Sabaha kadar ayakta sallanan çocuk

Cilekliekler7

Hakediyorum her milimini bu dik gülüşün..
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
23 Mayıs 2020
970
1.689
Not: lütfen konum taşınmasın diğer başlıklarda doğru düzgün cevap alamıyorum.
Sabahın bu saatinde bu konuyu açıyorum çünkü kızım sağolsun bütün gece 5 dk bile gözümü kapatmadım. 2 yaşında bir kızım var. Kolik bir bebekti, dolayısıyla sallanmanın her türlüsünü yaşadı. En son ayakta sallanmada sabitledik ve 1 yaşından beri ayakta sallanarak uyuyor. Bırakmayı çok istedim ama ne zamn denesem sabahlara kadar uyumadan çok zor geceler geçti ve ben de nasıl olsa bırakır bir gün diye çok üstelemedim. Hata etmişim. 2 yaşından sonra herkesin düzelir dediği uyku düzeni daha da bombok oldu. Sabaha kadar sallanmak istiyor. Durduğum an uyanıyor. Ayaklarıma giren ağrıdan, uykusuzluktan delirmek üzereyim. Sallamadan uyutmak için direniyorum, bu seferde çığlık kıyamet gecenin köründe apartmanı ayağa kaldırıyor. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Sinirlerim harap oldu. Nasıl bırakacağım sallamayı lütfen bir yol gösterin..

Ben böyleymişim 3 yaşına kadar annem babam dönüşümlü ayakta uyutmuş beni bırakamıyorlarmış sabaha kadar. Uyku eğitimi falan düşündünüz mü acaba bu yaşta işe yarar mı ?
Uyku eğitimini çok araştırmıştım daha küçükken. Bir iki kez denedim ama çok zorlanınca cesaretim kırıldı devam edemedim. Keşke etseymişim. Bu yaştan sonra nasıl bi eğitim uygulanır bilmiyorum. Uyku eğitimleri hep 2 yaş öncesi için genelde

24 gun önce dogum yaptim benim bebegimde ayakta sallanmaya alisti besikte sallanmayi kabul etmiyor ben simdiden cok yoruldum Allah yardimcin olsun
Sizin için hala umut var bence yol yakınken bırakın sallamayı. Küçükken daha kolay alışıyorlar başka şekilde uyumaya. Ben şimdi keşke küçükken desteksiz uyutmaya alıştırdaydım diyorum. En azından belki 1 ay zorlanırdım ama şuan rahat olurdum.

Bende denicem bakalim umarim basarili olur

Kendinizi suçlu hissetmeyin. Kolik bebekte başka çare kalmıyor. Alışınca da gidiyor. Benim oğlum da kolikti hep ayakta salladık. Şu an gündüz bakıcı bakıyor ayakta sallayarak uyutabiliyor bir tek. Geceleri benimle yatarak uyuyor benden sallanma talep etmiyor şu an. İleride nolur bilmiyorum 14 aylık.

Benim büyük de çok ağlayan bir bebekti. Annem ayakta sallamaya alıştırmıştı.ve saatlerce salla yatağa koy yarım saate uyanır. O kadar sallama yarım saat için. Bir buçuk yaşını geçmişti. Biraz araştırdım netten. Beşiğine koydum uyku saatinde. Konuştum. Şarkı söyledim, ninni söyledim. O da tabi ayakta beşiğin içinde. Çok ağlarsa aldım bi sarıldım sevdim tekrar koydum yerine. Başta zor oldu ama giderek kolaylaştı. Öyle yatıp dinlemiyor. Ayakta yatıyor kalkıyor beşiğin içinde mızırdanıyor hiç uyumayacak gibi ama sonra bir anda uyuyor baktım. Çok kararlı olmak lazım. Benim canıma tak etmişti sallama işi, o yüzden kararım kesindi asla sallamadım bir daha. Ve uyku süreleri de uzamaya başladı sallamayı bırakınca. Yarım saatte uyanma işi 2-3 saate çıktı. Sonra daha da uzadı.
Benim küçüğü de doğduğu andan itibaren hiç bir şekilde sallamadım ne ayakta, ne beşikte.

Uyku öncesi parka filan götürseniz yorgunluktan uyur mu acaba? Hazır hava da güzel. Benim kızım uyumayı sevmezdi ama bebek arabasında uyurdu. Sallama alışkanlığı bir kere kırılırsa, başka şekilde uyuduğunu görürse daha kolay olur belki.

Çığlık kıyamet apartmanı ayağa kaldırmasına göz yumacaksıniz, bir gün iki gün üç gün derken alışkanlık kazanacak ve uyuyacaktır kendi başına.
Yeterki siz sabırlı-kararli olun. Her geçen gün ağlama krizleri azalacak..

Siz de yanına uzanın, masal anlatın,kitap okuyun.
Pek çok şeyi anlıyordur artık, ilgisini çekecek şeylerle oyalayin, konuşun onunla.
Bir bebek alın o da sizinle yatsın.
Uyku arkadaşı olsun.

çok ağlıyor diye kiyamamazlik etmeyin
Böyle her gün ağlamaktansa iki gün üç gün sabırlı ve kararlı olursanız göreceksiniz alışkanlık kazanacak.

