Ramazan Duası

twettygirl

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
19 Mayıs 2013
415
63
Gıyaben dua etmek çok kıymetlidir.Bir müminin diğer din kardeşi hakkında gıyabında yani arkasından yaptığı duayı Allahü teâlâ kabul ediyor. Buna gıyabda dua deniyor. Yüze karşı duaya riya karışabilir, ama arkadan olunca sırf Allah rızası için dua edilmiş olur. Allah rızası için yapılan duaları da Allahü teâlâ kabul eder. Din kardeşinin gıyabında dua edince, Allahü teâlâ onun için istediğimiz şeyi önce bize verir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Bir Müslümanın din kardeşinin arkasından ettiği hayır dua kabul olur. O dua edince, bir melek, “Âmin, kardeşin için istediğinin aynısı sana da verilsin” der.) [Müslim, Tirmizi, İbni Mace]

(Bir kimsenin, birine gıyabında yaptığı dua müstecâb olur. Yapılan duaya bir melek, “Âmin, aynı şeyler sana da olsun” der.)
[İbni Ebi Şeybe]

(Bir kimse, gıyabında birine dua ederse, melekler, aynı şekilde ona dua ederler.)
[Müslim]

(En çabuk kabul olunan dua, kişinin din kardeşi gıyabında ettiği duadır.) [Buhari]

(Gizli [yani gıyabda] yapılan dua, âşikârenin yetmiş misline eşittir.)[Ebuşşeyh]

(Allah ile arasında perde bulunmayan iki dua vardır. Biri mazlumun duası, diğeri de kişinin din kardeşinin gıyabında yaptığı duadır.)
[Taberani]

(En makbul dua, gaibin gaibe yaptığı duadır.)
[Tirmizi]

(Bir kimsenin, arkadaşının gıyabında yaptığı dua reddedilmez.)[Harâiti]

Ramazan Ayı gibi bereketli bir ay da arkadaşlarım sizlerden Allah rızası için,hayırlı bir iş için dua istiyorum.Benim de dualarım sizlerle olacaktır.

Kizlar bende size dua edecem. Sizde Allah rizasi icin bana dua edermisin, Rabbim bana hayirli bi es versin.
Allahim dualarimizi kabul eder ins. Bu arada sakincasi yoksa isminizi ogrensem, daha kolay hatirlarim dua ederken :KK64:

Kizlar bende size dua edecem. Sizde Allah rizasi icin bana dua edermisin, Rabbim bana hayirli bi es versin.
Allahim dualarimizi kabul eder ins. Bu arada sakincasi yoksa isminizi ogrensem, daha kolay hatirlarim dua ederken :KK64:
Allah razi olsun. Allah seni tez zamanda annelik hissi yasatsin. AMin..benim ismim Gulnar.azeriyim.

Allah bu mübarek günlerde yaşadıgımız sıkıntılardan kurtarsın inşallah kızlar Gülnar ve diger arkadasıma dua edicem benim ismim de Meltem

Sıkıntıya düşen veya borçlanan, 1000 (bin) kere “La havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim” derse, Allahü Teâlâ işini kolaylaştırır.

Kızlar borç için ben bunu okuyorum ama başka bir dua varsa onu da söylermisiniz

Sıkıntıya düşen veya borçlanan, 1000 (bin) kere “La havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim” derse, Allahü Teâlâ işini kolaylaştırır.

Borç yükünden beli bükülmüş bir kişi Hz. Ali’ye (ra) gelerek kendisine yardımcı olmasını istemişti. Hz Ali (ra) kendisine şöyle söylemişti :

“Resullah’ın bana öğrettiği bir duayı sana öğreteyim de, onu okursan, üzerinde Sebir dağı kadar borç olsa Allah Teala o borcu ödemen için yardım eder.” demiş ve aşağıdaki duaya devam etmesini tavsiye etmiştir.

OKUNUŞU :

” Allahümme ikfini bi helalike an haramike, eınni bi fazlike ammen sivake. ” (Hz. Ali’den (ra) Tırmizi, Daavat 121)

ANLAMI :

Allah’ım helalinden bana yetecek kadar vererek beni haramından koru. Lütfunla beni senden başkasına muhtaç etme.

Peygamber Efendimiz (sav) bir gün mescide girdi.

Orada ashabdan Ebu Ümame’yi gördü. Ona :
•Ey Ebu Ümame, namaz vakti olmadığı halde neden burada oturuyorsun ? diye sordu. O da :

Sıkıntı ve borç içindeyim Ya Resulullah dedi

Bunun üzerine Efendimiz ona aşağıdaki duayı sabah akşam tekrarlamasını tavsiye bulundular.

OKUNUŞU :

“Allahümme inni euzü bike mine’l-hemmi, ve’l-huzni, ve euzü bike mine’l-aczi ve’l keseli; ve euzü bike mine’l-cinni ve’l-buhil, ve euzü bike min ğalebeti’d-deyni ve kahri’r-ricali”

ANLAMI :

Allahım dünya ve ahirette gam ve kederden Sana sığınırım. Acizlikten ve tembellikten Sana sığınırım. Korkaklıktan ve cimrilikten Sana sığınırım. Borç altında ezilmekten ve insanların beni aşağılamasından Sana sığınırım.

