prolaktin

zug

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Ocak 2009
626
0
43
hocam benim problemim prolaktin yüksekliği değeri 58 çok yüksek olmadığı için korkulacak bişey yok dedi dr lar..3 yıllık evliyim 2.5 sene myralon kullanarak korundum.bırakalı 6 ay oldu ama hala gebe kalamadım.doğum kontrol hapını bırakınca hormon düzeylerinde değişme oluyor mu?ne kadar sürede gebe kalabilirim?

Merhaba zug,

Öncelikle prolaktin düzeyinizin normal sınırlar içerisine çekilmesi sağlanmalıdır, en son durumunuzu bilemiyoruz. Size önerilerim; adetinizin üçüncü gününde diğer hormonlarınızla birlikte (FSH, LH, E2) prolaktin hormon düzeyinizi ölçtürünüz ve eşinizin bir tüp bebek merkezinin androloji laboratuarında spermin sayı, hareket ve morfolojisinin Kruger kriterlerine göre incelenmesini sağlayınız. Çıkan sonuçlar doğrultusunda tekrar temasa geçelim. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Op. Dr. Osman Denizhan Özgün

Maya Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi

Merhaba Doktor Bey,
40 yaşımı doldurmak üzereyim . en son 7 şubatta adet gördüm. kanamam bir gün sürdü. olağan dışı bir durum yaşadım.gebelik testlerim yapıldı sonuç negatif. doktorum duphaston isimli ilacı verdi. ilacı günde iki tablet olarak kullandım ve 7 martta adet gördüm. bugün tsh , lh, fsh, e2 ve prolactin hormonlarımı ölçtürdüm. tsh 0,184, lh sonuç yok, fsh 11,1 , estradiol 27,5 prolactin 89,4 .adetten bir gün önce yapılan vajinal ultrasonda herhangi bir kistik durum tespit edilmedi. akıntı vs gibi sorunlarım da yok. hormonal bir bozukluk olma ihtimali var mı. çok hassas bir bünyem var bu nedenle ilaçların yan etkilerini fazlası ile yaşıyorum. tahlil sonuçlarımı göre ciddi bir problem söz konusu olabilir mi. ilginiz için tşk ederim.

Merhaba Doktor Bey,
40 yaşımı doldurmak üzereyim . en son 7 şubatta adet gördüm. kanamam bir gün sürdü. olağan dışı bir durum yaşadım.gebelik testlerim yapıldı sonuç negatif. doktorum duphaston isimli ilacı verdi. ilacı günde iki tablet olarak kullandım ve 7 martta adet gördüm. bugün tsh , lh, fsh, e2 ve prolactin hormonlarımı ölçtürdüm. tsh 0,184, lh sonuç yok, fsh 11,1 , estradiol 27,5 prolactin 89,4 .adetten bir gün önce yapılan vajinal ultrasonda herhangi bir kistik durum tespit edilmedi. akıntı vs gibi sorunlarım da yok. hormonal bir bozukluk olma ihtimali var mı. çok hassas bir bünyem var bu nedenle ilaçların yan etkilerini fazlası ile yaşıyorum. tahlil sonuçlarımı göre ciddi bir problem söz konusu olabilir mi. ilginiz için tşk ederim.

Merhaba bitirici,
Size önerim, elinizde bulunan tüm tahlil ve muayene sonuç ve raporlarınızı bana fax ya da posta yolu ile ulaştırabilmenizdir. Böylelikle onları detaylı inceleyebilme ve yorumlama fırsatını yakalayarak size daha sağlıklı yönlendirme yapabileceğimi düşünüyorum. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Merhabalar,
Öncelikle ilginize teşekkür ederim doktor bey. Size yazdığım bu tahlil sonucumdan başka bir sonuc yok elimde. bahsettiğim gibi 40 yaşımı doldurmak üzereyim. ikinci evliliğim. ilk eşimde sperm düşüklüğü vardı normal yolla tedavisiz gebe kaldım ve sezeryanla doğumumu yaptım. geçen yıl ikinci evliliğimi yaptım. eşimin ilk evliliği. yaşımın ileri olması ve pelvik enfeksiyonda geçirmem sebebi ile 2008 haziran ayında laparoskopi oldum. sol tubada tıkanma ve yapışma olduğu sorunun halledildiği belirtildi. 3 ay klomen tedavisi gördüm ancak yumurtalarım çatlamadı. tedaviyi bıraktım. eşimin spermiyogram testi normal. ekim 24 de rahim filmi çektirdim. tüplerim açık.şu ana kadar herhangi bir enfeksiyonum , kistim veya rahimde gelişen bir myomum yok. adetler düzenli bir şekilde devam ederken bahsettiğim gibi birgünlük bir kanamam oldu. yaptırmış olduğum testlerim haricinde size gönderebileceğim herhangi bir rapor vs yok. bir yıl içerisinde 56 kg den 63 kg ye yükseldim. boyum 1.65 cm. sürekli olmayan daha çok yorulduğum zamanlar ortaya çıkan düşük tansiyon haricinde herhangi bir şeker, kolesterol vs gibi rahatsızlıklarım yok. 7 ay önce sigarayı bıraktım. ben ikinci bir gebelik planlarken menapoza giriyormuyum endişesi taşımaya başladım. düzenli egzersiz yapıyorum. 6 katta oturuyorum merdivenleri kullanıyorum. . ilaçların yan etkileri nedeni ile hrt tedavisi yada prolaktin yüksekliği için ilaç kullanmıyorum zira klomen tedavisinde sağ meme dış kadranında kist oluştu. şu an geçmiş durumda. tahlil sonuçlarımı beni takip eden doktoruma gösterdim. adetteki bir günlük kanamanın prolaktin yüksekliğinden kaynaklandığını duphastona bağlı olmayacağını belirtti.doktoruma güvensizlik değil yanlış anlamanızı istemem .kısaca öyküm bundan ibaret ilginize tekrar teşekkür ederim. hoşçakalın

mrb hocam adetım azaldından doktora gttim prolaktin 39 cıktı mr cektırdım temizdi doktor tetrar yapalım test dedı 1 hafta sonra gene pralaktin testı yaptık 15 cıktı ilaç kullanmadım 3 ay sonra terar yaptım test 10 cıktı yani bu ay tabi bu arada stresten uzak durdum bişey düşünmedim ama adetım gene az gibi 2 aydır yavaş yavas bi artış var gibi eskıye ne zaman döner dönmesi gerekmiyomu.tşk

Merhaba liiii,

Bahsettiğiniz durum başka faktörlerden de kaynaklanıyor olabilir. Size önerim, 3 ay bekleyip, durumu gözleyip, eğer düzelmez ise bir doktora başvurmanızdır. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

hocam başka ne olabilirki bütün herşey yapıldı hormon tahlillerim,ben 1 kürtaj gecırdım ama yapışıklıkta yok

Merhaba liiii,

Diğer hormonal nedenler, rahime ait nedenler, polikistik over, prolaktin hormon düzeyi yükseklikleri gibi pek çok neden olabilir. En doğrusu, beklemek, durumu izlemek ve buna göre hareket biçimlemek olacaktır. Sağlıklı günler geçirmenizi ve doğru-etkili tedavilerle buluşmanızı dilerim.

X