Sonradan Oluşan Kedi Alerjisi

Benim de kedi alerjim sonradan oluştu. Cok basit gece kendim ictigim bir hapla hayatima hiç alerjim yokmus gibi devam ediyorum. Kedimi cok opup kucaklamazsam ve odama almazsam o hapa bile ihtiyac duymuyorum.

Alerji immunoloji bolumune basvurabilirsiniz, orda test yapilir tedaviyle ilgili de bilgi alirsiniz. İdare etsin diye de onlar bir ilac yazana kadar eczaneden alerji ilaci alabilirsiniz.

Benim semptomlarim cok agir oluyor bu arada ciddi nefes darligi gibi, sizinki daha hafif seyrediyor gibi belki sadece kedinizin mamasini vs degistirerek halledebilirsiniz.
Gerçekten içim rahatladı sanırım direkt alerjiden randevu alamıyormuşuz onun için dahiliyeye gideceğim ilk önce çaresi olmasına çok sevindim gerçekten

öncelikle olabilir, benzeri başıma gelmişti
sokaktaki kedileri falan öpen seven dokunan ben, seneler sonra kedi sahiplenince alerji oldum
göz kızarması, kaşınması, hapşırık ve korkunç burun tıkanıklığı sonucu dayanamayıp doktora gittim
ben 15 günde mahvoldum, geceleri tıkanıklıktan uyuyamama seviyesine geldim
artık yaşamıma devam edemiyordum

hikayemin devamında doktor bana alerjik rinit olduğumu söyledi
kedimle ilgili durumu anlattım, kediden mi oldu acaba dedim. ve kediyi evden yollamam gerekir mi diye de sordum özellikle
o da bana, astım hastaları haricinde alerji durumlarında kediyi yollamaya gerek olmadığını, ilaçlarla vs tedavi edilebildiğini söyledi
ama astımlılar için durum daha farklıymış
bana burun spreyi ve hap verdi.
sprey o zamanlar da eczanelerde zor bulunan, pahalı bir spreydi. şimdilerde yine stoklarda yokmuş galiba
bu sprey öyle piyasada yaygın satılan ve 5 günden fazla kullanınca bağımlılık yapan spreyden değil
bir de hap verdi alerjim için, hapın kutusu bittiğinde düzelmiş olmazsan gelirsin tekrar bakarım dedi
hap biraz değişik bi hap, gece uyumadan kısa süre önce içiyorsun
kabus gördürme gibi tuhaf yan etkileri var, ben pek yaşamadım kabus görmedim ama onu kullandığım dönem çok rüya gördüm :KK70:
velhasıl beni bu iki ilaç 3-4 gün gibi kısa bi sürede iyileştirdi ve bi daha asla tekrarlamadı bu durum
ha ara sıra gözüm kızarıyor falan kaşırsam kötü oluyor vs
ben de kendimle uyuyan bir insanım bu arada
kesinlikle en kısa zamanda bir alerji doktoruna gözük, zaman kaybetme
ilaç adı veremiyorum tabii ki ama benim kullandığım ilaçlar da reçetesiz satılmıyorlar zaten
15 gün sonraya dahiliye randevusu alabildim bi 15 gün sonraya da alerji bölümüne alabilirim diye düşünüyorum inşallah :) direkt alerji bölümüne randevu verilmiyormuş
çok teşekkür ederim yorumunuz için çok geçmiş olsun size de <3

Sağolun. Sizinkinin de sağlıklı, uzun ömrü olsun. 2 kediye çıktıktan sonra alamadım acana pek 😄 ama çok sevmişlerdi.
Gerçekten çok pahalı veterineri, kumu, maması.. ama can feda işte :KK36: Acana'yı veterinerimiz çok önermemişti aslında aşırı proteinli olduğu için ama bi sorun yaşamadık şükür

• Muhteşem
Reactions: Gao
Eşimde de olmuştu, geçici yuva olduğum için evimizde hep farklı farklı kediler oluyordu ama 2 sene sonunda ilk kez smokin gelince eşim hapşırmaya ve sürekli gözleri akmaya başladı. Hastanede kedi alerjisi diyerek alerji ilaci vermişler. Baya rahatlattı, günde 1 kere içiyor aynı yatakta uyuyorlar hiç sıkıntı olmuyor 🥰 hatta sürekli bile kullanmiyor sadece şikayetleri artınca kullanıyor.
Tüyleri kadar ömürleri olsun hepsinin 🐾

Çok geçmiş olsun umarım ağır belirtilerle bir daha karşılaşmazsınız bazı yerlerden fiyat aldım test için ama korkunç pahalı gerçekten devlette yaptırabilirsem devlette yaptıracağım çok teşekkür ederim

Ben İstanbul'da yaşıyorum bu konuda en yetkin yer Çapa'daki alerji merkezi bir kez başardım randevu almayı muayene oldum ama test için bir yıl sonraya gün verdiler. Fındıkzade'de bir laboratuvara yaptırdım testleri özel hastanelerden daha uygun oldu fiyatı. Devlette gelmiyor bir türlü sıra maalesef:KK43:

Benim de ilk başta sorun yoktu ama son 6 aydır sürekli burnum akıyor hapşuruyorum ve gözlerim kızarıyor kedimi öpüp kokladığım zaman. Canım benim saçımda uyur hep dünyaları değişmem onun tek tüyüne. Çok özledim işteyim :KK43: Ben de bi doktora gidiyim bu konuyu iyi ki açmışsın canım

Sonradan alerjilerin gelişebileceğini okumuştum fakat şu anda mevsimden kaynklanan bir reaksiyon yaşıyor olmanız çok daha muhtemel. Antihistamin kullanıyor musunuz?

