sıcak havalarda doktor tavsiyesi

dilek_286

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Ocak 2008
380
2
45
KIZLAR AŞIRI SICAK ERKEN DOGUMADA YOL AÇIYORMUS DİKKAT EDELİM....

Hacettepe Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tarık Aksu, hamilelerin, sıcak havanın etkisiyle bazı sağlık sorunları ile karşılaşabileceklerini ifade ederek, giyim, spor ve beslenmeye yönelik önlemlerle, sıcak havanın olumsuz etkisinin azaltılabileceğini söyledi.

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının yorgunluk, yüksek tansiyon, sırt ağrısı, varis, ayaklarda ödem ve ciltte güneş lekeleri gibi birçok sağlık problemine yol açabildiğini belirten Aksu, özellikle hamilelerin bundan çok etkilendiğini ifade etti. Aksu, ''Sıcak havanın etkisiyle vücudun susuz kalması, rahimde kasılmalara, kasılmalar doğum sancılarına ve erken doğuma neden olabilir'' uyarısında bulundu.

Aksu, gebelerin, enfeksiyonlara karşı direncinin diğer bireylere göre daha düşük olduğunu vurgulayarak, mantar, idrar yolu ve vajinal enfeksiyonların da erken doğuma neden olabilecek sorunlar yaratabileceğine dikkati çekti.

Sıcak havanın etkisiyle aşırı terleme, kızarıklık ve kaşıntının çeşitli mantar rahatsızlıklarına yol açabileceğini anlatan Aksu, gün içinde sık sık ılık duş alınmasının faydalı olacağını kaydetti.

''GÜNDE 8-10 BARDAK SU İÇİLMELİ''

Aksu, sıcak havalarda, her zamankinden daha fazla sıvı alınması, günde 8-10 bardak su içilmesi ve bunun yanı sıra taze meyve suları ile limonata gibi içeceklerin tüketilmesi gerektiğini belirterek, çay, kahve, kola gibi kafein içeren içeceklerden uzak durulmasını önerdi.

Hamilelerin, vücudun su ihtiyacını artıracağı ve tansiyonun yükselmesine neden olabileceği için tuzlu gıdalardan uzak durması, baharatlı yiyeceklerden ve az pişmiş etlerden kaçınmaları gerektiğini anlatan Aksu, ''Kızartma türü yiyecekler tüketilmemeli, mümkün olduğunca haşlama yiyecekler yenmeli, bol sebze ve meyve tüketilmeli, karbonhidrat ağırlıklı besinlerden uzak durulmalı, sık sık ve az miktarlarda beslenilmeli'' diye konuştu.

AÇIK RENK KIYAFETLER

Gebelerin güneşin zararlı etkilerinden korunmak için öğle saatlerinde kesinlikle dışarı çıkmamaları gerektiğini vurgulayan Aksu, çıkılması halinde ise geniş şapka takılması ve vücudun açıkta kalan yerlerine yüksek faktörlü koruyucu krem sürülmesini tavsiye etti.

Hamilelerin, ter emilimini sağlayan açık renk, pamuklu, keten ve geniş kıyafetler giymesinin uygun olacağını belirten Aksu, sıcak havanın etkisiyle ayakların şişmemesi, nefes alabilmesi ve vücut dengesinin sağlanması için de ortopedik ve rahat ayakkabıların tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

Aksu, hava sıcaklığının olumsuz etkilerinden korunmak için hamilelere şu önerilerde bulundu:

''Sıcaklığın en fazla olduğu 11.00-16.00 saatleri arasında dışarı çıkılmamalı, sabah ya da güneşin etkisini kaybettiği saatlerde kısa süreli güneşlenmeler yapılmalı,

-Güneşlik altında dahi olsa sıcakta uzun süre kalınmamalı. Dışarı çıkarken geniş kenarlı şapka ve güneş gözlüğü takılmalı, yüksek faktörlü güneş koruyucu ürün kullanılmalı,

-Ani tansiyon düşmeleri, aşırı terleme ve su kaybı, bayılmaya yol açabileceği için, vücuttaki su ve mineral kaybını önlemek amacıyla bol su ile birlikte az şekerli limonata, meyve ve maden suyu tüketilmeli,

