Sezeryanl ve Sonrasiyla Ilgili Tecrübelerimiz...

CxuxCxuxK

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Temmuz 2007
128
1
Arkadaslar burada Sezeryanla Dogum ve sonrasi ile ilgili tecrübelerimizi paylasirsak karar vermekte zorlanan arkadaslara daha iyi yardimci olabiliriz...

anlatmaya calistigim klasik sezeryan mi normal dogum mu tartismasi degil...

sezeryan sonrasi anlatildigi gibi sorunlu bir dönem mi?

sezeryandan sonra hic dogrulmadan dümdüz 1 gün yatilmasi gerektigi dogru mu ya da sizler yattiniz mi?

Sezeryan sonrasi dikis izleriniz icin kullandiginiz bitkisel yaglar ya da kremler var mi,varsa faydasi oldu mu?

korse kullandiniz mi ya da kullandiysaniz kacinci gün takmaya basladiniz?

sezeryan olan bayanlarin bir kismi üstünden yillar gecse de soguk havalarda sezeryan dikislerinin sizladigini söylüyorlar,sizde böyle sorunlar oldu mu?

Sezeryan sonrasi dikisleriniz icin nasil bakim uyguladiniz?herhangi bitkisel yag ya da krem vs kullandiniz mi?

Sezeryan sonrasi göbeginiz kaldi mi ya da herhangi birsey yaptiniz mi?

BU sorulari ya da yasadiginiz ekstra tecrübelerinizi cogaltmaniz mümkün...

Bu hafta icinde karar vermem lazim da,yardimlariniz benim ve benim gibi karar vermekte zorlanan arkadaslar icin cok önemli....

Hadi kolay gelsin:1hug:

ben hamile kaldığımı öğrenir öğrenmez sezaryan doğum yapacğıma kendim karar verdim.buna çevremdeki doğum hikayeleri ve annemin beni doğururken çektiği sıkıntılar etkili oldu.genetik miras olarak bile bile sıkıntı çekmek istemedim.zaten ameliyatımdan sonra annem bile şaşırdı..ahh diye iç geçirdi keşke benim zamanım da da sezaryan olsaydı.yeniden hamile kalsam tereddütsüz yine sezaryan derim.gerçi normal doğum yapmadığım için kıyas yapamam.en iyi yorumu her iki doğum şeklini yaşayanlar yapar...
benim ameliyatım falan çok kolay geçti.doğumda 3 saat sonra yürümeye başladım.ilk hafta doğrulup kalkmak sıkıntı verdi.doğru.dikiş acısı oldu..ama o kadar ağrı estetikte de oluyor..benim için önemli olan çocuğumun sorunsuz olarak ,risksiz bir şekilde dünyaya gelmesiydi.
10 gün sonra da korse kullandım,şöyle 15 gün kadar.şu an için hiç göbeğim yok gibi bir şey...
dikiş yerlerime baticon bir solüsyon sürmüştüm 1-2 defa sadece.zaten dikiş yoktu.yapıştırma yapmıştı doktor.
hastanede sadece bir gece yattım.öyle sürekli yatmak zorunluluğum yoktu.sadece yatma ve kalkma esnasında ağrım oluyordu.ama her geçen gün daha çabuk iyileşiyordum.tam hatırlamıyorum,ama kısa sürede iyileştim.sadece yeni doğan çocuğun problemleri ve uykusuz geceler çekiyordum..
ben bile kendi kendime çok dalga geçmiştim..eğer doğum yapmak buysa ben 10 tane de doğururum diye.ama çocuk bakmak daha zor geldi bana.
tabi herkesin tecrübesi farklıdır.kendi adıma söylüyorum..benim için tek tercih sezaryandır..soğuk havada ani rüzgara mağruz kalınca karnımın bazen sızladığı oluyor..ama sıkıntı vermedi hiç...ayrıca eşinizle olan ilşki kalitesinde bir değişiklik olmamış oluyor..

ben yatmadım ve şu an çok iiim aynı gün kalktımmmm prenses doğumu diyorum ben kendimi çok iii hissediyorum bebeğim de kaymak gibi dünyayaygeldiiiii

aynı gün içinde kalktım tabi kalkıp yatrken dikişlerin biraz acıyor ama bebeğe değer soğuk havalarda ayağımı üşütmemeye çalışıyorum karın egzersizleri şart

bana okadar çok akıl veren olduki herşeyin doğalı normaldir normal yap sezeryan şöle kötü böyle kötü diye ama iyiki kimseyi dinlememişim diyorum ki iyiki sezeryan olmuşum yalan değil ayılırken çok ağrılarım oldu ilk gün acılarım oldu ama ilk gün ayağa kalktım yürüyüş iyi gelir daha çabuk toparlanırsın dedi doktorum gezdim kendimi iyi hissettikçe eve geldikten sonra yatıp kalkarken zorlandım annemlerin desteğiyle onuda aştık şimdi çok iyiyim 10 gün oldu hiç ağrım kalmadı sadece kaburgamda inanılmaz bir ağrı vardı oda basınçtan dolayı olurmuş geçiyo çoook şükür artık iyiyiz bebeğimde bende Allah herkesi kurtarsın inşallah böyle kolayca atlatırsınız inşallah hadi görüşmek üzere kızlar

