Rahim filmine gerek duyulmaması olasi bir durum mudur ?

luna41

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
14 Mayıs 2023
6
1
24
2 yıllik evliyim 23 yaşındayım 1.5 yıldır gebelik planliyoruz fakat olmuyor. En son gitmis olduğum klinikte doktoruma rahim filmi cektirmek istedigimi söylesemde buna gerek olmadığını yaşımın genc olduğunu ve 4 boyutlu ultrason ile baktığını herseyi sağlıklı olduğunu dile getirdi. Rahim filmi cekilmesi icin bellirli şartların olmasi gerektigini savundu 30 yasindan buyuk olmak , duzensiz adet görmek, çok eşli iliski yasamak gibi seyleri siraladı. Bunlarin hic biri bende yok . İnternet uzerinden arastirdigimda enfeksiyon tedavisi görmüş kadinların rahim filmi çekilmesi gerektigini yumurtaliklara veya kanallara zarari olmuş olma ihtimalina bakilmasi gerektigi yaziyor. Ben küçüklüğümden bu yasima enfeksiyon tedavisini cok sık gördüm enson 4 ay önce tedavim bitti ve bunu doktora soyledim. Bir problem olmadığını soyledi.(enfeksiyon tedavisi gördüğüm doktorumu degistirmak zorunda kaldigim icin bu doktor bunlari bilmiyor.)Eşimde bende geri kalan testeri yaptırdığımızda bir saglik sorunu olmadığı ve bize sebebi belli olmayan kısırlık diyerek 1 yıl daha beklememiz gerektiğini soyledi. Baska bir hastanede rahim filmi cektirmelimiyim ? Doktor değişikliğimi yapmalıyım? Bu konuda bilgisi olan yardımcı olabilirmi ?

Çektirin bence bende bir buçuk senelik evliyim hormonlarım güzel eşimin sperm testi gayet iyi ama özele gidiyorum ben sonra iki kere iğne ilaç tedavisi yaptılar bana doktor pkos yok kendi büyüyüp çatlıyor dedi rahim filmi istedi rahim filmine hepsi gerek duyuyor sizin gittiğiniz doktor baya saçmalamış ultrasonda tüpleri görmüyor ki çok nadir ultrasonda polip et parçası bazen görünür oda bazen görme şansı yok yani tupleri ben çektirdim şükür açık çıktı başka doktora geçtim oda pkos var dedi oda iki iğne hap yaptı rahim filmin trmiz dedi hepsi başka doktora geçtim rahim girişimde ultrasonda et parçası gördü hiteroskopi ylede en son onu aldırdım demek istediğim vakit kaybetmeyin mutlaka başka doktorlara gidin araştırın belki tüpler tıkanık yapışık bilemeyiz

Malesef sehir değişikligi yaptim ve bu gittigim 4. Doktor şehirde ünlü ve kilinigi oldugu icin tercih ettim ozel hastaneden klinige gecis yaptim. Ama dediginiz gibi bukez yine doktor değişikligine gidicem. Haliyle bu konular hakkinda yeterli bilgiye sahip değilim. Çok teşekkür ederim

Ruca ederim mutlaka rahim filmi çektirin en azından içinizde kalmasin sonuçta ileride bunu mutlaka biri istiyecek enazindan elinizde olsun

Mutlaka çektirin, 1,5 yıldır deniyor olmanız yeterli bir sebep. Tüpler açıksa normal yolla denemeye devam edersiniz hem aklınızda soru işareti kalmaz. Rahim enfeksiyonu tüpleri kapayabilir, bazı rahim enfeksiyonları farkedilmiyor diye okumuştum. Ultrasonda da tüplerin açık kapalı olduğu görülmez.

bende 23 yaşındayım 2 yıllık evliyim eşimde de bende de sorun yok ama hala nasip olmadı bebek sahibi olmak birkaç ay daha deneyip olmazsa aşılama yaptırmayı düşünüyoruz