-Bacaklardaki ödemi gidermek için uzun süre ayakta durulmamalı ve aynı pozisyonda oturmaktan kaçınılmalı,

-Varis problemi olan hamileler, özel varis çorapları kullanmalı,-Ağır ve fazla miktarda yemek yememeye özen gösterilmeli. Sebze, meyve ağırlıklı beslenmeye dikkat edilmeli,

-Aşırı sıcağın etkisiyle besin zehirlenmeleri ile karşılaşılmaması için açık yerlerde satılan gıdalar tüketilmemeli,

-Kan dolaşımının rahat sağlanabilmesi ve ödemin oluşmaması için uzun uçak yolculuğu yapılmamalı. Özel araçla yapılacak yolculuklarda ise 2 saatte bir mola verilerek 10 dakika kadar yürünmeli.''

''YÜZMEK, DOĞUMU KOLAYLAŞTIRIYOR''

Yüzmenin, karın kaslarını sıkıştırdığı için doğumu kolaylaştırdığını belirten Aksu, özel bir durum söz konusu olmadığı sürece anne adaylarına bol bol yüzmelerini önerdi.

Aksu, hamilelerin çok sıkı olmayan bir mayo ile serbest ve sırt üstü stillerde yüzmesinin hem anneyi hem bebeği rahatlatacağını ve karın kaslarını sıkılaştıracağını, koruyucu kremlerin de bebeğe zarar vermediğini ifade etti.

Evet Arkadaşim Bende Evdeyim Klimasiz Oturamiyorum çok Sicak Dr. Bol Bol Su Içmemi Söyledi (geçen Hafta Ve Ondan önceki Hafta Denize Girdim Faydasi Olur Umarim)

dilekcim tşkkrler cnm bizimle paylaştığın için,harbiden her geçen gün hava daha da ısınıyor.ben de bahar gibi gündüz klimasız salonda oturamıyorum.gecede odamızda vantilatör çalıştırıyoruz.
ay ne güsel baharcım sen denize girmişsin,ben de çok istiyordum ama istanbulda ne mümkün :KK43:

kıslare ben klima çalıştırmıyorum fazla...korkuyorum çarpılcam die..eşim gecen sene klima yuzunde kısmı yuz felçi geçirdi..şukur kalıcı deil ama çok korktuk gecen sene...dikakt edin..fazla klima çalıstırmayın..

dilekçim verdiğin bilgiler için teşekkürler...ben bugün havuza gittim..ama girmedim.geç satten sonrada güneşlendimm...güneşin erken doğuma neden olduğunu yazmışssın.korktum valla şimdi:KK43:

kızlar bi de beni düşününson aylar olduğu için bir yere de gidemiyorum ve türkiyenin en sıcak şehrindeyim. gölgede 43-45 oluyo burda sıcaklık. sadece akşamları dışarı çıkıyorum. okulda seminerden gelirken arabada pişiyorum resmen . klima bile fazla etki etmiyo. dua edin bizim için. sıcak yüzünden erken doğum olmasın. zeynepnur çok hareketli bu aralar belki sıcakların artmasının da etkisi vardır. ne dersiniz alakası olabilir mi sizce? hepinizi öptüm.

ELVİNCİM bilmemmi bende istanbulluyum eskiden yani 15 yıl önce falan silivri tarafları çok güzeldi ama şimdi mahvolmuş oralarda olsun sende bol bol duş al ben günde 2 kere alıyorum valla

DİLEKCİM aman dikkat et bende geçen sene işyerinde çok klima karşısında kaldım belimi üşütmüştüm ve iki büklüm gezdim 1 ay sonra düzeldi allahtan ama onsuz izmirde inan durulmuyor oturduğum yerden terler akıyor

MAVİŞCİM iyiki girmemişsin havuza aman dikkatet havuzlardan mikrop kapma olasılığı çok yüksek bende eskiden akıntı bile olmazdı bir evlendim iltaplanmayla başım dertte balayına 5 yıldızlı bir otele gittik hemen başladı aman dikkat

