Saçkıran (Alopesi areata)

yesilim

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
25 Kasım 2006
8.868
19
200px-Allopecia_areata.JPG

171.jpg

sac-kiran-tedavi-ilac.jpg

Alopesi areata (Latince: Alopecia areata) ya da halk arasındaki adıyla saçkıran ya da kılkıran hastalığı, saçlı deri, sakal bölgesi, kaşlar, kirpikler ve diğer vücut kıllarının, belli bir belirti olmaksızın, tüm vücuda yayılmış bir biçimde dökülmesiyle kendini gösteren bir hastalıktır.

Hastalığın sık yinelemesi ve nasıl seyredeceğinin bilinmemesi nedeniyle hastaların yaşam kalitelerini etkilemesi olasıdır. Hastalığın nedenleri olarak genetik, psikolojik stresler, hücresel ve humoral bağışıklık, endokrin, bulaşıcı ve sinirsel etkenlerin rolü olduğu öne sürülmekle birlikte, altta yatan neden tam olarak bilinmemektedir.

Görünüm sıklığı

Tüm dünyada sıklıkla görülen bir hastalıktır. Normal nüfusta %0.1 oranında gözlenirken, dermatoloji polikliniğine başvuran hastaların yaklaşık %1-2'sinde görülür. Kadın ve erkekte eşit oranda görülebilir. Irk, cins ve yaş ayırımı yapmadan herkeste görülebilir. Ancak hastalar çoğunlukla genç erişkinlerdir. Hastaların %60'ı ilk atağı 20 yaş altında geçirirler.

Nedenleri

Hastalıkta saçlar dökülür, çünkü etkilenen bireylerin kıl folikülleri, bağışıklık sistemi tarafından hastanın kendisinin olarak tanınmaz ve yabancı olarak algılanarak reddedilir (özbağışıklık). Bunun neden olduğu, neden yalnızca belli bölgelerin etkilendiği ve kılların yeniden neden büyüdüğü bilinmemektedir.

Alopesi areatalı bir hastada tiroid hastalığı, şeker hastalığı, vitiligo (deride beyaz yamalar), ve Addison hastalığı gibi öbür özbağışıklık hastalıklarının gelişimi sağlıklı birine göre daha yüksek orandadır.

Hastalık bulaşıcı değildir, vitamin eksikliği ile ya da beslenme alışkanlıklarıyla ilgili değildir. Gerilim, stres, özellikle matem, ayrılma ve kazalar gibi olaylar bazen hastalık için tetikleyici olabilir

Tedavisi

Alopesi areataída tedavinin planlanmasında her hasta için uygun tedavinin saptanması, öncelikli olarak söz konusu bu hastalığa ait özgeçmişinin, hastalığın tedavili veya tedavisiz olarak nasıl bir seyir göstermekte olduğunun ve özellikle tiroid hastalığı, atopik yapı ve doğumsal anomaliler (Down sendromu) gibi olumsuz prognostik parametrelerin eşlik edip etmediğinin dikkate alınmasıyla mümkündür. İkinci aşamada en uygun semptomatik uygulamanın seçilmesi söz konusudur ki burada klinik kaybın niteliği (alopecia areata reticularis, diffusa, ve niceliğinin saçlı derinin %50'sinden az veya fazla kayıp olması) saptanmasıyla hastalığın evresinin histopatolojik olarak değerlendirilmesi yer alır. Hastalığın hafif derecede seyrettiği erken dönemdeki hastalarda tedaviye gerek yoktur, onların saçları herhangi bir şey yapmadan tekrar geri gelir.

Hastalığın seyrini değiştiremese de bazı tedaviler saç büyümesini artırabilir. Hastalığın kendisi fiziksel sağlığı kötü yönde etkilemezken ciddi riskler taşıyan tedavilerden kaçınılmalıdır.

