Soğuktan donan yavrusunun başından ayrılmadı

Nevreste

Yeniden ☀
Yönetici
Editor
16 Ağustos 2010
292.612
601.798
43
5687d822c03c0e2d686ab593.jpg

Bingöl’de görenlerin içini sızlatan bir olay yaşandı. Karlıova İlçesi’nde anne köpek soğuktan donarak ölen yavrusunun başından bir an olsun ayrılmadı.
Günlerdir kara kışın etkisi altında bulanan ve hava sıcaklığının geceleri eksi 30’lara düştüğü Bingöl’ün Karlıova İlçesi’nde bir köpeğin doğurduğu yavrularından biri, donarak öldü.

Bir evin odunluğunda bulunan donan yavruyu almak isteyen vatandaşlara anne köpek izin vermeyerek, yanlarına kimseyi yaklaştırmadı.

5687d822c03c0e2d686ab591.jpeg

Karlıova merkezinde 20 santimi bulan kar kalınlığı nedeniyle bir çok sahipsiz hayvan da açlık ve dondurucu soğukla mücadele ediyor.

http://www.hurriyet.com.tr/soguktan...ndan-ayrilmadi_sondakikahaberleri_dishaberler

Kiyamam ben sana da senin gibi disardaki binlercesine de.
Bugun bunlari yaptim.Sifir maliyet.
Herkes yapmali.Ne kadarina ulasabilsek kardir.Usumesinler:KK43:

Eki Görüntüle 1733823
Ben de yaptım bir sürü...mamalar aldım koydum...hadi mahallendekilere yettim ama arabada otobüste giderken camdan gördüklerime çok üzülüyorum çoookkkk :KK43:
Nolur sanki bu günlerde herkes kapısının önüne bi kutu bir de mama koysa

arkadaşlar bişey sorcam hani böyle koca poşetlerle satılan mamalar var bunlardan mı veriyorsunuz kedilere zaten buralarda pek köpek göremiyorum

bunlar daha mı besleyici
yoksa hani makarnadır balıktır et vb. veriyorum b alkondan ama

Ben de yaptım bir sürü...mamalar aldım koydum...hadi mahallendekilere yettim ama arabada otobüste giderken camdan gördüklerime çok üzülüyorum çoookkkk :KK43:
Nolur sanki bu günlerde herkes kapısının önüne bi kutu bir de mama koysa

Aynenn hangi birine yetisicem diye bir de dert ediniyorum kendime.Simdi yine makarna hasladim a101 de sosis cok ucuz yarim kilosu 3.45 miydi ne.Onun birazini dogruyorum haslarken.Sokaklari dolasip birakiyorum ya da dedigin gibi mama birakiyorum cop kenarlarina.Hadi kediler bir sekilde cop icine giriyorlar,arabanin kaputuna falan kopekler yapamiyor.Icim aciyor cok ozaman :KK43:
Lutfen yayabildigimiz kadar yayalim.Su soguk gunlerde bir kap yemek , icine 2 -3damla zeytinyagi koyup su da verelim.Usuyorlar.Agizlar yok desinler :KK43:

arkadaşlar bişey sorcam hani böyle koca poşetlerle satılan mamalar var bunlardan mı veriyorsunuz kedilere zaten buralarda pek köpek göremiyorum

bunlar daha mı besleyici

O mamalar cok pratik.Hemen al gotur koy.Hatta biz arabanin bagajinda devamli tutuyoruz.Yolda durdugumuz gordugumuz an veriyoruz.Makarna daha ugrastirici.Ama mama bittigi icin yapverdim hemen ben.
Bana sorarsan mama daha pratik.

O mamalar cok pratik.Hemen al gotur koy.Hatta biz arabanin bagajinda devamli tutuyoruz.Yolda durdugumuz gordugumuz an veriyoruz.Makarna daha ugrastirici.Ama mama bittigi icin yapverdim hemen ben.
Bana sorarsan mama daha pratik.
:KK39:teşekkürler alırım inşallah elimden ne gelirse

bunlar daha mı besleyici
Kedi köpekler makarnayı çok seviyorlar..bende hem kuru mama var hem yaş mama...inan o kadar açlar ki hiçbirşeye hayır demiyorlar :KK43:
Evcil kediler ve köpekler için kuru mama daha sağlıklı...yaş mama haftada 1 diyor veteriner...diş sağlığı için kuru mama..tüy dökülmesi için falan..ve içinde daha fazla mineral vitamin varmış..
Ama sokaktaki aç yavrular ne versen yiyor...yeter ki şu dondurucu kış gününde karınları doysun...
Tavuk suyuna ekmek,
Pilav
Makarna
Sosis haşlayıp verebilirsin
Burgerler falan çok hesaplı...elimden gelse hepsini doldurucam apartmana kar kalkana kadar

Chelzy Chelzy , neden z.yağı konuyor suya ?
Bizimde kedi evlerimiz var. Kopekleri bahçeye giremediği için onlara dışarda destek olmaya çalışıyoruz.
Su kışın her yerden bulunuyor. Zaten konulan du donuyor. Yiyecek ve sıcak yer bulmaları zor oluyor.
Ağaçlara da ya da yüksek yerlere ekmekte bırakmak lazım kuşlar için.

Soğukta evsiz olan çok fazla insanda var. Gözlerimiz ve vicdanlarımız hep açık olmalı.

Sokak hayvanları için sosis haşlamak neden ? Bildiğim kadarıyla onların bağışıkları çiğ yiyeceklere alışkın.
Yanlış mı biliyorum ?

bunlar daha mı besleyici
ben etli pilavlar artınca ya da makarna gibi şeyleri poşete doldurup veriyorum.
En makbulü et yemeleri aslında ,
Fazla karbonhidrat onları da kanser yapıyor ama fazla seçenekleri yok gariplerin.

Sokak hayvanları için sosis haşlamak neden ? Bildiğim kadarıyla onların bağışıkları çiğ yiyeceklere alışkın.
Yanlış mı biliyorum ?
Benim bildiğim bir yerde okumuştum sokakta ki hayvanlara asla çiğ et vermeyin yazıyordu.hatta babam sokaktaki kedilere bakıyor o hep marketlerden çiğ et alırdı onu da uyarmıstim.çiğ et hem onlar hem de çevre için zararlı yazıyordu.

Yanlış mı biliyorum ?
Bünyeleri alışık diye birşey yok aslında...hangi köpek ne kadar yaşıyor bilmiyoruz ki...bugün çöpten yerken gördük belki ama ya yarına çıkmıyorsa :KK43:
Hızla çoğaldıkları için bize dayanıklı gibi geliyorlar malesef...
Bi de et verirken kemikli vermeyin nolur...tavuk kemiği vs bağırsaklarını yırtıyor ve ölmelerine sebep oluyor :KK43:

X