Sağlıklı Zayıflamaya Dair Sorular ve Cevaplar

Merhaba benim boyum 1,63 kilomda 74 daha önce diyetisyene gidip 66 ya kadar düştüm ancak bırakınca geri aldım ve her geçen gün almaya devam ediyorum hiçbir hormonel bozukluğum yok kilom çoğunlukla basende toplanıyor sabah 8 akşam 6 masa başı çalışıyorum eve gitmem 1 saat sürüyor yorgun olunca sporda yapamıyorum öğle yemeğini 12 de yiyorum eve gittiğimde saat 7 olunca bazen bişey yemiyorum bazende salatalık domates falan yiyorum iş yerinde öğlen ne çıkarsa onu yiyorum sadece haftasonları yürüyüşe falan çıkabiliyorum gerçekten çok mutsuzum bu konuda çalışırken nası kilo verebilirim

Merhaba benim boyum 1,63 kilomda 74 daha önce diyetisyene gidip 66 ya kadar düştüm ancak bırakınca geri aldım ve her geçen gün almaya devam ediyorum hiçbir hormonel bozukluğum yok kilom çoğunlukla basende toplanıyor sabah 8 akşam 6 masa başı çalışıyorum eve gitmem 1 saat sürüyor yorgun olunca sporda yapamıyorum öğle yemeğini 12 de yiyorum eve gittiğimde saat 7 olunca bazen bişey yemiyorum bazende salatalık domates falan yiyorum iş yerinde öğlen ne çıkarsa onu yiyorum sadece haftasonları yürüyüşe falan çıkabiliyorum gerçekten çok mutsuzum bu konuda çalışırken nası kilo verebilirim
Merhabalar :)
  1. İlk olarak düzenli kahvaltı yapın. Kahvaltınız da yumurta, 1 dilim peynir, 1-2 dilim tambuğday ekmeği ve bol çiği sebze tüketebilirsiniz. 1 gün bu kahvaltıyı yapın, ertesi gün süte yulaf, meyve katarak bir kahvaltı yapın.
  2. Ara öğünleri atlamayın. Sabah öğle arasında 1 meyve yiyorsanız, öğleden sonra süt, yoğurt,sütlü kahve yanında galeta tarzı bir şey tercih edebilirsiniz.
  3. Günde 2 fincan yeşil çay ve mate çayını karıştırark tüketin.
  4. Akşam yemeğinde 1 tabak sebze ve 1 kase yoğurt veya tonbalıklı salata gibi bir şey tercih edebilirsiniz.
  5. Hamur işleri, kızartmalar, hazır içeceklerden uzak durun.
  6. Bunlara gerçekten dikkat ederseniz kilo vermeye başlarsınız :))

Merhabalar ben de kilo vermek istiyorum ama olmuyor.3 gun ozen gostersem 4.gun bozuyorum.stresli donem gecirdigim icin iştahim oldukca aculdi.en buyuk sorunum ise cay kahve tuketimi.cok seviyorum cay ve kahve icmeyi.sekersiz cay sinirsiz mi.ya da kahveyi ne kadar icmeliyim.sutlu ya da nes kafeyi cok seviyorum.

Merhabalar ben de kilo vermek istiyorum ama olmuyor.3 gun ozen gostersem 4.gun bozuyorum.stresli donem gecirdigim icin iştahim oldukca aculdi.en buyuk sorunum ise cay kahve tuketimi.cok seviyorum cay ve kahve icmeyi.sekersiz cay sinirsiz mi.ya da kahveyi ne kadar icmeliyim.sutlu ya da nes kafeyi cok seviyorum.
Bu arada caliisiyorum.bu yuzden cay kahveye cok ihtiyac duyuyorum.

Merhaba Tuğçe Hanım,

Benim kilo geçmişim biraz karışık. :) Şu an 26 yaşındayım, boyum 168 ve kilom 59.9.
21 yaşına kadar (çocukluğumdan başlayarak) kiloluydum, lisede en son 68'i görmüştüm, sonra üniversiteyi 66 olarak bitirdim; 21 yaşımdayken egzersiz ve diyetle 3 ayda 56-57 kiloya indim. Geçen seneye kadar da 57-58 civarında gezdim. Ama işte son 6-7 aydır 62 kiloya çıkmaya başlayınca, bu sene Şubat'ın sonunda diyete ve egzersize tekrar başlamaya karar verdim.