Uygulanan tedavi yöntemleri şunlardır

* Steroid kremler ve saçlı deri uygulamaları: Kel alanlara, genellikle günde iki kez, sınırlı bir süre için sürülerek uygulanır.
* Lokal steroid enjeksiyonları: Kafa derisinde ve kaşlarda uygulanır ve saç kaybının küçük yamalar şeklinde olanlarında en etkili tedavi yaklaşımı olduğu söylenmektedir.
* Steroid tabletler: Steroid tabletlerinin yüksek dozu saçların yeniden büyümesini sağlayabilir, fakat tedavi sonlandırıldığında alopesi çoğu kez tekrarlar.
* Ditranol krem: Bu krem psoriasis olarak adlandırılan başka bir deri hastalığının tedavisinde kullanılır, derinin irritasyonuna sebep olur ve bazen kel alanlara uygulandığında saç büyümesini uyarır.
* Kontakt duyarlandırıcı tedavisi: Hastada kimyasal bir madde ile alerji oluşturmayı kapsar (genellikle difensipron olarak adlandırılan bir kimyasal) ve kel alana bu kimyasalın çok düşük konsantrasyonu uygulanır, genellikle haftada bir kez uygulama hafif derecede inflamasyonu devam ettirmeye yeter.
* Ultraviyole ışık tedavisi: Burada alınan bir tablet veya uygulanan bir krem ile deri ışığa hassas hale getirilir, sonra kel alanlar haftada iki veya üç kez, birkaç ay boyunca ultraviyole ışığa maruz bırakılır.
* Minoksidil losyon: Kel alanlara uygulama saç büyümesine kozmetik olarak faydalı olmakla beraber bazı hastalara yardımcı olabilir.

Alıntı

bende saç kıran var herseyı denedım gecmıyor piskolag ilaç sarımsak hersey ama 4sendır kelımsenağlamasenağlama

3 yıl önce yaşadığım sorunlar bende de saçkırana neden olmuştu.ama ben hemen farkettim hemen de iğneli tedaviye başladım.tedavi çok zordu.iğneler sürekli batırıp çıkartınca acıyor doğal olarak.ben 2 doktora gittim ikisininde bana söylediği şuydu kısa zamanda tedavi edilmesi.aradan uzun zaman geçince tedavi de,sarımsak da işe yaramıyormuş.kısacası demek istediğim böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız hemen doktora gidip tedaviye başlanamanız.benim saçlarım eskisinden bile gür çıktı diyebilirim.geçti gitti.ama sarımsak filan denemedim hiç,doktorum ne dediyse onu yaptım.

offffffff çok çektim hastalıktan ve halada çekiyorum malesefmirmirmirmir 8 yaşında dökülmete başladı ve tamamen gitti.gitmediüm doktor kullanmadığımilaö kalmamıştı kremler losyonlar iğneler en son cerrah paşa hastahanesine oya oğuza gittim ii gtmişim inanırmısınz 5 milyonluk bir krem benim derdime deva oldu.sa.larımçıktı çok çok gürleşti bizde tedaviyi bitrdik her şey yolunda gderken saçlar gene azaldı bnim açılmalar başladı ve moralim çok bozuk gene tedaviye başlamam lazım.ama kesinlikle ark oya oğuzu öneririmtabi ilk başta sıkıntıdan stresten uzuak durmak lazım nası yapcaksak bunu allah hepimizin yardımcısı olsunCADIARZU

merhabalar benim sözlümde alopecia var saçları önden alından perçemi saçları kırılmış gibi sarmaşık gibi karıştı zamanla güçsüzleşti azaldı. yandan tepeye doğru iyice döküldü. şimdi çok az kaldı öndeki ve tepesindeki saçları. kendisi şuan askerde eylülde izine gelecek o zaman saç ekimi yaptırmayı düşünüyoruz uygun mudur acaba?

ben daha dun aksam farkettım bende de varmıs :KK43: ama olup gecıren arkadaslara soruyum yıne de arkadaslar benımkı 1 tl buyuklugunde sızce cok mu buyuk bı de o alan tamamen sacsız degıl ınce tuy gıbı saclar var yanı yenı mı baslamıs sızce yoksa kendı kendını tedavı mı etmıs vucut??????
cok sıkıntılıyım cevap lutfeeeeennnnn.

bu kopnuyuu bende araştırıyorumm ne olurr sonuca ulaşanlar yazsınnnnnnnnnnnnnnnnnnn

Ben henüz 3 aydır bu sorunla ugraşıyorum hemde yumurta büyüklüğünde 2 tane var :KK43: hemen far edip dr başvurdum fakat ilaç tedavisi devam ederken dahada ilerleyince kuaförümü dinledim sarımsak yaptık tahriş ederek fakat ondanda sonuç alamadım.. şimdi ise hem ilaçlarımı kullanıyorum birde urfadan özel bitki karışımı ve losyon geldi otlardan hazırlanmış onu kullanıyorum sonuç almaya başladım sanırım sarı sarı tüylenmeler başladı umarım bir sabah kalkrıgımda herşey yoluna girer ve ben saçlarıma kavuşurum.. tavsiyesi olan varsa lütfen belirtsin..

