Sizce Bunu Atlatabilir miyiz? Ya da Nasıl Atlatırız Çok Utanıyorum

Kızlar merhaba.27 yaşındayım Haziran ayında düğünüm var.Şimdiye kadar ne nişanlımla ne kaynanamla ne de görümcemle hiç sorun yaşamamıştık. Ama annemin gazına geldim nişanlımla çok fena tartıştık barışır mıyız bilmiyorum .
Nişanlım ve ben ikimizde memuruz.Nişanlımın babası vefat etmiş annesinin sadece babadan kalan maaşı ve evi var .Şimdiye kadar hiç destek istememişlerdi.Kız kardeşi mayıs öğretmen atamalarında atandı.Eylül ayında göreve başlayacaklardı.Temmuz gibi atandığı ile ev kiralamaya gitti.Geçen sene ücretli öğretmenlik yapmıştı birikimi vardı biraz.Fakat birikimi emlakçı depozito eşya falan derken yetmemiş.Nişanlımdan 10 bin tl kadar borç istedi göreve başlayınca ödeyeceğini söyledi.Annemin gazına geldim kabul etmedim nişanlıma çok sert çıktım.Ailenin kıçında dolanmaktan vazgeç dedim göndertmedim.Annesi akrabalarından borç bulmuş bunu duyunca çok pişman oldum.Bizimkilerlede biraz atıştık.Hata yaptığımı anladım ama baya geç anladım.Geçen hafta annem para istedi. Erkek kardeşim lise son sınıf dershaneneye kaydoldu.Desteğe ihtiyaçları olmuş hayır diyemedim.50 bin kadar verdim.Nişanlım bunu öğrenmis çok büyük tartıştık.İşte kardeşime 2 aylık borca hayır diyon ama senin kardeşin olunca direk geri gelmeyeceğini bile bile yardım ediyosun, sen öğrenememişsin ailenin kıçında gezmemeyi falan dedi.Benim o zaman dediğim şeyleri teker teker yüzüme vurdu hiçbir şey diyemedim.En son giderken kendi ailene ağam paşam benim aileme hadi ordan diyorsun seni nasıl sevmişim dedi yıkıldım.
1 haftadır konuşmuyor.Kaynanam araya girdi barıştırmak için çırpınıyor.Görümcem başka şehirden telefonla abisini ikna etmeye uğraşıyor.Ya onların bu çabasını görünce yerin dibine giriyorum.Bana moral vermeye çalışıyorlar nişanlımı ikna etmeye uğraşıyorlar. Bizimkilere bakıyorum parayı aldılarya hicbir şey umurlarında değil.En son 2 gün önce patladım aileme bağırıp çağırdım 2 gündür ananemde kalıyorum.Ne annem ne babam arayıp sordukları yok.Nişanlımın ailesine bakıyorum o dediğim laflara rağmen hep yanımda olmaya çalışıyorlar çok utanıyorum.
Insallah hata yapıp sizinle evlenmez. O ailenin yerine ben olsam barıştırmak için uğraşmazdim. Nisanlinizda da hata var. Kardeşi, canı ciğeri borç istemiş hibe değil. Sizden izin alması gerekmiyordu, siz olmaz deseniz de kardeşine parayı göndermesi gerekiyordu. Babasız bir kız abisine guvenmeyecek de kime güvenecek?

Çocuk destekte bulunmuş ama o kadar sıkı fıkı olan görümce,kayınvalide saklamış diyorsunuz?
Ee o zaman gelinin düşüncesini bildikleri için şimdi de barışsın istemezler sizin dediğiniz gibi.
Burda olaylar oluyor gizliden paralar veriliyor ama olayları bilmiyor mu kimse?
Eğer gizliden verse nişanlı ailesi konu sahibinin yanında olmazdı şimdi bilirdi onlar da.
Neden aralarının bozulduğunu anlatmıştır birileri
Amaann ne anlatılıyorsa farklı acılardan da yorumluyoruz işte 😃😀bilemedim ki oyle de olabilir ama zaten cokta aydınlık gorunmuyor ilerisi. Gorumce gelinin abisine para verdirtmedigini ogrendginde, bişanlı ailesinn gelinin annesinin gazıyla yasadıgını bildiklerinde vs cok sorun yasarlar zaten de buda baslangıc olmus işte