MERVEZEYNEPNUR ne diyim tatlım allah sana kolaylık versin gelçekten

kızlar bi de beni düşününson aylar olduğu için bir yere de gidemiyorum ve türkiyenin en sıcak şehrindeyim. gölgede 43-45 oluyo burda sıcaklık. sadece akşamları dışarı çıkıyorum. okulda seminerden gelirken arabada pişiyorum resmen . klima bile fazla etki etmiyo. dua edin bizim için. sıcak yüzünden erken doğum olmasın. zeynepnur çok hareketli bu aralar belki sıcakların artmasının da etkisi vardır. ne dersiniz alakası olabilir mi sizce? hepinizi öptüm.

aman mervecim sağlııkla zamanında gelsin bebişin,mümkün olduğunda sıcakta kalma istanbul için bile çok sıcak diyoruz senin için daha zor.. :nazar:

Hamilelere deniz ve havuz uyarısı Samsun - AA- Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Alper, hamilelerin hijyenik koşulları uygun olan yerlerde denize girebileceklerini belirterek, ''Temizliği konusunda emin olmadıkları yerlerde kesinlikle denize girmemeliler'' dedi.

Prof. Dr. Alper, sıcaklardan en çok etkilenenler arasında hamilelerin önde geldiğini söyledi. Hamilelik döneminde yüzmenin önemli bir egzersiz olduğunu hatırlatan Alper, hijyen olmayan yerlerde denize veya havuza girilmesinin bebek ve anne için risk oluşturduğuna dikkati çekti.

Hamilelik döneminde yüzmenin, bebeğin gelişimi ve anne sağlığı için yararlı olduğu ifade eden Prof. Dr. Alper, buna rağmen her yerde yüzülemeyeceği uyarısında bulundu ve hamilelerin deniz ya da havuza girerken hijyen konusunda mutlaka duyarlı olmasını istedi.

''Hamileler iki kez düşünmek zorunda''

''Hamileler hijyenik koşulları uygun olan her yerde denize girebilirler'' diyen Alper, şöyle konuştu: ''Havuzlar için de aynı şey geçerlidir. Normal insanlar denize girerken
bir kere düşünüyorsa hamileler iki kere düşünmek zorundalar. Temizliği konusunda emin olmadıkları yerlerde kesinlikle denize girmemeliler. Kapılacak bir enfeksiyon bebek için de anne için de risk oluşturur. Bu nedenle hamilelerin deniz ve havuza girerken normalden daha fazla duyarlı olmaları gerekir.''

Yüzmenin iyi bir egzersiz olmasına rağmen her hamilenin yapmak zorunda olmadığını vurgulayan Alper, yüzme yerine başka egzersizlerin de yapılabileceğini de hatırlattı.

-Sıcak havalara dikkat-

Hamilelerin günün sıcak saatleri olan öğle saatlerinde korunmasız gezmemeleri gerektiği uyarısında da bulunan Alper, sıcağın kan basıncında artışlara neden olabileceğini belirtti.Yükselen vücut ısısının hamilelerde gebeliği yorucu, hatta bazen riskli kılabildiğine işaret eden Alper, ''Sıcak havalarda hamileler mümkün
olduğu kadar öğle saatlerinde dışarı çıkmamalı, korunmasız dolaşmamalı. Kolay değiştirilebilen, ter emici, güneş ışınlarını yansıtan açık renkli, rahat giysiler giymeliler'' dedi.Aşırı sıcaklarda sık aralıklarla ılık duş alınmasını da öneren Prof. Dr. Alper, idrar sırasında yanma meydana gelmesi ve sık idrara çıkma durumlarında ise mutlaka hekime başvurulması gerektiğini kaydetti.

ALINTIDIR...a.s.

