Aile Planlaması Peki en dogru zaman ne zaman?

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

YoLcu41

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
12 Kasım 2011
1.732
0
Anneler ben 2012 temmuz gelini olacagim Allah nasip ederse.

Simdiden nisanlimla birlikte bebis hayali kuruyoruz.

Ikimizde tez zamanda bebek sahibi olmayi istiyoruz.

Ama en dogru zaman ne zaman olur anneler?

Ben basta bir sene korunurum diye diyordum.

1 sene evliligin tadina varmis oluruz dedik.

Ama simdi yarim sene korunsam yeter mi diye düsünüyorum.

Dedigim gibi nisanlimda bende cocuk sahibi omlak istiyoruz bir an önce.

Benim yasim 23 nisanlimin yasi 26.

Erken bebek sahibi olmanin avantajlari ve dezavantajlari neler?

Yardimci olursaniz cok sevinirim.

bence sizin ekonomik ve sosyal hayatınızla ilgili yani gelecekle ilgili planlarınız varsa önce onlar halledilmeli. mesela atanmayı mı bekliyorsun, ev mi alacaksın, eşinin işinde değişiklik olacak mı, bebek için yeterli birikiminiz olacak mı? bu tür sorunlar varsa bence ertelenmeli biraz. kendimden örnek vereyim: ben de 24 yaşındayım 1.5 yıllık evliyiz ev almayı planladık aldık, şimdi atanmak için hazırlanıyorum, atandıktan sonra da 1 sene bebek için birikim yapıp sonra düşüneceğiz yani yaşın küçük değil hem evliliğin tadını çıkar biraz:) tabi karar senin hiçbir sorunun yoksa neden olmasın ki

Cevabin icin cok cok tesekkür ederim. Biz kirada kalacagiz ilk etapta. Ve en gec bir sene sonra kredi cekip kendi evimizi almak istiyoruz insaAllah. Yani maddi acidan kredimiz olacak ödenmesi gereken. Birde nisanlimin acik ögretimden iki sene daha okuyup bölümünü bitirmesini istiyorum. Oda istiyor tabi ki. Yani kocamin okumasi bize engel olmaz sanirim. Beni düsündüren su kredi olayi olacak. Benim biraz birikimim var. Ilerde altinlarda verilecek. Ama yinede en az 60-70binTL kredi cekmemiz gerekir diye düsünüyoruz. Nisanlimda bazen öyle diyor biraz bekleyelim evliligin tadini cikaralim diyor bazen de hemen cocuk yapalim diyor :))

biz de sizin gibi yaptık:) düğünden 1 sene sonra krediyle ev aldık, eşinin okulu sorun olmaz tabi, sen de çalışıyorsan ev aldıktan sonra düşünebilirsiniz

biz de sizin gibi yaptık:) düğünden 1 sene sonra krediyle ev aldık, eşinin okulu sorun olmaz tabi, sen de çalışıyorsan ev aldıktan sonra düşünebilirsiniz

Evi ne kadara aldiniz sormama müsade var mi acaba? Bizim oralarda henüz fiyatlar mesela 125m2 ev icin 125bin TLymis.

Evet calismayi düsünüyorum istiyorum insaAllah bir is bulursamda calisacagim. Hamile kalip hemen iside birakmam gerek yok sanirim dimi?

Türkiyede bu durum tam olarak nasil bilmiyorum ama sagligim el verdigi kadar calismayi düsünüyorum hamile kalinca.

biz 100-110 metrekare evi 90 bin liraya aldık canım. tabi hamile kalır kalmaz hemen işi bırakmana gerek yok ama özelde çalışırsan son günlerine kadar çalıştırabilirler:)

biz 100-110 metrekare evi 90 bin liraya aldık canım. tabi hamile kalır kalmaz hemen işi bırakmana gerek yok ama özelde çalışırsan son günlerine kadar çalıştırabilirler:)

MasAllah canim cok uyguna aldiniz o zaman siz dimi? Kac senelik kredi cektiniz peki? Biz 10 sene düsünüyoruz da bakalim hayirlisi.

Sahi mi? Ama ben türk vatandasi degilim. Özelde calisma iznim olur mu acaba?

bence en uygun 28 30 arası biraz hayatı yasamalı

Hm :44: ama o da biraz gec gibi sanki ya?

evet canım uyguna aldık biraz şanslıydık, aldığımız evi başka bir emlakçı 104 bin lira demişti almamıştık tesadüfen başka bir emlakçı 90 dedi aldık biz de. 10 yıllığına 60 bin lira çektik toplam 102 geri ödeyeceğiz, taksitlerimiz de 850 lira. şimdi krediler bayağı yükseldi ama. canım valla iş konusunu pek anlamıyorum belki nişanlın daha iyi bilir.

Anladim canim. 850TL iyi yani ne cok asiri fazla ne de az. Allah yardimciniz olsun. Darisi basimiza insaAllah :)

Canim yarim sene 1 sene diye sartlamayin bence, gidisata göre karar verecek duruma gelirsiniz.
Ev aldiktan sonra birkac ay gelir durumunuza, idare ettiginiz miktara göre bi hesaplama yapin derim.
Cocuk büyütmek zor, maddi acidan iyi degerlendirmek gerekiyor..
Sonra insallah bebecegini alirsin kucagina

Bebege dair hevesinin olmasi ne güzel,ben uzun yillar istemiyorum mesela..

Evet o da dogru aslinda.
Benim büyük kaynim mesela bu konuyla ilgili sorun yasiyor. InsaAllah Rabbim onada nasip eder bize de.
Ama onun haberini aldiktan sonra biraz da korktum o yüzden sanirim acele etmek istiyorum.
Ama bu kismet isi Allah yazdiysa olur.
Ve bu yüzden sende haklisin, yarim sene bir sene ben ne kadar desemde bos.

