Sıcaklarda bebekleri nasıl giydireceğiz?

ya ewet bu giyim konusu bendede muammma içine çıtçıtlı bady üzerine bir (duruma göre uzn veya kısa kollu )tsirt altınada evde mutlaka patikli pijama giydiriyorum çünkü bizimkinde ayaklarını çıplak bırakma hastalığı var sürekli ya eliyle çekiyor çorapları yada tekmeleyerek atıyor
ama dışarı çıkarken patikli değilde normal bir alt çorap ve patik ayakkabılardan giydiriyorum
yalnız egenin kafası hep sıcak oluyor terlesede terlemesede dr sordum bişey demedi sizdede aynı durum oluyormu?

Biz,hastaneden (küvezden) çıktıktan sonra ebe yastık kullanmamızı söyledi.Aşırı kusmaları vardı.Hemşire kuzenim de oğlu sürekli kustuğu için yastığa oğlunu belinden yukarısını yatırdığını söyledi.Dr.da söylediği için bu şekilde kullanıyormuş.

Uzunca kararsızlıktan sonra,dr.lar farklı şeyler söylenmesine rağmen en son kızım için ''ciğerleri için aspire oldu'' dendi.Doğduktan sonra 4 saat geçmemişti bile,kızım nefessiz kaldı ve morardı,kaybediyorduk.İlk yardım için ilk uğraşan ebe hemşirenin yaptıklarına yanıt vermedi.Başka bir ebenin müdahalesiyle ALLAH(CC)tarafından yine yaşama dönüşü çok hafif bir nefes alışıyla da olsa oldu.Hemen acile götürüp küveze aldılar.Evde olsaymışız ölürmüş ve '' 3 ay evde kontrol etceksiniz,yatarak emmeyecek,beslenmeyecek.Ciğerlerine kaçmaması için dikkat edeceksiniz,kusma sırasında ciğerlerine,geri kaçmamasına dikkat etceksiniz'' dendi.Bu kusmalarda sorun olmaması için yastık kullan dendi.(Uzun süre buna rağmen kullanmadım.Israrla kullanmam gerektiği söylenince dedikleri gibi kullanmaya başladım.)Bu yastık çok kalın, normal yastık kalınlığında değil, oldukça ince ve beli dahil belinden yukarısını, sağ tarafına yatırıyorum.Bir yastık yün ve birisi de salladığım da elyaf değil,pamuk.Ben de kararsız kaldım aslında.Hayırlısı artık.Teşekkürler.

maydanozcum çok geçmiş olsun bacımmm
bana sorarsan şahsi kanaatim ciğerlerine baktır derim canım
çünkü giydikleri kalın değilse ve ortam ılıman ise terlemesi bence çok normal değil...
basit bir ciğer filmi çektirip öncelikle bronşlarının açık olup olmadığını kontrol ederek tedaviye başlamanı tavsiye ederim nacizane...
bronşlar tıkalı yada balgam birikmesi var ise bebekler kısa kollu ince giysilerle bile terliyebiliyorlar canımmm

tekrar tekrar geçmiş olsuna.s.

ben oğlumu kendi vücut ısıma göre giydirirdim vakti ile...
ama hata etmişim çünkü bebeklerin ve çocukların enerjileri bizlere göre oldukça yüksek
dolayısı ile ben üşürken oğlum terliyordu...
doktora gittiğimizde doktorum bana o zaman üşüsün ama terlemesin demişti...ki bu bana çok mantıklı gelmişti..
şimdi kızımı mevsim neyi gerektiriyorsa öyle giydiriyorum ..
mesela kısa kollu atlet badyy çok sıcak ise sadece öyle kalıyor değilse üzerine kısa kollu pamuklu penye pamuklu şort..
çorap duruma ve ayaklarının ısısına göre bazen çıkarıp giydiriyorum...

haa bide aklıma gelmişken;
bebeklerimizi havalar iyice ısındıktan sonra mutlaka çorap giydirmeyin derim çünkü ayak ısısı sıcağa alıştırılırsa yaz kış bebeklerin ayakları soğuk oluyor ..çorap alırken de %100pamuklu çorapları tercih etmekte fayda var bence..

