sosyal fobi ve çekingenlik için zikir...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

muhabbetkusum

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
3 Nisan 2016
192
92
Benim gibi sosyal fobiden şikayetçi arkadaşların tecrübe ettiği bir zikir var mı arkadaşlar.
Çok fazla insanın bir iş yerinde çalışıyorum gerçekten sosyal fobiyi yenmeye çalışıyorum.Ne kadar uğraşırsam uğraşiyim tam olarak olmuyor.
Bildiğiniz esma , zikir varsa söyleyin lütfen

sosyal fobi olduğunuzu nasil anladiniz nasil tani koydunuz neler yasiosunuz bnde tvden duydum da bakaym dedm yazinizi gordm ustunden gecmis gerci ama

Bende çok çektim bu konuda çalışırken özellikle kesinlikle olmaması gereken birşey o toplantılar falan ne eziyet olurdu bana ah ah. Şimdi çalışmıyorum o yüzden çok fazla sıkıntı çekmiyorum ama çalışmaya başlarsam yine aynı olurum eminim bu yüzden atanırsam inşallah profesyonel destek almak istiyorum ben yıllarca uğraştım esmaların elbette gücüne inanıyorum ama neler denemedim olmadı bende

ben ben sanirim sizle ayniyim suan ayiniyim fazlasiylaa anlatsam heralde burda seninle sabahlariz ne zmn bir insanla konusayim desem ya yanaşmiyor ya çıkarı olunca konusuyor yardik etsen ezik gorunursun etmesen soyutlamis olursun kendini bn küçüklugumden beri var bu ic mimarım normalde ama bnde calismioem suan en son calistgiimda toplantilar bizdede oldu birsey not turup ilet dediler ve ses kaydi bile yapmama ragmen nasil not tutulup resmi birnsekilde nasil iletilir bilmiordum insanlar konusurken neden hecanlaniorm onuda bilmiorm kim buzamana kdr bana destek olabildi ki arkadas bulma konusunda da olee farkli deil ki ne kdr yaklasirsam okdr yaklasmiyor karsi taraf kimsede su anlayış yok bnmde bir dostum olsun konusabileyim yok ama etrafima bakiorm milletin deli gbi cevresi var bn o kadsr konuskanken nasil olurda cevrem olamior anlamiorm is konusuda olee hecandan karsi taraf ne is buyuruyor anlamiosun bazen olabilior birde yapamazsam endisesi olunca ne zaman caliscam acaba diosun ne yazsam az buraya

Merhaba tabi ki dua edilmeli şifayı veren Allah'tır. Ancak herşeyin bir sebebi vardır. Sosyal fobi çok zor bir durum. Ancak tam olarak zittiyla yani sosyallik ile tedavi edilir. Çekindiginiz şeyleri listeleyin ve en az cekindiginizden en çok çekindiginiz şeye kadar yapın. Örneğin iş yerinde herkese günaydın nasılsın demekle başlayın. Sonra arkadaşlarınızla daha sık buluşun. Bu sorun hemen olmadı bir anda da geçmeyecek. Aşama aşama daha iyi olacaksınız

ins ins dedginiz gbi olur karşı tarafta onemli arkadaslik icin dostluk icin iş icin yada bn hel sanssizim heralde gunaydn demekle kalmayip vericiyimdr bn sorarim ilk adiminhep bn atmisimdir hep ama ama yok adimnatmasam nese herkes neseli atilgan bilir beni ama saka gibi yanimda insan yok ters biri olmam lazm dimi hani etrafında insan kalmamasi icin bisinyapman lazm ama yok degisik

Bende samimi oldugum kisiler haric( o da bayagi bi zor samimi tanidik edniniyorum.) konusurken ,hareketlerimde hep kurallı sanki icimde beni yargilayan bir yargic varmis gibi hareket ediyorum kendim gibi olamiyorum (gecmiste daha da beterdim) cok ugrasiyorum normallesmeye calismak icin atandim isi de birakamam ne kadar ugrasirsam ugrasiyim bende karakter olmus ,arkadas edinsem sosyallesmek istemiyorum icimden gelmiyor .icimden bir ses eve git dinlen diyor napacaksin gezip diyor . Hayatima eskiden kimi aldiysam aldim yeni biriyle samimi olmaya istegim de yok dogrusu.psikiyatrise onceden gittim simdi tekrar gitmek istiyorum ama cok detayli bi terapi olmadan tam olarak tatmin olacagimi sanmiyorum.

Gunaydin demekle baslayin filan cok basit asamalar cok karmasik bi hastalik ruhun kanseri gibi bir sey Allah bizlere sifa versin aman bu bir imtihan. Yardimci olabilen varsa da devlet hastanelerinde olacagini zannetmiyorum.

Malesef etrafta da şevk kıran insanlar var ne olduğunu anlamayıp soguksun,itici duruyorsun diyeni bile duydum. Yani kendi basina gelmeden bilemezsin. Antidepresan da kullansam ,sosyallik atilimlari da yapsam yok yani beni. Sanirim sadece beni yargilamayacagini dusundugum insanlarin yaninda normal olabiliyorum.Birinin beni yargilayip yargilamayacigini dusunmek de onyargi ama bilemiyorum cok karmasik insan psikolojisi.