ayyy bende şimdiden korkmaya başladım ne yalan söyliyeyim...bakalım benim gidişat nasıl olacak...henüz karar vermiş dğeilim ama normal doğum diyorum kendi kendime hayırlısı

senağlama

arkadaslar dr dan geliyorum,haftaya sali günü kismetse bebegime kavusacagim,simdilik bebek yan yattigi icin sezeryan gibi görünüyor ama drlarim beni deli ettilersenağlama

sanki sezeryana degilde ölüme gidiyormusum gibi o kadar olumsuz seyler söylüyorlarki sezeryan konusunda...senağlama

rahim kesilecek sonucta iyilesmesi yillar alir dediler,dikis izin seni sinir eder dediler hic önerilecek bisey degil ama mecbursunuz dediler daha neler neler,sirf bu yüzden 3 tane dr a gittim hepsi aynisenağlama

sezeryan derken bile surat ifadeleri degisiyor,sinirimden aglamaya basladim hastanedesenağlama

ya bu kadar kötü birseyse bunca insan neden yaptirsinki,kendimi rahatlatmak icin saatlerce dusun icinde tepemden su akarken aglaya aglaya bir hal oldumsenağlama

sizler iyisiniz di mi kizlar buradaki drlar sacmaliyor di misenağlama

hiiiç merak etme allaha şükür gayet iyiyiz

:1hug:cok sagol inan tek bi olumlu cevap bile cocuklar gibi sevindiriyor beni..

esime de sezeryandan sonra uzun süre iliski konusunda problemler yasarsiniz,hazirlikli olun demis,esim önemli degil sen ve bebisimiz iyi olsun yeter dedi ama drlarin bu tavri benim sinirimi cok bozdu,tartistim en sonunda drla ne yapmaya calisiyorsunuz,bilmiyorsaniz yapamiyorsaniz beceremiyoruz diyin,benim psikolojimi bozmaya ne hakkiniz var dedim:mymeka:

Nekadar abartmışlar oldukça rahat oluyor gönlünü ferah tut.Allah biran önce sağlıkla bebeğini kucağına almayı nasip etsin.Bu kadar üzülmene değmediğini göreceksin.

Canım ilk doğumum normaldi,ikincisitüplerimi bağlattığım için sezeryan oldu...normal olabiliyorsa onu tercih et derim ama sezeryanında bir zararını görmedim dikişlerimde öyle bitkisel yağ falan kullanmadım .Korse de takmadım .Doğumun akşamına kaldırıyorlar zaten kalkıp yatarken zorluk oluyor.Hatta ben oğlum sarılık olunca 3.gün tekrar hastaneye kar kıyamet 4 kat inip çıkıp gittim.Sen kendini nasıl huzurlu hissedeceksen onu tercih et.Yurtdışındaki dr.lar sezeryana pek istekli değiller galibaHayırlı doğumlar bebeğini sağlıkla al inşallah kucağına

Nekadar abartmışlar oldukça rahat oluyor gönlünü ferah tut.Allah biran önce sağlıkla bebeğini kucağına almayı nasip etsin.Bu kadar üzülmene değmediğini göreceksin.

insallah canim,Allah im hayirlisiyla bütün arkadaslara saglikli kolay dogumlar nasip etsin:1hug:

Tr dekiler normal dogumdan korkuyor,yurtdisindakiler sezeryandan...
Su dr lar aralarinda anlassalar ne güzel olurÇok üzgünüm çoook

benim ilk dogumumda normaldi yani güya normaldi 27 saatin sonunda vakumla dogurabildim ancak,alttan cok dikisim vardi ama adi normal dogumdu,10gün boyunca dikislerimden cektim ama simdi sezeryani öyle bir anlattilarki alttan dikisle karindan dikisin ne farki varki anlayamadim,sonusta agrisi ayni degil mi???

