Söz dinlemeyen,sınırlari kabul ettiremedigimiz cocugumuz..yardim

caddythecat

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
27 Şubat 2017
665
622
44
Mrb hanimlar oglum 4 bucuk yasinda.Dogdugundan beri oldukca hareketli bir cocuk.Asiri inatci,kural tanimiyor sınırlarini bilmiyor ne yaptiysam olmadi.Hic soz dinlemiyor.Bugun artik bizi cileden cikardi.Avm de elimi tutmayi reddediyor alip basini kosa kosa ordan oraya gidiyor surekli konusuyorum yaptiginin yanlis oldugunu guzel bir dille anlatiyorum.Yok aglaya aglaya kendini yere atmalar,bana vurmalar .Bunun gibi davranislari var.Magazaya giriyoruz pesinde kosuyoruz surekli kaciyor.Sadece bu degil birinin evine gitsem tam rezillik.Heryeri karistirmak istiyor ben musade etmiyorum bi sefer inatlasiyor milletin yaninda bagiriyor yerin dibine giriyorum.
Bir yere gitsek burnumuzdan geliyor.
Ben de egitimciyim ama malesef kendi cocugumu egitemedim.Her yolu denedim okuyorum uyguluyorum ama yok inanilmaz derecede kural tanimiyor..ne yapacagimi sasirdim esim ve ben bitmis durumdayiz sinirden..Bu arada krese gidiyordu saglik sebebiyle dr onerisiyle aldim simdilik annem bakiyor evde.

Akil akildan ustundur onerilerinizi dikkate alicam.

Arkadasi var apartmandaki cocuklarla oynuyor ancak basina buyruk davraniyor cogu zaman ama saldirgan degil.

Arkadasi var apartmandaki cocuklarla oynuyor ancak basina buyruk davraniyor cogu zaman.
grup oynu oynarken iletisim kuruyor mu onu demek istedm? mesela kendi kendine mi oynuyor katiliyor mu? 4 yas grubu verimli bi sekilde grup oynu tam oynamaz ama kucuk iletisimlerle katilimci olur. eger tamamen katilimci degilse ve kendi basina oynuyorsa bi pedagogla gorusmenizde fayda var.

grup oynu oynarken iletisim kuruyor mu onu demek istedm? mesela kendi kendine mi oynuyor katiliyor mu? 4 yas grubu verimli bi sekilde grup oynu tam oynamaz ama kucuk iletisimlerle katilimci olur. eger tamamen katilimci degilse ve kendi basina oynuyorsa bi pedagogla gorusmenizde fayda var.
Onu ozellikle gozlemledim grupla oynuyor cok seviyor hatta yonlendirmeyi seviyor

Ben çocuklarıma kuralları baştan söyler eğer bu kurallara uymazlarsa hemen eve geri dönerdim. Yaptıkları hiç bir şeye karşılık vermezdim. Yani kendini yerden yere atıyorsa bir kenara çekilip sakince seyrederdim. Ağlama bitince dönüş yoluns devam ederdim. Çelik gibi sinirlerim olduğundan çocukların yaptıkları her türlü atağı sakince karşılar sonunda dediiimi yaptırırdım. Ve bir müddet gitmeye can attıkları yere götürmezdim. Bende işe yaramıştı.
Ama isterseniz bir pedegogla görüşün.

pedagog a goturdunuz mu? hiperaktif gibi geldi. teshis vs konuldu mu?
birde aile icerisinde de gerginlige, anne baba kavgalarina sahit olan cocuklarda disa vurum boyle de olabiliyormus.
acaba surekli uyarilmak onu daha mi asi yapiyor? hic kendi haline birakmayi denediniz mi ozaman ne tepkk veriyor?

oyuna cevirmis olabilir hani surekli ustune dusuyor ve uyariyorsaniz kendince egleniyordur bununla. avm de sizi arkasindan kovalatmak zevkli geliyordur. hic tepki vermeden sessiz takip denediniz mi?
kizimda bu sekilde daha 2.5 yasinda ama disari cikariz kesinlikle el tutmaz kosar kacar gelmez cok uyardigimi cok iletisime gectigimi farkettim. kendi haline biraktim sessizce takip ediyorum gene elimi tutmuyor ama kaçmasi yanimda yurumemesi vs cok azaldi.