merhaba
bende de aynı sorun vardı. saçlarımda zaten dökülme vardı.birden kafamda 2-3 cmlik bir delik oluştuğunu farkettik.cildiye doktoruna gittim bana alopesia areta olmuşsun dedi.nedeni tam olarak bilmek için kan testi yaptı.demir iğnesi,saça deriye sürülen bir losyon, vede saç köklerine ortalama yirmi günlük ara ile üç seanslık ilaç enjekte edilerek bir tedavi uyguladı.sonuç mükemmel oldu .açılan yer tamamen kapandı.geç olmadan cildiye uzmanına görünmenizi tavsiye ederim.geçmiş olsun.

merhaba
bende de aynı sorun vardı. saçlarımda zaten dökülme vardı.birden kafamda 2-3 cmlik bir delik oluştuğunu farkettik.cildiye doktoruna gittim bana alopesia areta olmuşsun dedi.nedeni tam olarak bilmek için kan testi yaptı.demir iğnesi,saça deriye sürülen bir losyon, vede saç köklerine ortalama yirmi günlük ara ile üç seanslık ilaç enjekte edilerek bir tedavi uyguladı.sonuç mükemmel oldu .açılan yer tamamen kapandı.geç olmadan cildiye uzmanına görünmenizi tavsiye ederim.geçmiş olsun.

Öncelikle çok çok geçmiş olsun ve ne güzel saglıgına kavuşmuş saçların.. Ben fark ettiğim gün gittim cildiye uzmanına hemde iyi bir cildiyeci bana antideprasan hap losyon vede vitamin verdi.. Antideprasanı aldım ama kullanmadım korkarım o haplardan.. ama vitamin ve losyon sürekli kullanıyorum 6 sürer dedi dr ama 4. aydayım :KK43: bunu yanında olabilcek bitkisel tüm tedavileri uyguluyorum.. Birde 2 tane olması beni çok ürkütüyor sanırım yayılma ihtimali dahada yüksek bu durumda.. Stres yapmamak için elimdne geleni yapıyorum ama çok sinir bozucu..

Son düzenleme:
kızlar bütün forumları ezberledim
bir sene boyunca izmirdeki iki tıp fakültesine iki de prof özel muayenehanesine gittim.
bütün söylediklerini tek tek uyguladım,
gün geçtikçe daha da açıldı kafamın tepesinde avuç içi büyklüğü kadar ve kulak hizasından itibaren bütün ensemdeki saçlar gitti.
kendi saçlarım cok gür ve uzun olduğu için bantla dolaştım hep ama durup durup ağlıyordum psikolojim mafolmuştu,
hergün saç düzeltmekten,
bir sene boyunca hiç gelişme olmayınca ben de hiç inanmama rağmen alternatif yöntemlere başvurdum,
ama birbirleriyle yöntemleri hiç karıştırmadım.
önce izmirde bir adama götürdüler beni bir bitkinin sütünü döküyor oraya seans başı 300 tl alıyor 3seans gittim beyaz tüy bile çıkmadı,
sarımsak sürdük tuzla,
suna dumankaya domuzyağı diyo onu bile sürdük,
artık çıldırma noktasına gelmiştim, sadece kortizon iğnesi vurdurmadım.
tanıdıklarım kütahyada birini duymuşlar ona gittik taa izmirden,
anneme çok sinirlenmiştim beni oralara sürüklüyo boşu boşuna diye
bana kortizon iğnesi olup olmadığımı sormuştu, olduysan tedavi işe yaramaz dedi
biraz canın yanıyo orayı biraz tahriş edip üstüne bi ilaç sürüyo
ama kızlar inanamadım gerçekten bir ayda saçlarım çıktı gördüğümde sevinçten ağladım
eskisinden daha sık
ve kızlar adam hiç para almadı bile zorladık hiç bi şekilde almadı
Hiç umudum kalmamıştı,
belki ben gibi çaresiz olanlar varsa şu an karışıtırıyorlarsa heryeri bi umut olsun diye yazdım bunları konu çok önceden açılmış olsa da

