi : % 8

Sonuc gayet iyi hicbir sorun yok sadece sperm sayinizi biraz arttirmaya calisin keciboynuzu kuru yapin

teşekkür ederim krishazel evet sayı biraz düşük besiye alcam eşimi :)
fakat lökosit de var ilaç kullanmamız gerekir mi acaba

teşekkür ederim krishazel evet sayı biraz düşük besiye alcam eşimi :)
fakat lökosit de var ilaç kullanmamız gerekir mi acaba

Lokosit icin ilac verebilir evet ama oda 1 kutu ilacak bakar onemli birsey degil yani . Endise etmeyin sende de problem yoksa bekleyin illaki olur yakin zamanda

BAZAL DEĞERLENDİRME NORMAL
HACİM(ml) 2.4 2-6
SPERM SAYISI(ml) 76 >20
HAREKETLİLİK(%) 71 >50
PROGRESYON:
+4(%)(İLERİ HIZLI) 10
+3(%)(HIZLI) 35
+2(%)(YERİNDE 16
AGLÜTİNASYON -
VİTALİTE(%)
TPMSS(x10üzeri6) 82
MORFOLOJİ(%) 6 4

BAZAL DEĞERLENDİRME HAZIRLIK SONRASI
HACİM(ml) 2.4 0.5
SPERM SAYISI(ml) 76 31
HAREKETLİLİK(%) 71 98
PROGRESYON:
+4(%)(İLERİ HIZLI) 10 28
+3(%)(HIZLI) 35 70
+2(%)(YERİNDE 16 -
AGLÜTİNASYON -
VİTALİTE(%)
TPMSS(x10üzeri6) 82 16.1
MORFOLOJİ(%) 6

Arkadaşlar eşimde hafif varikosel teşhis edildi ve bizde spermiogram yaptırdık.Daha çocuk düşünmüyoruz doktor sorun yok dedi ama fazla konuşamadık.Bu morfoloji düşük mü normalde 4 yazıyor gerçi ama.Test krugera göre yapıldı sanırım.Likefaksiyon süresi 20 diyor.Siz ne dersiniz değerler bozulur mu?

leylavrkdeğerleriniz iyi yani sorun yok...
morfolojinin sınırı %4 müş sizin %6 sınırı azda olsa geçmiş yani...
ve buda kötü bir rakam değil...
ama neden çocuk düşünmüyorsunuz
varikosel zamnla ilerleyecektir..
tabi ilerledikten sonrada ister istemez değerleri etkiler....
ben size değerleriniz güzelken çocuk yapmanızı öneririm...
inanın infertilite sorunlarıyla uğraşmak çok zor...
hem maddi hem manevi...

evliliğimiz daha çok yeni olduğundan düşünmüyorduk ama şimdi kararsız kaldım bende.Bu değerlerle kesin olur mu diyorsunuz doğal yoldan?İnternette bakmaya başladıkça korkmaya başladım normali %14 deniyor bazı yerde %4 üzeri denmiş.Birde harekette sorun var mı sizce yani %10 hızlı ileri %25 üzeri diye okudum bazı yerlerde.Bu morfoloji korkutuyor beni bu değişken birşeymidir acaba?Birde detay kısmında baş bölgede hiç sorun yok sorun olan yerler alt taraflar.Bunun bir etkisi olur mu acaba?
Teşekkürleropuyorumnanaktan

birde arkadaşlar bu morfoloji işini anlamadım ben.Şimdi %14 olan normal deniyor ama %86 sı boşa gidiyorsa kolay mıdır hamile kalmak?Bu %86 lık kısımdan da halime kalmak mümkün mü acaba?Birde 20milyon spermin %25 ileri hızlısı mı yoksa 75milyon spermin %10 ileri hızlı hareketi mi daha anlamlı oluyor ve diğer hareketlilerde yumurtaya ulaşabilir mi sizce yani 2. hız(ileri yavaş diye tabir edilen)?
Teşekkürler.

istememenizin nedeni sadece yeni evlendiğinizse çok önemli bir sorun değilmiş...
öncede dediğim gibi değerleriniz iyi sorun yok...
bu değerlerle bebiş olur...
ama varikosel öğle bir hastalıkki zamanla değleriniz düşecektir...
bu düşüş sayıdada olabilir harekettede morfolojidede...
kruger kreterlerine göre %14 hiç sorun yok demek...
sadece %4 ün altını sorunlu sayıyorlar...

baş kısmı falan ben çok iyi açıklamalı bilmiyorum...