Amaann ne anlatılıyorsa farklı acılardan da yorumluyoruz işte 😃😀bilemedim ki oyle de olabilir ama zaten cokta aydınlık gorunmuyor ilerisi. Gorumce gelinin abisine para verdirtmedigini ogrendginde, bişanlı ailesinn gelinin annesinin gazıyla yasadıgını bildiklerinde vs cok sorun yasarlar zaten de buda baslangıc olmus işte
Şu an bilmiyor mu sizce?
Konuşuyorlarmış konu sahibinin yanında oluyorlarmış. Neden kavga ettiklerini bilmemeleri imkansız.
Görümce iyi biri demek ki.
O da sizin gibi benim gibi kadın.
20 yaşından sonra görümce oldu diye kötü biri olmuyor görümce sıfatı eklenince.
Görümce ismini duyunca neden illa eşittir kötü diye algılansın

Aslan mı bu terbiye etsin? Sen kızma ne ya bunlar nasıl kafalar arkadaş ya burda agliyosunuz düğüne destek vermese aileler ailesi para isterse diye yol yapıyormus bilmem ne ailem isterse oan ellerinde yoksa ben veririm kimse karışamaz derim erkek olsam sizin gibi halden anlamaz kadınlarla evlenmezdim erkek olsam hasta olsa adamı bile kapıya koyacak potansiyel var çünkü.
E tamam ben de onu diyoruk zaten? Oglanın ailesi para isteyecekte cocuk nişanlı sözü dinleyecek cıkarıp vermeyecek? İlla ki vermiştir. E kızmasın diye tabi baksana daha evlenmeden cocugun parasına peşkeş cekiyor birde cocugun ailesine destek oldugunu(varsayım) duysa kıyameti koparacak potansiyel varken cocugun korkup soylememesi(eger varsa oyle bi durum) normal😀 ve cocugun parasına mudahale edecek derece cocuga hakim biri neyin gazına gelip vermemiş oda ayrı mesele nisanlısını istedigi gibi yonlendirebiliyormus ama 3 kurusu güvenememiş. Hazır sorun cıkmısken cocukta bence fırsata cevirmiş "seninde dedigin gibi" yol yapıyor olabilir🙃 neden olmasın ki hiç mi bsınıza gelmedi o an sizin pismanlıgınzdan zayıflıgınzdan yararlanan insanlar. Olabilir bu.

Bence kaynana ve görümcenin bu durumdan haberi yok yoksa barıştırmak istemezlerdi yani öyle umuyorum hiç kimse bu kadar iyi niyetli olmamalı. Barışsanız bile eskisi gibi olmaz nişanlınız annenizi her gördüğünde tiksinir ben olsa şahsen hayatta barışmam. Lütfen sonuç neticelendiğinde tekrar yaz çok merak ediyorum barışacak mısınız acaba

Yuhhh yani yuhhhh. Vallahi Allahın adaleti çok büyük. Yazık o çocuğa. Umarım akıllı biridirde afettmez seni. Ya böyle erkekler ve aileleri böyle kızlra denk geliyo ya ayar olıyorum. Bi iyiye bi kötü, bi deliye bi akıllı veriyo kurban olduğum bu da imtihan işte 🤷‍♀️

Hata yaptım biliyorum ama bu kadar kolay olmamalı
Hatali oldugunuzu biliyorsunuz. Ama gonderinizi okudugumda hala daha kendi yaptiginizin sorumlulugunu almadiginizi hissettim. Ailenizle kavga ediyor, onlari sucluyorsunuz. Belki kendi davranislarinizin sorumlulugunu ustlenir, ona gore ozur dilerseniz ise yarar?

