Sabit Kiloda Kalmak

glcnplt

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Haziran 2013
100
32
Merhabalar herkese,
Sürekli forumda bu konu ile ilgili şeyler okuyorum ama dersime çare bulamadım. 2011 yılında diyetisyene giderek kilo vermeye başladım. İlk zamanlar iyi gidiyordu,ancak doktor her 10 günde bir benden 1 kg gitmesini beklerken ben yarım kg veriyordum. Aradan 3 ay sonra 55-54kg aralığına takıldım ve hiç kg verememeye başladım. Doktor şok diyetler uyguladı,programımı değiştirdi ama yinede başaramadım ve bu durum 6 ay kadar devam etti. Ardından Karatay diyetini okudum,ara öğünlerdeki meyve,biskğvi,grisini..vb besinler ile öğünlerde kullandığım 2-3 dilim ekmeğin,daha genel olarak şeker ve un içeren besinleri,hayatımdan çıkararak tekrar kilo vermeye başladım ve 2 ayda 5 kg vererek istediğim,mutlu olduğun kiloya ulaştım.
Yıl 2015 ve ben 7-8 kg geri almıştım,buna neyin sebep olduğunu bulamıyordum. Eskisi gibi besleniyordum fakat büyük çoğunluğu 8den sonra akşam yemeği yemem,birşeyler atıştırmam olduğunu fark edince eski diyet listelerime geri döndüm. 55-54 kg aralığına indim (58kg'dan) ve şuanda 4 aydır yine bu aralığa takıldım kaldım. Yemek yemeği azalttım olmuyor,sabah aç karın ile metabolizma hızlansın diye kahve içip,öğlen ve akşam çok az yiyorum olmuyor, tüm gün aç kalıp akşam az yiyorum olmuyor..Ne denediysem olmadı bir türlü ve ben sabrımın son sınırlarına geldim. Bazı insanlar aç dolaşır erir,ben aç iken yağ depolarım,kimi dikkatli yer vermek istiyorsa verir,ben vir noktadan sonra veremem. Çok araştırdım,plato evresiymiş ama bu kadar uzayabilir mi arkadaşlar? Genel beslenmem şu şekilde;
Sabah 2 dilim sandwich ekmeği peynir ve çay
Öğlen 1 kase çorba,az porsiyon ana yemek,salata
Akşam öğlen ile neredeyse aynı
8den sonra birşey yemem,tatlı hiç yemem,haftada 3 gün spor yaparım,su 2lt tüketirim, 0.75cl yeşil çay şişem var onu tüketirim, hiçbirşey atıştırmam,meyvede şeker olduğu için nadir yerim,dışarıda değil evde yapar yerim.
1.63cm ve 54,5 kiloyum
Kızlar uzun oldu farkındayım ama detay yazmak iyi olur diye düşündüm. Benim durumumu yaşayan var mı? Bu durumun nasıl üstesinden geldiler bana yardımcı olabilirler mi? Takıntı yaptım moralim bozuluyor Yardımlarınızı tica ederim,şimdiden teşekkürler..

Merhaba
Spor olarak ne yaptığınızı ve süresini öğrenebilir miyim? Doktor kontrolünde kilo vermeye çalışmışsınız gerekli tetkikler yapılmıştır diye düşünüyorum ancak hormon testi vs. yaptırdınız mı? Benim de kilo vermem çok yavaştır fakat bu kadar uğraştığım Zaman er yada geç kilo veriyorum. Ben de sizin gibi tekrar o kilolara çıktım ve temmuz ayında 52 küsür kiloydum şuan 49 kiloyum. Sürecimin yavaş olma sebebi hormonal bozukluğum, kistim ve kabızlık sorunum. Bu ve buna benzer bir sorununuz olabilir mi acaba ?

Bilgilendirme yaptığınız için teşekkür ederim.Yaptığım spor fitness,plates,cycling..vb şekillerde değişiyor, süresi genelde 45 dk. Spor klübünde keyfime göre yapıyorum. 2011den sonra ki kilo verme deneyimim kendi çabamla olduğundan bir test yaptırma durumum olmadı. Kronik kabızım,her sabah 3-4 adet kuru erik yiyerek sistemin düzenli çalışmasını sağlıyorum,kistim yok. Doktorunuzun bilgisini verir misiniz? Ben çok sıkıldım ve takıntı yapmaya başladım. Sağlığıma şükrediyorum ama insan taktığı şeyden kolayca sıyrılamıyor malesef