harekette şöyle hesaplanıyor...
ya sadece +4 yani ileri hareketli %25 olacak yada +4 ile+3 ün toplamı %50 olacak...
siizn toplamı %45 oluyor ama buda normal sayılır....

saol canım.Biz maddi durumlar sebebiyle biraz ertelemek zorundayız şimdilik.Acaba bu değerler her normal erkektede böyle olabiliyor mu yoksa kesinlikle varikosel mi bozmuştur bunları?Haftaya falan bir test daha yaptırıcak eşim herhalde.Bu kruger gözle sayılıyor diyorlar ama ne kadar güvenilir ki milyonlarca sperm var.Bunlardan 50 tane seçip mi sayım yapılıyor tam anlamadım.Ayrıca %14 normalse bence normal olmayan dedikleri spermlerden de gebelik şansı vardır çünkü %14 de düşük bir oran.Örneğin 30m spermi olan bir kişinin %20 ileri hareketi olsa %14 ü normal olsa o %20 lik dilime düzgün olanların girmesi de düşük bir ihtimal.Bir takıldığım konuda şu kızlar.Sadece ileri hızlı hareket mi yumurtaya kadar ulaşabilir?Yani ileri yavaş olanda yumurtaya ulaşıyor mu?%10 da düşük geldi birazbilmiyorumkismile.Bakalım bir test daha yapılsın umarım varikosel değerleri daha da bozmaz.Son birşey aklıma takıldı kızlar.Bu teste canlılık kısmı boş bırakılmış normal değer falan da dahil.Bu canlı sperm olmadığını göstermez herhalde değil mi çünkü %71 hareketlilik denmiş.Canlı olmasa herhalde hareket olmaz diye düşünüyorum.Çok uzattım kusura bakmayın.Hepinizi opuyorumnanaktan.

Doktorumuz dedi: Dünya sağlık örgütü normal değerleri aşşağıya çekmiş (artık o eski adamlar yok diye:)) )
1 ml:15 milyon
toplam hareketlilikte %35
morfolojide değişiklik yokmuş

arkadaslar lutfen bana cevap yazin moralim coook bozuk bugun esimin sperm sonuclarini aldim daha doktora gitmedim nedir diye ama az cok anladim morfoloji ve ileri dogru hareketlilik %0 cikmis mafoldumben tup bebekten baska sansim yokmu normal yollarla bebegim olmicakmi yani bu degerleri yukseltme sansim yokmu.........

Doktorumuz dedi: Dünya sağlık örgütü normal değerleri aşşağıya çekmiş (artık o eski adamlar yok diye:)) )
1 ml:15 milyon
toplam hareketlilikte %35
morfolojide değişiklik yokmuş
ben ilk defa duyuyorum...
ama olabilir gerçekten artık değerleri süper olan erkek nerdeyse hiç yok...
rabbim sonumuzu hayreyleye...

öncelikle geçmiş olsun....
eşin bir üroloğa başvursun...
belki ilaç tedavisi falanda uygulayabilir...
birde ilk testinizse ara ara tekrarlayın...
çünkü tek bir testle kesin sonuç konamaz...

slm arkadaşlar eşimin spm sonuçları şu şekilde lütfen yorumlarsanız sevinirim.
PH:7 VİZKOZİTE :NORMAL, AGLÜTİNASYON:YOK
HAZIRLIK ÖNCESİ: hacim:3ml, sayı:40milyon, total hareketli:%64, +4ileri doğru hızlı hrktli:%17, +3 ileri doğru yavaş hrktli:%27, +2 yerinde hrktli:%20, hareketsiz%36, morfoloji:kruger%8
HAZIRLIK SONRASI:hacim:0,5ml, sayı:60milyon, total hareketli:%83, +4ileri doğru hızlı hrktli:%25, +3 ileri doğru yavaş hrktli:%33, +2 yerinde hrktli:%25, hareketsiz%17,TPMS(MİLYON): 7,500,000
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

canim tesekkurederim yorumun icin haklisin bi dok gorusmem lazim:uhm:..........

arkadaşlar bide bu değerleri yorumlarmısınız?
volüm-4ml
viskozite-2cm
ph-8
sayımil/ml-90milyon
sayımil/ejek-360
total molalite%-80
hızlı ileri%-14
yavaş ileri%-74
yerinde hrk%-20
morfoloji normal form%-10
ne olur yardım edin arkadaşlar bu değerlele normal yolla gebelik mümkünmüdür yada mümkün değilse ilaçla düzelirmi tek çare aşılama yada tüp bebekmidir ne olur yardımmmm

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…