Gerçekten pişman olmuş ve bu durumdan ders çıkarmışsınızdır belki, o kısmı bilemem.
Ama barışsanız bile bu olay nişanlınızın hafızasından hiçbir zaman silinmeyecek, belki de sürekli önünüze gelecek.
İlişkinin temeline bir dinamit yerleştirmişsiniz resmen.
Devam etmesi mi hayırlı olur yoksa bitmesi diye düşününce sanki herkes için yeni bir başlangıç daha iyi gibi görünüyor.

Hatalıyım aptallık yaptım.Ama geri dönüşü olmalı
Niye geri dönüşü olsun ki? Bazı şeyler insanın karakterini ortaya koyar, nasıl bir eş olacağını gösterir. Adam göz göre göre devam etse bir ömür gaza gelip kavga cikartan, düşünmeden konuşan, ailesini kötüleyen, ellere talkimi verip kendi salkımı yiyen bir eşi olacak.
Asıl devam etse salak denir. Nişanlılık böyle zamanlar için var, uygun olmadığını anlayınca bırakmak icin

utanın bence de. ben nişanlınız olsam ardıma bakmadan tüyerdim, daha dencek bişe yok. umarım bir hataya düşmez nişanlınız sizle barışarak.

E tamam ben de onu diyoruk zaten? Oglanın ailesi para isteyecekte cocuk nişanlı sözü dinleyecek cıkarıp vermeyecek? İlla ki vermiştir. E kızmasın diye tabi baksana daha evlenmeden cocugun parasına peşkeş cekiyor birde cocugun ailesine destek oldugunu(varsayım) duysa kıyameti koparacak potansiyel varken cocugun korkup soylememesi(eger varsa oyle bi durum) normal😀 ve cocugun parasına mudahale edecek derece cocuga hakim biri neyin gazına gelip vermemiş oda ayrı mesele nisanlısını istedigi gibi yonlendirebiliyormus ama 3 kurusu güvenememiş. Hazır sorun cıkmısken cocukta bence fırsata cevirmiş "seninde dedigin gibi" yol yapıyor olabilir🙃 neden olmasın ki hiç mi bsınıza gelmedi o an sizin pismanlıgınzdan zayıflıgınzdan yararlanan insanlar. Olabilir bu.

Benim başıma gelmedi pek küçük hesaplar yapmam ya 😂 sevgilime beni geri planlara atmadığı sürece eşit davranırsa hiç yüz göz olmam. Dediğin gibi çünkü koşul karşı da ki kişiyi de koşula bağlar bende zorun da kalırım sevmem taviz vermeyi. 😂
Totalde adam haklı aslında sen kuş kadar paraya ağla ya ben ya o de. Kendin 5 katını ver. Enayi yerine koymak bu. Haklı olarak ee sen ailene düşkünsün de beni niye engelledin diyerek vicdan azabı çektirmiş ki başta çekmesi zaten gerekiyor ama demek ki bu kadını sevmiş ki bir an korkmuş ayrılır diye psikolojik baskı yapmış umarım bu toksik ilişkiyi bitirir. Pişman olmuş basiretsiz davranışına hasbelkader öğrenmese sorun etmicekmiş gibi de dümdüz basiretsiz aslında adam aşk insanı köleleştirmemeli ve aile -eş dengesi çok iyi kurulmalı.
Bence vermemiş para gibi geliyor bu kadar ayrılcak kadar tepki vermezdi en azından o kızcağız ve annesi ana kaynak olarak görüp kendileri ihale kalmasın diye ikna etmeye çalışıyor olabilirler gibi gereksiz ama işte üzülmesin diye adam. Öyle geliyor sonra laf oluyor. Şimdi ele güne laf anlat olayı var. Meseleyi çok uzamasın gibi.
Ama barışırsa bir ihtimal sizin dediğiniz bilemiyorum insanlar tuhaflaştı da. Kısaca toksik ilişkileri var cacıklık.