Hanımlar Merhaba,
Saçkıran sorunundan kalıcı olarak kurtulmak ıstıyorsanız doğal olun derim. ne kortizon ne iğne ne ilaç sizi mutlu etmiyor. sürekli irtibat içerisinde olduğum arkadaşlarımdan fayda görenler olduğu için aronex diye bir yağ aldım. 1,5 aydır kullanıyorum ve inanırmısınız şimdiye kadar boşuna eziyet çekmişim. kortizondan dolayı sırtım sivilce ile dolmuştu. allahan tuz olayından uzak kalınca kilo fazla almadım ama cildim bozuldu. bu ürünü deneye bilirisiniz. ben de ne duydumsa denedım. belkı sizede faydası dokunur. daha tam çıkmadı ama hiç bu kadar da olmamıstı şimdiye kadar. tamamı cıkınca tekrardan yazacagım. iyi bakın kendinize canlar

bir sene boyunca izmirdeki iki tıp fakültesine iki de prof özel muayenehanesine gittim.
gün geçtikçe daha da açıldı kafamın tepesinde avuç içi büyklüğü kadar ve kulak hizasından itibaren bütün ensemdeki saçlar gitti.
kendi saçlarım cok gür ve uzun olduğu için bantla dolaştım hep ama durup durup ağlıyordum psikolojim mafolmuştu,
hergün saç düzeltmekten,
bir sene boyunca hiç gelişme olmayınca ben de hiç inanmama rağmen alternatif yöntemlere başvurdum,
önce izmirde bir adama götürdüler beni bir bitkinin sütünü döküyor oraya seans başı 300 tl alıyor 3seans gittim beyaz tüy bile çıkmadı,
sarımsak sürdük tuzla,
ama kızlar inanamadım gerçekten bir ayda saçlarım çıktı gördüğümde sevinçten ağladım
eskisinden daha sık
Hiç umudum kalmamıştı,
belki ben gibi çaresiz olanlar varsa şu an karışıtırıyorlarsa heryeri bi umut olsun diye yazdım bunları konu çok önceden açılmış olsa da
Merhaba.. bu formda daha once yzdiklarimi okudunmu bilmiyorum kisacasi sacimin 4/2 sini kaybettim.. gitmedigim dr denemedigim yol kalmadi 1 hafta once tum ilaclari ve tedaviyi biraktim.. cikmasi bir yana dokulmesini durdurabilselerdi bu bile yeterdi.. saclarimi kazittim 4 defa sirf yerde her yerde dokulen saclarimi gormemek icin.. esim artik izin vermiyor kazitmama beni oyle gorunce daha cok uzuluyor.. suan kafamda cok az sacim kaldi gorsel olarakkafaya takmiyorum daha dogrusu takmamak icin elimden geleni yapiyorum.. bana iletisim imkani verirsen sanirim naasil mutlu olacagimi senden iyi kimse anlayamaz..

hergün saç düzeltmekten,
sarımsak sürdük tuzla,
eskisinden daha sık
Hiç umudum kalmamıştı,

yardımcı olabilirmisin, yanıt vermek istemiyosun madem keşke hiç yazmasaydın buraya.. yazılanları okuyup ümit baglayan insanlar oldugunu umursamalıydın..

hergün saç düzeltmekten,
sarımsak sürdük tuzla,
eskisinden daha sık
Hiç umudum kalmamıştı,

Kütahya'daki bu kişinin telf.numarasını ve adresini verbeilirmisin? Ben özel msj atamıyorum, msj sayım yeterli olmadıgı için..

hergün saç düzeltmekten,
sarımsak sürdük tuzla,
eskisinden daha sık
Hiç umudum kalmamıştı,

