Rica etsem hormon degerlerime lutfen bakar misiniz

Nehirim33

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
20 Eylül 2018
262
67
35
Adet gecikmesi ve rahimde kist oluşu nedeniyle hormon testi istendi. Adetim 19 gün gecikmeli geldi ve değişik ve az bir şekilde geldi. 2.gunu hormon testi yaptırdım. 2 farklı doktora göründüm. Birisi kistlerden ötürü lh ve estradiol yüksekliği normal dedi. Diğer doktor bu değerler yüksek olmaması gerekiyor dedi. Şimdi ben de ne yapacağımı şaşırdım. Bilgisi olan, yardımcı olabilecek var mı acaba

Eklentiler

• 20221226_193059.jpg
    20221226_193059.jpg
    107,4 KB · Görüntüleme: 182
Polikistik over sendromu olma ihtimali var. Lh hormonu yüksekliği genelde ona işaret

İki doktora da sordum pco yu, değilsin dediler. Polikistik overde sıralı kist görünümü olur sende sadece 2 tane kist var dediler. İkisi de polikistik demedi
Ya ben kist var diyince öyle sandım inci gibi dizili olur pkoda evet.

Ya ben kist var diyince öyle sandım inci gibi dizili olur pkoda evet.
Peki bu lh ve estradiolun yüksek olması pco dışında çok karşılaşılan bir durum mu ki ya. Daha kötü bir sebepten diye korktum. Bir doktor hiç önemli değil, kistlerden dolayı böyle çıkması normal ve anormal bir durum yok dedi. Diğeri hayır yüksek bu değer dedi. Ben de telastan nelere sebep olur, neyden olur diye sormayı da unuttum

Önceden 4.5 cm büyüklüğünde over kistim vardı sonuclarim fsh hariç aynı sizinki gibiydi. Bi dönem üstüne düşmedim sonraki gidişimde kistin parçalanıp pko görünümüne geldiğini söylemişti doktor. Estradiol normaldi ama lh hic dusmedi. Size tavsiyem alanında uzman bi doktora gidip bu konunun üstüne düşmeniz sonra benimki gibi sıkıntılar yaşanabiliyor.

Önceden 4.5 cm büyüklüğünde over kistim vardı sonuclarim fsh hariç aynı sizinki gibiydi. Bi dönem üstüne düşmedim sonraki gidişimde kistin parçalanıp pko görünümüne geldiğini söylemişti doktor. Estradiol normaldi ama lh hic dusmedi. Size tavsiyem alanında uzman bi doktora gidip bu konunun üstüne düşmeniz sonra benimki gibi sıkıntılar yaşanabiliyor.
Ya dikkate de alıyorum aslında. O yüzden iki farklı özel hastaneye gittim. Şimdi doğum kontrol hapı verdi 1 ay kullanacağım kistler içinmiş. Hatta vajinal muayenede doktor çok şaşırdı. Rahim çok iyi durumda görünüyor sanki bu testler başka birinin gbi dedi. Yani test sonuçlarının rahim görüntüsüyle alakası yok gibi dedi. 2 ay sonra bir daha hormon testi istedi hatta. Doğum kontrol hapını kullanıp bir daha kontrole gidecegim zaten. Smear da yapıldı temiz cikti

Ya dikkate de alıyorum aslında. O yüzden iki farklı özel hastaneye gittim. Şimdi doğum kontrol hapı verdi 1 ay kullanacağım kistler içinmiş. Hatta vajinal muayenede doktor çok şaşırdı. Rahim çok iyi durumda görünüyor sanki bu testler başka birinin gbi dedi. Yani test sonuçlarının rahim görüntüsüyle alakası yok gibi dedi. 2 ay sonra bir daha hormon testi istedi hatta. Doğum kontrol hapını kullanıp bir daha kontrole gidecegim zaten. Smear da yapıldı temiz cikti
Vallahi bende kanda neyse rahimde o vardı görünüm yoğun ve sıkıntılı. Siz şimdi doktor şaşırdı filan diyince aklıma kan testinizin hatalı çıkmış olabileceği filan geldi ne yalan soyleyim. İsterseniz bir ay sonra tekrarlayın testi hersey temiz olup kanin böyle çıkması da garip

Vallahi bende kanda neyse rahimde o vardı görünüm yoğun ve sıkıntılı. Siz şimdi doktor şaşırdı filan diyince aklıma kan testinizin hatalı çıkmış olabileceği filan geldi ne yalan soyleyim. İsterseniz bir ay sonra tekrarlayın testi hersey temiz olup kanin böyle çıkması da garip
Aynen ya doktor 2 ay sonra tekrarlayalım dedi de ben de 1 ay sonra yaptırsam mi diye aklımdan geçirdim belki yanlış olabilir diye. Umarım doğruysa da 1 2 aya düzelir biraz değerler. İlgilenip cevap yazdığınız için çok teşekkür ederim 🙏

Aynen ya doktor 2 ay sonra tekrarlayalım dedi de ben de 1 ay sonra yaptırsam mi diye aklımdan geçirdim belki yanlış olabilir diye. Umarım doğruysa da 1 2 aya düzelir biraz değerler. İlgilenip cevap yazdığınız için çok teşekkür ederim 🙏
Evet ben olsam bende özellikle merakımdan bir ay sonra tekrarlardim suanki aklımla. İnşallah çabucak geçer geçmiş olsun 😊

X