İş gerçekten sizde. .siz ne kadar kararlı olursanız, belki bir gün boyunca uyumayacak. Sizin de pestiliniz çıkacak haliyle.. olsun, zaten öyle ya da böyle uykusuzsunuz.
Eninde sonunda bir yerde sızıp kalır

Güzelce niyet edin, sizi hiçbir şey yıldıramaz.... Haydiii inşallah geçecek bu süreç

Uyku eğitimi aşamalı bırakma salla dur gibi yöntemler var ama bence siz danışmanlık alın 36 aylığa kadar verenlerde var
Kendiniz vermek isterseniz baldannane instgrm sayfasını tavsiye ederim
Ben 4 aylıkken verdim şimdi yaşına geldi hala desteksiz uyuyor.
Evet bebekken daha kolay 2 haftada tamamlamıştım ben ama inanın imkansız değil istikrar çok önemli.
Ağlamadan daha yumuşak geçsin süreç derseniz salla dur yöntemi gerçekten başarılı

Çocuklarımız aynı yaşta.benimki de kolikti.sallamadim hiç ayakta.bir dönem oda bir yaşından sonra gündüz uyumadigi için sallamayi denedim en fazla bir ay..kendi istemedi sallanmaya bide ilk sallayınca beş dk da dalsa diğer sallamalarda bu iki saate çıktı dalma benim onu bırakma süresi.kestik sallayarak uyumayı.gece uykusunda sorununuz yok kitap okuyorum masal anlatıyorum ışığı kapatıp biraz yaninda durup gidiyrm .uyuyor kendi akşam 10 dan sabah yediye kdr .gündüz uykusu sorunlu .parka çıkartıp iyice yoruyorum .banyo yaptırıp yedirip uyutuyorumn.bu programla sorun olmuyor .bunlardan biri eksik kalırsa tam yorulmazsa gündüz uyuması dortdu buluyor .sallamayi birden kesin iyice yorulsun.ziplamak daha çok yorar . benimki komşunun trombolinine bindi öğlen yemek yerken uyuyakaldı .duş aldırın .uyku eğitimini de bir arastirin isterseniz.bizim asıl sorunun yemeyen bir bebek ben bunu aşamadim

Ağlayacak elbette. Ben meme desteğiyle uykuyu bırakacağım zaman doktorum demişti, hazırsan başla ağlayacak bir haftaya kadar da sürer. O aşamada ağlıyor diye pes edersen daha direnç gösterir. Bir adım atarsan geri dönme sakın direncini arttırma demişti.
Siz ağlayınca pes ettiğiniz için daha çok direnç gösterip ağlıyor.
Sabredeceksiniz. Ağlasa da bozmayacaksınız.
Ben bundan sonra yeni rutinden bahsederdim. Her gece kitap okuyup yanına uzanıp sırtını kaşıyabilirim gibi yeni bir rutine yönlenirdim. Gece uyanır ağlarsa da sabredeceksiniz. Komşulara önden bir hafta ağlayacak kusura bakmayın diye ön bilgilendirme yapabilirsiniz.
Bir de hazır çizelgeler var, her güne bir çıkartma kazanıp gün gün yapıştırıyor. Bir hafta başarırsa hediye alıyorsunuz. Normalde ceza ödül iyi derler ama anlayacak yaştaysa ilgisini çekerse onu da deneyebilirsiniz.

İşte o istikrarı sağlayamıyorum bir türlü, çabuk pes ediyorum. Ama artık gerçekten canıma yetti.

24 gun önce dogum yaptim benim bebegimde ayakta sallanmaya alisti besikte sallanmayi kabul etmiyor ben simdiden cok yoruldum Allah yardimcin olsun
24 gunluk bebegin aliskanligini cok kolay degistirebilirsiniz. Bence hemen alisti deyip baska yontemleri goz ardi etmeyin. Sonrasi daha zor olur.

Bu sefer okadar yoruldum ki daha kararlıyım. Uyku arkadaşı var. Masal anlatıyorum hadi gel sırtını kaşıyım diyorum ama salla diye tutturuyor. Sallarken de kolay uyusa gam yemicem, uyuması için en az 45 dk sallamam gerekiyor.

Siz istikrarli degilsiniz uyku egitimi 3 yastan sonra bile veriliyor siz bahane buluyorsunuz sallamazsaniz bir sekilde uyur tabiki aglayacak bagiracak bunlari goze almaniz gerekiyor iki yasindaki cocuk yaninda yatarakda uyuyabilir

Ayakta sallanırken kullandığınız yastık , kırlent ne varsa ortadan kaldırın . Bebeğinizle konuşun . Artık sallamak yok deyin . Sakince hazırlayın ; banyo , masaj vs ne yapıyorsanız artık . Sonrasında yatağına yatırın . Masalını okuyun , elini kolunu ayağını sevin , okşayın . Sonrasında da babaya verin . O başında beklesin . Uyku saatinde evde tv açık kalmasın . Tüm ışıkları kapatın . Ağlarsa da ağlasın . Bir şey olmaz merak etmeyin.
Siz de sakince dışarda oturun . Gereken yerlerde müdahale etmek için yakın oturun ama .

Ben de hamileyken asla sallamicam derdim ama kolik olması mahvetti bizi. Siz nasıl sallamamayı başardınız? Çok ağlıyor diye götürdüğüm doktorlar Bile sallicaksın yapacak bişey yok dedi hep. Ama Keşke kolik hali geçince bıraksaydım. Kolayıma geldi işte. Bide ben çalıştığım için anneler bakıyordu, ben sallamasam onlar sallıyodu.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…