Erkek İnfertilitesi Semen Analizi

Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi

emma_stone

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
6 Ağustos 2014
171
78
Kızlar merhaba eşimde bende artık çocuk istiyoruz. Aslında yapmak istedikten sonra hemen olacağını düşünüyordum ancak ve üye olduktan sonra sürekli takip edince bu işin o kadar da kolay olmadığını gördüm. Bu ay artık ilk denememizi yapacağız yapmadan önce kafamız rahat olsun diye eşim test yaptırdı. İlerleyen zamanlarda olmazsa bu sefer kendime de baktıracağım. Test değerleri aşağıda yorumlarsanız çok mutlu olurum.
Test 3 gün perhizli olarak Düzen Lab. yapıldı.

Miktar (ml) : 3.7 >= 1.5ml
pH : 7.0 >= 7.2
Likefikasyon Suresi(37C) : 15 dakika <20 dakika
Viskosite : Normal Normal
Gorunum : Gri-Opak Gri-Opak
1. Saatte Toplam Hareketli Sperm Yuzdesi :% 70 >= %40
1. Saatte Ileri Hareketli Sperm Yuzdesi :% 65 >= %32
Toplam Sperm Sayisi (milyon/ejekulat) : 99.9 >= 39 milyon
Sperm Yogunlugu (milyon/mL) : 27.0 >= 15 Milyon/ml
Normal Morfolojili Sperm Yuzdesi :% 7 >= %4
Yuvarlak Hucre (milyon/ml) : <1.0 <5 Milyon / ml
Lokosit (milyon/ml) : <1.0 <1 Milyon / ml

değerler normal ama takviyelerle (e vitamini,çinko,keçiboynuzu) daha da iyi olup çocuk şansınızı artırabilir

çok kötü değil ama yeterlide değil malesef bizimde buna yakın ve 16 aydır uğraşıyoruz
Rabbim sizi çok bekletmesin

çok kötü değil ama yeterlide değil malesef bizimde buna yakın ve 16 aydır uğraşıyoruz
Rabbim sizi çok bekletmesin

İnşallah olur ancak 16 ay çok uzun bir süre. Bu değerler de neresi noksan yada az. Birde bayan olarak biz hangi değerlere baktırmalıyız.

İnşallah olur ancak 16 ay çok uzun bir süre. Bu değerler de neresi noksan yada az. Birde bayan olarak biz hangi değerlere baktırmalıyız.
olması gereken değerler yazıyo zaten öncesinde ileri hız ve morfolojinin daha yüksek olması gerekir
sende adetin 2-3. günü gidersen hormonlarına baktırabilirsin

olması gereken değerler yazıyo zaten öncesinde ileri hız ve morfolojinin daha yüksek olması gerekir

Şimdi ben de dediğinizi anlayamadım noksan veya eksik değer yok sonuçların hepsi WHO5'in ve labaratuarın referans değerlerinin üstünde he daha iyi olabilir ama sonuçta hiçbir değer altında değil bu sebeple niye noksan veya eksik dediniz anlayamadım. Tekrar bakın isterseniz sonuçlara bir yanlış (benim veya sizin) varsa düzeltelim ki arkadaşımızın da morali bozulmasın.

Siz hiç test yaptırmadınız mı kendinizle ilgili çünkü eşinizin değerleri normal bir sıkıntı varsa (inşallah yoktur) sizden kaynaklı olabilir. Dolayısıyla aşağıdaki testleri/tetkikleri yaptırın mutalaka:

1) Kadın Hormon Testi: TSH, FSH, LH, E2 ve PROLAKTİN adetin 2. veya 3. gününde bakılacak.

2) Yumurtalık Sayımı: Yine adetin 2. veya 3. gününde yumurtalıklarınızdaki antral foliküllerinizin sayısına bakılacak ultrasanonla (alttan muayene yaptırın mutlaka karından bakıldığı zaman gözükmeyebilir.)

3) Kistler: Folikül kistleri önemli değil ancak çikolata kisti veya polikistik over (PKO) var mı diye bakılacak. (alttan muayene yaptırın mutlaka karından bakıldığı zaman gözükmeyebilir.)

4) AMH Testi:
Adetin herhangi bir günü kandaki AMH düzeyine bakılacak.

5) Rahim Filmi (HSG): İlk dördünde herhangi bir sıkıntı yoksa HSG çektirilecek.

Sonuçları paylaşırsanız sizi yönlendirmeye çalışırım.

Sağlıcakla kalın.