Ilgilenmeyince ne yapıyor? Mesela avm'de peşinde koşmak yerine bir köşeye çekilip bekleseniz ya da sizi göremeyeceği bir yere saklanıp izleseniz. Bir kere kayboldum zannederse, kendi doğal sınırlarına ulaşmış olur bence, duraklama devrine geçer :)

Ben çocuklarıma kuralları baştan söyler eğer bu kurallara uymazlarsa hemen eve geri dönerdim. Yaptıkları hiç bir şeye karşılık vermezdim. Yani kendini yerden yere atıyorsa bir kenara çekilip sakince seyrederdim. Ağlama bitince dönüş yoluns devam ederdim. Çelik gibi sinirlerim olduğundan çocukların yaptıkları her türlü atağı sakince karşılar sonunda dediiimi yaptırırdım. Ve bir müddet gitmeye can attıkları yere götürmezdim. Bende işe yaramıştı.
Ama isterseniz bir pedegogla görüşün.
Ben de oldukca sabirli davrandim uzun zamandir ama malesef esim oyle degil asiri bi tepki gosteriyor nerdeyse dovecek moda giriyor.Ben de artik bittim tukendim daha once goturdugum pedagog tablet vermeyin iste evde kimin sozu geciyorsa o agirligini koysun kurallari benimsetin gibi seyler soyledi ama zaten tabletle oynamiyor etrafinda kotu ornek te yok.

Sabah mesela uyanir uyanmaz basladi mizmizlanmaya.Ben kahvalti yapmicam kileri karistiricam diye.Esime dedim birak aglasin gormezden gel.Gittim konustum tabi bu evin kurallari var oncelikle kahvaltini yapmalisin sonrasinda kilerden almak istedigin bisey varsa beraber bakariz diye..

Kiyameti kopardi ciglik cigliga 1 saat agladi aglarken de kural istemiyorum diye agliyor neyse sonra sakinlesti kahvalti yapti.Bu sefer baska bisey icin tutturdu yani bi kisir dongu icerisinde hergunumuz boyle.

Ilgilenmeyince ne yapıyor? Mesela avm'de peşinde koşmak yerine bir köşeye çekilip bekleseniz ya da sizi göremeyeceği bir yere saklanıp izleseniz. Bir kere kayboldum zannederse, kendi doğal sınırlarına ulaşmış olur bence, duraklama devrine geçer :)
Hic tinlamiyor gidiyor korkmuyor da.Yani biraksam kaybolur o kadar diyim

mesela avm de alıp başını koşuyorsa peşinde koşmanız kızgın olsanız da onu eğlendiriyor demekki. saklanıp bir yerden gözleyin o kaybolma korkusuyla birdaha yapmayacaktır.
ceza ödül yöntemleri işe yarar fakat bir eylemi sırf ödül alabilmek için yapabiliyorlar bazen. ceza yöntemi daha etkili..
mesela çok hoplayıp zıpladıgı veya rahatsız ettiği bir ortamdan eve gidiyoruz bu hareketi yaptıgın için diyip sözünüzün arkasında duracaksınız ..

pedagog a goturdunuz mu? hiperaktif gibi geldi. teshis vs konuldu mu?
birde aile icerisinde de gerginlige, anne baba kavgalarina sahit olan cocuklarda disa vurum boyle de olabiliyormus.
acaba surekli uyarilmak onu daha mi asi yapiyor? hic kendi haline birakmayi denediniz mi ozaman ne tepkk veriyor?

oyuna cevirmis olabilir hani surekli ustune dusuyor ve uyariyorsaniz kendince egleniyordur bununla. avm de sizi arkasindan kovalatmak zevkli geliyordur. hic tepki vermeden sessiz takip denediniz mi?
kizimda bu sekilde daha 2.5 yasinda ama disari cikariz kesinlikle el tutmaz kosar kacar gelmez cok uyardigimi cok iletisime gectigimi farkettim. kendi haline biraktim sessizce takip ediyorum gene elimi tutmuyor ama kaçmasi yanimda yurumemesi vs cok azaldi.
Denedim onu da.Bir keresinde oteldeyiz sahilden kosa kosa yola firladi biz son ana kadar doner nasilsa oyun oynuyor diye dusunurken baktim yola cikti sesleniyorum hic tinlamadi gulerek kacti bir yakaladim aklim cikti araba carpacam diye.O sinirle bi tane yapistirdim.Biraz agladi sonrasinda konustum ama ne fayda en fazla 10 dk sonra baska bi vukuat oluyor.Onu koruyamamaktan korkar oldum inanin.Kendisine zarar verecek diye kaygi bozukluguna dogru gidiyorum sanirim.