Kızlar paylaşımlarınız için teşekkürler. Dilekcim eşine geçmiş olsun canım aman sende dikkat et kendine. Bende Temmuz 9 da Antalyaya gidince bol bol yüzmeyi düşünüyorum kısmetse. Bizim sitenin havuzu var ve temizliğinden çok eminim. Sabahları kimsecikler olmuyor kendi özel havuzumuz gibi tertemiz sakin oluyor. Bende sabahları erkenden kalkıp yüzerim diyorum zaten sonrada dışarı çıkmak akıl işi değil Antalya gibi bir yerde, otururum evimde kitap okurum diyorum inşallah. Allahım bir izne ayrılsamda gitsem yaa heveslendim bak, daha 14 günüm var offf:KK43:(

bende evde vantilatör calısmadan oturamıyorum.. gece yatarken de onsuz uyuyamıyorum..
dışarı çıkmamak ıcın elımden gelenı yapıyorum.. çıktıgımdada arabanın klımasını acmadan duramıyorum..
fenalık basıyor hemen beni.. erken doğum durumunu dusunmuyor degılım..
sıcağa karsı vucudum cok dayanıksız cok hassas ozellıkle nem benı olduruyor..
Allah yardımcımız olsun..

oooh ne guzel siz sicaktan etkilenecegiz diye korkuyorsunuz bense bir gunes yuzu goremedimsenağlamasenağlama her gun bulanik her gun yagmur .:bbo:.......... ya ben turkiye'yi ozledim yaaaaa
doktorum bana kendini yorma bebek asagi inmis biraz mumkunse yurume dedi ama ne mumkun is guc coluk cocuk :1no2: amaaaaan bana bir sey olmaz beeesengözlerimebaksanab

oooh ne guzel siz sicaktan etkilenecegiz diye korkuyorsunuz bense bir gunes yuzu goremedimsenağlamasenağlama her gun bulanik her gun yagmur .:bbo:.......... ya ben turkiye'yi ozledim yaaaaa
doktorum bana kendini yorma bebek asagi inmis biraz mumkunse yurume dedi ama ne mumkun is guc coluk cocuk :1no2: amaaaaan bana bir sey olmaz beeesengözlerimebaksanab

mekan değiştirelim mi ne dersin orası tam benlikmişş.. benneyaptımki

arkadaşlar bı sıcak havada yüzme falan düşünemiyorum. 1 defa gıttım sabahtan ama nasıl döndüm hatırlamıyorum
felaket sıcak ancak gece yüzebilecegız sanırım
hele temmuzda hıc yüzme şansım yok kızlar
evde klıma ıle bır bütün olarak yaşamayı düşünüyorum allah hepımıze yardım etsın zro aylarda hamıılelık yasıyoruz

haklısın diloşum sıcaklardan dışarı çıkılmıyor bende evde salondaysam klima arka odadaysam vantilatör karşısındayım.grip oldum ama sıcaktada durulmuyor napıyım.aslında yüzmek iyi olurdu ancak istanbul'da ne mümkün :KK43:

Denizi tatilii çook özledim geçen yaz gittiğimiz halde sanki çok uzun zaman olmuş gibi geliyor...
Bu sene hayal oldu seneye acısını çıkartmak lazım kızlar burnumdan deniz,tatil kokusu gitmiyor şu günlerde...

Denizi tatilii çook özledim geçen yaz gittiğimiz halde sanki çok uzun zaman olmuş gibi geliyor...
Bu sene hayal oldu seneye acısını çıkartmak lazım kızlar burnumdan deniz,tatil kokusu gitmiyor şu günlerde...

aynen baharcım geçen sene biz de eşimle kemerde güzel bir tatil yapmıştık sonrada avşaya gittik ama nedense öle bir ihtiyacım var ki tatile..ama bu sene hayal sneye miniklerimizle çıkıcaz inş hepmiz :) :nazar: :teytey:

aynen baharcım geçen sene biz de eşimle kemerde güzel bir tatil yapmıştık sonrada avşaya gittik ama nedense öle bir ihtiyacım var ki tatile..ama bu sene hayal sneye miniklerimizle çıkıcaz inş hepmiz :) :nazar: :teytey:

kıslar tatil diyorsunuz ama ..ben antalyadayım 45 dereceden asagıya dusmuyor...nem o kadar fazlaki nefes aldırmıyor....bence hiç tatil hayali kurmayın derim....eminim bulundugunuz yer tatil yerinden çok iyidir...iki gundur gözümün önü kararıo....sıcaklardan sanırsam...hayırlısıyla saglıklı bebeimizle kurtulalımda...

X