PCOS ile doğal yolla gebelik

melegim00

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
21 Şubat 2024
30
3
26
Merhaba kizlar size bir kaç şey sormak istiyorum ben 23 yaşındayım 8 aylık evliyim hiç doğal yollarla gebeliğim olmadı evlendikten 3 4 ay sonra gebelik düşünmeye karar verdim ve hastaneye gittiğimde pcos tanısı konuldu takviye edici gıdalar vitaminler verildi sonrasında bidaha gitmedim açıkçası ilaçları da çok düzenli kullanmadım çünkü kendime bu hastalığı çok kondurmak istemedim adetim hep düzenli hiç sıkıntı yaşamadım evlenmeden önce de evlendikten sonra da açıkçası bu süreç de ne yapmalıyım hiç bilmiyorum pcos la doğal yolla gebe kalabilir miyim kalan var mı bilgilerinize ihtiyacım var

Özellikle beslenme düzeninizi değiştirir diyet yaparsanız doğal yola gebelik elde edenler çok oluyor. Pcos diyetisyenleri var instagramda ,araştırırsanız iyi sonuçlar alıyorlar.
Diyetle birlikte hareket, yürüyüş egzersiz çok öneriliyor.
Vitaminlerinize mutlaka baktırın genelde pcos olanlarda magnezyum d vitamini eksikliği demir eksikliği gibi sorunlar çıkıyor. takviye olarak alabilirsiniz. insülin sorununuz varsa şekeri bırakmanız gerekebilir.
İnositol takviyesi de pcos a iyi gelen takviyelerden araştırmanızı öneririm.

Bunlar dışında pcosta gebelik kimisinden birkaç ay içinde de gerçekleşiyor kimisinde birkaç sene ya da seneleri bulabiliyor.
Beklemek istemezseniz yaşınız çok genç ama ilaçlar var. femara , klomen gibi. Bunlar da yumurtaları büyütüyor. çatlatma iğneleri var pcosta kullanılıyor. çünkü pcosun genel sorunu ya yumurta büyüyemiyor ya da yumurta çatlayamıyor. bazen bunlar oluyor ama yaşam şeklinden dolayı yumurta kalitesiz olabilir.

Yaşınız çok genç ve doğurganlık özellikle yaşla da ilgili bi şey. bence çok rahat hamile kalırsınız diye düşünüyorum. sadece sağlıklı beslenin ve hareket edin. (özellikle bel kalça bölgesinden incelmeniz önemli) stres yapmayın. ve akışına bırakın.
üstte yazdıklarımda aklınızda olsun işinize yarayabilir :)

Merhaba ben pcosla tedavisiz doğal yolla hamile kaldım. Bir de bende düzensiz regl vardı bazen 20 günde bazen 60 günde bir olurdum. 2 senenin sonunda biraz şansa yumurtlamaya denk geldi sanırım sigarayı bırakıp kan değerlerime düzenli baktırdım vitamin takviyeleri yaptım ve kendiliğinden hamile kalabildim. Yaşınız küçük stres yapmayın oluruna bırakın yumurtlama takibi yapabilirsiniz :)

Çok teşekkür ediyorum bilgileriniz için Allah razı olsun peki bişey daha sorsam size bu klomen femara gibi ilaçları bende çok duydum ama bunları doktor tarafından yazılıp mı alınması gerekiyor yoksa eczaneden direk alabiliyor muyuz aslında şöyle ki doktora gitmeye çok taraftar değilim o da şundan dolayı dediğiniz gibi hem yaşım genç hem de ben düzenli adet görüyorum ve doğum kontrol hapı diyorlar ben onu kullanmak istemiyorum ( bu arada gerçekten bunca sene hep basenlerimden şikayetçi birisiydim asla göbeğim olmazdı sadece bacaklarım ve basenim geniş olurdu hep kendime dert ederdim biçimsiz bir vücudum var diye sebebi buymuş)

Rabbim sağlıcakla nasip etsin çok sevindim vatanına milletine ve anne babasına hayırlı evlat olsun ne vitamin kullandınız acaba

açıkçası 23 yaşında femara ya da klomene başlamanız bence de çok mantıklı durmuyor. doğum kontrol hapı ile ilgili şunu söyleyeyim yan etkilerinden dolayı ben hiç kullanmadım. her doktor da önerir mi bilmiyorum. yine de bence doktora gitmeniz iyi olabilir.

bir de 1 yıldan uzun süre bebeğiniz olmazsa ne olur ne olmaz eşiniz de sperm testi yapsın.

tavsiyelerim şimdilik bu kadar çünkü yaşınız genç, 1 2 sene içinde çok rahat olur :)

O kadar rahatlattınız ki beni çok çok teşekkür ediyorum siz benim içime ferahlık kattınız Rabbim de sizin içinizden ferahlığı hiç eksik etmesin her işiniz rast gitsin inşallah

Rabbim sağlıcakla nasip etsin çok sevindim vatanına milletine ve anne babasına hayırlı evlat olsun ne vitamin kullandınız acaba
Teşekkür ederim kan değerlerime baktırdım demirim folik asitim çok düşüktü mesela onları tamamladım 6 ayda bir de kontrol ettirdim tekrar düşmüş mü diye. Gebelikten 3 ay önce folik asite başlanması gerekiyor zaten bunları doktorunuzla konuşursunuz :)

Merhaba ben de ergenlik yıllarımdan beri PCOS ile uğraşıyorum. Kimyagerim ve bu konuda yabanci kaynaklari epey okuyup araştırdım. Öncelikle insülin direncinin olup olmadığını öğrenmeni tavsiye ederim. Insulin direnci PCOS’u tetikliyor. Şeker ve unlu gıdalardan uzak durup protein (yumurta, peynir, et, tavuk vs), sağlıklı yağlar (tereyağı, zeytinyağı, kuruyemiş), baklagiller ve sebze ağırlıklı beslenmek çok fayda sağlar. Bunun yanında multivitamin takviyesi kullanmak ve her gün 30-45 dk yürüyüş yaparak insulin direncini kirabilirsin. İnsulin direncini kirmak icin metformin de (seker hastaligi icin hap) destekleyici bir secenek olabilir. İnsulin direnci yoluna girince hormonlar ve yumurtlama da duzene giriyor. Bir de myo-inositol diye bir takviye kullanmani cok tavsiye ederim. Bu takviyeyi gunde 4g kullanmanin PCOSlu kadinlarda insulin direncini kontrol altina alarak hormanlari dengeye getirdigi, yumurta kalitesini arttirdigi ve gebelik ihtimalini arttirip sonrasinda ise dusuk riskini azalttigi gosterilmis. Umarım bu bilgiler faydalı olur. Tabi bahsettigim ilac ve takviyeyi once doktora danismak lazim. Forumda bu konuyu okuyan tüm PCOS’lu kızkardeşlerime en kısa zamanda sağlıkla bebislerine kavuşmak nasip olsun

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…