Rahim filminde tüplerden birisi ya da ikisi kapalı çıkarsa ne olacak ?

BenOzgurce

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
20 Temmuz 2007
2.870
11
50
Rahim filminde tüplerden birisi ya da ikisi kapalı çıkarsa ne olacak ?

Öncelikle şunu bilmek gerekir ki HSG oldukça faydalı ve temel bir tetkik olmasına rağmen her zaman tam olarak gerçeği yansıtmayabilir. Yani tüplerin rahim filminde kapalı olarak görülmeleri her zaman gerçekten de kapalı oldukları anlamına gelmez..!

Ağrı eşiği düşük bazı bayanların işlem anında duydukları rahatsızlık ve ağrı nedeniyle ve verilen ilaca bir reaksiyon olarak bazen kanallarda spazm olması ilacın tüplerden geçmemesine ve hatalı olarak tüplerin birinin veya ikisinin birden kapalı olarak yorumlanmasına neden olabilir.

Ancak tecrübeli bir Jinekolog rahim filmi değerlendirirken spazm nedeniyle tüplerden ilacın geçmemesini gerçekten tıkalı olan bir rahim filminden çoğunlukla (her zaman olmasa da) ayırabilir.

Bu neden rahim filminden önce mutlaka bir antispazmodik adı verilen kas gevşetici ilacın yapılmasını önermekteyiz..

Bazen filmde kapalı olarak değerlendirilen tüplerin Laparoskopi esnasında açık olduğu da görülebilir.

Dolayısıyla eğer tüplerin kapalı olduğu düşünülüp tüp bebek kararı verilecekse öncesinde Laparoskopi işlemi yapmak daha mantıklı olabilir. Çünkü Laparoskopik değerlendirmede tüplerin aslında açık oldukları da ortaya çıkabilir ve aşılama yönteminden çiftin fayda göreceği anlaşılabilir.

Ayrıca Laparoskopi anında tüplerdeki sorun daha net olarak ortaya konup anında tedavisi de yapılabilir ve gerekli müdahaleyle kanalların açılması da sağlanabilir. Elbette bu her olguda geçerli olmayabilir ve laparoskopi sonrasında çiftin ancak tüp bebek tedavisinden fayda göreceği de ortaya çıkabilir.

Kaynak: Dr. Selman Laçin

Arkadaşlar ben ilk çektirdiğimde tek tüp tıkalı çıkmıştı.
İkinci kez anesteziyle çektirdim ve meğer iki tüpte açıkmış.Bu kadar zamandır tek tüpümün kapalı olduğunu düşünüyordum.

İkinci kez anesteziyle çektirdim ve meğer iki tüpte açıkmış.Bu kadar zamandır tek tüpümün kapalı olduğunu düşünüyordum.

sonuna kadar bunu soylerim bu filmin en guseli anestezi ile çekilmesinden yanayım bak sendede aynı durum olmuş vücudun reaksiyon gösterdiğinden açık olan tüp kapalı çıkmışş bende anestesi ile çekindim çokçok rahattı :)) hatta aşılama sırasında doktorum rahim kanalında darlık var iyiki hsg ni anestezi ile çektik demişti..allah çok şükür açık çıktı ikiside :))

kıslar aklıma kurt düşürdünüz şimdi . benim de sol kanal kapalı çıkmıştı. ama bayağı ağrımda olmuştu çekerken. şimdi bir daha mı çektirsem diye düşündüm. ama kesinlikle anestezi ile. gerçi aşılama da oldu olmadı ama. birazda kısmet işi bu işler.

cnmcım Rabbim sana ve diğer isteyen tüm arkadaşlara gönüllerine göre, hayırlı, sağlıklı, uzun ömürlü evlatlar bağışlasın
inşallah hamiş kaldığın haberinide okurum burdan
haberlerini bekliyorum cnm

kıslar aklıma kurt düşürdünüz şimdi . benim de sol kanal kapalı çıkmıştı. ama bayağı ağrımda olmuştu çekerken. şimdi bir daha mı çektirsem diye düşündüm. ama kesinlikle anestezi ile. gerçi aşılama da oldu olmadı ama. birazda kısmet işi bu işler.