Hem maddi acidan hem manevi acidan cocuk yetistirmek cok zor artik.
O yüzden de aslinda en fazla iki cocuk istiyorum.
InsaAllah tüm anne olmak isteyenlere nasip olur.

Sen neden düsünmüyorsun peki?

Ben kalabalik ve büyük bir ailede yetistim.
Coluk cocuk hic eksik olmadi hayatimdan o yüzden seviyorum ve Allah nasip ederse de istiyorum.

Anladim, aileden birinin bu konu yüzünden sorun yasamasi seni tedirgin kilar...
Önceden kontrollerden gecebilirisniz ikinizde,en azindan bir sorun olmadigini anladiginizda rahatlarsiniz..

Ben cocuklarla yeni yeni iletisim kurmaya basladim desem, öncesinde ilgim olmazdi pek..
Simdi ufak sevimli bi yaramaz göreyim, icim gidiyor.. En azindan gelisme var :)
Sonra istiyorum,cünkü cok büyük sorumluluk.. Allah'in takdiri artik..

Evlendikten sonra mutlaka gerken kontrollere yapitircam.
Tabi ki sirf cocugumuz olsun diye evlenmiyoruz.
Ama niyetimiz de var yani. Nasip.

Anladim canim :)
Hadi hayirlisi yavas yavas alisiyorsun sende demek ki

Kesinliklce cok büyük bir sorumluluk.
InsaAllah hakkinda gelebiliriz o sorumlulugun.

canım bende senle aynı düşüncedeyim hatta benim nişanlım evlenir evlenmez hemen olsun istiyorum,fakat ben orda 1 sene öğrenci olacağım için beklemek zorunda kalacağız: (
ki ona rağmen ben 6 veya 7. ayımızdan sonra korunmayı bırakmayı düşünüyorum.okulada hamiş hamiş giderim artık napayım
bide biz hep nişanlımla dua ediyoruz,Allahım nolur bana çoğul gebelik nasip et,üçüz veya dördüz olsun diye
ikimizde çocukları çok seviyoruz,hele nişanlım bayılıyor ve en az 4 çocuk planımız var.o yüzden ilkini hemen yapmalıyız anca yetişir
inşallah Rabbimde nasip ederde,vatana millete en önemliside Rabbine bağlı evlatlar yetiştiririz

civcivim yasin kac senin bilmiyorum ama 4 cocuk yetisir yaa Allah saglik sihhat verdikten sorna insaAllah
yalniz 3üz 4üz olmasi icin dua ediyosunda canimcim onun sorumlugulu ve stresi de 3kat 4kat fazla olur :)
tek olsun saglikli olsun istersen yine araliklari cok olmadan yaparsin ama hele bir ilk dogum gerceklessinde hayirlisiyla..

sen nereye tasinacaksin bu arada?
okula gideceksen canim bir sene bekle en az..
bende simdi bir sene icin ikna oldum :)
bizim cünkü ev alma olayimiz var..
kiradayken bebis sahibi olmak bizi daha da zorlar diye düsünüyorum..

Amin canim Rabbim hepimize hayirlisiyla anne baba olmayi nasip etsin insaAllah

öyle canım ama çok istiyoruz bebeğimizi hemen kucağımıza almayı
ben erzuruma gelim gideceğim.yaşım 20.ankarada üni okuyorum 3. senemdeyim.son senemde farabi sistemiyle erzuruma misafir öğrenci olarak gideceğim,Atatürk üniversitesine.
ev alma durumu bizde de var,nişanlımın birikmişi bide düğün takılarıyla erzurumda ev alacağız Allah nasip ederse ama yaklaşık 1 sene onun taksitleri sürecek fakat bizi zorlayacağını sanmıyorum,yani inşallah zorlamaz
nişanlım 28 yaşında.o yüzden o beklemek istemiyor.mezun olmana 5 6 ay kala hamile kal,çok sıkıntı olmaz sana,hem hamiş hamiş mezuniyet törenine gideriz çok ilginç olur diyor sürekli
hayırlısı bakalım

Canım daha 20 yaşındaymışsın birlikte şöyle başbaşa evililğin ilk zamanların tadını çıkarın çocuk olunca hatta daha hamileyken her şeyiniz kısıtlanır önce birbirinize doyun çocuğu sonra düşünün derim ben. Mesajlarını okuyunca 30 yaş üstü sandım ne bu acele ayol.

Civcivim biz de ev alicaz Allah nasip ederse ama ancak bir sene sonra. Bende ise giricem biraz birikim yapicaz birlikte sonra Allahin izniyle kendi yuvamizi alicaz insaAllah. Caniim yok bak cok stresli olur senin icin. Önce okuluna konsantre ol ve bitir onun tadini cikar.

Hamilelige ayrica zaman ayirmalisin diye düsünüyorum canim :) Yani ben öyle hayal ediyorum hamile olunca sadece evime bebegime ve kocama konsantre olucam insaAllah :)

Ay Allah seni ne etmesin daha 23 yasindayim ben

bilmiyorum canım ama bir an önce bebeğimiz olsun istiyoruz.duruma göre...eğer evliliğin ilk ayları çok zorlanırsam,tabiki bide üzerine hamile kalmam çünkü bölümüm zor biraz.
ben daha çok nişanlıma güveniyorum,çok anlayışlı sağolsun,sen öğrenci olacaksın o yüzden ilk sene yemekleri sana yaptırmayacağım dedi,gerçi yaptırsa da bişey bilmiyorum
nişanlım 6 sene tek başına yaşadığı için çoğu yemeği yapmayı biliyor.eğer dediği gibi olursa çok zorlanmam,okulun sonlarına doğru hamile kalırım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…