Börekler Rulo Börek

nesemese

Mevlam bizi koru..
Kayıtlı Üye
26 Şubat 2008
3.621
6
Kızlar bu tarif sofra dergisinden alıntıdır. Denedim, çok beğendim sizlere de fikir versin diye ekledim. Silinmiş, yine ekliyorum. Yumurtaların sarılarını kullanıyorsunuz, aklarıyla da kar gibi bembeyaz beze yapıyorsunuz. Beze tarifimi de KK'de bulabilirsiniz şimdiden herkese afiyet olsun....

Yumurta sarıları, sıvıyağ, su, kabartma tozu ve tuzu derin bir kapta karıştırıyoruz. Un ilave edip kulak memesi kıvamına getiriyoruz. Hamuru 15 bezeye ayırıp her bezeyi pasta tabağı büyüklüğünde açıyoruz. Bezeleri 5li gruplar halinde aralarına tereyağı sürerek üstüste koyuyoruz. Araları yağlanmış 5li hamurun her köşesini ortaya katlayarak kare şekli veriyoruz ve 1 saat buzdolabında dinlendiriyoruz.
İç harç için ufalanmış beyaz peynir ve ince kıyılmış maydonozu karıştırıyoruz.

6 yumurta sarısı
1 su bardağı sıvıyağ
2 su bardağından 2 parmak eksik su
1 paket kabartma tozu
tuz
un

aralarına sürmek için:
125 g tereyağı

İçi için:
350g beyaz peynir
yarım demet maydonoz

Üzerine:
1 yumurta sarısı

Dinlenen hamurları tezgahta 1cm kalınlığında kare şeklinde açıyoruz. Her birini 4 uzun parçaya bölüyoruz. Yani toplamda 12 hamurumuz oluyor.
1 parça hamurun uç kısmına iç harçtan koyup bir tur sarıyoruz ve kesiyoruz. Kesilen yerden aynı işleme devam ediyoruz. Ben yaptığımda 1 şeritten 3 rulo olmuştu.
Hamurlar ve harç bitince tepsiye dizip üzerine yumurta sarısı ve çörekotu ile önceden ısıtılmış 180 derece fırında üzerleri kızarana kadar pişirin.
Afiyet olsun.

Son düzenleme:
ellerine saglik cok nefis görünüyo ama ben yapilisini anlamadim ya kusuruma bakma ltfen
zaten hos hamur acamiyorum sol bilegim ameliyatli oldugundan ama merakda etmedim diil anneme yaptiririm diye düsünmüsdüm...........

Evet silmişler kızlar, kim sildiyse geri getirsin lütfen. Resmi ve tarifi tekrar bulur bulmaz koyacağım çünkü çok kolay ve güzel bir tarifti.

Kızlar yukarıda resim eklenecek yer bulamadım buraya koydum. Biraz karışık gibi görünebilir ama çabucak yapılıyor. 2 saat de kafadan yazdığım bir zaman o kadar sürmez inşallah beğenirsiniz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…