Canım ben bu kadar zamandır tek tüpüm tıkalı zannediyordum işte .İyi ki anestezili çekilmişim .Keşke baştan bilseydim anesteziyle çekilirdim.

aslında doktor benim filme baktığında sanki kataterle tıkanmış gibi dedi ama. o kadar tedavi aşılama?? tüpten başka sorun yok ama olmayınca da olmuyor işte..
işi sanka bırakmamak için tekrar filmi deneyebilirim.
senin adına da çok sevindim. umaraım en kısa sürede bebeğine kavuşursun.

aslında doktor benim filme baktığında sanki kataterle tıkanmış gibi dedi ama. o kadar tedavi aşılama?? tüpten başka sorun yok ama olmayınca da olmuyor işte..
işi sanka bırakmamak için tekrar filmi deneyebilirim.
senin adına da çok sevindim. umaraım en kısa sürede bebeğine kavuşursun.

Canım bence bir de anestezili çektir.Ben farkında değilmişim ama meğer üzülüyormuşum bu duruma.Biliyorsun kafamız rahat olmalı hamile kalabilmemiz için.En azından tıkalı bile çıksa şüphe kalmaz bence çektir.
Ben Avcılarda çktirdim 290 ytl ye ssk lı tabi:)Diğer yerler 400-500 diyordu:)

avcılar hospital de mi çektirdin?

Avcılar hospital 270 dedi ama randevuları çok yoğunmuş.Adetin hemen bitiminde çekilmesi gerek ya:)Gerçi ben oraya daha önce gitmediğimden hizmet nasıl bilmiyorum.
Ben Avcılar Medikana da çektirdim.Daha önce de oraya giderdim ama, film çektirmekten hep kaçtım:) Anesteziyle ne rahatmış oh bee :) Aşılamayı da sordum 350 dedi :) Yavuz bey çekti filmimi benim doktorum ayrılmış oradan.Bundan sonra yavuz beye giderim artık:)

Arkadaşlar , rahim filmi hakkında önemli bir bilgi olduğundan güncellemek istedim.
Ben uzun zaman tek tüpümün tıkalı olduğunu düşünmüştüm oysa anestezili ve iyi bir hastanede çekilince gördüm ki ikisi de açıkmış.
Bence işi şansa bırakmayın.

Bende internette bu hsg yi çok araştırdım internetteki yazıların hepsinde açıkken kapalı görünme ihtimaline karşı doktorlar hep anestezili yapılması taraftarı,

ama bugüne kadar kaç tane doktora anestezi istediğimi söylediysem hepsi de ben anesteziyle yapmam, gerek yok, çok kısa bir işlem diyo başka bişey demiyo, anlamadım ki

Bende internette bu hsg yi çok araştırdım internetteki yazıların hepsinde açıkken kapalı görünme ihtimaline karşı doktorlar hep anestezili yapılması taraftarı,

ama bugüne kadar kaç tane doktora anestezi istediğimi söylediysem hepsi de ben anesteziyle yapmam, gerek yok, çok kısa bir işlem diyo başka bişey demiyo, anlamadım ki

Canım ben ısrarla anestezili çektirebileceğim bir yer araştırdım ve iyi ki de öyle yapmışım.
Gittiğim doktorda bana öyle dedi, gittim başka bir yerde çektirdim.

ozgurce bugun benden de fılm ıstedıler sıvı bırıkmesı var mı dıe .cok korkak bı tıp oldugum ıcın anestezılı cektrsem dıe dusunuordum kı sen de bole yazınca cook sevndm.
anestezı ıle ne kdr suruo ıslem,ne kdr hastanede kalıorsun.bende sordum 400 cıvarı fıat verdıler.memorıal 650 de anestezıye ıstedı ya.baska yerlere sorcam sımdı.senden ne kdr aldılar anestezıye