mesela avm de alıp başını koşuyorsa peşinde koşmanız kızgın olsanız da onu eğlendiriyor demekki. saklanıp bir yerden gözleyin o kaybolma korkusuyla birdaha yapmayacaktır.
ceza ödül yöntemleri işe yarar fakat bir eylemi sırf ödül alabilmek için yapabiliyorlar bazen. ceza yöntemi daha etkili..
mesela çok hoplayıp zıpladıgı veya rahatsız ettiği bir ortamdan eve gidiyoruz bu hareketi yaptıgın için diyip sözünüzün arkasında duracaksınız ..
Yazınızı okuyunca annemlerin abim yüzünden yaşadıkları aklıma geldi. Abim de o yaşlarda aynı davranışlarda bulunurmuş. Bir gün annem ve anneannem saklanmışlar. Etkili de olmuş ilk anda abim çığlık çığlığa annemi aramaya başlamış. Annemler abimin ders aldığını düşünerek saklandığı yerden çıkmışlar kiiii sen misin saklanan abim yerdeki taşları toplamış ve annemlere fırlatarak koşmaya başlamış. Yani dediğiniz yöntemle bu tarz çocukların davranışları sönmüyor ne yazıkki.

Konu sahibi oğlunuz muhtemelen hiperaktif. Pedagog bir tane değil, araştırırsanız kendinize uygun bir pedagog ya da psikolog bulabilirsiniz bence. Hareketlerin nedenine inilmedikçe böyle devam eder. Ya şiddet uygulandığı için pasif bir kişiliği olur ya da önüne hiç geçemeyeceğiniz boyuta gelir. Bence Bir an önce geç kalmadan terapiye başlamanızda fayda var. Allah sabır ve kolaylık versin.

Yaşı çok küçük normal bence. Yavaş yavaş kurallar oturmaya başlar. Bazı çocuklarda bu şekilde. Enerjisini atacak oyunlar lazım ona sürekli.

Allah sabir versin
Valla cok cocuk görüyorum sizinki gibi avmlerde
Bazi anneler susturmaya calisiyor bazilari gormezden geliyor
Ama babalara bakıyorum 2 bagiriyolar once çocuk susuyor sonra daha fena bağırıp kuduruyor

Eskiler geliyor beş kardes derlerdi
Seni polis amcaya vericem.derlerdi ama artik simdiki nesile o da sokmuyor.
Doğru da degil zaten
Ama guzellikle anlamayana da ne yapilir bilmiyorum her yolu denemissiniz

Neden boyle seyler yaptığını sordunuz mu kendisine?

Onun ağlaması bağırması sizin üzerinizde ise yariyorsa yapabilir benim oğlum da 4 buçuk yaşında ve tutturmalari var ama eşim biseye izin vermez gelir bana söyler bende babanla aynı fikirdeyim dedigimde ağlar kendini yere atar hiç ilgilenmem hatta git odanda ağla sakinlesince yanıma gel derim ağlar susunca gelir bende konuyla alakalı hic birşey söylemem meyve ister misin ya da şarkı soyleyelim mi deyip konuyu kapatırım bizde ise yariyor bunu deneyebilirsiniz dışarda oğlum yanimdan ayrılmadığı için nasıl davranmalisiniz bilemedim ama evde kontrol biraz daha kolay

Ay benim oğlum, benim oğlum, benzer problemler yaşıyoruz, yaş 4e yaklaştı. Allahtan benimki okula gidiyor :)

Ben ağlamaya başladığı anda ağladığın sürece seni anlamıyorum ve kesinlikle istediğin olmayacak diyorum. Nerede ve nasıl durumda olursak olalım. (Eskiden bunu esnetiyorduk, işte dediğiniz gibi misafirlikte falan, ama kural bir keZ esneyince sonrası daha zor oluyor)
Ağlamayı kesip sakinleşince genelde istediğini yapıyorum, çünkü çok fazla hayır da çocuğu huysuz yapıyor.

Biz yine de ayda bir bir kriz yaşıyoruz, sonra duruluyoruz. Artık içinde enerji mi birikiyor ne oluyor bilmiyorum. O avm de bahsettiğiniz şeyi de eğer çok yorgunsa yaşıyoruz, o yüzden çok geçerli bir sebep olmadıkça erken yatırıyorum, haftasonu çok hareketli geçtiyse öğle uykusuna da yatırıyorum, normalde haftaiçi gündüz uyumuyor.

X