Lilyum paylaşımın için teşekkürler.Tecrübeli annelerimizin paylaşımlarını daha can kulağıyla dinliyoruz sanırım.
Kazeem başı terlemediği sürece sıcak olması normal değil mi canım.Bizim de başımız hep sıcak.Niye sorun ediyorsun anlayamadım:uhm:

kızlar ben oğlumu artık yastık kılıfının içine sokup yatırıyorum hem ince hem de uyurken üzerine çekip yüzünü kapatamıyor, nasıl fikir ama alkisalkisalkis alkisalkisalkis

Valla havalar öyle garip ki ne giydireceğimi bilemiyorum. Bir de bu günlerde benim evin içi dışarıdan daha soğuk oluyor. Ben de dışarı çıkarken soyup eve gelince giydiriyorum. 1 haftadır neredeyse hiç çorap giydirmedim. Çünkü çoraplarını yiyip sırılsıklam yapıyor. Ben de ıslak çorapla oturmasındansa çorapsız olsun dahaiyi dedim. ışin ilginci çorapları çıkarınca ayaklarını yemiyor kaydirigubbakcemile3

kızlar ben oğlumu artık yastık kılıfının içine sokup yatırıyorum hem ince hem de uyurken üzerine çekip yüzünü kapatamıyor, nasıl fikir ama alkisalkisalkis alkisalkisalkis
güzel çözüm canım. biz de aynı prolemi yaşıyoruz. üzerindekini çekip yüzünü kapatıyo ya da ağzına alıyo sıpa-tatlicadiarzu-
Valla havalar öyle garip ki ne giydireceğimi bilemiyorum. Bir de bu günlerde benim evin içi dışarıdan daha soğuk oluyor. Ben de dışarı çıkarken soyup eve gelince giydiriyorum. 1 haftadır neredeyse hiç çorap giydirmedim. Çünkü çoraplarını yiyip sırılsıklam yapıyor. Ben de ıslak çorapla oturmasındansa çorapsız olsun dahaiyi dedim. İşin ilginci çorapları çıkarınca ayaklarını yemiyor kaydirigubbakcemile3
aynen canım evler dışarıya oranla daha serin oluyo (bizim evin bir cehesi de öyle) biz de senin gibi yapmaya başladık
demek çorap olmayınca ayakalrını yemiyo Erk bey. Demekki çoraplarını çıkarmaya çalışıyordu ağzıyladelikafadulden

ya ewet bu giyim konusu bendede muammma içine çıtçıtlı bady üzerine bir (duruma göre uzn veya kısa kollu )tsirt altınada evde mutlaka patikli pijama giydiriyorum çünkü bizimkinde ayaklarını çıplak bırakma hastalığı var sürekli ya eliyle çekiyor çorapları yada tekmeleyerek atıyor
ama dışarı çıkarken patikli değilde normal bir alt çorap ve patik ayakkabılardan giydiriyorum
yalnız egenin kafası hep sıcak oluyor terlesede terlemesede dr sordum bişey demedi sizdede aynı durum oluyormu?

AL benden de o kadar kazeem.Kızım da tekmeleyerek çoraplarını açıyor.Ya patikli pijama ya da kilotlu çorap giydiriyorum.Ayakkabılarını da tekmeleyerek çıkarıyor.

Başımız da terlese de terlemese de hep sıcak.O kadar endişeliyim ki anlatamam.Kısa süre öncede idrar yolu iltihabı oldu.İLaç kullandık.Aşırı da terlemesi var.Ne giydirirsem giydireyim,uyurken örtersem örteyim yine de terliyor.İdrarında da koku oluyor.Ayakları da biraz şişkince.
Abimizde de bu şekildeydi ve doğuştan sol böbreğinde bir sorun vardı.Bu sorun aynı zamanda böbreğin daha çok zarar görmesini de engellemişti.Sol böbrek için ''ÇİFT TOPLAYICI SİSTEM (RENAL TÜBÜLOR ASİDOZ)'' denmişti.Sonrasında uzunca yıllar süren tedavi sonucu geçen yıl tedavisi bitti(9 yıl sürdü).Tabii ki genetik değil ama bu tür bir sorun olacak diye çok endişeliyim.Dr. idrar yolu için kullandığımız ilaç bitince şikayetlerimi dinledi ve ultrason istedi.Ne yazık ki bir aydan da uzun bir zamana randevusu verildi.3 Haziranda hayırlısıyla belli olacak.

maydanozcum çok geçmiş olsun bacımmm
bana sorarsan şahsi kanaatim ciğerlerine baktır derim canım
çünkü giydikleri kalın değilse ve ortam ılıman ise terlemesi bence çok normal değil...
basit bir ciğer filmi çektirip öncelikle bronşlarının açık olup olmadığını kontrol ederek tedaviye başlamanı tavsiye ederim nacizane...
bronşlar tıkalı yada balgam birikmesi var ise bebekler kısa kollu ince giysilerle bile terliyebiliyorlar canımmm

tekrar tekrar geçmiş olsuna.s.

