Çorbalar Soğuk ayranlı çorba(resimli)

pinaripekci

pinaripekci.blogspot.com
Kayıtlı Üye
6 Nisan 2009
3.830
14
45
yaz aylarının vazgeçilmez çorbası..

nohut ve aşlık 2-3 saat onceden ıslatılır..

1 su bardağı nohut
2 su bardağı aşlık
500 gr süzme yoğurt
su
tuz
yarım çay bardağı sıvı yağ
kuru nane

ıslatılmış nohut ve aşlık süzüldükten sonra düdüklüde ne çok sulu ne de çok koyu olacak şekilde haşlanır..haşlama işlemi bittikten sonra soğumaya bırakılır.. ayrı bir yerde yoğurt tuz ve soğuk su ile koyu bir ayran yapılır.soğuyan çorbamıza soğuk ayranımız karıştırılır.eğer çok koyuysa soğuk su ilave edilebilir.bir tavada sıvı yağda nane yakılır ve çorbaya karıştırılır.afiyet olsun canlar...serin serin tüketmeniz dileğiyle..

sany0685.jpg

bende yapıcam bundan, bendecokacimcoook
yap kuzucuk yap tabi.iftarda cossss die bi gidioki..kaydirigubbakcemile3yorum için teşekkürleropuyorumnanaktan

bunu ben devamli yaparim hele yazlari haftada bir nerdeyse
ellerine saglik canim

bizde sık yapıyoruz yaz çorbası tam..bu oldumu sofrada ben başka şeylere pek bakmam içini serinletio insanın çok hoş.yorum için teşekkürler bacımopuyorumnanaktan

yazları çok sık yaparım, ellerine sağlık canım, çok güzel olur :cokacimcoook:

teşekkürler tatlıma.s.opuyorumnanaktan

Yazın bende bayıla bayıla yerim çok severim.
Aşlık olmadığı zaman arpa şehriyeyle yaparım. Birazda mısır ohh ohh ohh.
Ellerine sağlık

Yazın bende bayıla bayıla yerim çok severim.
Aşlık olmadığı zaman arpa şehriyeyle yaparım. Birazda mısır ohh ohh ohh.
Ellerine sağlık

babaannem buna mısır ve alaca fasülye de koyar adına da keşkek denir sinopta..o da hoş oluyor gerçekten..yorum için teşekkürler tatlım..opuyorumnanaktan

harikaa... :lepi: annemin vazgeçilmez çorbasıdır... :1hug: ailece çok severiz... zemuszemus ellerine sağlık.... cokacimcoook

harikaa... :lepi: annemin vazgeçilmez çorbasıdır... :1hug: ailece çok severiz... zemuszemus ellerine sağlık.... cokacimcoook

gercekten cok guzel bır corba ben yaptımn dıye demıyorum..hele şu günlerde muhteşem gidiyor iftarda boole coss die..teşekkürler suyum..

bişi sorabilir miyim?
aşlık ne demek?

aşlık bööle kırık buğday gibi bişii nası tarif ediim bilmemki??

sen karadenizlisin keşkek bilirsin di,ye tahmin ediyorum
onun ana malzemesi aşlık

evet keşkeğin içindede aşlık var dooru babaannem yapar bizim sinop keşkeğinden bahsediorm..

keşkeği bizim burda egede de yapiyolar
onun içine giriyosa tamam
karadenizde gendima deriz biz ona
sağol canım

gurbikm sayende bende bunu öörenmiş oldum.aşlık dediim malzemeyi genellikle çorumdan getirtiorm güzel oluo.orada aşlık dendii için bilemedm diğer adı.sinoptan gelen keşkek te karışık bööle aşlık,darı,alaca fasulyelı fln oluo ondan bılemedm ben..-tatlicadiarzu-

bu çorba bizim tarafların çorbası çok severim şimdi meşhur oldu :)

sizin taraf nire oliiki kardeş??fisfisfis

Evet restoranlarda da veriyolar artık.
Mersinde yemiştim....

knor soğuk ayran aşı diince dedimki yaf oruçlu ınsan ıftarda soguk corba ıcermı.nasıl bır gafletle bu sozu sooledııme ılk gun sıcaktan dılım damaım kuruyunca annadım.bu ramazan bu şey çorba diil ilaç ilaç:sm_cool::sm_cool::teytey::teytey::dance:

şimdik yapıommm bunu iftarda iyi gider eşim zaten yoğurt cacık ayran hastası ilk defa yapcam kolaymış okuduğuma göre

Ctesi yaptım, kayınvalidemleri çağırmıştım yine iftara, bayıla bayıla yedik, ohhh misler gibi. Hazırmı dedi bana kayınvalidem:nazar:, aaaaa duymamış oliyim şekerim, teessüf ederimcokacimcoook

şimdik yapıommm bunu iftarda iyi gider eşim zaten yoğurt cacık ayran hastası ilk defa yapcam kolaymış okuduğuma göre

afiyet olsun cnm inşallah beğenirsiniz..

Ctesi yaptım, kayınvalidemleri çağırmıştım yine iftara, bayıla bayıla yedik, ohhh misler gibi. Hazırmı dedi bana kayınvalidem:nazar:, aaaaa duymamış oliyim şekerim, teessüf ederimcokacimcoook

çok sevindim beğenmenize kuzucuum..afiyetler olsun balımm...opuyorumnanaktan

X