19 Şubat 2016'da 62 kilo olarak başladığım diyetimde, kötü karbonhidratlar olarak nitelendirilen pirinç pilavı, beyaz ekmek (hatta ekmeğin diğer çeşitlerini de neredeyse hiç yemiyorum, sadece hafta sonu kahvaltılarında birkaç dilim), makarna gibi şeyleri çok çok az tüketiyorum, protein ağırlıklı besleniyorum. Sebzeleri de ihmal etmiyorum. Ve 4 Mart 2016'dan bugüne kadar 60 kiloda sabitlendim kaldım. Bu arada bir iki aydır spor salonuna düzenli gidiyorum (haftada en az 3 gün, bazen 4 ya da 5; ve gittiğimde de en az 1 saat kardiyo çalışması yapıyorum, koşuyorum ve yürüyorum, bazen de ağırlık çalışması yapıyorum). 2 haftada 2 kilo verdim ama bu son 1 aydır gördüğünüz gibi gram oynamıyor. Arada metabolizmamı şaşırtmak için çok yediğim günler oluyor, ama onlar tartıya hemen ertesi gün artı 500, 600 gram olarak yansıyor ve bir hafta onları geri vermeye uğraşıyorum. Ne yapacağımı şaşırdım. Metabolizmam durmuş durumda mı? Uzun yazdım ama kusura bakmayın lütfen, gerçekten moralim ve psikolojim çok bozuldu; eşim artık dert etmememi söylüyor ama dayanamıyorum, bu satırları yazarken de ağlıyorum. Her şeyi doğru yapıyorum ama kilo veremiyorum. Nolur yardımcı olun... Teşekkürler...

Merhaba Tuğçe Hanım,

Benim kilo geçmişim biraz karışık. :) Şu an 26 yaşındayım, boyum 168 ve kilom 59.9.
21 yaşına kadar (çocukluğumdan başlayarak) kiloluydum, lisede en son 68'i görmüştüm, sonra üniversiteyi 66 olarak bitirdim; 21 yaşımdayken egzersiz ve diyetle 3 ayda 56-57 kiloya indim. Geçen seneye kadar da 57-58 civarında gezdim. Ama işte son 6-7 aydır 62 kiloya çıkmaya başlayınca, bu sene Şubat'ın sonunda diyete ve egzersize tekrar başlamaya karar verdim.

19 Şubat 2016'da 62 kilo olarak başladığım diyetimde, kötü karbonhidratlar olarak nitelendirilen pirinç pilavı, beyaz ekmek (hatta ekmeğin diğer çeşitlerini de neredeyse hiç yemiyorum, sadece hafta sonu kahvaltılarında birkaç dilim), makarna gibi şeyleri çok çok az tüketiyorum, protein ağırlıklı besleniyorum. Sebzeleri de ihmal etmiyorum. Ve 4 Mart 2016'dan bugüne kadar 60 kiloda sabitlendim kaldım. Bu arada bir iki aydır spor salonuna düzenli gidiyorum (haftada en az 3 gün, bazen 4 ya da 5; ve gittiğimde de en az 1 saat kardiyo çalışması yapıyorum, koşuyorum ve yürüyorum, bazen de ağırlık çalışması yapıyorum). 2 haftada 2 kilo verdim ama bu son 1 aydır gördüğünüz gibi gram oynamıyor. Arada metabolizmamı şaşırtmak için çok yediğim günler oluyor, ama onlar tartıya hemen ertesi gün artı 500, 600 gram olarak yansıyor ve bir hafta onları geri vermeye uğraşıyorum. Ne yapacağımı şaşırdım. Metabolizmam durmuş durumda mı? Uzun yazdım ama kusura bakmayın lütfen, gerçekten moralim ve psikolojim çok bozuldu; eşim artık dert etmememi söylüyor ama dayanamıyorum, bu satırları yazarken de ağlıyorum. Her şeyi doğru yapıyorum ama kilo veremiyorum. Nolur yardımcı olun... Teşekkürler...
Merhabalar :) Maalesef stres, kilo verimini etkileyen en önemli faktörlerden biri. Siz stres yapıp üzüldükçe kilo veriminiz yavaşlar. Bu nedenle daha rahat olmanızı ve biraz zamana bırakmanızı tavsiye ederim. Eğer ara öğün yapmıyorsanız, düzenli ara öğün yapmaya çalışın. Öğünlerinizin arasında 3 saati geçirmeyin. Muhakkak her gün 2 fincan yeşil çay + mate + kabuk tarçın üçlüsünü karıştırarak içmeye çalışın. Ekmeği sıfırlamayın. En azından sabah kahvaltıda 1-2 dilim tüketmeye çalışın. Şu an için kilonuzun durmasının en büyük nedeni stres. Biraz daha rahat olamaya çalışırsanız, metabolizmanız daha iyi çalışacaktır :)