Ve bu:

Peygamber Efendimiz (sav) borçtan önce beş özellikten Allah’a sığınmayı tavsiye etmiştir. Bu beş özellik fakirliğin ve borçlanmanın sebepleridir. Önce sebeplerden, yani üzüntü, acizlik, tembellik, korkaklık ve cimrikten Allah’a sığınmayı tavsiye etmiştir. Sığınmak bu sebepleri terk etmek demektir. Bir insan bu sebepleri terk ederse borçtan kurtulmak çok daha kolay hale gelir. Yani Peygamber Efendimiz (sav), çalışmadan, oturduğu yerde borçtan kurtuluş beklemeyi değil, borçluluğun sebeplerini ortadan kaldırmayı öğütlemiştir.

Hz. Aişe (ra) Peygamber Efendimiz’in (sav) aşağıdaki dua’ yı kendisine öğrettiğini ve : “Uhud dağı kadar borcun olsa da, bu dua’ya devam edersen, Allah Teala Sana o borcu ödemen konusunda yardım eder.” buyurduğunu söylemiştir.

OKUNUŞU : “Allahümme faric’el-hemmi, kaşife’l-ğammi, mücibe da’veti’l-muztarrin, rahmane’d-dünya ve’l-ahireti ve rahimehüma, ente terhamüni , fe’rhamni. Bi rahmetike tuğnini biha an rahmeti men sivake.”

ANLAMI : “Tasayı açan, kaderi(stresi) gideren, darda kalanların duasına icabet eden, dünya ve ahiretin Rahman ve Rahim’i olan Allah’ım ; bana merhamet eden sensin. Senden başkalarının merhametine ihtiyaç bırakmayacak şekilde rahmetinle bana merhamet eyle. Beni borç sıkıntısından kurtar ve beni borçlanacak hallere düşürme”

Ve bu:

Peygamber Efendimiz (sav) borçtan önce beş özellikten Allah’a sığınmayı tavsiye etmiştir. Bu beş özellik fakirliğin ve borçlanmanın sebepleridir. Önce sebeplerden, yani üzüntü, acizlik, tembellik, korkaklık ve cimrikten Allah’a sığınmayı tavsiye etmiştir. Sığınmak bu sebepleri terk etmek demektir. Bir insan bu sebepleri terk ederse borçtan kurtulmak çok daha kolay hale gelir. Yani Peygamber Efendimiz (sav), çalışmadan, oturduğu yerde borçtan kurtuluş beklemeyi değil, borçluluğun sebeplerini ortadan kaldırmayı öğütlemiştir.

Hz. Aişe (ra) Peygamber Efendimiz’in (sav) aşağıdaki dua’ yı kendisine öğrettiğini ve : “Uhud dağı kadar borcun olsa da, bu dua’ya devam edersen, Allah Teala Sana o borcu ödemen konusunda yardım eder.” buyurduğunu söylemiştir.

OKUNUŞU : “Allahümme faric’el-hemmi, kaşife’l-ğammi, mücibe da’veti’l-muztarrin, rahmane’d-dünya ve’l-ahireti ve rahimehüma, ente terhamüni , fe’rhamni. Bi rahmetike tuğnini biha an rahmeti men sivake.”

ANLAMI : “Tasayı açan, kaderi(stresi) gideren, darda kalanların duasına icabet eden, dünya ve ahiretin Rahman ve Rahim’i olan Allah’ım ; bana merhamet eden sensin. Senden başkalarının merhametine ihtiyaç bırakmayacak şekilde rahmetinle bana merhamet eyle. Beni borç sıkıntısından kurtar ve beni borçlanacak hallere düşürme”
amin

Rabbim zor durumda kalan bütün Müslümanlara yardım etsin, iş isteyenlere hayırlı rızık kapıları, eş isteyenlere iki dünyada da cenneti yaşatacak hayırlı eşler ,evlat isteyenlere hayırlı evlatlar, borcu olanlara ödeme kolaylıkları, hasta olanlara şifasını ver Allahım. Rabbim bizi razı olduğun kulların arasına al Hz. Muhammed ( Sav ) Efendimize komşu eyle , bu ramazanı şerif bittiğinde bizi anadan doğduğumuz gibi günahlarımızdan arındır Allah'ım .. Rabbim dualarını kabul eylesin eğer sizin için hayırlı değilse duanızı hayıra çevirip öyle kabul eylesin amin . Hepinize hayırlı ramazanlar

Rabbim zor durumda kalan bütün Müslümanlara yardım etsin, iş isteyenlere hayırlı rızık kapıları, eş isteyenlere iki dünyada da cenneti yaşatacak hayırlı eşler ,evlat isteyenlere hayırlı evlatlar, borcu olanlara ödeme kolaylıkları, hasta olanlara şifasını ver Allahım. Rabbim bizi razı olduğun kulların arasına al Hz. Muhammed ( Sav ) Efendimize komşu eyle , bu ramazanı şerif bittiğinde bizi anadan doğduğumuz gibi günahlarımızdan arındır Allah'ım .. Rabbim dualarını kabul eylesin eğer sizin için hayırlı değilse duanızı hayıra çevirip öyle kabul eylesin amin . Hepinize hayırlı ramazanlar
Ağzına yüreğine sağlık Allah'ım senin de dualarını kabul etsin

Kızlar bu Ramazan Gününde çok önemli bir iş görüşmesi yaptım mülakatım olumlu geçti sadece son bir aşamam kaldı,onun için Allah rızası için dua istiyorum sizden

X