Düzenli spor yapıp böyle bir sorunla karşılaşmanıza şaşırdım. Sporunuz ve süresi gayet ideal. Aktif bir hayatınız var belli ki. Bence en kısa sürede bir hormon testi yaptırmalısınız. Bu konuyla endokrinoloji bölümünün de ilgileneceğini düşünüyorum. Kabızlık ciddi bir sorun, ben çok aşırı sıkıntı çekiyorum. Kilo sandığınız şey çoğu Zaman kabızlıktan dolayı şişkinlik oluyor. Emin olun o da bir etken. Çünkü normal bir insan gün içerisinde mutlaka büyük tuvalet ihtiyacını giderir. Ki bu insanların metabolizması oldukça hızlıdır. Sanırım metabolizma yavaşlığı gibi bir sıkıntımız var. Kabızlık için de iyi bir doktora görünmenizi öneririm. Ben şuan doktor kontrolünde değilim. Kendi kendimi idare ediyorum o nedenle maalesef size önerebileceğim bir doktor yok. Birtakım sıkıntılar yaşadım ilacı yanlış kullanma gibi, yanlış yönlendirildim. Ama siz mutlaka ve mutlaka deneyimli birini bulup görünün derim ben. Ve en önemlisi kendinizi Nasıl hissettiğiniz. Bu kadar takılmayın, kendinize değer verin hangi kiloda olursanız olun kendinizi sevin :) ben de bu şekilde takıntılıydım ve sırf kendimle olan bu sıkıntım yüzünden uzun süre ne kilo verebildim ne de Mutlu oldum. Güzel düşünürseniz, kendinizi güzel görürsünüz. Siz kendinizi güzel görürseniz, başkaları da sizi güzel görür. Lütfen psikolojik olarak kendinizi yıpratmayın. Aşırı bir kilonuz olmamakla beraber sorunu bulursanız çok kısa sürede verirsiniz. Biraz da psikolojik olduğunu düşünüyorum. Belki de tek sorun budur. Bence bu topiğe günlük olarak devam edin. Çok motive olacaksınız, çok iyi gelecek

Merhaba GirLookingForLove
Çok teşekkür ederim yazdıkların için. Evet çok doğru şeylerden bahsetmişsin. Dış görünüm olarak ideal bir şekildeyim ama takılıp kalmak beni üzmeye başladı. Sadece kafamda ki "Neden bende normal insanlar gibi istediğim zaman veremiyorum?" sorunu. Bugün iyi bir diyetisyen olduğunu düşündüğüm doktordan randevu aldım, detaylı olarak görüşeceğim ve geçmiş diyet reçetelerimi götüreceğim. Bakalım belki de hormon testlerinden geçirecektir. Bende artık hormonel sıkıntı mı var şüphesindeyim çünkü beslenmeme çok dikkat ederim ve sporum da düzenlidir. Haftaya çarşamba doktorda olacağım ve daha sonra ki detayları herkesin bilgisi olsun diye yazmaya çalışacağım.
Stres kortizol salgısı yaparmış ve ben de şu aralar iş yerine istifa vermiş olmamın ayrıca da kilo veremememin stresini yaşıyorum, belki o yzden kortizol salınımı da olabilir.
Bedenimde ki bu ilginçliği bulmak istiyorum...

Merakla bekliyorum. İnşallah bir an önce netliğe kavuşur ve rahatlarsın. Bir de sana önerim bölgesel çalışman. Seni rahatsız eden veya daha fit olmasını istediğin bölgene yönelik bol bol egzersiz video yapabilirsin. Düzenli olduğun müddetçe 5-10 dakika bile yapsan etkili olacaktır. Kilo o kadar önemli değil aslında. Ne kadar fit göründüğün önemli. Ben kiloma çok takılırdım, spor yaptıkça olduğum kilodan daha fit görünüp incelmeye başladım. İnanır mısın 47 kilo olcam diye yola çıktım şimdi umrumda bile değil kilo :) Kendini Nasıl Mutlu hissedersen öyle ol

Merhabalar
Konuyu açmış ve devamını getireceğimden bahsetmiştim. Yukarıda yazdığım gibi 28 ekim diyetisyen randevuna gitmedim,nedeni ise yazacağı listeden haberdardım ve çok fazla incelediğim diyetisyen listelerinin birbiriyle olan benzerliğinden kendi beslenme yeterliliğime göre diyeti bu şekilde yapma kararo aldım. Uzun süredir uyku modunda olan metabolizmamı ara öğün ile uyandırmaya çalıştım ve 1 hafta sonra tartıldığımda yarım kg gittiğini görünce anladım ki insanın kendini tanıması gerekiyormuş gerçekten. Benim metabolizmam aynı yemek temposunda deva edince kendini buna alıştırıp uyku moduna geçiyor yani sabitleniyor. Ben bu süreçte 3 ya da 4 günlük şok diyet uygulayarak herşeyi kısıyorum ve depodan harcama yapması için uyandırmak adına bir dürtüyorum. Ardından bu şok süreci 5 ya da 7 gün gibi uzatırsam bu zaman metabolizmam tekrar sabitleme moduna geçiyor bu yüzden benim için ideal uyandırmama yetecek olan 3 ya da 4 günlük süreç. Ardından yeme tempom bir diyetisyen reçetesi şeklinde oluyor ve ara öğünler ile metabolizmamı depo yağlarını kullanması için devam etmesini sağlıyorum. Şuan kilo kaybım devam ediyor. İlerleyen süreci de tekrardan paylaşacağım.
Aynı sorunları yaşayan arkadaşlara uygulanabilecek bir çözüm yöntemi olmasını dilerim..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…