Merhaba kızlar konu dikkatimi çekti ve bu msjı okuduktan sonra cvp vermek istedim
ben ortaokuldayken saç kıran çıkmıştı saçımda ve nerdeyse avuç içi büyüklüğündeydi doktora falan gitmiştik ama düzelmemişti bir türlü.
O zamanlar bizde kütahyada oturuyorduk babam birinden saç kıran için bişiler duymuş birde onu deneyelim demişti belki işe yarar diye.
sizede yazıyım dedim belki işine yarayan çıkar.
Önce saç kıran olan yeri jiletle kazımıştı biraz kızarmıştı iyice orası üstüne sirke ruhu döktü. Minnacık bir şişede sıvı şekildeydi( nerden aldığını hatırlamıyorum ama sanırım aktarlarda satılıyordur) Canımın nasıl yandığını anlatamam. ondan sonraki 1 gün daha aynı işlemi yaptı sanırım yada birkaç gün sonra. ve ertesi günler sadece sarımsak sürmüştü. 1 hafta sonunda saçlarımın çıktığını görmüştük.
Umarım işinize yarar.
Bu arada döktü derken şişeyi boşaltmadı, pamukla sürdü sorunlu bölgelere. ama bölgeyi biraz tahriş etmeniz lazım.Önceleri biraz kabuk oluyor falan aklınızda olsun.
Denemek isteyen olursa babama sorup daha detaylı bilgi verebilirim

Son düzenleme:
sirke ruhunu aldık 3-4gün sürdük kabuk bağladı eşimin saçı 4gün sonra yıkadık zeytın yağı ile kabuğu yumuşattık eşimin saçını ve 10-15 gün sonra ikinci kürü yaptık bir ay sonra saçı çıktı ama çok yakıyormuş aktarda 5 tl sirke ruhu

Merhaba canım konunu gördüm hemen burdan cevaplamak istedimm
Saçkıran stersten oluşuyor bendede daha önce biri kulağımın arkasında yumurta büyüklüğünde diğeride anlımın orda 1 tl büyüklüğünde idi,benimkiler kendi etrafında büyüdüler
cildiyeye gittimm ve krem verdii verdiklerii krem çıkarır gibii oldu ve tekrar döküldüüü
1 yıl kadar öyle gezdim aynalara bakamaz oldumm süreklii ağlardımm çokk kötüü bir hiss
sonra berberleden duydukk
eşim parmağına tülbenti doladı ve o bölgeyiii kızarana kadar sürttü yanii nasıl diyeyimm kıpkırmızıı olana kadar yanii o bölge acıyana kadarr ,
sonra sarmısağı temizleyip o bölgeye hemenn sürttükk biraz uzun bir süre yanii 4 dakka kadarr
ama çokk canımm yandıı çokk yaktııı
sonra 1 hafta boyunca sabah akşamm hergün sadece sarmısakk sürdükkk
1 hafta yaptıktan sonra o bölge kabukk tuttu
sonra onlarda geçince saçlarımm beyaz şekilde gelmeye başladııı elleyince tüy gibi geliyorduu
2 ay sonra o bölge siyahlaşmaya başlıyor saçlarr tamm 6 ay kadar o saçlarr bayağı uzamış oldularr şimdii kapandııı hiç kalmadıı
strestende kurtuldumm bir tek çaresii birde aklına takmasınn
ama sarmısağıı mutlaka denesinler doktorlar pek çare bulamıyorlarr bunaa
sters yaptıkça yenileyen bir hastalıkk
o bölgeyii mutlaka unutması lazımmm
yurt dışında evliyse kocası yapsın eğer yapmazsa izne geldiğinde sizde kalırsa siz yapınnn

merhaba kızlar öncelikle Allah bu hastalıkla uğraşan herkesin yardımcısı olsun diyorum.Gerçekten çok zor bi hastalık. İnsanı psikolojik açıdan çok etkiliyor. Eşimin yaklaşık 1 yıl önce uzun saçları vardı Bir gün bana saçının arka tatarından bi yeri gösterip şuraya bi baksana dedikten sora bu hastalıkla serüvenimz baladı..
2 aya kadar eşimin hemen hemen tüm saçları döküldü. Kolundaki bacağındaki kıllar ve
sol kipriğinin tamamı döküldü. O dönemleri ne kadar zor atlatmıştı. Gitmediğimiz doktor kullanmadığımız ilaç kalmadı. Dış ülkeden dahi sıvı ilaç getirttik ama nafile. 4-5 ay öncesi kütahyadaki bir kişiyi önerdiler ismi Mehmet KIRÇIMAN diye (face yazarsanız çıkıyor) ona gittik . Adamcağızın herhangi bir para talebi olmuyor bi ilaç yapmış onu veriyo. Evet bu ilacın eşimde biraz etkisi oldu . Saçları kısım kısm geldi Ancak çok ağır geliyor. 5 ayda 3- 5 yeri para kadar doldu. Belki işnize yarar die yazdım . K İ BAKIN....

X