Ya hu kime daha çok kızayım bilemedim. Dış kapının mandalı pozisyonunda bir anne kızını sevgilisi kardeşine para vermesin diye gaza getiriyor. Bunu hangi hadle yapıyor anlamıyorum. Kızı gaza gelmeye hazır zaten. Kardeşine para verirsen beni unut diyor.
Annesinin tek başına okutup memur ettiği ansalak (siz anladınız ne demek istediğimi) oğlan da kardeşinden asgari ücret bile etmeyen bir parayı borç vermekten sakınıyor. Ulan sen o kızın babası sayılırsın. Nişanlın sana seçim yap diyor sen kardeşin yerine cebindeki paraya bile müdahale eden, seni adam yerine koymayıp yönetmeye çalışan nişanlın ve kayınvalideni tercih ediyorsun.
Allah hepinize akıl fikir versin.

Kardeşinin nisanlinizdan 10 bin lira borç istediğini anneniz neden biliyor ben onu da anlayamadım. Ailenizi ikili ilişkilere bu kadar sokmamalisiniz. Hatta benim kardeşim benden borç para istese nişanlımın da haberi olmaz. Nisanlinizin maddiyati uzerinde söz hakkınızın olmaması da ayrı bir konu. Nisanlinizin size uyup vermemesi de ayrı bir konu. Sizin yeri geldiğinde annenize 'e anne ben 10 bin lira için adama neler dedim sana uyup, şimdi sana nasıl vereyim' diyememeniz çok ayrı bir konu. Nerden tutsan elde kalıyor. Ama her adımdaki hatanın ucu yine size dokunuyor sebep olarak.

Kardesine 50 bin lira verebiliyorken, cıkarıp 10 bini gorümcene sen verseydin ya borc olarak madem o potansiyele sahiptin. Gaza gelmeye gönlün varmış gelmişsin anneni bahane etme bence. Zaten azıcık aklı varsa nişanlının dönmez. Bugun ufacık seyler icin gaza gelebilen bir gelin adayı yarın Allah muhafaza aileyi birbirine katar.

Siz sadece nişanlınıza yanlış yapmamışsınız, aileniz de onun ailesine yanlış yapmış. Sanki nişanlı çift tartışmış kavga etmiş, sonra da tartışma konusunu saçma bulmuş da barışmak istiyor gibi bir şey değil bu. Bu işin dönüşü olmaz, yaptığınız ihanet resmen. Evlenip çocuklarınız bile olsa asla mutlu olamaz iki taraf da.

Anneniz hiç utanmadı mı sizden 50 bin isterken, kazık kadar kocam dururken nişanlı kız niye ödesin dershane parasını demedi değil mi? Veya para istediklerinde siz veremediniz mi annenize cevabını. O veremezse ben de veremem diyemediniz mi? Geri de istemiyorsunuz ilginç. Bulup buluşturun parayı, nişanlıma çok büyük kötülük yaptım sizin yüzünüzden de demiyorsunuz. Hatanızı telafi etmek için tek yaptığınız şey bu kadar kolay olmamalı diye vah vah etmek. Aileniz sizin parayı afiyetle yiyebilir yani. Valla köyü birbirine katar sağlam insan bırakmaz anneniz gibiler.

Babanız niye ödemedi dershane ücretini? Kızımız belediyede memur, maaşı bol biz yiyeceğiz tabi mi dediler? Valla sizlik bir konu yok, nişanlınız gelsin ona yazalım. Allah bir işaret göndermiş kendisine, neyin içine düşecektin bak gör demiş. Evet kendisinde de hata var, 10 bin gibi bir rakam için düştüğü durumlara bak. Düşünsene, kardeşin atanamadığı için özelde 3 kuruşa çalışsın birikim yapsın, atanınca gittiği yerde ev tutsun masrafları ödesin, 10 bin çıkmayınca senden borç olarak istesin, nişanlının annesi yok veremez desin. Kızın babası da yok üstelik.