Bi de soyle bir sey var . Biriyle ikili konusurken normal ama ucuncu kisi gelince suspus olmak cok ilginc gercekten ya da uc kisi konusursam normalsem onlara isinirsam dorduncu kisi geldiginde suspus olmak ilginc ilginc kendime bile mantikli gelmiyor ama elimde olmadan boyle daveaniyorum icten gelen bir sey.

Arkadaşlar esma bilmiyorum ama muhakkak vardır ve faydasını görürsünüz. Fakat hani klişe sözdür ya " çocukluğunuza inelim" bu tür problemler genelde aileden ve yetişirilmeden kaynaklı veya o dönemde yaşanılan travmalardan oluyormuş. Belki önce bir uzmanla sorunun kaynağını bulup temizlemelisiniz.
Esmalarla da bu çözümü kuvvetlendirirsiniz

İşte onun icin maddiyat gerekli. Devlet hastanesine

Kusura bakmayın, tam anlamadım. “Ben konuşuyorum, etrafimdakiler benimle konuşmak istemiyor. Ya da hep ben ilk adım atıyorum” demişsiniz. Bu nasıl çekingenlik ve sosyal fobi olabiliyor? Siz adım atıyorsanız demekki o kadar çekingen değilsiniz. Sosyal fobisi olan insanlar genelde içine kapanık, insanlardan çekinen ve kendini izole etmiş insanlara denir. Sizin sanki iletişim kurma sorununuz varmış gibi geldi bana. Belki vücut diliniz yada davranışınız birşeyler rahatsız etmiştir. Biz ne kadar farkında olmasakta, vücut dilimiz kendimizi her anlamda belli ediyor. İnsanlarda ilk izlenim bırakıyor. Yani vücut dilinizde yada konuşma tarzınızda insanları rahatsız eden tuhaf görünen bir şey olmuş olabilir. Mesela baktığımız zaman özgüvenli insanları hemen anlarız, iyi bir izlenim bırakır. Yada tam tersi “Özgüveni düşük. Davranışları bir tuhaf” deriz ve uzaklaşmak isteriz.

yok soylew haklisiniz da gorenler seynder neselisin bunu neye borclusun der vucut dilimle alakali bu sekilde yprumlar demek istwdgm biriyle konusurlen cosku oluo bnde heyecan ama konusuorm gayet bu heyecanli birnsekilde oluo o sey degisik bendw birde dost bulmada sanssizim onu yazmis bulundum oraya o ayri konu tbiki dedgm sey ilk adimi atip yardim da ettiklerim var islerini bitirip bir daha aramiolar okulda cok olmustu bu.onu yazmak istedm hani bn onu kirdim da veya surat astım da kacirdm deil onu belirtmek istedm sadece herkesin dedigi cok neselisin cosku dolusun bn ole olabilsem diolar halbuki bilmio ki tek istedgm karsi tarafdan dost edinmek ama islerini görüp benim ustunden tsk bile etmeden gidiolar hani aramio bir daha mesela bnde diorm cevre coktan bu davranislarimla edinmis plmam lazmdi onu ayrica yazayim dedm sadece yasayan varmi bu durumu die cok sicakkanlisin diolar ama gerisi yok onu belirtmek istiorm burda ozellikle sohpwtte ediosam guvende veriosam sorun olmamali mrk ettm yasayan varmi sanssizligi olan varmi bnm konuşurken heyecanlanan varmi cosku gelio icime konuşurken mutlu oluorm millet bana hkre daha somurtkan daha sakin kalio yanimda bndemi gariplik var die ozellikle bu konuda yazmak istedm demmki fobi var bnde korku bnde die dusundum

Bu şanssızlık değil arkadaşım. Sen karşındakilere kendinden fazla ödünç veriyorsun. İnsanlar genelde fazla değer veren ve fazla iyi niyetli insanlara değerli vermezler. Herşeyin fazlası zarar.İlk önce kendini sevmelisin ve kendine değer vermelisin. “Ben önemli bir kişiyim. Sevilmeyi hakkediyorum. Ben onların peşinden değil, bırak onlar benim peşimden gelsinler” demeyi bilmelisin. Aslında senin hep ilk adımı atman bu yüzdendir.”Hani ben ilk adımı atarsam belki severler” diye düşünüyorsun ama karşılık alamıyorsun. Ama eğer sen ilk olarak kendine insanlara verdiğin değerden çok değer verirsen mutlaka karşılık alırsın ve insanlarda peşinden gelir.

ayy tam ozetlediniz aynen dediginiz gbi bencede iyiki yazdiniz mutlu oldum. cok ödün veriyorum olmuor birde sizin dediginiz gibi denicem şu saniyeden itibaren harika yorumunuz icin saolun cok iyi geldi suan

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…