Sizce ben pko muyum?

cerenora

Balı kaymağı fazla kaçmış
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2008
2.510
81
Merhaba doktor bey, tecrübelerinize sığınarak bir sıkıntımı paylaşmak istiyorum. Buradan bütün pko hastası hanımları takip ediyorum çektiklerini çok iyi biliyorum. Çünkü ben de yıllarca doktora gidip geldim. Ben ilk adet gördüğüm günlerden hemen sonra adet düzenim bozuldu. Doktora gittim 18 yaşından önce bakamayız, hormonlara müdahale edemeyiz dediler. Zamanı gelince gittim. Ultrason tahlil vs. her şey normal kilo vermen gerekiyor dedi doktor. İlaç kullandım yine olmayınca -zira 9 ayda adet görüyordum- tekrar gittim. Bu sefer tetkiki genişletti bütün hormonlarıma bakıldı 2-3 ultrason çekildi infertilite bölümünde yapıldı tahliller. Sonuç kilo vermelisin oldu. 97 kiloydum 30 kilo verdim. şimdi 35 günde bir adet görüyorum neredeyse hiç şaşmıyor. Ama acaba pko muyum korkusu içimi kemiriyor. yeni evlendim şimdilik çocuk düşünmüyorum ama çocuk istediğim zaman olacaklardan korkuyorum. Sizce ben pko muyum? benim çocuğum olur mu?
Şimdiden teşekkürler..

Merhaba doktor bey, tecrübelerinize sığınarak bir sıkıntımı paylaşmak istiyorum. Buradan bütün pko hastası hanımları takip ediyorum çektiklerini çok iyi biliyorum. Çünkü ben de yıllarca doktora gidip geldim. Ben ilk adet gördüğüm günlerden hemen sonra adet düzenim bozuldu. Doktora gittim 18 yaşından önce bakamayız, hormonlara müdahale edemeyiz dediler. Zamanı gelince gittim. Ultrason tahlil vs. her şey normal kilo vermen gerekiyor dedi doktor. İlaç kullandım yine olmayınca -zira 9 ayda adet görüyordum- tekrar gittim. Bu sefer tetkiki genişletti bütün hormonlarıma bakıldı 2-3 ultrason çekildi infertilite bölümünde yapıldı tahliller. Sonuç kilo vermelisin oldu. 97 kiloydum 30 kilo verdim. şimdi 35 günde bir adet görüyorum neredeyse hiç şaşmıyor. Ama acaba pko muyum korkusu içimi kemiriyor. yeni evlendim şimdilik çocuk düşünmüyorum ama çocuk istediğim zaman olacaklardan korkuyorum. Sizce ben pko muyum? benim çocuğum olur mu?
Şimdiden teşekkürler..

Merhaba canım nasıl kilo verdim bende pkos um ayrıca kasım sonunda bebğimin kalbi durdu kürtaj oldum ondan sonra psikolojim bozuldu 4-5 kilo aldım kilo vermem lazım ayrıca nasıl bir tedavi gördün cevap yazarsan sevinirim

Merhaba canım nasıl kilo verdim bende pkos um ayrıca kasım sonunda bebğimin kalbi durdu kürtaj oldum ondan sonra psikolojim bozuldu 4-5 kilo aldım kilo vermem lazım ayrıca nasıl bir tedavi gördün cevap yazarsan sevinirim

Canım, ben bir tedavi görmedim daha doğrusu tedaviden bir sonuç alamadım. Ben ne zaman gitsem bana doğum kontrol hapı veriyordu hapı kullandığın sürece geliyor bıraktığında hoop eski haline geliyordu. Ben de sinirlendim azmettim. Sadece yediklerime dikkat ettim. Sabah kahvaltısını iyi yaptım sonra git gide azalttım yediklerimi. Bir de sürekli yürüdüm. Dolmuşa binmedim, yürüme mesafesinde olan her yere yürüdüm. Adetim düzelince kilo vermem de kolaylaştı zaten. Bu bir kısır döngüymüş kilo ile adet olamama birbirini tetikler demişti doktor. Bu döngüyü kırmalısın demişti.
Bebeğine çok üzüldüm canım. İnşallah rabbim en kısa zamanda sana da sağlıklı bir bebek verir, hepimizle birlikte..
Sevgiler...:1hug:

Şimdiden teşekkürler..

Merhaba cerenora,

Sadece adet düzensizliği ile size polikistik over hastası diyemeyeceğimiz gibi, adetlerinizin düzenli olmasıyla da sizde polikistik over yoktur diyemeyiz. Ancak, sizde ister PCO olsun isterse olmasın, korkmanıza gerek yok. Çünkü polikisitk overde de tıbbi yönden doğru müdahalelerle, etkili tedavi yöntemleri ile kolaylıkla çocuk sahibi olunabilmektedir. Sağlıklı günler dilerim.

Op. Dr. Osman Denizhan Özgün

Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi

X