Merhabalar :) Şekersiz olduğu sürece çay tüketiminiz de sorun olmaz. Ancak kahveyi günde 3 fincanı geçmeyin. Özellikle süt tozu yerine light sütle yapılmış bir kahve tercih etmeye çalışın. Bu aralar suyunuza kabuk tarçın atabilirsiniz. İştahınızı baskılayacaktır :)

Merhaba Tuğçe hanım
Yemek sonrasımı spor daha etkili olur yoksa yemek öncesi spormu?
Sporu genelde akşamları yapmaya çalışıyorum çalıştıgım için :-)

Merhaba ben Diyetisyen Tuğçe Sert
2012 yılında Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra 1.5 yıl Eczacıbaşı Sağlık Hizmetlerinde çalıştım. Daha sonra özel bir Estetik Merkezinde ve Ankara Etimed Hastanesinde çalıştım. Şu anda İstanbul Onkoloji Hastanesinde poliklinik ve klinik diyetisyeni olarak görev yapmaktayım.

Bir diyetisyen olarak zayıflama, doğru beslenme, hastalıklarda beslenme, gebelik ve emzirme döneminde beslenme gibi sağlıklı beslenmeye dair tüm sorularınızı cevaplayabilirim.
Hadi sizde sorun ve yanlışlarınızı düzeltin :)

Merhaba Tuğçe Hanım öncelikle bizlere size danışma fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ederim :)
Ben 2 gündür diyet yapıyorum bundan önce diyetisyen danısmanlıgı ile birlikte 5.400 yağdan 4.200 kilodan vermiştim aynı listelerimi uyguluyorum. Ayrıca insülin direncimin biraz yüksek oldugunu söyledi doktor diaformin vermişti fakat mide bulantısı ve halsizlik yaptıgı için kullanmıyodum öncelikle insülin direncim yüksek oldugu için kilo vermekte zorlanabilir miyim ilacımı hala kullanmıyorum :)
Bunun dısında bir de kilo vermemi biraz daha hızlandırıcak önericeginiz detokslar var mıdır? sizde biliyosunuz kı yaza cok az kaldı 62.5 kg'mım suanda 1.59 boyum

Çok Tesekkür ederim şimdiden cevabınız için iyi aksamlar diliyorum..

Merhaba Tuğçe hanım
Yemek sonrasımı spor daha etkili olur yoksa yemek öncesi spormu?
Sporu genelde akşamları yapmaya çalışıyorum çalıştıgım için :-)
Merhaba :) Sporu aç karnına yapmamaya özen gösterin. Yemekten 1 saat sonra yaparsanız çok daha uygun olur :)

Merhaba Tuğçe Hanım öncelikle bizlere size danışma fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ederim :)
Ben 2 gündür diyet yapıyorum bundan önce diyetisyen danısmanlıgı ile birlikte 5.400 yağdan 4.200 kilodan vermiştim aynı listelerimi uyguluyorum. Ayrıca insülin direncimin biraz yüksek oldugunu söyledi doktor diaformin vermişti fakat mide bulantısı ve halsizlik yaptıgı için kullanmıyodum öncelikle insülin direncim yüksek oldugu için kilo vermekte zorlanabilir miyim ilacımı hala kullanmıyorum
Bunun dısında bir de kilo vermemi biraz daha hızlandırıcak önericeginiz detokslar var mıdır? sizde biliyosunuz kı yaza cok az kaldı 62.5 kg'mım suanda 1.59 boyum

Çok Tesekkür ederim şimdiden cevabınız için iyi aksamlar diliyorum..
Merhaba :) İnsülin direnciniz çok yüksek değilse kilo veriminizi çok etkilemeyecektir. Özellikle pirinç, makarna, patates, mısır, havuç, bezelye, hazır içecekler ve hamur işlerinden uzak durun. Bu besinler insülin direncinizi daha çok yükseltir.
Benim size tavsiyem diyet yapmaya yeni başladıysanız detoks için çok erken :) Kilo veriminiz yavaşladığında 3 günlük detoks kürleri uygulamanız daha doğru olacaktır.

