Ramazan ayi geliyor temizlik ve hazirlik neler yaptiniz.

mihmandar

Guru
Kayıtlı Üye
21 Ağustos 2007
459
2
61
Ramazan günleri geliyor oruçluyken hem yorgunluk hemde temizlik zor oluyor ve bu mübarek günlerin ibadetle geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Ben birazdan dip buçak temizliğe girişiyorum tatilden döndük heryer toz içinde Allah kolaylık versin.kafamçokkarıştı

siz neler yapıyorsunuz? özel hazırlık yaparmısınız? merak ettim eskiden yufkalar falan yapılırdı, badana falan heryer mis gibi olurdu...

:dance::dance: koşa koşa kalkıyorum arap sabunu da aldım bakalım nasıl olacak.:dance:

ya arkadaşlar beni yanlış anlamayın ama bence badana yazın başında nisan sonu-mayıs başı gibi yapılmalı ki yazın tertemiz mis gibi kokan bi evde yaşamak için, farkındayım konuyla alakasız oldu ama eskiden ramazan gelmeden önce yapılıyormuşya onun için fikrimi belirtmek istedim...

ramazan hazırlıgına gelince, biz de temizlik yapmaya başladık ama her ay yapılan temizlik gibi, birde pazar günü alış-veriş yapıldımı çok şükür hazır sayılırız...

Rabbim hepimize kolaylık versin bu sene ve sonrası oruç tutarken bayağı zorlanıcaz...

Ramazan geliyor diye badana yada büyük temizlik yapıldığını hiç duymadım.
Ananemler erişde, kulak falan keserler, sonrada kış için hazırlanan yiyecekleri tüketirler.
Ben hiçbirşey yapmıyorum, eşimle ikimizde kedi gibiyiz, hiç öyle kallevi sofralar olsun demeyiz, geçen ramazanda da, kahvaltı tarzı, aperatif bişeyler yedik hep.Eşim yemek yemiyor, bende yaptığımla kalıyorum bir sürü yemek oluyor evde yenmeyince yapmıyorum artık.

Bende ramazan için boya badana yapıldığını ilk defa duyuyorum. Bayram temizliğimizi oluyor tabi ama oda bayrama yakın.
Alışverişim oluyor tabi.
Sağolsun canım babacım bana dün ramazanlık erzak almış. Allah razı olsun.
Birde işyerinden veriliyor hem bana hem eşime şükür öyle idare ediyoruz.
Ramazan bereketi bu olmalı. Çünkü buzolabım ve erzak dolabım dolu. Şükürler olsun.

her yıl eriştemi ,mantımı, sarmamı hazırlar dondurucuya koyardım..ama bu yıl yaz boyu misafir ağarladım ve sıcaklardan elim kolum kalkmaz oldu...
ev temizliğine gelinde zaten yeni taşındım tadilatda yapıldı ..bu yıl ramazanda rahat olmak istiyorum iş bakımından ..şimdiden hayırlı ramazanlar hepinize..

Ben normal zamanda da ramazanda da konuk ağırlamayı çok seviyorum Öyle dolaba hazırlık yapmam zaten kilerim var yedekleriyle mevcut herşey. Allah'ım herkese nasip etsiin.Bu nedenle aslında Adana'lı olmamdan kaynaklanıyor sanırım anne özentisiyim sanırım ağır ve gösterişli yemekleri yapmayı seviyoum, Genelde mercimek çorbam önde gelir sonrasında içli köfte, salata,zeytinyağlı sonra da tatlı. Ve hergün yenilenen mönülerle masam kuruludur. Ev temizliğine birşey demem zaten sürekli temizleniyor ve bizi çok yoruyor ben zaten daha 27 yasında geçn bir öğretmenim ve 15 aylık evliyim. Biraz enerji var sanırım ve yemek yapmak bana büyük bir haz veriyor. en büyük hobilerimin başında...:))

ramazan için özel olarak bişi yapmadım ama tabi yaz başından beri aldığım sebzelerden gerek haşlayıp gerek çiğ dondurucuma attım yarında pazara gidip turşuluk bişiler alıcam onları atıcam eşim melemeni çok sever geçen sene dondurucuya attıklarımı pek beğenmedim bu sene konserve gibi yapıcam bunlar buralarda silor yufka falan da yapıyolar ama sağolsun kayınvalidem sadece kendisine yapmış bana yapmamış bende hazır yufka falan kullanıcam çalışırken pek teferruata giremiyosun
temizlik olarakda 2 gün önce dip köşe çok güzel bir temizlik yaptım ama ramazan diye değil bayadır yapamamıştım artık bayrama yakın bayram temizliği yaparım bu kadar

difrizime çökelik yoğurtmaç tereyağ stokladim..sahurda hafif şeyler yemek iyi oluyo...fasulye konservesi yaptim..birde aliverişi hallettikmi tamamdir.......allahim nice ramazanlar görebilmeyi nasip etsin bizlere sevdiklerimizle.....

ya kızlar sız ne hamaratsınız ben daha hııııııııc bır hazırlık yapmadım kıs ıcın yanı ramazanı coktan gectıkte bu cadıyla hıc bısı yapamıyomkı valla ee hamarat kadınların halı baska oluyor tabı

aman kızlar ramazan bereketiyle geliyor mübarek.nasıl oluyor hiç anlamış değilim.
eşim rahatsız eee çocuklarda yok bir ben tutuyorum.üstelik hazırlıkta yapmıyorum ama hikmeti içinde bu ayın herşey çoğalıyor sanki.
herkeze hayırlı ramazanlar.allah kolaylık versin.

ben bu hafta temızlıye basladım.hem ramazan gelıyor deye hem son bahara gırıyoruz ,hemde gobeyım buyudukce sonradan zor olacaq deye suan 21 cı haftadayım .oruc tutmayacam.ama qısmet olursa akrabaları ıftara caqırmayı dusunurem .bayılırım ramazan ayına ıcım huzur ve mutluluqla dolur .HERKESE HAYIRLI RAMAZANLAR bereketıyle gelsın INSALLAH

X