Saylar hakknda ilgin bilgiler

canavar

Yılmak yok. Yola devam...
Pro Üye
12 Temmuz 2006
2.779
183
1. Saniyede bir sayı söyleyerek ve günde 7 saat sayarak 1 milyara kadar saymak isteseydik, bunu ne kadar zamanda yapabilirdik?

Cevap: 60 . 60 . 7 . 365=108.7 sene.

2. 9' un 9. kuvvetinin 9. kuvveti, yani, sadece üç rakamla ifade edilebilen en büyük sayıdır. Bu sayıyı henüz kimse hesaplayamadı.

Cevap: 369 milyon basamaklı bir sayıdır.

3. 1729 iki kübün toplamı olarak iki ayrı biçimde ifade edilebilen en küçük sayıdır.
1729=103+93 = 123+ 13

Bunu ilk fark eden Hintli matematikçi Ramanujan' dır. İlginç olan bu işlemi daha sayıyı duyar duymaz zihninden yapmış olmasıdır. Bu sayıya Ramanujan Sayısı denir.

4. 1 ve kendisinden başka sayılara bölünemeyen pozitif sayılara asal sayı denir.En küçük asal sayı 2 dir. Bilinen en büyük asal sayı 2127-1 'dir. Bu sayı 39 basamaklıdır.

5. Googol nedir?
1 den sonra 100 sıfır yazılarak elde edilen sayıya bu ad verilmiştir (yani, 10100). Şimdiye kadar isimlendirilen en büyük sayılardan biridir. Googolplex, googoldan da büyük bir sayıdır. Bir googolplex 1 den sonra bir googol sıfır yazılarak elde edilen sayıdır. Bu sayıyı yazmak için Dünya-Ay arası uzaklığın yetmeyeceğini iddia edenler var.

Bunlar benim hiçbir işime yaramadığı gibi hafızamda yer işgal ediyor.Mesleklerle alakalı bir bilgi olabilir.Yine de sağol emek verdiğin için.

zaten konunun açıldığı yere bakarsan hiçbir başlığa uymayan yazılar diyoo hafızanda bu tarz şeyler yer etmemesi için okumaman gerekiyor.
mesleklerle alakalı bir konu değildir. ve benim gibi bu tarz şeylere meraklı olan insanlar olacağını düşünülerek açılmış bir topiktir.

rakamlarla oyun hakikaten ilginç yaa
kimbilir vaktinde bende ii bi hocanın eline düşüp matematiği sevseydim bende neler bulmuştum

bitaned3e ben söyleyeyim bir kağıdı en fazla 7ye katlayabiliriz.büyüklüğü nekadar olursa olsun

:1yes2: Harika olmuş emegine ve düşüncelerine sağlık..Keşke kare bulmacada olsaydı beyin jimlastiği yapmak isteyenlere..:Roflol:

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…