Benim normal doğumum o kadar dikişli değildi.tabiki ozaman haklısın canım sezeryanın dikişi daha rahat hareket ettiriyor insanı sezeryanda dikişlerin acısı 10 gün bile sürmüyor en azından benimki öyle olmadı.çok kolay atlatman dileği ilea.s.

ben normal doğum yapmayı çok isterdim ama malesef ikisindede tıbbi nedenlerden dolayı olamadı, çocuğumun doğumuna şahit olmak isterdim açıkçası, sezeryan olayında ise hastanede yatmak ve ilk ayağa kalkış beni hep geriyor. Bebeğin sağlıklı doğsunda isterse normal isterse sezaryen olsun önemli değil canım

epiduralle sezeryan yapiyorlar burada bebek narkozdan etkilenmesin,anne sonrasinda gaz sancisi cekmesin vs diyeCADIARZU

ya sezeryan ile dogumda rahimdeki su nasil bosaliyor ya da bosaltiliyor???
birde lohusa kanamasi denilen 3-4 hafta süren kanama ayni gün basliyor mu??

prenses doğumu sezeryannnn ben korktuğum için normalden yaptım çok da memnun kaldımmm

Kizlar bende yurtdisinda yasiyorum ve zorunlu olmadigi surece asla keyfiyyen sezeryan yapmiyorlar.Nedenini bilmiyorum ama kesinlikle zorunlu kalmadikca sezeryani onermiyorlar.Tek bildigim normal dogumda bebegin ilk cikistaki bir olayla ilgiliymis.Cok sacma geliyo ama valla bu korkuyla devam edersem sezeryan isticem ama yapmaz burdaki pis doktorlar.

QUOTE=CüCüK;1243482]Arkadaslar burada Sezeryanla Dogum ve sonrasi ile ilgili tecrübelerimizi paylasirsak karar vermekte zorlanan arkadaslara daha iyi yardimci olabiliriz...

anlatmaya calistigim klasik sezeryan mi normal dogum mu tartismasi degil...

sezeryan sonrasi anlatildigi gibi sorunlu bir dönem mi?
Evet aslında öyle.Mesela sezeryan dolayısıyla uygulanan sondadan yaklaşık 6 ay(bazen daha uzun sürelerde)tuvalet hissinizi kaybediyorsunuz.Mesela benim o dönemde tuvalet hissim olmadığı için akşama kadar gitmediğimi bilirim.Kendinize ve dikişlerinize çok dikkat etmeniz gerekiyor,dr çok önemli.Emzirirken çok problem yaşıyorsunuz.Ben de hala narkoz korkusu vardır,çok etkilemişti beni.İlk aklıma gelenler bunlar,mecbur kalınmadıkça tavsiye etmem:1no2:

sezeryandan sonra hic dogrulmadan dümdüz 1 gün yatilmasi gerektigi dogru mu ya da sizler yattiniz mi?
Hayır,tam tersine;ne kadar çabuk ayağa kalkıp yürüme çalışmaları yaparsanız o kadar çabuk iyleşiyorsunuz.

Sezeryan sonrasi dikis izleriniz icin kullandiginiz bitkisel yaglar ya da kremler var mi,varsa faydasi oldu mu?
Ben birşey kullanmadım,açıkçası dikiş acısı ve sürekli emmek isteyen kızımın derdinden bakımıma yoğunlaşamadım.

korse kullandiniz mi ya da kullandiysaniz kacinci gün takmaya basladiniz?
sıkıntıya hiç gelemediğim bir dönemdi,maalesef bunu da uygulayamadım.ama çok faydası olduğunu duydum.

sezeryan olan bayanlarin bir kismi üstünden yillar gecse de soguk havalarda sezeryan dikislerinin sizladigini söylüyorlar,sizde böyle sorunlar oldu mu?
yok,Allaha şükür,böyl bir sıkıntım olmadı.

Sezeryan sonrasi dikisleriniz icin nasil bakim uyguladiniz?herhangi bitkisel yag ya da krem vs kullandiniz mi?
soru tekrarıyerimseniben

Sezeryan sonrasi göbeginiz kaldi mi ya da herhangi birsey yaptiniz mi?

maalesef göbeğim kaldı.İlk soruya bu olumsuzlukta eklenebilir.Doğum öncesi asla göbek sorunum olmamıştı.Maalesef hala göbeğim var.Ve ilk kilo aldığım bölge artık.Artı gaz sorunu da çok oluyor sezeryanda.
BU sorulari ya da yasadiginiz ekstra tecrübelerinizi cogaltmaniz mümkün...
Canım,kesinlikle tavsiye etmem.Benim bebek 15 gün geciktiği hakde gelmedi,suni sancıyla da doğmadı.Mecburen sezeryan oldu doğumum.Bebeğimi yanıma getirdiklerinde bi türlü ayılamadım,narkozdan nefes alamıyordum.Eşim,bana romantik romantik kızımı göstermeye çalışırken ben kendi derdimdeydim.Kızıma yoğunlaşmam çok zor oldu..Yine karar senin ama,herşeyin en güzeli doğalı.Allah yardımcın olsun..

Bu hafta icinde karar vermem lazim da,yardimlariniz benim ve benim gibi karar vermekte zorlanan arkadaslar icin cok önemli....

Hadi kolay gelsin:1hug:[/QUOTE]

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…