Lilyumcum çok teşekkür ederim.Zaten doğduktan 4 saat sonra kızım nefes alamadı, morarmaya başladı.Hareketsiz kaldı,kucağımızda ölüyordu.İki ebenin yaptığı ilk yardım ile iiihhhh diyee hafif bir ses çıkardı ve hafif nefes almaya başladı.Acil dr.a götürülünce hemen röntgen çekilmiş ve küveze alınmıştı.Birkaç hastalık çeşidi söylenmişti; ''anne karnında üşütmüş,doğar doğmaz üşütmül,zatürre,ciğerine su kaçmış,süt kaçmış,sıvı kaçmış,ciğeri aspire olmuş ''denmişti.
EN nihayetinde aspire olmuş denerek küvez ve yeni doğan yoğun bakımında tedavi oldu. Hemen ki 10-15 gün aralıklarla doktora gidiyoruz.Her seferinde ciğerlerinde sorun yok diyor.
Zaten doğar doğmaz ağlamadı,bir süre sonra ağlamasıyla birlikte hapşurmuştu.Burnu da çoğunlukla tıkalıydı.İlk 3 ay böyle sürer dendi.ALLAH(CC)ın izniyle ilk haftalardan sonra kullandığım damlalarla burun düzeldi.
Doktorumuz her kontrolde belli şikayetlerim dışında bebek çok iyi,gayet sağlıklı diyor.

Aşırı terlemesini de söyledim.Başının sıcak olduğunu da söyledim.Ultrason için bekliyoruz.
Sonrasında neler yapılacağını öyle söyler artık.Bulunduğum yerdeki en iyi çocuk doktoru, doktorlarından birisi deniyor.Ben de oğlumdan dolayı tanıyorum ve o yüzden tercih ettim.Oğlumun ilk doktoru ile çok sorun yaşadık.Nedense üniv.hastanesine yollamak istemedi.Büyük sorunlar sonucu yolladı,sonrasında gerektikçe şimdiki doktoru tercih ettik.Şimdi kızımın doktoru kesinlikle böyle bir kısıtlama yapmıyor.Bİlakis doktorların adını ve telf.verip görüşerek hastaları yolluyor.Hayırlısı artık.

a.s.:1hug:

Burada yazılan her şekilde kızımı giydirip yatırmama rağmen terlemesi aynı. kafamçokkarıştı Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım,geceleri illa ki 2 kez üst değişiyoruz.CADIARZU Daha ne yapmalıyım?

delikafadulden Çok güldümmmm :roflol: Sen alemsin Gold'cum..ama iyi fikir doğrusu.Yalnız ben kızıma sıkmasın diye kilotlu çorap bile giydirmedim.Yastık kılıfında da sıkılır diye uygulayamam sanırım.
Allah da seni güldürsün e mi kaydirigubbakcemile3

Valla havalar öyle garip ki ne giydireceğimi bilemiyorum. Bir de bu günlerde benim evin içi dışarıdan daha soğuk oluyor. Ben de dışarı çıkarken soyup eve gelince giydiriyorum. 1 haftadır neredeyse hiç çorap giydirmedim. Çünkü çoraplarını yiyip sırılsıklam yapıyor. Ben de ıslak çorapla oturmasındansa çorapsız olsun dahaiyi dedim. İşin ilginci çorapları çıkarınca ayaklarını yemiyor kaydirigubbakcemile3

delikafadulden Ayaklarının tadı hoşuna gitmiyor galiba kaydirigubbakcemile3 Ben yatarken çoraplarını çıkarıyorum.Gündüz genelde çoraplayız şimdilik.

canım yastık kılıfı geniş geniş, ince de hiç sıkıntı olmuyor o yuzden bende sıkılmasın diye ne eldiven taktım, ne kilotlu çorap giydirdim öyle ki yastık kılıfının içindeyken dönebiliiyor bile cidden çok rahat oldu :emir_bebek: bir dene istersen, denemesi bedava, hem senin uyurken üst açma sorunsalına da cözüm olur belki :ecrin_bebek:

wooouuuuv yastık kılıfı çok iyi bir fikir hemen bu gece bende uygulayacağım,

çok açık yatıyor sıpalarım, battaniyeleri beşiğe bağladım yine açmayı başardılar, bakalım yastık kılıfı içinde ne yapacaklarkaydirigubbakcemile3

canım yastık kılıfı geniş geniş, ince de hiç sıkıntı olmuyor o yuzden bende sıkılmasın diye ne eldiven taktım, ne kilotlu çorap giydirdim öyle ki yastık kılıfının içindeyken dönebiliiyor bile cidden çok rahat oldu :emir_bebek: bir dene istersen, denemesi bedava, hem senin uyurken üst açma sorunsalına da cözüm olur belki :ecrin_bebek:

Denemesi bedava güzel fikirlerin için sana çook teşekkür. Şeniz

aslında çok değişik ve güzel bi fikir yastık kılıfı ama bizdeyastık kılıfı kıvamında uyku tulumumuz var
şimdiden sonra kullanmayı düşünüyorum artık
malum hareketlenmeler başladı....

gold bacım biricik komşuummmmmmmmmm süpper bi fikir bu yaa.. ennnnn zeki anneyi komşu olarak kapmışım :roflol: alkisalkisalkis

:roflol: Süpersin şekercim ne diim ben sana.. valla süpper fikir..

X