Kız buraya yazmış akıl istiyor ne kötü cevaplar yazıyorsunuz diyenler; kendi adıma benim görevim yanlışa yanlış demek. Bu da bir insana iyiliktir. Yanlış gördüğümüzü, artık olmaz dediğimizi buraya yazarak aslında kendisine de iyilik yapıyoruz. İhanet, sırtından vurma sadece başkasıyla aldatmak değildir. Nişanlısına ihanet etmiş. Bu işin dönüşü olmaz, olmaması gerek. Herkes kendi karakterine hayat görüşüne uygun biriyle devam etmeli.

Kızlar merhaba.27 yaşındayım Haziran ayında düğünüm var.Şimdiye kadar ne nişanlımla ne kaynanamla ne de görümcemle hiç sorun yaşamamıştık. Ama annemin gazına geldim nişanlımla çok fena tartıştık barışır mıyız bilmiyorum .
Nişanlım ve ben ikimizde memuruz.Nişanlımın babası vefat etmiş annesinin sadece babadan kalan maaşı ve evi var .Şimdiye kadar hiç destek istememişlerdi.Kız kardeşi mayıs öğretmen atamalarında atandı.Eylül ayında göreve başlayacaklardı.Temmuz gibi atandığı ile ev kiralamaya gitti.Geçen sene ücretli öğretmenlik yapmıştı birikimi vardı biraz.Fakat birikimi emlakçı depozito eşya falan derken yetmemiş.Nişanlımdan 10 bin tl kadar borç istedi göreve başlayınca ödeyeceğini söyledi.Annemin gazına geldim kabul etmedim nişanlıma çok sert çıktım.Ailenin kıçında dolanmaktan vazgeç dedim göndertmedim.Annesi akrabalarından borç bulmuş bunu duyunca çok pişman oldum.Bizimkilerlede biraz atıştık.Hata yaptığımı anladım ama baya geç anladım.Geçen hafta annem para istedi. Erkek kardeşim lise son sınıf dershaneneye kaydoldu.Desteğe ihtiyaçları olmuş hayır diyemedim.50 bin kadar verdim.Nişanlım bunu öğrenmis çok büyük tartıştık.İşte kardeşime 2 aylık borca hayır diyon ama senin kardeşin olunca direk geri gelmeyeceğini bile bile yardım ediyosun, sen öğrenememişsin ailenin kıçında gezmemeyi falan dedi.Benim o zaman dediğim şeyleri teker teker yüzüme vurdu hiçbir şey diyemedim.En son giderken kendi ailene ağam paşam benim aileme hadi ordan diyorsun seni nasıl sevmişim dedi yıkıldım.
1 haftadır konuşmuyor.Kaynanam araya girdi barıştırmak için çırpınıyor.Görümcem başka şehirden telefonla abisini ikna etmeye uğraşıyor.Ya onların bu çabasını görünce yerin dibine giriyorum.Bana moral vermeye çalışıyorlar nişanlımı ikna etmeye uğraşıyorlar. Bizimkilere bakıyorum parayı aldılarya hicbir şey umurlarında değil.En son 2 gün önce patladım aileme bağırıp çağırdım 2 gündür ananemde kalıyorum.Ne annem ne babam arayıp sordukları yok.Nişanlımın ailesine bakıyorum o dediğim laflara rağmen hep yanımda olmaya çalışıyorlar çok utanıyorum.
Utanmakta çok haklısınız, en azından bunu doğru yapmışsınız devam edin...

Ya gercekten cok kotu olmus. Ama bence geri donulmez birsey degil. Pisman oldugunu iyice belli edersen belki affedebilir. Gururunu filan birakip samimi bir sekilde ozur dileyeceksin. Gorumcene de bi hediye filan al olmadi ne bileyim. Biraz abartican artik. Ancak oyle kapatirsin kabahatini.
Ama nisanlin da cok normal degil orasi da ayri yani. Ciddi ciddi sana mi soruyo yani bi 10bin borc verirken. Daha evlenmemissiniz bile. Ne bileyim garip geldi.

Okurken igrendim
Umarım yol yakınken sizden kurtulur
Böyle paragöz, kocanın ailesini düşman gören zihniyetlerle neden yuva kurmaya çalışılır anlayamıyorum

X