Avcılar hospital 270 dedi ama randevuları çok yoğunmuş.Adetin hemen bitiminde çekilmesi gerek ya:)Gerçi ben oraya daha önce gitmediğimden hizmet nasıl bilmiyorum.
Ben Avcılar Medikana da çektirdim.Daha önce de oraya giderdim ama, film çektirmekten hep kaçtım:) Anesteziyle ne rahatmış oh bee :) Aşılamayı da sordum 350 dedi :) Yavuz bey çekti filmimi benim doktorum ayrılmış oradan.Bundan sonra yavuz beye giderim artık:)

ozgurce bugun benden de fılm ıstedıler sıvı bırıkmesı var mı dıe .cok korkak bı tıp oldugum ıcın anestezılı cektrsem dıe dusunuordum kı sen de bole yazınca cook sevndm.
anestezı ıle ne kdr suruo ıslem,ne kdr hastanede kalıorsun.bende sordum 400 cıvarı fıat verdıler.memorıal 650 de anestezıye ıstedı ya.baska yerlere sorcam sımdı.senden ne kdr aldılar anestezıye

Canım bence riske atma , ben çok dayanıklıyımdır ama bak kendimi kasmışım ve tek tüp tıkalı çıkmıştı:) Geçenlerde anestezili çektirdim hiçbir şeyim yokmuş öğrendim:))
Avcılar Medikana da ssk ile çektirdim gayet uygun bir fiyata hemde.
Hastanede bir saat dinlenmeye alıyorlar, hatta ben hemen çıkmak istedim ama öyle uygun gördüler ben de yattım dinlendim :))

hayrlı sonucuna sevındm cnm ne guzel.ewt bende kesın kasarım kendımı gercı tup bbek oldugundan tıkalı olup olmadıgı onemlı dııl de sıvı var mı dıe bakcaklar.pekı ssk sız fıyatını bılıo musun anestezıı cekımın.bırde ben tup bebek merkezımde dııl de burdakı bı ozel hastanede cektrmek ıstıorum sence dogru soncu alır myım yoksa merkezde mı cektırrım
cok tskler cnm ılgın ıcın Allah razı olsun

hayrlı sonucuna sevındm cnm ne guzel.ewt bende kesın kasarım kendımı gercı tup bbek oldugundan tıkalı olup olmadıgı onemlı dııl de sıvı var mı dıe bakcaklar.pekı ssk sız fıyatını bılıo musun anestezıı cekımın.bırde ben tup bebek merkezımde dııl de burdakı bı ozel hastanede cektrmek ıstıorum sence dogru soncu alır myım yoksa merkezde mı cektırrım
cok tskler cnm ılgın ıcın Allah razı olsun

Canım malesef ssk.sız fiyatı bilemiyorum:KK43: Yalnız tahminim diğer yerlerden daha uygundur .Çünkü diğer yerlerde anestezisiz fiyat bile 300-400-600 ytl dendi bana.
Heryerde de anestezili çekmiyorlar, ikna edip anestezisiz çektirmeye çalışıyorlar.
Ben avcılardan memnun kaldım, diğerlerini bilemem yalnız eski cihazlarla mı çekiyorlar, yoksa dijital cihazlarla mı sorarsın canım:)
Avcılar medikana aklında bulunsun yine de :) Ben telefonla araştırdım bikaç yeri en son orada çektirmeye karar verdim:)

saol cnm cook tsk ederım.burdakı yazıları okudum kesın anestezılı cektrcm ıns.dedıgın gıbı hepsı cekmıyormus arastrcm yarın cok tskler ıyı geceler:)

Arkadaşlar,
Şok oldum ya demek böyle bir şey olabiliyor benim tek tüpümün tıkalı olduğunu söyledi doktorum sonrada belki latroskopi ile açılır ama açılmaya bilir dedi ve 1.tüp bebek denemem olumsuzlukla sonuçlendi yakında 2. sini yapcaz Allah herkese nasip etsin

Arkadaşlar,
Şok oldum ya demek böyle bir şey olabiliyor benim tek tüpümün tıkalı olduğunu söyledi doktorum sonrada belki latroskopi ile açılır ama açılmaya bilir dedi ve 1.tüp bebek denemem olumsuzlukla sonuçlendi yakında 2. sini yapcaz Allah herkese nasip etsin

Canım ben önceden bilseydim anestezili çektirirdim.Uzun zaman tek tüpüm tıkalı sanıyordum benneyaptımki

X