öncelikle olabilir, benzeri başıma gelmişti
sokaktaki kedileri falan öpen seven dokunan ben, seneler sonra kedi sahiplenince alerji oldum
göz kızarması, kaşınması, hapşırık ve korkunç burun tıkanıklığı sonucu dayanamayıp doktora gittim
ben 15 günde mahvoldum, geceleri tıkanıklıktan uyuyamama seviyesine geldim
artık yaşamıma devam edemiyordum

hikayemin devamında doktor bana alerjik rinit olduğumu söyledi
kedimle ilgili durumu anlattım, kediden mi oldu acaba dedim. ve kediyi evden yollamam gerekir mi diye de sordum özellikle
o da bana, astım hastaları haricinde alerji durumlarında kediyi yollamaya gerek olmadığını, ilaçlarla vs tedavi edilebildiğini söyledi
ama astımlılar için durum daha farklıymış
bana burun spreyi ve hap verdi.
sprey o zamanlar da eczanelerde zor bulunan, pahalı bir spreydi. şimdilerde yine stoklarda yokmuş galiba
bu sprey öyle piyasada yaygın satılan ve 5 günden fazla kullanınca bağımlılık yapan spreyden değil
bir de hap verdi alerjim için, hapın kutusu bittiğinde düzelmiş olmazsan gelirsin tekrar bakarım dedi
hap biraz değişik bi hap, gece uyumadan kısa süre önce içiyorsun
kabus gördürme gibi tuhaf yan etkileri var, ben pek yaşamadım kabus görmedim ama onu kullandığım dönem çok rüya gördüm :KK70:
velhasıl beni bu iki ilaç 3-4 gün gibi kısa bi sürede iyileştirdi ve bi daha asla tekrarlamadı bu durum
ha ara sıra gözüm kızarıyor falan kaşırsam kötü oluyor vs
ben de kendimle uyuyan bir insanım bu arada
kesinlikle en kısa zamanda bir alerji doktoruna gözük, zaman kaybetme
ilaç adı veremiyorum tabii ki ama benim kullandığım ilaçlar da reçetesiz satılmıyorlar zaten
Sinocum selam, perşembe günü için dahiliyeden randevu aldım direkt alerji bölümüne randevu vermedi. Artık hapşuruk, burun akıntısı ve ara ara göz kaşıntısı hayatımı kötü etkilemeye başlamıştı. Rica etsem özelden ya da burdan ilaçların ismini yazar mısın zaten reçetesiz alamıyorum ve doktora da gidicem sadece karşılaştırma amaçlı istiyorum. Çünkü araştırmalarıma göre herkes alerji hapını düzenli kullandığından bahsetmiş sen tekrarlamadı diyorsun. İnşallah benim de tekrarlamaz. Mamasını da değiştireceğim çok fazla miktarda stoklamıştım gerçi bitince alerjen azaltan mamaya geçeceğim. Acaba kedi kumundan kaynaklı da olabilir mi? Çünkü son gözlemlerime göre sabahları kumu temizleyince ve kedim kumunu kullandıktan sonra da artan belirtilerim oluyor. Kum markası önerir misin? Teşekkür ederimm :))

Sinocum selam, perşembe günü için dahiliyeden randevu aldım direkt alerji bölümüne randevu vermedi. Artık hapşuruk, burun akıntısı ve ara ara göz kaşıntısı hayatımı kötü etkilemeye başlamıştı. Rica etsem özelden ya da burdan ilaçların ismini yazar mısın zaten reçetesiz alamıyorum ve doktora da gidicem sadece karşılaştırma amaçlı istiyorum. Çünkü araştırmalarıma göre herkes alerji hapını düzenli kullandığından bahsetmiş sen tekrarlamadı diyorsun. İnşallah benim de tekrarlamaz. Mamasını da değiştireceğim çok fazla miktarda stoklamıştım gerçi bitince alerjen azaltan mamaya geçeceğim. Acaba kedi kumundan kaynaklı da olabilir mi? Çünkü son gözlemlerime göre sabahları kumu temizleyince ve kedim kumunu kullandıktan sonra da artan belirtilerim oluyor. Kum markası önerir misin? Teşekkür ederimm :))
Daha önce birkac kere kedi bakmıştık. Ama en son geçici yuva iken, sanırım kumdan dolayı alerji olmuştum. Kedileri veren arkadasin kullandığı kumu kullanmaya devam ettik, ne zaman kumu temizlesem hapşırık tutuyordu, ordan anladik. Acaba kum değişse alerji belirtisi kaybolur mu diye düşündük.

Daha önce birkac kere kedi bakmıştık. Ama en son geçici yuva iken, sanırım kumdan dolayı alerji olmuştum. Kedileri veren arkadasin kullandığı kumu kullanmaya devam ettik, ne zaman kumu temizlesem hapşırık tutuyordu, ordan anladik. Acaba kum değişse alerji belirtisi kaybolur mu diye düşündük.
Doktora gittim kedi alerjim çıktı. İlaçlarımı aldım ama doktor kötüleşirsen kullan dedi. Eve hava temizleyicisi aldık. Bütün alerji belirtilerim gitti. Şiddetle tavsiye ediyorum.

alerjide şöyle bir durum varmış eğer ilk başta alerjiniz yoksa ve - gün kedinizden uzak bir yere falan gittiyseniz geri döndüğünüzde vücut onu farklı bir madde gibi görüp tepki veriyormuş

X