Seçmen listelerine baktınız mı? önemli

CamasirSuyunaCorba

♥etmiyorum eyvallah♥
Kayıtlı Üye
24 Temmuz 2008
2.511
8
42
tvlerde çıkan haberler yüzünden içime bir kurt düştü..acaba seçim listelerinde adım var mı yok mu diye merak etmeye başladım....

bugün de son gündü muhtarlıklarda..hadi dedim bir nette bakayım....yüksek seçim kuruluna girdim orda seçmen sorgulama var, bir de baktım...evlenmeden önceki adresimde görünüyorum.....yani yaşadığım yerle ilgili (ilçe) bir hakkım yok seçimde.....Allahtan il aynı....bu yanlışı düzeltmem gerek kesinlikle....neyse bazı kişiler, kendilerinin vefat yazdığını görmüşler...ben de sorun şükür adres yanlışlığı, siz de kontrol edin lütfen..seçme ve seçilme hakkımız Ulu önderimiz tarafından verilmiş bize, bunu böyle saçma sapan yanlışlıklarla kimsenin katletmesine izin vermeyin...

not: evlendikten sonra kaydımı buraya aldırdığım halde..karakola, muhtara bildirdiğim halde...aile hekimim bile burda ama seçimde burda değilim düşünün yani...

2009 arefesinde hala ülkenin nufüsunun tam belirlenememesi özelliklede bu yerel secimler yaklasilirken saibeli olaylarin cikmasisi oldukca düsündürücü.

Yillar önce ölmüs insanlar secim listelerinde cikiyor ve yillardir ayni yerde oturan secmenler gözükmüyor.Bir haneye yüzlerce kisi ekleniyor.Bir gecede bir ilceye binlerce secmen kayit ediliyor.Listeler cuma günü kaldirildi.Tam olarak emin degilim sanirim ocagin 29 unda tekrar asilacak.Isimlerinizi kontrol edin arkadaslar.

Bu ülke nufüsünün bir asagi bir yukari cikan rakamlari istatistikleri insanin kafasini karistiriyor.Size bununla ilgili bir fikra yanliz aklimda kaldigi kadari ile yazacagim.

Bir firma sahibi ise girmek icin basvuru yapan biri matemetikci,biri ekonomist,biride istatikci olan 3 kisi ile ayri ayri odasinda görüsür.

ilk önce matemetikci girer.
firma sahibi sorar."2x2 kac eder."
matematikci: hemen emin bir sekilde "4" der.
firma sahibi "eminmisin" der.
adam "kesin eminim" der.
firma sahibi adami yollar.

ikinci olarak ekonomist girer.
firma sahibi yine sorar" 2x2 kac eder "der.
ekonomist " %10 yanilma payi ile asagi yukari 4 eder"der

ücüncü olarak istatikci girer.
Firma sahibi yine sorar"2x2 kac eder."
istatikci hemen ayaga kalkar.pencereleri perdeleri kapatir.kapiyi kilitler.ve adamin yanina gidip kulagina egilerek "kac etmesini istersiniz" der. yerimseniben

secim deyince kömür torbalari,sadaka yardimlari,hediye cekleri,sandik hileleri,cöplüklerde yakilan oy pusulalari,nufüs rakamlarinin oynanmasi gibi seyler akillara gelmeden saibesiz olmali.sengözlerimebaksanab

ben nüfus müdürlüğüne başvuracağım..listeleri beklemeyeceğim.netten baktım orda ailemin yanında görünüyorum.sonuçta aynı ilçe olsa neyse...

en sonunda aldırdık kaydımı yaşadığım yere...ama çok entrasan olaylar oldu açıkcası....ben evliyim, evlilik cüzdanımı götürüyorum, bunda sorun çıkabiliyor dendi...ama öğretmen olduğum okuldan belge getirince alınabiliyor dendi...ama işin ilginç yanı her öğretmen, yaşadığı ilçede mi öğretmenlik yapıyor, garip işler bunlar...

Konu seçimken; sandık başında duran kişiler neye göre alınıyorlar?

18 yaşını aşmış herkes başvurabilyior diye biliyorum, üniversite öüğrencisi arkadaşlarımdan, öğretmen olan ablam, bankacı tanıdığım vs.. başvurmuştu milletvekili seçimlerinde....ama bunun yanında parti temsilcileri de geliyor...

Ben geçen hafta muhtara uğradım listede ismimiz varmı bir bakıym diye. Yoktu, bilgisayardan baktılar ve siz son sayımda gözükmüyorsunuz dediler. Biz en son seçimlerde yine bu mahallede oy kullandık dedim. En son seçimlerden sonra bir kez daha sayım olmuş ama biz sayılmamışız hayret yaniki ne hayrett. Yani sayım vardıda biz nerdeydik yani zaten çok gezen tipler değilizki sayım günü memuru beklemeyipde dışarı çıkalım. anlamadım ben bu işi :uhm:

adrese dayalı sayım yaptılar, evlere gelip gezdiler....ona göre listeleri hazırlamışlar ama karman çorman olmuş...yazılma günü de geçmişti..bir daha hak vermezlerse siz oy kullanamayacaksınız demektir.

Canım ya adrese dayalı sayım yapıldıysada hafta içi olmuştur kesin. Biz çalışıyoruz karı koca, hafta içi gündüz nerde bulucaklar bizi yada diğer çalışan evde olmayan çiftleri anlamadım. Evet nüfus müdürlüğüne gidip kayıt yaptırmamız gerekiyormuş ama geçmiş. Bakalım önümüzdeki hafta dediğin gibi tekrar süre uzatırlarsa eşim gidip kayıt yaptırıcak.
Bence önceki sayım şekli daha iyidi, ben bir pazar evde geçirmeye razıyım yani nolucak senede 1 günde vatan için evde otururuz, gelip saysınlar.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…