Rorschach Testi ( Mürekkep Lekelerinin Yorumlanması )

canavar

Yılmak yok. Yola devam...
Pro Üye
12 Temmuz 2006
2.779
183
Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
Hermann Rorschach daha önce denenmemiş bir psikolojik test uyguladı.
1910'lu yıllarda. testin isim babası oldu ve test Rorschach Testi olarak anıldı.
Bu testin yapılış şekli; katlanmış kağıt arasında kalan mürekkep lekelerinin yorumlanması.

Kendisine bu test uygulanan kişinin yorumlarına göre kişinin psikolojik sağlığı analiz ediliyor.
Mürekkep lekelerinin herhangi bir şekli yok, yani kalıp cevaplar vermek gerekmiyor bu teste.
Kişi kendi içsel dinamiklerine göre mürekkep desenlerini inceliyor ve cevaplıyor.

Eğer kişi "burada bir katil var, minik bir kızı kovalıyor" şeklinde olumsuzluk içeren yorumlar yaparsa o kişinin şiddete yatkınlığı, "Bu resimde mutlu bir aile var, çocuklar salıncakta sallanıyorlar." şeklinde olumlu içerikliyse o kişinin sorunsuz olduğu sonucuna ulaşılıyor.

Tabii ki her psikolojik testte olduğu gibi bu testte %100 gerçeklik içermiyor. bu test psikolojik testler arasında en az güvenilir olan testlerden biri ama yine de uygulanış bakımından en ilginç testlerden biri olma özelliğini koruyor.

birincisi inek kafası,ikincinin ortasında üstkısımdaki şekil arkası dönük balığa benziyor.ortadaki kurt bencede.dördüncü dışa dönük bir çift ayak.beşinci gagaları birbirine değen iki kuş,kanatları bile var.

sanki kelebekleri almışlar da kurutup siyah-beyaz sulu boya baskısı yapmışlar gibime geldi.ortadaki hariç şakkıdı

İlkini palyaçoya (ama o korku filmlerinde kafası 360 derece dönenlerden)

Sağdaki kelebeğe (ablam yapardı üstüne defter kapatınca böyle görünüyorlar)

Ortadaki kurt kafasına benzettim.Diğerlerini bişeye benzetemedim.

bana bu şekiller insan vücudunun değişik pozisyonlardaki röntgen filmlerini anımsatıyor.

Soldaki üst köşedeki resmi vahşi bir hayvanın ayak izine benzettim onun altındakini birbirine dönmüş iki insan ortadaki bir hayvan yüzü gibi denilenler gibi kurt başı olabilir sağ üstteki resmi kelebeğe altındakini çizgifilmlerdeki karakterler olur ya voltran gibi filan onlara benzettim :KK70:

ortadaki şeytan, sağ üst köşede hayaletler var, sağ alt köşedeki bana Hitchcock'un Kuşlar filmini hatırlattı, sol alt köşede kafası ezilmiş bir bebek var

yoksa ben şiddet eğilimli biri miyim
:uhm:kafamçokkarıştı

ortadaki şeytan, sağ üst köşede hayaletler var, sağ alt köşedeki bana Hitchcock'un Kuşlar filmini hatırlattı, sol alt köşede kafası ezilmiş bir bebek var

yoksa ben şiddet eğilimli biri miyim
:uhm:kafamçokkarıştı

ya sen doğru yeremi bakıyonki:uhm:ben tekrar tekrar baktımda gene göremedimsırnaşık şey istersen seni şu bölüme alalım tıkla kafamçokkarıştı

X