Bu dediğiniz testleri en kısa zamanda yaptıracağım. İnşallah en kısa zamanda olur çünkü yapı olarak çok strese giriyorum.

soruya eksik cevap vermişim o zaman. değerler bi eksiklik yok hepsi yazılmış. daha yüksek olması gerekiyo dedim
ileri hız 32ymiş bizimki 24-29 arası değişiyo yeterli değil demek istedim

eşimin değerlerini görmedinki normal olduğunu nerden biliyosun çok düşük değil ama yeterli değil
bi üstte konu sahibine adetin 2-3 gününde hormon testi yaptırman gerekir yazdığıma göre demekki bende bütün testlerimi yaptırmışım rahim filmi dahil

Olması gereken değer 32 ve üzeri bizimki ise testte 65 çıktı. Koyu olarak yazılanlar eşiminki açık renkte yazılanlar ise referans değerler.

Selam arkadaşım;

Öncelikle hatlarda bir karışıklık oldu sanırsam. Ben hormon testi, rahim falan pekkanyasemin arkadaşıma yazmıştım ama yanlışlıkla senden alıntı yapınca sana cevap verir gibi olmuş bu nahoş durum için özür dilerim, kusurabakma lütfen.

Bir diğer husus ise sanırım pekkanyasemin arkadaşımızın değerleri ile lab referans değerlerini karıştırdın sen o yzüden az dedin. Koyu ile yazılanlar arkadaşımızın eşinin değerleri diye düşünerek yorum yapmıştım, keza arkadaşımız da koyu değerlerin kendisine ait olan değerler olduğunu belirtmiş.

Spermogram
Miktar *1,4 ml 2 - 6
Dinlenme 3 gün 2 - 5
Likefaksiyon zamanı NORMAL Dk 0 - 60 Normal
Ph 7,6 7,2 - 8
Agglutinasyon - Yok
Sperm sayısı ml *0,9 Milyon 20 - 150 > 20 Milyon WHO
1.SAAT: ,
a) Hızlı ileri hareketli sperm 5 % > 25 %
b) Yavaş ileri hareketli sperm 25 % (a+b) >50 %
c) Yerinde hareketli sperm 20 %
d) Hareketsiz sperm 50 %
NORMAL SPERM : 10 % > 14 kruger
Mikroskopi : 2-3 EPİTEL, 1-2
SPERMATOZOİT
Lökosit 1-2
Görünüm GRİ OPELESAN Opalesan
Total Sperm sayısı 1,26 milyon >40 milyon/Total Ejakulat

KIZLAR BENİM TAHLİL SONUCU İLE İLGİLİ BİŞEY SÖYLERMİSİNİZ LÜTFEN BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLAR

Selam hareketlilik sınırın altında, morfoloji sınırın altında olsa da yeterli %10 iyi bir değer, ama sayınız ve meni hacmi oldukça düşük Normalde 1 ml'de en az 20 milyon olması gerekirken siz de 900.000 çıkmış, Toplamda da en az 35-40 milyon gerekirken siz de 1.26 milyon. Ayırca meni hacmi ise en az 1.5 ml diye belirtilir ama ortalama 3-5 ml arası normaldir.

Belki sizi üzeceğim ama sanırım doğruyu duymak ve ona göre tedbir almak istersiniz diye açıkça yazıyorum:

Allah'ın işine akıl sır ermez o ol dedikten sonra 1 spermle bile olur ama doktorlar size bu değerlerle aşılama bile önermez direkt tüp bebek düşünün diyecektir.

Ancak, lütfen testi başka bir merkezde tekrarlatın tek test ile karar vermek sağlıklı değil. Ben sadece bu testteki değerleri dikkate alarak yazdım ama belki de testte hata varır veya eşiniz stres yapmıştır en az 2 test daha yaptırın ve sonucu buraya yazın sonrasın da daha sağlıklı bir tespit yapabiliriz.

Allah gönlünüze göre verir inşallah.

CANIM BU BENİM EŞİMİN İLK TESTİ BEN STRESTEN KAYNAKLI OLDUGUNU DÜŞÜNÜYORUM ÇÜNKÜ DAHA ÖNCE ANNE OLDUM 4 YAŞINDA BİR EVLAT KAZADA KAYBETTİM İKİNCİYE GEBE KALDIM AMA STRESTEN DÜŞÜK YAPTIM İLK DEFA YAPILDI BU TEST İLKİNDE YANLIŞ ÇIKMIŞ OLABİLİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM ÇÜNKÜ EŞİM NORMALDEN DAHA AZ BOŞALDI TEKRAR YAPTIRCAZ BU TESTİ YAPALI 6 AY GEÇTİ ZATEN BAKALIM NE OLCAK

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…