21 yaşında ilk gittigimde benden de istemediler 1 senelik evliyim ciddiye almadilar oyalama oyalana 24 te cekildim sol tüp tıkalı çıktı sağ da çekilirken açıldı büyük ihtimalle kesinlikle rahim filmi çektirin rahimdeki herşey net bir şekilde görünüyor 2. filmi echomar da çekildim çekerken sol tüpü de açtılar devlette hiçbir sorun yok dedikleri eşimin sperm testi özelde kesinlikle doğal yolla çocuğun olmaz dedi her doktor çok başka şeyler söylüyor biri tüh çok gençsin kanser için dedi diğeri öyle birşey yok dedi arada uçurumlar oluyor çoğu zaman Allah iyilerle karşılaştırsın

Aynı şeyleri bende araştırma yapip ogrendim verdiginiz bilgiler icin cok teşekkür ederim

Okadar haklısınız ki surekli doktor değiştirdim ozel hastanede farklı klinikte farkli şeyler söylüyorlar. Ki ben daha 5. Ayda gidip kotrol olmak istedigimde cok erken dediler halbuki kime gore neye gore erken doğru doktoru bulmak gercekten çok zor

Benim bu yoldaki tecrübelerime dayanarak adetin ikinci günü gidip kan testleri yapılmalı adet sonrası hsg çekilmeli yine adetin üçüncü günü detaylı ultrason yapılmalı adetten belirli bir süre sonra smear testi servikal kültür testi yapılmalı ek olarak eşle beraber tıbbi genetikten randevu alıp genetige ve kan pıhtılaşmasina bakılmalı bunlar çok çok önemli kesinlikle baktırın kan pıhtılaşmasina genellikle kayıptan sonra bakıyorlar çok acı bir durum bu gebelik planlarken bunların hepsi olmalı gebelik oluşumu ve gebelik süreci için çok önemli bunlar

Öncelikle geçmiş olsun.Benşm merak ettiğim bir şey var benden de rahim filmi istendi ama rahim filminin zorluğuyla ilgili çok şey duydum ve cesaretim kırıldı açıkçası.Sizin deneyiminiz nasıl acaba ?

Öncelikle geçmiş olsun.Benşm merak ettiğim bir şey var benden de rahim filmi istendi ama rahim filminin zorluğuyla ilgili çok şey duydum ve cesaretim kırıldı açıkçası.Sizin deneyiminiz nasıl acaba ?
Ben rahim filmini cektrmeden önce o kadar kötü senaryo okudum ki resmen oraya giderken bayılacaktım korkudan . Doktorum ağrı kesici yazmıştı gitmeden önceki akşam ve hsg den 2 saat önce Ağrı kesici iç demişti ilacı içip öyle gittim . Normalde adetlerim sancılıdır ben o sancıyı bile yaşamadım hsg cekilirken anestesisiz cekildim . Sadece ilacı verirken hafif bir sancı oluypr o kadar hsg sonrası kanama vs yaşamadım. 3 . Ayımdada hamile kaldım

Tabi biraz acı eşiğinlede alakalı normalde canım azdır ama ben agrı yaşamadım

Doktorunuz açıkçası sanki biraz başından savmış.
Allah korusun hastalıkların yaşla ne alakası var?
Yada mesela tüplerin kapalı olmasının?
Kuzenim 21 yaşında hsg çekindi (rahmi kalp şeklinde ve sol tüpü kapalı çıktı)
Allah korusun sizde inşaAllah herşey normaldir ama bakılması gerekli kesinlikle.
Size kan testi hormonlar için, hsg ve vajinal ultrason.
Eşinizinde sperm testi mutlaka vermeli.

Hayır zor değildi biz kadınlar nelere dayanabiliriz bu doğumun yanında hiç birşey bence kolaydı beş dakika sürdü

Yorumunuz bana moral oldu o kadar kötü şeyler okudum ki çarşamba günü randevum var anestesiz çekilcem iptal mi etsem diye düşünürken sizin yorumunuzu gördüm Umut verdi bana hsg çekildiğiniz ay korundunuz mu

Hayır korunmadım o ay kist ve miyom vardı öyle cıktı hsg de sonraki ay Mayıs'ta son kez adet oldum 23 Haziran da hamile oldugumu öğrendim

Çok sevindim Allahım bana da nasip eder inşallah
Amin inşallah canm hsg sonucun temiz cıkarsa biraz zamana bırak bana her doktor sıkıntı yok diyordu sürekli aklımda hsg vardı onu cektirdikten sonra ondada sıkıntı olmayınca bende saldım düşünmedim o zaman oldu

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…