Sedef çiçeği

CUVCUV

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
2 Mart 2007
1.232
7
SEDEF ÇİÇEĞİ

Mahkeme salonundaki 80 yaşlarındaki çiftin durumu içler acısıydı.
Adam inatçı bakışlarla, suskun ninenin ağlamaktan iyice çukurlaşmış gözlerini ve bıkkın bakışlarını süzüyordu.
Hakim tok sesiyle, yaşlı kadına; Anlat teyze neden boşanmak istiyorsun?
Yaşlı kadın derin bir nefes çektikten sonra ; başörtüsüyle ağzını aralayıp anlatmaya başladı.
Bu herif yetti gayri 50 yıldır bezdirdi hayattan.
Sonra uzun bir sessizlik hakim oldu mahkeme salonda…
Sessizlik, bu tür haberleri hergün manşet yapan gazetecilerin birinin flaş sesiyle bozuldu.
Kimbilir nasıl bir manşet atacaklardı, yaşanmış 50 yılın ardından? Çok sayıda gazeteci izliyordu davayı. Kadın neler diyecekti herkes merfaklı bakışlarla onu dinliyordu.
Yaşlı kadının gözleri doldu ve devam etti.
Bizim bir sedef çiçeği vardı çok sevdiğim. O bilmez … 50 yıl önceydi. Oçiçeği bana verdiği çiçekler arasından kopardığım bir yaprağı tohumlamıştım, öyle büyüttüm.
Yavrumuz olmadı onları yavrum bildim.Bir süre sonra çiçek kurumaya başladı, bende ozaman adak adadım.
Hergece güneş doğmadan önce, bir tas su ile sulayacağım onu diye… İyi gelirmiş derlerdi.
50 yıl oldu bu herif bir kerede kalkıp ben sulayayım demedi.
Taaki geçen geceye kadar… O gece takatim kesilmiş uykuya dalmışım. Ben böyle bir adamla 50 yılımı geçirdim.
Hayatımı umudumu her şeyimi verdim.Ondan hiçbirşey görmedim.
Birkerecik olsun benim bildiğim görevlerden birisini yapmasını bekledim.Onsuz daha iyiyim, yemin ederim.
Hakim yaşlı adama dönerek Diyeceğim birsey varmı baba? Dedi
Yaşlı adam bastonla zor yürüdüğü kürsüye, o ana kadar suçlanmış olmanın utangaçlığını hissettiren yüz ifadesiyle, hakime yöneldi.
Tane tane konuştu. Askerliğimi reisicumhur köşkünde bahçıvan olarak yaptım. Obahçenin, görkemli görünümüyle büyümesi için çok emekler verdim.
Fadimemide orada tanıdım. Sedefleride. Ona en güzel çiçeklerden buketler verdim. İlk evlendiğimiz günlerin birinde, boyun ağrısı nedeniyle, onu hekime götürdüm.
Hekim çok uzun süre uyanmadan yatarsa, boynundaki kireç sertleşir dahada kötüleşir dedi.
Her gece uykusunu bölsün uyansın gezsin dedi.
Hekimi pek dinlemedi bizim hatun. Lafım geçmedi , O günlerde, tesadüf , bu çiçek kurumaya yüz tuttu.
Ben ona; gece çiçek sularsan geçer dedim. Ve adak dilettim.
Hergece onu uyandırdım ve onu seyrettim.Osevdiğim kadını, yavrusu bildiği çiçekleri sularken seyrettim. Hergece o çiçek ben oldum sanki, dedi adam.
O yaşta bir adamdan beklenmeyecek ifadelerle.
Hergece o yattıktan sonra uyandım. Saksıdaki suyu boşalttım, Sedef çiçeği gece sulanmayı sevmez, hakim bey… geçen gecede yaşlılık işte bende uyanamadım.
Uyandıramadım, çiçek susuz kalırdı ama kadınmın boynu yine azabilirdi.
Suçlandım sesimi çıkartamadım.
O anda gazeteciler dahil salondaki herkes ağlıyordu.
SEVGİDE CÖMERT AMA SEVDİKLERİMİZİN KALBİNİ KIRMADA OLDUKÇA CİMRİ OLALIM.

çok güzel çok duygulu bir yazı.teşekkürler..

X