merhabalr tuğçe hanım.
ben ekmek sorunlu bir bayanım.ekmek olmazsa doymuyorum.mesela bir tabak makarna yiyeyim ekmek yemediğim vakit bir saat sonra kıvranıyorum resmen.gerçi şimdi azaltım.öğünlerde 1-2 dilim yiyorum.hangi ekmeği tercih etmeliyim.birde hangi öğünde kaç dilim yemeliyim.

merhabalr tuğçe hanım.
ben ekmek sorunlu bir bayanım.ekmek olmazsa doymuyorum.mesela bir tabak makarna yiyeyim ekmek yemediğim vakit bir saat sonra kıvranıyorum resmen.gerçi şimdi azaltım.öğünlerde 1-2 dilim yiyorum.hangi ekmeği tercih etmeliyim.birde hangi öğünde kaç dilim yemeliyim.[/QU
Merhabalar, ekmek olarak tam buğday veya çavdar ekmeği tüketmenizi tavsiye ederim. Bu ekmekler tam tahıl ağırlıklı olduğundan daha tok kalmanızı ve metabolizmanızın daha iyi hızlanmasını sağlayacaktır. Kahvaltıda 2 dilim, öğle ve akşam 1 dilim tercih edebilirsiniz. Öğleden sonrada 2 adet galeta veya 1 çay bardağı leblebi tarzı bir besin yanında 6-7 adet çiğ badem veya fındık tercih edebilirsiniz. Benim size tavsiyem tam tahıllı makarna veya bulgur pilavı gibi tam tahıl oranı yüksek karbonhidratlar tüketmeniz. Bu tarz besinleri ekmek tüketmeden yemeye çalışın. Çünkü 3 yemek kaşığı pilav- makarna 1 dilim ekmeğe denk gelmektedir. Bu nedenle miktarlarınıza dikkat etmeye özen gösterin.

Günlük lif ihtiyacımız 25-30 grammış galiba ? Bunun miktarını nasıl ayarlayacağız ? Yani mesela günde 4 elma ya da iki havuç yesek 30 gr ı almış olur muyuz ? :)

Günlük lif ihtiyacımız 25-30 grammış galiba ? Bunun miktarını nasıl ayarlayacağız ? Yani mesela günde 4 elma ya da iki havuç yesek 30 gr ı almış olur muyuz ? :)

Merhabalar, her besinin lif miktarı birbirinden farklı. Genel olarak baktığımızda, sebzeler, meyveler, kurubaklagiller ve tam tahıllı karbonhidratların lif oranı yüksektir. Ortalama olarak 1 porsiyon miktarındaki meyveler 3.5-4 gram arası, 1 su bardağı kadar pişmiş sebzeler 4.5-5 gram arası, özellikle kurubaklagillerin yarım prosiyonu 7-8 gram kadar lif içermektedir.
Önemli olan, lif miktarını çeşitli besinlerden karşılayarak almak. Siz dengeli ve yeterli besleniyorsanız günlük lif ihtiyacınızı karşılıyorsunuzdur :)

Merhabalar, her besinin lif miktarı birbirinden farklı. Genel olarak baktığımızda, sebzeler, meyveler, kurubaklagiller ve tam tahıllı karbonhidratların lif oranı yüksektir. Ortalama olarak 1 porsiyon miktarındaki meyveler 3.5-4 gram arası, 1 su bardağı kadar pişmiş sebzeler 4.5-5 gram arası, özellikle kurubaklagillerin yarım prosiyonu 7-8 gram kadar lif içermektedir.
Önemli olan, lif miktarını çeşitli besinlerden karşılayarak almak. Siz dengeli ve yeterli besleniyorsanız günlük lif ihtiyacınızı karşılıyorsunuzdur :)

Anladım çok teşekkür ederim :) Tek besinden bunu karşılamak saçma gerçekten güzel anlattınız sağolun :) Bir şey daha soracaktım elma sirkesinin zeytinyağının falan markası önemli mi ? Fiyat olarak düşük bazıları onları kullanmak saçma mı olur ?

X